Plugins - Gutenberg - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (855 entries)

en: Unknown image size.
sv_SE: Okänd bildstorlek.

en: Uploaded image must have positive dimensions.
sv_SE: Uppladdad bild måste ha positiva dimensioner.

en: Memory
sv_SE: Minne

en: Sorry, you are only allowed to set status to private for guidelines.
sv_SE: Du har endast tillåtelse att ställa in status till privat för riktlinjer.

en: Toolbar in editor
sv_SE: Verktygsfält i redigerare

en: Sorry, you are not allowed to view guidelines.
sv_SE: Du har inte behörighet att visa riktlinjer.

en: Add post type
sv_SE: Lägg till inläggstyp

en: Content Types
sv_SE: Innehållstyper

en: Number of terms in this taxonomy.
sv_SE: Antal termer i denna taxonomi.

[ctx: Dimension size name]
en: 100%
sv_SE: 100&nbsp;%

[ctx: Dimension size name]
en: 75%
sv_SE: 75&nbsp;%

[ctx: Dimension size name]
en: 50%
sv_SE: 50&nbsp;%

[ctx: Dimension size name]
en: 25%
sv_SE: 25&nbsp;%

[ctx: block keyword]
en: song
sv_SE: sång

[ctx: block keyword]
en: verse
sv_SE: vers

[ctx: block title]
en: Author (deprecated)
sv_SE: Författare (föråldrat)

[ctx: block description]
en: Embed a simple playlist.
sv_SE: Bädda in en enkel spellista.

[ctx: block title]
en: Playlist
sv_SE: Spellista

[ctx: block keyword]
en: icon
sv_SE: ikon

[ctx: block description]
en: Insert an SVG icon.
sv_SE: Infoga en SVG-ikon.

[ctx: block title]
en: Icon
sv_SE: Ikon

[ctx: icon label]
en: Verse
sv_SE: Vers

[ctx: icon label]
en: Upload
sv_SE: Ladda upp

[ctx: icon label]
en: Tip
sv_SE: Tips

[ctx: icon label]
en: Tag
sv_SE: Etikett

[ctx: icon label]
en: Tablet
sv_SE: Surfplatta

[ctx: icon label]
en: Table
sv_SE: Tabell

[ctx: icon label]
en: Symbol Filled
sv_SE: Symbol fylld

[ctx: icon label]
en: Styles
sv_SE: Stilar

[ctx: icon label]
en: Star Half
sv_SE: Stjärna halv

[ctx: icon label]
en: Star Filled
sv_SE: Stjärna fylld

[ctx: icon label]
en: Star Empty
sv_SE: Stjärna tom

[ctx: icon label]
en: Shuffle
sv_SE: Blanda

[ctx: icon label]
en: Shield
sv_SE: Sköld

[ctx: icon label]
en: Share
sv_SE: Dela

[ctx: icon label]
en: Shadow
sv_SE: Skugga

[ctx: icon label]
en: Settings
sv_SE: Inställningar

[ctx: icon label]
en: Search
sv_SE: Sök

[ctx: icon label]
en: Scheduled
sv_SE: Schemalagd

[ctx: icon label]
en: Receipt
sv_SE: Kvitto

[ctx: icon label]
en: Quote
sv_SE: Citat

[ctx: icon label]
en: Published
sv_SE: Publicerad

[ctx: icon label]
en: Previous
sv_SE: Föregående

[ctx: icon label]
en: Pencil
sv_SE: Penna

[ctx: icon label]
en: Payment
sv_SE: Betalning

[ctx: icon label]
en: Paragraph
sv_SE: Stycke

[ctx: icon label]
en: Next
sv_SE: Nästa

[ctx: icon label]
en: More Vertical
sv_SE: Mer vertikalt

[ctx: icon label]
en: More Horizontal
sv_SE: Mer horisontellt

[ctx: icon label]
en: Mobile
sv_SE: Mobil

[ctx: icon label]
en: Menu
sv_SE: Meny

[ctx: icon label]
en: Map Marker
sv_SE: Kartmarkör

[ctx: icon label]
en: Language
sv_SE: Språk

[ctx: icon label]
en: Key
sv_SE: Nyckel

[ctx: icon label]
en: Info
sv_SE: Information

[ctx: icon label]
en: Image
sv_SE: Bild

[ctx: icon label]
en: Home
sv_SE: Hem

[ctx: icon label]
en: Help
sv_SE: Hjälp

[ctx: icon label]
en: Heading
sv_SE: Rubrik

[ctx: icon label]
en: Group
sv_SE: Grupp

[ctx: icon label]
en: Gallery
sv_SE: Galleri

[ctx: icon label]
en: File
sv_SE: Fil

[ctx: icon label]
en: External
sv_SE: Extern

[ctx: icon label]
en: Error
sv_SE: Fel

[ctx: icon label]
en: Envelope
sv_SE: Kuvert

[ctx: icon label]
en: Download
sv_SE: Ladda ner

[ctx: icon label]
en: Desktop
sv_SE: Stationär dator

[ctx: icon label]
en: Create
sv_SE: Skapa

[ctx: icon label]
en: Comment
sv_SE: Kommentar

[ctx: icon label]
en: Chevron Up Small
sv_SE: Dubbelpil upp liten

[ctx: icon label]
en: Chevron Up Down
sv_SE: Dubbelpil upp ner

[ctx: icon label]
en: Chevron Up
sv_SE: Dubbelpil upp

[ctx: icon label]
en: Chevron Right Small
sv_SE: Dubbelpil höger liten

[ctx: icon label]
en: Chevron Right
sv_SE: Dubbelpil höger

[ctx: icon label]
en: Chevron Left Small
sv_SE: Dubbelpil vänster liten

[ctx: icon label]
en: Chevron Left
sv_SE: Dubbelpil  vänster

[ctx: icon label]
en: Chevron Down Small
sv_SE: Dubbelpil ner liten

[ctx: icon label]
en: Chevron Down
sv_SE: Dubbelpil ner

[ctx: icon label]
en: Category
sv_SE: Kategori

[ctx: icon label]
en: Cart
sv_SE: Varukorg

[ctx: icon label]
en: Calendar
sv_SE: Kalender

[ctx: icon label]
en: Bell
sv_SE: Klocka

[ctx: icon label]
en: Audio
sv_SE: Ljud

[ctx: icon label]
en: At Symbol (@)
sv_SE: At-symbol (@)

[ctx: icon label]
en: Arrow Up
sv_SE: Pil upp

[ctx: icon label]
en: Arrow Up Right
sv_SE: Pil upp höger

[ctx: icon label]
en: Arrow Up Left
sv_SE: Pil upp vänster

[ctx: icon label]
en: Arrow Right
sv_SE: Pil höger

[ctx: icon label]
en: Arrow Left
sv_SE: Pil vänster

[ctx: icon label]
en: Arrow Down
sv_SE: Pil ner

[ctx: icon label]
en: Arrow Down Right
sv_SE: Pil ner höger

[ctx: icon label]
en: Arrow Down Left
sv_SE: Pil ner vänster

en: Artifact
sv_SE: Artefakt

en: Additional Guidelines
sv_SE: Ytterligare riktlinjer

en: Site Context
sv_SE: Webbplatskontext

en: Image Guidelines
sv_SE: Riktlinjer för bilder

en: Copy Guidelines
sv_SE: Riktlinjer för kopiering

en: View Guideline Type
sv_SE: Visa typ av riktlinje

en: Update Guideline Type
sv_SE: Uppdatera typ av riktlinje

en: Search Guideline Types
sv_SE: Sök typer av riktlinjer

en: No guideline types found.
sv_SE: Inga typer av riktlinjer hittades.

en: No guideline types
sv_SE: Inga typer av riktlinjer

en: A link to a guideline type.
sv_SE: En länk till en typ av riktlinje.

en: Guideline Type Link
sv_SE: Länk för typ av riktlinje

en: Edit Guideline Type
sv_SE: Redigera typ av riktlinje

en: &larr; Go to Guideline Types
sv_SE: &larr; Gå till typer av riktlinjer

en: Add or remove guideline types
sv_SE: Lägg till eller ta bort typer av riktlinjer

en: Add Guideline Type
sv_SE: Lägg till typ av riktlinje

[ctx: taxonomy singular name]
en: Guideline Type
sv_SE: Typ av riktlinje

[ctx: taxonomy general name]
en: Guideline Types
sv_SE: Typer av riktlinjer

en: View Guidelines
sv_SE: Visa riktlinjer

en: View Guideline
sv_SE: Visa riktlinje

en: Search Guidelines
sv_SE: Sök riktlinjer

en: No guidelines found in Trash.
sv_SE: Inga riktlinjer hittades i papperskorg.

en: No guidelines found.
sv_SE: Inga riktlinjer hittades.

en: New Guideline
sv_SE: Ny riktlinje

en: Guidelines list navigation
sv_SE: Listnavigering för riktlinjer

en: Guidelines list
sv_SE: Lista av riktlinjer

en: Guideline updated.
sv_SE: Riktlinje uppdaterad.

en: Guideline scheduled.
sv_SE: Riktlinje schemalagd.

en: Guideline reverted to draft.
sv_SE: Riktlinje återställt till utkast.

en: Guideline published privately.
sv_SE: Riktlinje publicerat privat.

en: Guideline published.
sv_SE: Riktlinje publicerad.

en: Filter guidelines list
sv_SE: Filtrera lista med riktlinjer

en: Edit Guideline
sv_SE: Redigera riktlinje

en: All Guidelines
sv_SE: Alla riktlinjer

en: Add Guideline
sv_SE: Lägg till riktlinje

[ctx: post type singular name]
en: Guideline
sv_SE: Riktlinje

[ctx: post type general name]
en: Guidelines
sv_SE: Riktlinjer

en: Could not restore revision.
sv_SE: Kunde inte återställa version.

en: Revision not found.
sv_SE: Version hittades inte.

en: Sorry, you are not allowed to restore revisions.
sv_SE: Du har inte behörighet att återställa versioner.

en: Sorry, you are not allowed to delete revisions.
sv_SE: Du har inte behörighet att ta bort versioner.

en: Unique identifier for the revision to restore.
sv_SE: Unik identifierare för versionen att återställa.

en: The ID of the author of the guidelines.
sv_SE: ID:t för författaren av riktlinjerna.

en: The date the guidelines were created, in the site's timezone.
sv_SE: Datumet riktlinjerna skapades i webbplatsens tidszon.

en: The guideline categories and their content.
sv_SE: Riktlinjernas kategorier och deras innehåll.

en: The status of the guidelines (draft or publish).
sv_SE: Statusen för riktlinjerna (utkast eller publicera).

en: Unique identifier for the guidelines.
sv_SE: Unik identifierare för riktlinjerna.

en: Sorry, you are not allowed to delete guidelines.
sv_SE: Du har inte behörighet att ta bort riktlinjer.

en: Sorry, you are not allowed to view the guidelines.
sv_SE: Du har inte behörighet att visa riktlinjerna.

en: Limit response to guidelines with a specific status.
sv_SE: Begränsa svar till riktlinjer med en specifik status.

en: Limit response to guidelines for a specific block type.
sv_SE: Begränsa svar till riktlinjer för en specifik blocktyp.

en: Limit response to a specific guideline category.
sv_SE: Begränsa svar till en specifik riktlinjekategori.

en: Gutenberg Experiments
sv_SE: Gutenberg-experiment

en: New Dashboard experience
sv_SE: Ny upplevelse i adminpanel

en: Content types
sv_SE: Innehållstyper

en: Guidelines
sv_SE: Riktlinjer

[ctx: experiments group name]
en: Other
sv_SE: Annat

[ctx: experiments group name]
en: Templates
sv_SE: Mallar

[ctx: experiments group name]
en: Interactivity
sv_SE: Interaktivitet

[ctx: experiments group name]
en: Data Views
sv_SE: Datavyer

[ctx: experiments group name]
en: Blocks
sv_SE: Block

en: Dashboard (Beta)
sv_SE: Adminpanel (Beta)

en: Add taxonomy
sv_SE: Lägg till taxonomi

en: User taxonomy
sv_SE: Användartaxonomi

en: User taxonomies
sv_SE: Användartaxonomier

en: Limit results to taxonomies attached to one or more of the given post types.
sv_SE: Begränsa resultaten till taxonomier bifogade till en eller flera av de angivna inläggstyperna.

note: translators: %s: Connector name.
en: API key for the %s connector.
sv_SE: API-nyckel för anslutaren %s.

note: translators: %s: Connector name.
en: %s API Key
sv_SE: %s API-nyckel

note: translators: %s: AI provider ID.
en: The provider "%s" is not registered in the AI client registry.
sv_SE: Leverantören ”%s” är inte registrerad i AI-klientregistret.

en: Text and image generation with GPT and Dall-E.
sv_SE: Text- och bildgenerering med GPT och Dall-E.

en: Text and image generation with Gemini and Imagen.
sv_SE: Text- och bildgenerering med Gemini och Imagen.

en: Text generation with Claude.
sv_SE: Textgenerering med Claude.

en: Protect your site from spam.
sv_SE: Skydda din webbplats från skräppost.

en: Default form configuration.
sv_SE: Standard formulärkonfiguration.

en: List of default views.
sv_SE: Lista över standardvyer.

en: Default layout configurations.
sv_SE: Standardlayoutkonfigurationer.

note: translators: %s: Post title.
en: Join editing &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Gå med i redigering av ”%s”

[ctx: post list]
note: translators: Action link text for a singular post in the post list. Can be any type of post.
en: Join
sv_SE: Gå med

note: translators: %s: Post title.
en: Edit &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Redigera ”%s”

en: Currently being edited
sv_SE: Redigeras just nu

en: Note:
sv_SE: Obs:

note: translators: %s: Prefix "Note:".
en: %s Real-time collaboration has been disabled.
sv_SE: %s Samarbete i realtid har inaktiverats.

en: Collaboration
sv_SE: Samredigering

en: Sync Update
sv_SE: Synkronisera uppdateringar

en: The icon label.
sv_SE: Ikonetiketten.

en: The icon name.
sv_SE: Ikonnamnet.

note: translators: %s is the name of any user-provided name
en: Icon not found: "%s".
sv_SE: Ikon hittades inte: ”%s”.

en: Icon name.
sv_SE: Ikonnamn.

en: You do not have permission to perform this action
sv_SE: Du har inte behörighet att utföra denna åtgärd

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" not found.
sv_SE: Anslutare ”%s” hittades inte.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" is already registered.
sv_SE: Anslutare ”%s” är redan registrerad.

en: Icon content must be a string.
sv_SE: Ikoninnehåll måste vara en sträng.

en: Icon label must be a string.
sv_SE: Ikonetikett måste vara en sträng.

en: Icon is already registered.
sv_SE: Ikon är redan registrerad.

en: Icon name must be a string.
sv_SE: Ikonnamn måste vara en sträng.

en: Pause
sv_SE: Paus

en: Play
sv_SE: Spela

en: Select to play this track
sv_SE: Välj att spela detta spår

note: translators: %s: Visually hidden label for the track length (screen reader text).
en: Length:
sv_SE: Längd:

en: Unknown title
sv_SE: Okänd rubrik

[ctx: next image in lightbox]
en: Next
sv_SE: Nästa

[ctx: previous image in lightbox]
en: Previous
sv_SE: Föregående

note: translators: %1$s: current image index, %2$s: total number of images
en: Enlarge %1$s of %2$s
sv_SE: Förstora %1$s av %2$s

note: translators: %1$s: current image index, %2$s: total number of images, %3$s: Image alt text
en: Enlarged image %1$s of %2$s: %3$s
sv_SE: Förstorad bild %1$s av %2$s: %3$s

note: translators: %1$s: current image index, %2$s: total number of images
en: Enlarged image %1$s of %2$s
sv_SE: Förstorad bild %1$s av %2$s

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with vertically and horizontally centered navigation
sv_SE: Ett navigeringsöverlägg med vertikalt och horisontellt centrerad navigering

en: Overlay with centered navigation
sv_SE: Överlägg med centrerad navigering

en: Get started today!
sv_SE: Kom igång idag!

en: Find out how we can help your business.
sv_SE: Ta reda på hur vi kan hjälpa ditt företag.

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with vertically and horizontally centered navigation, site info, and a CTA
sv_SE: Ett navigeringsöverlägg med vertikalt och horisontellt centrerad navigering, webbplatsinformation och en CTA.

en: Overlay with site info and CTA
sv_SE: Överlägg med webbplatsinformation och CTA

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with orange background site title and tagline
sv_SE: Ett navigeringsöverlägg med orange bakgrund, webbplatsrubrik och slogan

en: Overlay with orange background
sv_SE: Överlägg med orange bakgrund

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with black background and big white text
sv_SE: Ett navigationsöverlägg med svart bakgrund och stor vit text

en: Overlay with black background
sv_SE: Överlägg med svart bakgrund

note: translators: %s is the CSS that was provided.
en: The CSS must not contain "%s".
sv_SE: CSS får inte innehålla ”%s”.

note: translators: %s is the CSS that was provided.
en: The CSS must not end in "%s".
sv_SE: CSS får inte sluta med ”%s”.

[ctx: block keyword]
en: overlay
sv_SE: överlägg

[ctx: block keyword]
en: close
sv_SE: stäng

[ctx: block description]
en: A customizable button to close overlays.
sv_SE: En anpassningsbar knapp för att stänga överlägg.

[ctx: Block pattern category]
en: Display your website navigation.
sv_SE: Visa din webbplatsnavigering.

[ctx: Block pattern category]
en: Navigation
sv_SE: Navigering

en: Navigation Overlay
sv_SE: Navigeringsöverlägg

note: translators: %s is the post type name.
en: Post Type: &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Inläggstyp: ”%s”

note: translators: %s is the search term.
en: Search results for: &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Sökresultat för ”%s”

note: translators: %s: Post title.
en: Responses to &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Svar till ”%s”

note: translators: %s: Post title.
en: Response to &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Svar till ”%s”

note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s response to &#8220;%2$s&#8221; | %1$s responses to &#8220;%2$s&#8221;
sv_SE[0]: %1$s svar till ”%2$s”
sv_SE[1]: %1$s svar till ”%2$s”

note: translators: %s: Post title.
en: One response to &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Ett svar till ”%s”

note: translators: Note notification email subject. 1: Site title, 2: Post title.
en: [%1$s] Note: "%2$s"
sv_SE: [%1$s] Anteckning: ”%2$s”

en: You can see all notes on this post here:
sv_SE: Du kan se alla anteckningar på detta inlägg här:

note: translators: %s: Note text.
en: resolved/reopened
sv_SE: löst/återupptaget

note: translators: %s: Note author email.
en: Email: %s
sv_SE: E-post: %s

note: translators: 1: Note author's name, 2: Note author's IP address, 3: Note author's hostname.
en: Author: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
sv_SE: Författare: %1$s (IP-adress: %2$s, %3$s)

note: translators: %s: Post title.
en: New note on your post "%s"
sv_SE: Ny anteckning på ditt inlägg ”%s”

en: Email me whenever anyone posts a note
sv_SE: Skicka e-post till mig varje gång någon publicerar en anteckning

note: translators: %s: comment page number
en: Comments Page %s
sv_SE: Kommentarssida %s

en: Workflow Palette
sv_SE: Arbetsflödespalett

[ctx: block title]
en: Tabs
sv_SE: Flikar

[ctx: block title]
en: Tab
sv_SE: Flik

en: Template Activation
sv_SE: Mallaktivering

note: translators: %s: page number
en: Page %s
sv_SE: Sida %s

en: Page not found
sv_SE: Sida hittades inte

[ctx: block description]
en: Display a custom date.
sv_SE: Visa ett anpassat datum.

[ctx: block description]
en: Displays a foldable layout that groups content in collapsible sections.
sv_SE: Visar en hopfällbar layout som grupperar innehållet i sektioner som kan öppnas och stängas.

[ctx: block description]
en: Contains the hidden or revealed content beneath the heading.
sv_SE: Innehåller det dolda eller avslöjade innehållet under rubriken.

[ctx: block keyword]
en: term title
sv_SE: termrubrik

[ctx: block description]
en: Displays the name of a taxonomy term.
sv_SE: Visar namnet på en taxonomiterm.

[ctx: block title]
en: Term Name
sv_SE: Termnamn

[ctx: block description]
en: Displays the post count of a taxonomy term.
sv_SE: Visar antalet inlägg under en taxonomiterm.

[ctx: block title]
en: Term Count
sv_SE: Antal termer

[ctx: block keyword]
en: mathematics
sv_SE: matematik

[ctx: block keyword]
en: formula
sv_SE: formel

[ctx: block description]
en: Display mathematical notation using LaTeX.
sv_SE: Visa matematisk formler med LaTeX.

[ctx: block title]
en: Math
sv_SE: Matematik

[ctx: block title]
en: Breadcrumbs
sv_SE: Synliga sökvägar

en: Notes
sv_SE: Anteckningar

note: translators: %s: Note text. translators: %s: note excerpt
en: Note: %s
sv_SE: Anteckning: %s

en: Type of the comment.
sv_SE: Typ av kommentaren.

en: Creating comment failed.
sv_SE: Misslyckades att skapa kommentar.

en: Comment field exceeds maximum length allowed.
sv_SE: Kommentarfältet överskrider den tillåtna maxlängden.

en: Invalid comment content.
sv_SE: Ogiltigt kommentarsinnehåll.

en: Cannot create a comment with that type.
sv_SE: Kan inte skapa en kommentar med den typen.

en: Sorry, you are not allowed to read this comment.
sv_SE: Du har inte behörighet att läsa denna kommentar.

en: Sorry, you are not allowed to read comments without a post.
sv_SE: Du har inte behörighet att läsa kommentarer utan ett inlägg.

en: Note resolution status
sv_SE: Anteckningens avklarningsstatus

en: Breadcrumbs
sv_SE: Synliga sökvägar

note: translators: %s: the number of characters in the post.
en: %s character | %s characters
sv_SE[0]: %s tecken
sv_SE[1]: %s tecken

[ctx: Range of minutes to read]
note: translators: 1: minimum minutes, 2: maximum minutes to read the post.
en: %1$s–%2$s minutes
sv_SE: %1$s–%2$s minuter

[ctx: block keyword]
en: tags
sv_SE: etiketter

[ctx: block keyword]
en: taxonomy
sv_SE: taxonomi

[ctx: block keyword]
en: terms
sv_SE: termer

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a taxonomy term, like the name, description, and more.
sv_SE: Innehåller de blockelement som används för att återge en taxonomiterm, som namn, beskrivning och mer.

[ctx: block title]
en: Term Template
sv_SE: Termmall

[ctx: block bindings source]
en: Term Data
sv_SE: Termdata

[ctx: block title]
en: Accordion
sv_SE: Dragspel

[ctx: block title]
en: Accordion Panel
sv_SE: Dragspelspanel

[ctx: block title]
en: Accordion Heading
sv_SE: Dragspelsrubrik

[ctx: block title]
en: Accordion Item
sv_SE: Dragspelsobjekt

[ctx: social link block variation name]
en: Share Icon
sv_SE: Delningsikon

[ctx: social link block variation name]
en: Mail
sv_SE: E-post

[ctx: social link block variation name]
en: RSS Feed
sv_SE: RSS-flöde

[ctx: social link block variation name]
en: Link
sv_SE: Länk

[ctx: block description]
en: Describe in a few words what this site is about. This is important for search results, sharing on social media, and gives overall clarity to visitors.
sv_SE: Beskriv med några ord vad denna webbplats handlar om. Detta är viktigt för sökresultat, delning på sociala medier och hjälper besökare att förstå sammanhanget.

en: Comments pagination
sv_SE: Sidindelning av kommentarer

en: Enlarge
sv_SE: Förstora

[ctx: Shadow name]
en: Crisp
sv_SE: Knaprig

[ctx: Shadow name]
en: Outlined
sv_SE: Markerade ytterkanter

[ctx: Shadow name]
en: Sharp
sv_SE: Skarp

[ctx: Shadow name]
en: Deep
sv_SE: Djup

[ctx: Shadow name]
en: Natural
sv_SE: Naturlig

note: translators: %d: number of results.
en: %d result found | %d results found
sv_SE[0]: %d resultat hittades
sv_SE[1]: %d resultat hittades

[ctx: Aspect ratio name]
en: Tall - 9:16
sv_SE: Hög – 9:16

[ctx: Aspect ratio name]
en: Wide - 16:9
sv_SE: Bred – 16:9

[ctx: Aspect ratio name]
en: Classic Portrait - 2:3
sv_SE: Klassiskt stående – 2:3

[ctx: Aspect ratio name]
en: Classic - 3:2
sv_SE: Klassisk – 3:2

[ctx: Aspect ratio name]
en: Portrait - 3:4
sv_SE: Stående – 3:4

[ctx: Aspect ratio name]
en: Standard - 4:3
sv_SE: Standard – 4:3

[ctx: Aspect ratio name]
en: Square - 1:1
sv_SE: Kvadrat – 1:1

[ctx: block description]
en: Display the total number of results in a query.
sv_SE: Visa det totala antalet resultat för en databasfråga.

[ctx: block title]
en: Query Total
sv_SE: Totalt för databasfrågan

en: Enables the Global Styles color randomizer in the Site Editor; a utility that lets you mix the current color palette pseudo-randomly.
sv_SE: Aktiverar en slumpgenerator för färger i globala stilar i webbplatsredigeraren. Det är ett verktyg som låter dig blanda din aktuella färgpalett på ett sätt som verkar slumpmässigt.

en: Enables new blocks to allow building forms. You are likely to experience UX issues that are being addressed.
sv_SE: Aktiverar nya block som låter dig bygga formulär. Du kommer troligtvis att stöta på vissa användningsproblem som fortfarande håller på att lösas.

note: translators: 1: Start index of posts, 2: End index of posts, 3: Total number of posts
en: Displaying %1$s – %2$s of %3$s
sv_SE: Visar %1$s–%2$s av %3$s

note: translators: 1: Start index of posts, 2: Total number of posts
en: Displaying %1$s of %2$s
sv_SE: Visar %1$s av %2$s

en: Sorry, you are not allowed to read the post for this comment.
sv_SE: Du har inte behörighet att läsa inlägget för denna kommentar.

en: Sorry, you are not allowed to create a comment on this post.
sv_SE: Du har inte behörighet att skapa en kommentar till detta inlägg.

en: Sorry, you are not allowed to create this comment without a post.
sv_SE: Du har inte behörighet att skapa denna kommentar utan ett inlägg.

note: translators: %s: Request parameter.
en: Sorry, you are not allowed to edit '%s' for comments.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera '%s' för kommentarer.

en: Sorry, you must be logged in to comment.
sv_SE: Du måste vara inloggad för att kommentera.

[ctx: block keyword]
en: custom post types
sv_SE: anpassade inläggstyper

[ctx: block keyword]
en: blogs
sv_SE: bloggar

[ctx: block keyword]
en: blog
sv_SE: blogg

[ctx: block keyword]
en: categories
sv_SE: kategorier

[ctx: block description]
en: Display a list of all terms of a given taxonomy.
sv_SE: Visa en lista över alla termer i en given taxonomi.

[ctx: block title]
en: Terms List
sv_SE: Termlista

en: Attachment file size
sv_SE: Bilagans filstorlek

en: Original attachment file name
sv_SE: Ursprungligt filnamn för bilaga

en: Invalid post ID, only images and PDFs can be sideloaded.
sv_SE: Ogiltigt inläggs-ID, endast bilder och PDF-filer kan sidoladdas.

en: Whether to convert image formats.
sv_SE: Om bildformat ska konverteras.

en: Whether to generate image sub sizes.
sv_SE: Om understorlekar ska genereras för bilder.

en: Unique identifier for the attachment.
sv_SE: Unik ID-sträng för bilagan.

en: Plugin that registered the template.
sv_SE: Tillägg som registrerade mallen.

[ctx: block description]
en: A cloud of popular keywords, each sized by how often it appears.
sv_SE: Ett moln av populära sökord, vart och ett uppdelat efter hur ofta det dyker upp.

[ctx: block description]
en: An organized collection of items displayed in a specific order.
sv_SE: En organiserad samling av objekt som visas i en specifik ordning.

[ctx: block description]
en: An individual item within a list.
sv_SE: Ett enskilt objekt i en lista.

en: Experimental blocks
sv_SE: Experimentella block

en: All items
sv_SE: Alla objekt

en: Block name must be a string or array.
sv_SE: Blocknamn måste vara en sträng eller array.

[ctx: block title]
en: Widget Group
sv_SE: Widget-grupp

[ctx: block title]
en: Widget Area
sv_SE: Widget-område

en: Enables full-page client-side navigation, powered by the Interactivity API.
sv_SE: Aktivera fullständig sidnavigering på klientsidan med hjälp av Interactivity API.

en: Use as a `pre_render_block` filter is deprecated. Use with `render_block_data` instead.
sv_SE: Användning som ett `pre_render_block`-filter är föråldrat. Använd med `render_block_data` istället.

note: translators: 1: A URL to a post, 2: Hidden accessibility text: Post title
en: … <a class="wp-block-latest-posts__read-more" href="%1$s" rel="noopener">Read more<span class="screen-reader-text">: %2$s</span></a>
sv_SE: … <a class="wp-block-latest-posts__read-more" href="%1$s" rel="noopener">Läs mer<span class="screen-reader-text">: %2$s</span></a>

en: Enables enhancements to the Grid block that let you move and resize items in the editor canvas.
sv_SE: Aktiverar förbättringar av rutnätsblocket (Grid) som gör att du kan flytta runt och storleksändra objekt på redigerarens arbetsyta.

en: Grid interactivity
sv_SE: Rutnätsinteraktivitet

en: `boolean` type for second argument `$settings` is deprecated. Use `array()` instead.
sv_SE: ”boolean”-typen för det andra argumentet ,”$settings” är taget ur bruk. Använd ”array()” i stället.

[ctx: block description]
en: Reuse this design across your site.
sv_SE: Återanvänd denna design på hela din webbplats.

[ctx: block bindings source]
en: Post Data
sv_SE: Inläggsdata

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block. %s represents a pattern's slug.
en: [block rendering halted for pattern "%s"]
sv_SE: [visning av block stoppad för mönstret ”%s”]

en: Unknown author
sv_SE: Okänd författare

[ctx: block description]
en: A form.
sv_SE: Ett formulär.

[ctx: block title]
en: Form
sv_SE: Formulär

[ctx: block keyword]
en: button
sv_SE: knapp

[ctx: block keyword]
en: submit
sv_SE: skicka

[ctx: block description]
en: A submission button for forms.
sv_SE: En knapp för ”Skicka formulär”.

[ctx: block title]
en: Form Submit Button
sv_SE: Knapp för ”Skicka formulär”

[ctx: block keyword]
en: message
sv_SE: meddelande

[ctx: block keyword]
en: notification
sv_SE: avisering

[ctx: block description]
en: Provide a notification message after the form has been submitted.
sv_SE: Ange ett aviseringsmeddelande efter att formuläret har skickats in.

[ctx: block title]
en: Form Submission Notification
sv_SE: Avisering om inskickat formulär

[ctx: block keyword]
en: input
sv_SE: inmatning

[ctx: block description]
en: The basic building block for forms.
sv_SE: Den grundläggande byggstenen för formulär.

[ctx: block title]
en: Input Field
sv_SE: Inmatningsfält

en: Trash
sv_SE: Papperskorg

en: Drafts
sv_SE: Utkast

en: Form and input blocks
sv_SE: Block för formulär och inmatning

en: Enlarged image
sv_SE: Förstorad bild

en: Form submission
sv_SE: Formulärinlämning

note: translators: %s: The request URI.
en: Form submission from %1$s
sv_SE: Formulärinlämning från %1$s

[ctx: block description]
en: Display footnotes added to the page.
sv_SE: Visa fotnoter tillagda till sidan.

note: Translators: %d: Integer representing the number of return links on the page.
en: Jump to footnote reference %1$d
sv_SE: Hoppa till fotnotsreferens %1$d

en: Fonts
sv_SE: Typsnitt

en: All patterns
sv_SE: Alla mönster

note: translators: %s: taxonomy's label
en: Display a list of assigned terms from the taxonomy: %s
sv_SE: Visa en lista över tilldelade termer från taxonomin: %s

en: Page Loaded.
sv_SE: Sida laddad.

en: Loading page, please wait.
sv_SE: Laddar in sida, vänta.

[ctx: block title]
en: Date
sv_SE: Datum

[ctx: block title]
en: Content
sv_SE: Innehåll

[ctx: block keyword]
en: toggle
sv_SE: slå på/av

en: Connectors
sv_SE: Anslutare

en: Submit Search
sv_SE: Kör sökningen

[ctx: block keyword]
en: reusable
sv_SE: återanvändbart

en: Footnotes
sv_SE: Fotnoter

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Open command palette
sv_SE: Öppna kommandopalett

en: My patterns
sv_SE: Mina mönster

en: `experimental-link-color` is no longer supported. Use `link-color` instead.
sv_SE: `experimental-link-color` stöds inte längre. Använd `link-color` istället.

[ctx: block title]
en: Pattern Placeholder
sv_SE: Mönsterplatshållare

[ctx: block keyword]
en: references
sv_SE: referenser

[ctx: block title]
en: Footnotes
sv_SE: Fotnoter

note: translators: %s: duotone colors
en: "%s" in theme.json settings.color.duotone is not a hex or rgb string.
sv_SE: ”%s” i theme.json-inställningen ”settings.color.duotone” är inte en hexadecimal- eller rgb-sträng.

[ctx: block title]
en: Title
sv_SE: Rubrik

[ctx: block title]
en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Pending
sv_SE: Inväntar granskning

en: Expand search field
sv_SE: Expandera sökfält

note: translators: %s: duotone filter ID
en: The duotone id "%s" is not registered in theme.json settings
sv_SE: Duotone-ID ”%s” är inte registrerat i theme.json-inställningarna

note: translators: %s: Image alt text.
en: Enlarged image: %s
sv_SE: Förstorad bild: %s

en: Enlarged images
sv_SE: Förstorade bilder

[ctx: block description]
en: Hide and show additional content.
sv_SE: Dölj och visa ytterligare innehåll.

[ctx: block description]
en: Add an image or video with a text overlay.
sv_SE: Lägg till en bild eller videoklipp med ett textöverlägg.

[ctx: block description]
en: Display an image to represent this site. Update this block and the changes apply everywhere.
sv_SE: Visa en bild för att representera denna webbplats. Uppdatera detta block så tillämpas ändringarna överallt.

en: Invalid post parent ID.
sv_SE: Ogiltigt ID för överordnat inlägg.

en: The date the template was published, in the site's timezone.
sv_SE: Datumet då mallen publicerades, i webbplatsens tidszon.

en: The ID for the parent of the revision.
sv_SE: ID för versionens överordnade objekt.

[ctx: block keyword]
en: list
sv_SE: lista

[ctx: block keyword]
en: disclosure
sv_SE: avslöjande

[ctx: block title]
en: Details
sv_SE: Detaljer

note: translators: %s: the number of minutes to read the post.
en: %s minute | %s minutes
sv_SE[0]: %s minut
sv_SE[1]: %s minuter

[ctx: block title]
en: Time to Read
sv_SE: Lästid

note: translators: %d is the post ID.
en: Untitled post %d
sv_SE: Inlägg utan rubrik %d

note: Description of the plugin
en: Printing since 1440. This is the development plugin for the block editor, site editor, and other future WordPress core functionality.
sv_SE: Har använts för publicering sedan 1440. Detta är tillägget för utveckling av blockredigeraren, webbplatsredigeraren och annan framtida funktionalitet för WordPress kärna.

note: translators: 1: theme.json, 2: Value name, 3: Value path, 4: Another value name.
en: Your %1$s file uses a dynamic value (%2$s) for the path at %3$s. However, the value at %3$s is also a dynamic value (pointing to %4$s) and pointing to another dynamic value is not supported. Please update %3$s to point directly to %4$s.
sv_SE: Din %1$s-fil använder ett dynamiskt värde (%2$s) för sökvägen vid %3$s. Värdet vid %3$s är dock även ett dynamiskt värde (som pekar på %4$s) och pekning på ett annat dynamiskt värde stöds inte. Uppdatera %3$s så att den pekar direkt mot %4$s.

en: Block inspector tab display overrides.
sv_SE: Åsidosättanden av blockinspektörens flikvisning.

[ctx: block keyword]
en: page
sv_SE: sida

[ctx: block description]
en: Displays a page inside a list of all pages.
sv_SE: Visar en sida inuti en lista över alla sidor.

[ctx: block title]
en: Page List Item
sv_SE: Listobjekt för sida

en: Color randomizer
sv_SE: Färgslumpare

en: Indicates whether the current theme supports block-based templates.
sv_SE: Indikerar om det nuvarande temat stöder blockbaserade mallar.

note: translators: %s is post ID to describe the link for screen readers.
en: untitled post %s
sv_SE: inlägg utan rubrik %s

en: Raw size value must be a string, integer or a float.
sv_SE: Det ursprungliga värdet för storleken måste vara en sträng, ett heltal eller ett flyttal (float).

en: There&#8217;s no content to show here yet.
sv_SE: Det finns inget innehåll att visa här än.

[ctx: block title]
en: Comments Previous Page
sv_SE: Föregående sida med kommentarer

[ctx: block title]
en: Comments Next Page
sv_SE: Nästa sida med kommentarer

en: $store must be an instance of WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg
sv_SE: $store måste vara en instans av WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg

en: Disables custom spacing sizes.
sv_SE: Inaktiverar anpassade distanser.

en: Disables output of layout styles.
sv_SE: Inaktiverar utmatning av layoutstilar.

en: Indicates if a template is custom or part of the template hierarchy
sv_SE: Indikerar om en mall är anpassad eller del av mallhierarkin

en: The slug of the template to get the fallback for
sv_SE: Sluggen till den malldel för vilken reserv ska hämtas

note: translators: %s: search query
en: Search results for: "%s"
sv_SE: Sökresultat för: ”%s”

en: Whether the V2 of the list block that uses inner blocks should be enabled.
sv_SE: Om V2 av listblocket (som möjliggör block-i-block) ska aktiveras.

en: Active theme spacing scale.
sv_SE: Avståndsskala för aktivt tema.

en: Active theme spacing sizes.
sv_SE: Avståndsstorlekar för aktivt tema.

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Large.
en: %sX-Large
sv_SE: %sX-stor

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Small.
en: %sX-Small
sv_SE: %sX-liten

en: Some of the theme.json settings.spacing.spacingScale values are invalid
sv_SE: En del av värdena för theme.json settings.spacing.spacingScale är ogiltiga

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s response | %s responses
sv_SE[0]: %s svar
sv_SE[1]: %s svar

[ctx: block title]
en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Response
sv_SE: Svar

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
sv_SE: Din kommentar inväntar granskning. Detta är en förhandsgranskning. Din kommentar blir synlig när den har godkänts.

en: Your comment is awaiting moderation.
sv_SE: Din kommentar inväntar granskning.

[ctx: block description]
en: Displays a title with the number of comments.
sv_SE: Visar en rubrik med antalet kommentarer.

[ctx: block title]
en: Comments Title
sv_SE: Kommentarsrubrik

en: Responses
sv_SE: Svar

en: One response
sv_SE: Ett svar

[ctx: block description]
en: Gather blocks in a layout container.
sv_SE: Samla block i en layoutbehållare.

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post comments using different visual configurations.
sv_SE: Ett avancerat block som gör det möjligt att visa inläggskommentarer med olika visuella konfigurationer.

[ctx: block description]
en: Displays the date on which the comment was posted.
sv_SE: Visar datumet då kommentaren publicerades.

[ctx: block description]
en: Displays the name of the author of the comment.
sv_SE: Visar namnet på författaren till kommentaren.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Avatar block instead.
sv_SE: Detta block är taget ur bruk. Använd blocket ”Profilbild” i stället.

[ctx: block title]
en: Comment Author Avatar (deprecated)
sv_SE: Profilbild för kommentarsförfattare (taget ur bruk)

en: Whether the V2 of the quote block that uses inner blocks should be enabled.
sv_SE: Om v2 av citatblock (som möjliggör block-i-block) ska aktiveras.

en: Sorry, you are not allowed to view the registered icons.
sv_SE: Du har inte behörighet att visa de registrerade ikonerna.

en: Adding an RSS feed to this site’s homepage is not supported, as it could lead to a loop that slows down your site. Try using another block, like the <strong>Latest Posts</strong> block, to list posts from the site.
sv_SE: Det finns inte stöd för att lägga till ett RSS-flöde på startsidan för denna webbplats eftersom detta skulle kunna skapa en loop som gör webbplatsen långsam. Försök att använda något annat block, t.ex. <strong>Senaste inläggen</strong> för att skapa en lista med webbplatsens senaste inlägg.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render content when no query results are found.
sv_SE: Innehåller de blockelement som används för att visa innehållet om databasfrågan gav ett tomt svar.

[ctx: block title]
en: No Results
sv_SE: Inga resultat

[ctx: block title]
en: List Item
sv_SE: Listobjekt

[ctx: block description]
en: Add a user’s avatar.
sv_SE: Lägg till en användares profilbild.

[ctx: block title]
en: Avatar
sv_SE: Profilbild

note: translators: %s: Singular label of the entity.
en: %s link
sv_SE: Länk för %s

note: translators: %s: Comment author name.
en: (%s website link, opens in a new tab)
sv_SE: (%s webbplatslänk, öppnas i en ny flik)

note: translators: %s is the Author name.
en: (%s author archive, opens in a new tab)
sv_SE: (%s författararkiv, öppnas i en ny flik)

[ctx: block description]
en: Displays the link of a post, page, or any other content-type.
sv_SE: Visar länken för ett inlägg, sida eller någon annan typ av innehåll.

[ctx: block title]
en: Read More
sv_SE: Läs mer

[ctx: block description]
en: The author biography.
sv_SE: Författarbiografin.

[ctx: block title]
en: Author Biography
sv_SE: Författarbiografi

en: Sorry, you are not allowed to view this global style.
sv_SE: Du har inte behörighet att visa denna globala stil.

en: Sorry, you are not allowed to edit this global style.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera denna globala stil.

en: Older Comments
sv_SE: Äldre kommentarer

en: Newer Comments
sv_SE: Nyare kommentarer

[ctx: block description]
en: The author name.
sv_SE: Författarens namn.

[ctx: block title]
en: Author Name
sv_SE: Författarnamn

[ctx: block description]
en: Displays the previous comment's page link.
sv_SE: Visar länken till föregående kommentarssida.

[ctx: block description]
en: Displays the next comment's page link.
sv_SE: Visar länken till nästa kommentarssida.

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Site icon.
sv_SE: Ikon för webbplats.

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
sv_SE: Extra stor

[ctx: block title]
en: Pagination
sv_SE: Sidonumrering

[ctx: block title]
en: Previous Page
sv_SE: Föregående sida

[ctx: block title]
en: Page Numbers
sv_SE: Sidnummer

[ctx: block title]
en: Next Page
sv_SE: Nästa sida

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for comments pagination.
sv_SE: Visar en lista med sidnummer för kommentarers sidonumrering.

note: translators: Accessibility text. %s: Parent page title.
en: %s submenu
sv_SE: Undermeny för %s

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of comments, when applicable.
sv_SE: Visar vid behov sidindelad navigering till nästa/föregående uppsättning kommentarer.

[ctx: block title]
en: Comments Pagination
sv_SE: Paginering för kommentarer

en: Whether a template is a custom template.
sv_SE: Om en mall är en anpassad mall.

en: Unable to open export file (archive) for writing.
sv_SE: Kan inte öppna exportfilen (arkivfil) för skrivning.

en: Zip Export not supported.
sv_SE: Zip-export stöds inte.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Comments block instead.
sv_SE: Detta block är taget ur bruk. Använd blocket ”Kommentarer” i stället.

[ctx: block title]
en: Comment (deprecated)
sv_SE: Kommentar (föråldrad)

[ctx: block description]
en: Show a block pattern.
sv_SE: Visa ett blockmönster.

[ctx: block title]
en: Pattern
sv_SE: Mönster

[ctx: block keyword]
en: equation
sv_SE: ekvation

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying taxonomy terms based on different query parameters and visual configurations.
sv_SE: Ett avancerat block som gör det möjligt att visa taxonomitermer baserat på olika sökparametrar och visuella konfigurationer.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to display a comment, like the title, date, author, avatar and more.
sv_SE: Innehåller blockelementen som används för att visa en kommentar, som rubriken, datumet, författaren, profilbilden och mer.

[ctx: block title]
en: Comment Template
sv_SE: Mall för kommentar

[ctx: block description]
en: Displays a link to reply to a comment.
sv_SE: Visar en länk till svara på en kommentar.

[ctx: block title]
en: Comment Reply Link
sv_SE: Länk för att svara på en kommentar

[ctx: block description]
en: Displays a link to edit the comment in the WordPress Dashboard. This link is only visible to users with the edit comment capability.
sv_SE: Visar en länk för att redigera kommentaren i WordPress adminpanel. Länken är endast synlig för användare med behörighet att redigera kommentarer.

[ctx: block title]
en: Comment Edit Link
sv_SE: Länk för att redigera kommentar

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a comment.
sv_SE: Visar innehållet av en kommentar.

[ctx: block title]
en: Comment Author Name
sv_SE: Kommentarsförfattarens namn

en: Theme not found.
sv_SE: Tema hittades inte.

en: HTML title for the post, transformed for display.
sv_SE: HTML-rubrik för inlägget, omvandlat för visning.

en: Title for the global styles variation, as it exists in the database.
sv_SE: Rubrik på den globala stilvarianten, som den är angiven i databasen.

en: Title of the global styles variation.
sv_SE: Rubrik på den globala stilvarianten.

en: Global settings.
sv_SE: Globala inställningar.

en: Global styles.
sv_SE: Globala stilar.

en: ID of global styles config.
sv_SE: ID för global stilkonfiguration.

en: No global styles config exist with that id.
sv_SE: Ingen global stilkonfiguration finns med detta ID.

en: Sorry, you are not allowed to access the global styles on this site.
sv_SE: Du har inte behörighet att komma åt de globala stilarna på denna webbplats.

en: The theme identifier
sv_SE: Temats ID-sträng

note: translators: %s: Author name.
en: %s Avatar
sv_SE: Profilbild för %s

[ctx: block style label]
en: Plain
sv_SE: Enkel

[ctx: block description]
en: Displays the name of this site. Update the block, and the changes apply everywhere it’s used. This will also appear in the browser title bar and in search results.
sv_SE: Visar namnet på denna webbplats. Uppdatera blocket och ändringarna tillämpas överallt där det används. Detta kommer också att visas i webbläsarens namnlist och i sökresultaten.

[ctx: label before the title of the previous post]
en: Previous:
sv_SE: Föregående:

[ctx: label before the title of the next post]
en: Next:
sv_SE: Nästa:

[ctx: block description]
en: Add a submenu to your navigation.
sv_SE: Lägg till en undermeny i din navigering.

[ctx: block title]
en: Submenu
sv_SE: Undermeny

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
sv_SE: Visa innehåll i flera kolumner, med block inlagda i varje kolumn.

[ctx: block description]
en: Create structured content in rows and columns to display information.
sv_SE: Skapa strukturerat innehåll i rader och kolumner för att visa information.

[ctx: Duotone name]
en: Blue and orange
sv_SE: Blå och orange

[ctx: Duotone name]
en: Purple and green
sv_SE: Lila och grön

[ctx: Duotone name]
en: Magenta and yellow
sv_SE: Magenta och gul

[ctx: Duotone name]
en: Midnight
sv_SE: Midnatt

[ctx: Duotone name]
en: Blue and red
sv_SE: Blå och röd

[ctx: Duotone name]
en: Purple and yellow
sv_SE: Lila och gul

[ctx: Duotone name]
en: Grayscale
sv_SE: Gråskala

[ctx: Duotone name]
en: Dark grayscale
sv_SE: Mörk gråskala

[ctx: Gradient name]
en: Midnight
sv_SE: Midnatt

[ctx: Gradient name]
en: Electric grass
sv_SE: Elektriskt gräs

[ctx: Gradient name]
en: Pale ocean
sv_SE: Blekt hav

[ctx: Gradient name]
en: Luminous dusk
sv_SE: Ljus skymning

[ctx: Gradient name]
en: Blush bordeaux
sv_SE: Bordeaux-rodnad

[ctx: Gradient name]
en: Blush light purple
sv_SE: Ljuslila rodnad

[ctx: Gradient name]
en: Cool to warm spectrum
sv_SE: Kallt till varmt spektrum

[ctx: Gradient name]
en: Very light gray to cyan bluish gray
sv_SE: Mycket ljust grått till cyanblågrått

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid orange to vivid red
sv_SE: Intensivt lysande orange till intensivt rött

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid amber to luminous vivid orange
sv_SE: Intensivt lysande gult till intensivt lysande orange

[ctx: Gradient name]
en: Light green cyan to vivid green cyan
sv_SE: Ljusgrön cyan till intensivt lysande cyan

[ctx: Gradient name]
en: Vivid cyan blue to vivid purple
sv_SE: Intensivt cyanfärgat blått till intensivt lila

[ctx: Color name]
en: Vivid purple
sv_SE: Intensivt lila

[ctx: Color name]
en: Vivid cyan blue
sv_SE: Intensivt cyanblå

[ctx: Color name]
en: Pale cyan blue
sv_SE: Blek cyanblå

[ctx: Color name]
en: Vivid green cyan
sv_SE: Intensivt cyangrönt

[ctx: Color name]
en: Light green cyan
sv_SE: Ljusgrön cyan

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid amber
sv_SE: Lysande intensivt gult

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid orange
sv_SE: Lysande intensivt orange

[ctx: Color name]
en: Vivid red
sv_SE: Intensivt röd

[ctx: Color name]
en: Pale pink
sv_SE: Blek rosa

[ctx: Color name]
en: White
sv_SE: Vit

[ctx: Color name]
en: Cyan bluish gray
sv_SE: Cyan blågrå

[ctx: Color name]
en: Black
sv_SE: Svart

[ctx: Font size name]
en: Large
sv_SE: Stor

[ctx: Font size name]
en: Small
sv_SE: Liten

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post types based on different query parameters and visual configurations.
sv_SE: Ett avancerat block som gör det möjligt att visa inläggstyper baserat på olika frågeparametrar och visuella konfigurationer.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a post, like the title, date, featured image, content or excerpt, and more.
sv_SE: Innehåller blockelementen som används för att återge ett inlägg, som rubriken, datumet, den utvalda bilden, innehållet eller utdraget och mer.

[ctx: block title]
en: Post Template
sv_SE: Inläggsmall

[ctx: block keyword]
en: link
sv_SE: länk

en: The calendar block is hidden because there are no published posts.
sv_SE: Kalenderblocket är dolt eftersom det inte finns några publicerade inlägg.

[ctx: block keyword]
en: movie
sv_SE: film

[ctx: block description]
en: Embed a video from your media library or upload a new one.
sv_SE: Bädda in ett videoklipp från ditt mediabibliotek eller ladda upp ett nytt.

[ctx: block keyword]
en: poem
sv_SE: dikt

[ctx: block keyword]
en: poetry
sv_SE: poesi

[ctx: block description]
en: Insert poetry. Use special spacing formats. Or quote song lyrics.
sv_SE: Lägg in poesi. Använd specialformat för radavstånd. Eller citera några rader ur en sångtext.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Columns block instead.
sv_SE: Detta block är taget ur bruk. Använd blocket ”Kolumner” i stället.

[ctx: block style label]
en: Stripes
sv_SE: Ränder

[ctx: block keyword]
en: summary
sv_SE: sammanfattning

[ctx: block keyword]
en: document outline
sv_SE: dokumentöversikt

[ctx: block description]
en: Summarize your post with a list of headings. Add HTML anchors to Heading blocks to link them here.
sv_SE: Sammanfatta ditt inlägg med en rubriklista. Lägg in HTML-länkmål till rubrikblock för att länka till dem härifrån.

[ctx: block title]
en: Table of Contents
sv_SE: Innehållsförteckning

[ctx: block description]
en: Add white space between blocks and customize its height.
sv_SE: Lägg in ett tomt utrymme mellan block och anpassa dess höjd.

[ctx: block style label]
en: Pill Shape
sv_SE: Pillerform

[ctx: block style label]
en: Logos Only
sv_SE: Endast loggor

[ctx: block description]
en: Display icons linking to your social profiles or sites.
sv_SE: Visa ikonernas länkar till dina sociala profiler eller webbplatser.

[ctx: block description]
en: Display an icon linking to a social profile or site.
sv_SE: Visa en ikon som länkar till en social profil eller webbplats.

[ctx: block keyword]
en: description
sv_SE: beskrivning

[ctx: block description]
en: Insert additional custom elements with a WordPress shortcode.
sv_SE: Lägg in andra anpassade element med hjälp av en WordPress-kortkod.

[ctx: block style label]
en: Dots
sv_SE: Punkter

[ctx: block style label]
en: Wide Line
sv_SE: Bred linje

[ctx: block keyword]
en: divider
sv_SE: avdelare

[ctx: block keyword]
en: horizontal-line
sv_SE: horisontell-linje

[ctx: block description]
en: Create a break between ideas or sections with a horizontal separator.
sv_SE: Skapa en avgränsning mellan olika idéer eller sektioner med en horisontell avgränsare.

[ctx: block keyword]
en: find
sv_SE: hitta

[ctx: block description]
en: Help visitors find your content.
sv_SE: Hjälp besökare att hitta ditt innehåll.

[ctx: block keyword]
en: feed
sv_SE: webbflöde

[ctx: block description]
en: Display entries from any RSS or Atom feed.
sv_SE: Visa inlägg från valfritt RSS- eller Atom-webbflöde.

[ctx: block keyword]
en: cite
sv_SE: citera

[ctx: block keyword]
en: blockquote
sv_SE: framhävt citat

[ctx: block description]
en: Display the query title.
sv_SE: Visa frågerubriken.

[ctx: block title]
en: Query Title
sv_SE: Frågerubrik

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of posts, when applicable.
sv_SE: Visar en sidindelad navigering till nästa/föregående uppsättning inlägg, om tillämpligt.

[ctx: block description]
en: Displays the previous posts page link.
sv_SE: Visar länk till föregående sida för inlägg.

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for pagination.
sv_SE: Visar en lista med sidnummer för sidonumrering.

[ctx: block description]
en: Displays the next posts page link.
sv_SE: Visar länk till nästa sida för inlägg.

[ctx: block description]
en: Give special visual emphasis to a quote from your text.
sv_SE: Ge särskild visuell betoning på ett citat från din text.

[ctx: block description]
en: Add text that respects your spacing and tabs, and also allows styling.
sv_SE: Lägg in text som respekterar dina mellanrum och tabbtecken, och samtidigt kan formateras.

[ctx: block description]
en: Displays the title of a post, page, or any other content-type.
sv_SE: Visar rubriken för ett inlägg, sida eller någon annan typ av innehåll.

[ctx: block description]
en: Post terms.
sv_SE: Inläggstermer.

[ctx: block description]
en: Displays the next or previous post link that is adjacent to the current post.
sv_SE: Visar nästa eller föregående inläggslänk som ligger intill det nuvarande inlägget.

[ctx: block title]
en: Post Navigation Link
sv_SE: Länk för inläggsnavigering

[ctx: block description]
en: Display a post's featured image.
sv_SE: Visa ett inläggs utvalda bild.

[ctx: block description]
en: Display the excerpt.
sv_SE: Visa utdraget.

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a post or page.
sv_SE: Visar ett inläggs eller en sidas innehåll.

[ctx: block description]
en: Displays the link to the current post comments.
sv_SE: Visar länken till det nuvarande inläggets kommentarer.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments form.
sv_SE: Visa ett inläggs kommentarsformulär.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments count.
sv_SE: Visa antalet kommentarer för ett inlägg.

[ctx: block description]
en: Start with the basic building block of all narrative.
sv_SE: Starta med den grundläggande byggstenen för alla berättelser.

[ctx: block description]
en: Display a list of all pages.
sv_SE: Visa en lista över alla sidor.

[ctx: block keyword]
en: pagination
sv_SE: sidonumrering

[ctx: block keyword]
en: next page
sv_SE: nästa sida

[ctx: block description]
en: Separate your content into a multi-page experience.
sv_SE: Dela upp ditt innehåll till en upplevelse som sträcker sig över flera sidor.

[ctx: block keyword]
en: menu
sv_SE: meny

[ctx: block description]
en: A collection of blocks that allow visitors to get around your site.
sv_SE: En uppsättning block som låter besökare navigera till olika delar av webbplatsen.

[ctx: block description]
en: Add a page, link, or another item to your navigation.
sv_SE: Lägg till en sida, länk eller ett annat objekt till din navigation.

[ctx: block keyword]
en: read more
sv_SE: läs mer

[ctx: block description]
en: Content before this block will be shown in the excerpt on your archives page.
sv_SE: Innehållet fram till detta block kommer att visas i utdraget på din arkivsida.

[ctx: block description]
en: Your site doesn’t include support for this block.
sv_SE: Din webbplats inkluderar inte stöd för detta block.

[ctx: block keyword]
en: video
sv_SE: videoklipp

[ctx: block keyword]
en: image
sv_SE: bild

[ctx: block description]
en: Set media and words side-by-side for a richer layout.
sv_SE: Placera media och ord vid sidan av varandra för rikare layout.

[ctx: block keyword]
en: form
sv_SE: formulär

[ctx: block keyword]
en: logout
sv_SE: logga ut

[ctx: block keyword]
en: login
sv_SE: logga in

[ctx: block description]
en: Show login & logout links.
sv_SE: Visa länkar för in- och utloggning.

[ctx: block keyword]
en: numbered list
sv_SE: numrerad lista

[ctx: block keyword]
en: ordered list
sv_SE: sorterad lista

[ctx: block keyword]
en: bullet list
sv_SE: punktlista

[ctx: block description]
en: Display a legacy widget.
sv_SE: Visa en widget av äldre typ.

[ctx: block title]
en: Legacy Widget
sv_SE: Äldre widget

[ctx: block keyword]
en: recent posts
sv_SE: senaste inläggen

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent posts.
sv_SE: Visa en lista över dina senaste inlägg.

[ctx: block keyword]
en: recent comments
sv_SE: senaste kommentarerna

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent comments.
sv_SE: Visa en lista över dina senaste kommentarer.

[ctx: block style label]
en: Rounded
sv_SE: Rundade hörn

[ctx: block style label]
en: Default
sv_SE: Standard

[ctx: block keyword]
en: picture
sv_SE: bild

[ctx: block keyword]
en: photo
sv_SE: foto

[ctx: block description]
en: Insert an image to make a visual statement.
sv_SE: Lägg in en bild för att berätta visuellt.

[ctx: block keyword]
en: embed
sv_SE: bädda in

[ctx: block description]
en: Add custom HTML code and preview it as you edit.
sv_SE: Lägg till anpassad HTML-kod och förhandsgranska det när du redigerar.

[ctx: block description]
en: Create a link that always points to the homepage of the site. Usually not necessary if there is already a site title link present in the header.
sv_SE: Skapa en länk som alltid pekar till startsidan för webbplatsen. Vanligtvis är inte det nödvändigt om det redan finns en webbplatsrubrik med länk i sidhuvudet.

[ctx: block title]
en: Home Link
sv_SE: Hem-länk

[ctx: block keyword]
en: subtitle
sv_SE: underrubrik

[ctx: block keyword]
en: title
sv_SE: rubrik

[ctx: block keyword]
en: section
sv_SE: sektion

[ctx: block keyword]
en: row
sv_SE: rad

[ctx: block keyword]
en: wrapper
sv_SE: omslag

[ctx: block keyword]
en: container
sv_SE: behållare

[ctx: block keyword]
en: photos
sv_SE: foton

[ctx: block keyword]
en: images
sv_SE: bilder

[ctx: block description]
en: Display multiple images in a rich gallery.
sv_SE: Visa flera bilder i ett fullödigt galleri.

[ctx: block description]
en: Use the classic WordPress editor.
sv_SE: Använd den klassiska WordPress-redigeraren.

[ctx: block keyword]
en: download
sv_SE: ladda ner

[ctx: block keyword]
en: document
sv_SE: dokument

[ctx: block description]
en: Add a link to a downloadable file.
sv_SE: Lägg till en länk till en nedladdningsbar fil.

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
sv_SE: En enstaka kolumn inom ett block med kolumner.

[ctx: block description]
en: Display code snippets that respect your spacing and tabs.
sv_SE: Visa programkodsutdrag som respekterar dina mellanslag och tabbtecken.

[ctx: block keyword]
en: archive
sv_SE: arkiv

[ctx: block keyword]
en: posts
sv_SE: inlägg

[ctx: block description]
en: A calendar of your site’s posts.
sv_SE: En kalender med inläggen på din webbplats.

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a group of button-style links.
sv_SE: Uppmana besökarna att göra något med hjälp av en grupp länkar, utformade som knappar.

[ctx: block style label]
en: Outline
sv_SE: Markera ytterkanter

[ctx: block style label]
en: Fill
sv_SE: Fyll

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a button-style link.
sv_SE: Uppmana besökarna att göra något med hjälp av en länk i knappformat.

[ctx: block keyword]
en: recording
sv_SE: inspelning

[ctx: block keyword]
en: sound
sv_SE: ljud

[ctx: block keyword]
en: music
sv_SE: musik

[ctx: block description]
en: Embed a simple audio player.
sv_SE: Bädda in en enkel ljudspelare.

[ctx: block description]
en: Display a date archive of your posts.
sv_SE: Visa ett datumarkiv på dina inlägg.

en: (Home link, opens in a new tab)
sv_SE: (Hemlänk, öppnas i en ny flik)

en: Close menu
sv_SE: Stäng meny

en: Open menu
sv_SE: Öppna meny

en: Styles consolidated from core, theme, and user origins.
sv_SE: Stilar konsoliderade från kärna, tema och användarnas ursprung.

en: Settings consolidated from core, theme, and user origins.
sv_SE: Inställningar konsoliderade från kärna, tema och användarnas ursprung.

en: Logo
sv_SE: Logga

en: Active theme gradients.
sv_SE: Gradienter för aktivt tema.

en: Active theme font sizes.
sv_SE: Textstorlekar för aktivt tema.

en: Active theme color palette.
sv_SE: Färgpalett för aktivt tema.

en: Maximum upload size in bytes allowed for the site.
sv_SE: Maximal tillåten uppladdningsstorlek i byte för webbplatsen.

en: Available image sizes.
sv_SE: Tillgängliga bildstorlekar.

en: Determines whether the image editing feature is enabled.
sv_SE: Avgör om bildredigeringsfunktionen är aktiverad.

en: Available image dimensions.
sv_SE: Tillgängliga bilddimensioner.

en: Default size for images.
sv_SE: Standardstorlek för bilder.

en: Determines whether the current locale is right-to-left (RTL).
sv_SE: Avgör om den nuvarande språkversionen är höger-till-vänster (RTL).

en: Enables custom units.
sv_SE: Aktiverar anpassade enheter.

en: Enables custom spacing.
sv_SE: Aktiverar anpassat mellanrum.

en: Enables custom line height.
sv_SE: Aktiverar anpassad radhöjd.

en: Disables custom font size.
sv_SE: Inaktiverar anpassad textstorlek.

en: Disables custom colors.
sv_SE: Inaktiverar anpassade färger.

en: Returns all the categories for block types that will be shown in the block editor.
sv_SE: Returnerar alla kategorier för blocktyper som kommer att visas i blockredigeraren.

en: List of allowed mime types and file extensions.
sv_SE: Lista över tillåtna mime-typer och filtillägg.

en: List of allowed block types.
sv_SE: Lista över tillåtna blocktyper.

en: Enable/Disable Wide/Full Alignments.
sv_SE: Aktivera/inaktivera breda/fullständiga justeringar.

en: Widget types to hide from Legacy Widget block.
sv_SE: Widgettyper att dölja från äldre widgetblock.

en: Enable/disable layouts support in container blocks.
sv_SE: Aktivera/inaktivera stöd för layouter i behållarblock.

en: Editor styles
sv_SE: Redigeringsstilar

en: Enables experimental Site Editor blocks
sv_SE: Aktiverar experimentella block för webbplatsredigeraren

en: Sorry, you are not allowed to read the block editor settings.
sv_SE: Du har inte behörighet att läsa inställningarna för blockredigeraren.

[ctx: block description]
en: Display the description of categories, tags and custom taxonomies when viewing an archive.
sv_SE: Visa beskrivningen av kategorier, etiketter och anpassade taxonomier när ett arkiv visas.

[ctx: block title]
en: Term Description
sv_SE: Termbeskrivning

[ctx: block title]
en: Comments Link
sv_SE: Länk till kommentarer

[ctx: block title]
en: Login/out
sv_SE: Logga in/ut

[ctx: block title]
en: Custom Link
sv_SE: Anpassad länk

note: translators: %s: filename.
en: Embed of %s.
sv_SE: Inbäddning av %s.

en: PDF embed
sv_SE: PDF-inbäddning

en: A link to a post format
sv_SE: En länk till ett inläggsformat

en: Post Format Link
sv_SE: Länk till inläggsformat

en: This content is password protected.
sv_SE: Detta innehåll är lösenordsskyddat.

note: translators: 1: Number of comments, 2: post title
en: %1$s comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
sv_SE[0]: %1$s kommentar<span class="screen-reader-text"> på %2$s</span>
sv_SE[1]: %1$s kommentarer<span class="screen-reader-text"> på %2$s</span>

note: translators: %s post title
en: No comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
sv_SE: Inga kommentarer<span class="screen-reader-text"> på %s</span>

[ctx: block description]
en: Edit the different global regions of your site, like the header, footer, sidebar, or create your own.
sv_SE: Redigera de olika globala områdena på din webbplats, som sidhuvud, sidfot och sidopanel, eller skapa din egen.

[ctx: block title]
en: Page List
sv_SE: Sidlista

note: translators: %s: taxonomy's singular name
en: Select %s
sv_SE: Välj %s

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
sv_SE: Föregående

[ctx: label for next post link]
en: Next
sv_SE: Nästa

en: Previous Page
sv_SE: Föregående sida

[ctx: block title]
en: Comments Page Numbers
sv_SE: Sidnummer med kommentarer

en: Next Page
sv_SE: Nästa sida

note: translators: %s: Template part slug.
en: Template part has been deleted or is unavailable: %s
sv_SE: Malldel har tagits bort eller är inte tillgänglig: %s

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block.
en: [block rendering halted]
sv_SE: [blockvisning stoppades]

[ctx: block title]
en: Post Terms
sv_SE: Inläggstermer

[ctx: block title]
en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

[ctx: block title]
en: Comments Form
sv_SE: Kommentarsformulär

[ctx: block title]
en: Comments Count
sv_SE: Antal kommentarer

[ctx: block title]
en: Comment Date
sv_SE: Kommentarens datum

[ctx: block title]
en: Comment Content
sv_SE: Kommentarens innehåll

[ctx: block title]
en: Query Loop
sv_SE: Fråge-loop

[ctx: block title]
en: Poetry
sv_SE: Poesi

[ctx: block title]
en: Template Part
sv_SE: Malldel

[ctx: block title]
en: Site Title
sv_SE: Webbplats­rubrik

[ctx: block title]
en: Site Tagline
sv_SE: Webbplatsslogan

[ctx: block title]
en: Site Logo
sv_SE: Webbplatslogga

[ctx: block title]
en: Social Icon
sv_SE: Social ikon

[ctx: block title]
en: Social Icons
sv_SE: Sociala ikoner

[ctx: block title]
en: Tag Cloud
sv_SE: Etikettmoln

[ctx: block title]
en: Text Columns (deprecated)
sv_SE: Textkolumner (taget ur bruk)

[ctx: block title]
en: Table
sv_SE: Tabell

[ctx: block title]
en: Spacer
sv_SE: Distanselement

[ctx: block title]
en: Shortcode
sv_SE: Kortkod

[ctx: block title]
en: Separator
sv_SE: Avgränsare

[ctx: block title]
en: Group
sv_SE: Grupp

[ctx: block title]
en: Search
sv_SE: Sök

[ctx: block title]
en: Pullquote
sv_SE: Framhävt citat

[ctx: block title]
en: Preformatted
sv_SE: Förformaterad

[ctx: block title]
en: Page Break
sv_SE: Sidbrytning

[ctx: block title]
en: More
sv_SE: Mer

[ctx: block title]
en: Unsupported
sv_SE: Stöds ej

[ctx: block title]
en: List
sv_SE: Lista

[ctx: block title]
en: Latest Posts
sv_SE: Senaste inläggen

[ctx: block title]
en: Latest Comments
sv_SE: Senaste kommentarerna

[ctx: block title]
en: Navigation
sv_SE: Navigering

[ctx: block title]
en: Media & Text
sv_SE: Media och text

[ctx: block title]
en: Custom HTML
sv_SE: Anpassad HTML

[ctx: block title]
en: File
sv_SE: Fil

[ctx: block title]
en: Cover
sv_SE: Omslag

[ctx: block title]
en: Column
sv_SE: Kolumn

[ctx: block title]
en: Columns
sv_SE: Kolumner

[ctx: block title]
en: Code
sv_SE: Kod

[ctx: block title]
en: Calendar
sv_SE: Kalender

[ctx: block title]
en: Buttons
sv_SE: Knappar

[ctx: block title]
en: Button
sv_SE: Knapp

[ctx: block title]
en: Audio
sv_SE: Ljud

[ctx: block title]
en: Archives
sv_SE: Arkiv

[ctx: block title]
en: Gallery
sv_SE: Galleri

[ctx: block title]
en: Quote
sv_SE: Citat

[ctx: block title]
en: Heading
sv_SE: Rubrik

[ctx: block title]
en: Image
sv_SE: Bild

[ctx: block title]
en: Paragraph
sv_SE: Stycke

en: No templates exist with that id.
sv_SE: Inga mallar finns med sådant ID.

en: The id of a template
sv_SE: ID för en mall

en: Whether to bypass Trash and force deletion.
sv_SE: Om papperskorgen ska hoppas över och borttagning i stället ska ske direkt.

en: Site logo.
sv_SE: Webbplatslogga.

note: translators: byline. %s: author.
en: by %s
sv_SE: av %s

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Uncategorized
sv_SE: Okategoriserad

en: Search results
sv_SE: Sökresultat

en: Patterns
sv_SE: Mönster

note: translators: accessibility text for the content landmark region.
en: Content
sv_SE: Innehåll

note: translators: 'menu' as in website navigation menu.
en: Menu
sv_SE: Meny

note: translators: 'Home' as in a website's home page.
en: Home
sv_SE: Hem

en: Invalid post ID.
sv_SE: Ogiltigt inläggs-ID.

en: Cannot create existing comment.
sv_SE: Kan inte skapa befintlig kommentar.

[ctx: block keyword]
en: links
sv_SE: länkar

en: No matching template found.
sv_SE: Ingen matchande mall hittades.

en: Site Editor
sv_SE: Webbplatsredigerare

en: All template parts
sv_SE: Alla malldelar

en: Template Parts
sv_SE: Malldelar

en: All templates
sv_SE: Alla mallar

en: Templates
sv_SE: Mallar

en: Experiments Settings
sv_SE: Experimentella inställningar

en: Sorry, you are not allowed to edit guidelines.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera riktlinjer.

en: Sorry, you are not allowed to create guidelines.
sv_SE: Du har inte behörighet att skapa riktlinjer.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
sv_SE: Ett fel har uppstått, vilket troligen innebär att webbflödet är nere. Försök igen senare.

en: RSS Error:
sv_SE: RSS-fel:

en: Search
sv_SE: Sök

note: translators: %s: the number of words in the post.
en: %s word | %s words
sv_SE[0]: %s ord
sv_SE[1]: %s ord

[ctx: block title]
en: Embed
sv_SE: Bädda in

[ctx: block title]
en: Classic
sv_SE: Klassisk

[ctx: block description]
en: Give quoted text visual emphasis. "In quoting others, we cite ourselves." — Julio Cortázar
sv_SE: Framhäv ett citat visuellt. ”När vi citerar andra, citerar vi oss själva.” — Julio Cortázar

[ctx: block description]
en: Introduce new sections and organize content to help visitors (and search engines) understand the structure of your content.
sv_SE: Introducera nya sektioner och organisera innehåll för att hjälpa besökare (och sökmotorer) att förstå strukturen på ditt innehåll.

en: Sorry, you are not allowed to edit comments.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera kommentarer.

en: Styles
sv_SE: Stilar

en: Edit media
sv_SE: Redigera media

en: No archives to show.
sv_SE: Inga arkiv att visa.

en: Beautiful landscape
sv_SE: Vackert landskap

en: Thanks for testing Gutenberg!
sv_SE: Tack för att du provar Gutenberg!

en: Help build Gutenberg
sv_SE: Hjälp till att bygga Gutenberg

note: translators: %s: Gutenberg GitHub repository URL
en: If you want to learn more about how to build additional blocks, or if you are interested in helping with the project, head over to the <a href="%s">GitHub repository</a>.
sv_SE: Om du vill läsa mer om hur du kan bygga nya block eller om du vill hjälpa till i projektet är du välkommen över till <a href="%s">filförvaret på GitHub</a>.

en: The WordPress community
sv_SE: WordPress-gemenskapen

en: Code is Poetry
sv_SE: Kod är poesi

en: Any block can opt into these alignments. The embed block has them also, and is responsive out of the box:
sv_SE: Alla block kan välja att följa dessa justeringar. Även inbäddningsblocken har dem och de är responsive direkt från start:

en: The above is a gallery with just two images. It&#8217;s an easier way to create visually appealing layouts, without having to deal with floats. You can also easily convert the gallery back to individual images again, by using the block switcher.
sv_SE: Ovanstående är ett galleri som består av bara två bilder. Det är ett enklare sätt att skapa visuellt tilltalande layouter utan att behöva hantera s.k. floats. Det är också enkelt att åter konvertera galleriet till enskilda bilder med hjälp av blockväxlaren.

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
sv_SE: Jovisst, en fullbred bild kan bli riktigt stor. Men ibland är bilden värd det.

en: Accessibility is important &mdash; don&#8217;t forget image alt attribute
sv_SE: Det är viktigt med åtkomlighet – glöm inte attributet alt för bilder

en: If you combine the new <strong>wide</strong> and <strong>full-wide</strong> alignments with galleries, you can create a very media rich layout, very quickly:
sv_SE: Genom att kombinera de nya justeringarna <strong>bred bredd</strong> och <strong>fullbred bredd</strong> med gallerier kan du mycket snabbt skapa en mycket mediarik layout:

en: Media Rich
sv_SE: Mediarik

en: You can change the amount of columns in your galleries by dragging a slider in the block inspector in the sidebar.
sv_SE: Du kan ändra antalet kolumner i dina gallerier med hjälp av ett skjutreglage i blockinspekteraren i sidopanelen.

en: Blocks can be anything you need. For instance, you may want to add a subdued quote as part of the composition of your text, or you may prefer to display a giant stylized one. All of these options are available in the inserter.
sv_SE: Block kan vara vad helst du behöver. Du kanske vill lägga till ett nedtonat citat när du komponerar din text. Eller så föredrar du ett citat som är stiliserat i jätteformat. Med infogaren har du alla dessa alternativ.

en: The information corresponding to the source of the quote is a separate text field, similar to captions under images, so the structure of the quote is protected even if you select, modify, or remove the source. It&#8217;s always easy to add it back.
sv_SE: Hänvisningstexten om citatets upphovsman är ett separat textfält, på samma sätt som bildtexter under bilder, vilket gör att citatets struktur skyddas även om du markerar, modifierar eller tar bort uppgiften om upphovsmannen. Det är alltid enkelt att lägga in uppgiften igen.

en: The editor will endeavor to create a new page and post building experience that makes writing rich posts effortless, and has “blocks” to make it easy what today might take shortcodes, custom HTML, or “mystery meat” embed discovery.
sv_SE: Redigeraren kommer att sträva efter en ny upplevelse för hur man bygger en sida eller ett inlägg så att det blir enklare att skriva inlägg med rikt innehåll och där man använder ”block” för att enkelt skapa det som idag kan behöva kortkoder, anpassad html-kod eller ”hemliga ingredienser” för upptäckt av länkar till inbäddat material.

en: A huge benefit of blocks is that you can edit them in place and manipulate your content directly. Instead of having fields for editing things like the source of a quote, or the text of a button, you can directly change the content. Try editing the following quote:
sv_SE: En enorm fördel med block är att du kan redigera dem på plats och direkt manipulera ditt innehåll. I stället för att använda fält för att redigera saker som upphovsmannen till ett citat eller en knapptext kan du nu direkt ändra innehållet. Prova att redigera nedanstående citat:

en: Visual Editing
sv_SE: Visuell redigering

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
sv_SE: Och <em>listor</em> som den här, förstås :)

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
sv_SE: Layout-block, såsom knappar, hero-bilder, avgränsare m.m.

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
sv_SE: Inbäddat material, såsom YouTube, Twitter eller andra WordPress-inlägg.

en: Galleries
sv_SE: Gallerier

en: Images &amp; Videos
sv_SE: Bilder och videoklipp

en: Text &amp; Headings
sv_SE: Text och rubriker

en: Go give it a try, you may discover things WordPress can already add into your posts that you didn&#8217;t know about. Here&#8217;s a short list of what you can currently find there:
sv_SE: Ta och prova nu. Du kanske upptäcker att WordPress redan kan lägga in olika saker i dina inlägg som du inte kände till. Här är en kort lista med saker som du för närvarande kan hitta där:

en: Imagine everything that WordPress can do is available to you quickly and in the same place on the interface. No need to figure out HTML tags, classes, or remember complicated shortcode syntax. That&#8217;s the spirit behind the inserter—the <code>(+)</code> button you&#8217;ll see around the editor—which allows you to browse all available content blocks and add them into your post. Plugins and themes are able to register their own, opening up all sort of possibilities for rich editing and publishing.
sv_SE: Tänk dig att allt WordPress kan göra är snabbt och smidigt tillgängligt för dig på en och samma plats i gränssnittet. Du behöver inte leta reda på HTML-taggar, klasser eller minnas någon komplicerad syntax för kortkoder. Det är idén med infogaren – knappen <code>(+)</code> som du ser på olika platser i redigeraren, vilken låter dig bläddra bland alla tillgängliga innehållsblock och lägga till dem i ditt inlägg. Tillägg och teman kan registrera egna block, något som skapar rika möjligheter för redigering och publicering.

en: The <em>Inserter</em> Tool
sv_SE: Verktyget <em>infogaren</em>

en: Try selecting and removing or editing the caption, now you don&#8217;t have to be careful about selecting the image or other text by mistake and ruining the presentation.
sv_SE: Prova att markera och ta bort eller ändra bildtexten. Du behöver inte längre vara rädd för att råka markera bilden eller annan text av misstag och förstöra utseendet.

en: If your theme supports it, you&#8217;ll see the "wide" button on the image toolbar. Give it a try.
sv_SE: Om ditt tema har stöd för det kommer du att se knappen ”bred” i verktygsfältet för bilder. Ta och prova den!

en: Handling images and media with the utmost care is a primary focus of the new editor. Hopefully, you&#8217;ll find aspects of adding captions or going full-width with your pictures much easier and robust than before.
sv_SE: I den nya redigeraren är ett centralt fokus att hantera bilder och mediafiler med stor försiktighet. Förhoppningsvis kommer du att upptäcka att det blivit mycket enklare och stabilare än tidigare att göra sådana saker som att lägga till bildtexter eller ange att en bild ska vara fullbred.

en: A Picture is Worth a Thousand Words
sv_SE: En bild säger mer än tusen ord

en: Headings are separate blocks as well, which helps with the outline and organization of your content.
sv_SE: Även rubriker är block, vilka hjälper dig att strukturera och organisera ditt innehåll.

en: ... like this one, which is right aligned.
sv_SE: … och även detta, som är högerjusterat.

en: What you are reading now is a <strong>text block</strong> the most basic block of all. The text block has its own controls to be moved freely around the post...
sv_SE: Du läser nu ett <strong>textblock</strong>, det mest grundläggande blocket av alla. Textblocket har sina egna inställningar som gör att det fritt kan flyttas runt inom inlägget …

en: The goal of this new editor is to make adding rich content to WordPress simple and enjoyable. This whole post is composed of <em>pieces of content</em>—somewhat similar to LEGO bricks—that you can move around and interact with. Move your cursor around and you&#8217;ll notice the different blocks light up with outlines and arrows. Press the arrows to reposition blocks quickly, without fearing about losing things in the process of copying and pasting.
sv_SE: Målet för den nya redigeraren är att göra det enkelt och skojigt att lägga till rikt innehåll i WordPress. Hela inlägget består av <em>innehållsbitar</em>– ungefär som LEGO-bitar – som du kan flytta runt och interagera med. Om du flyttar din pekare märker du hur olika block markeras med ramar och pilar. Klicka på pilarna för att snabbt flytta blocken utan någon risk att förlora någonting medan du håller på att kopiera och klistra in.

en: Of Mountains &amp; Printing Presses
sv_SE: Se vad du kan göra med Gutenberg

en: Welcome to the Gutenberg Editor
sv_SE: Välkommen till Gutenberg-redigeraren

en: Learn more
sv_SE: Lär dig mer

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Small.
en: Small
sv_SE: Liten

en: No comments to show.
sv_SE: Inga kommentarer att visa.

en: Select Post
sv_SE: Välj inlägg

en: Select Week
sv_SE: Välj vecka

en: Select Day
sv_SE: Välj dag

en: Select Month
sv_SE: Välj månad

en: Select Year
sv_SE: Välj år

en: Archives
sv_SE: Arkiv

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Large.
en: Large
sv_SE: Stor

[ctx: block description]
en: Add a block that displays content pulled from other sites, like Twitter or YouTube.
sv_SE: Lägg till ett block med innehåll som hämtas från andra webbplatser, såsom Twitter eller YouTube.

en: Pagination
sv_SE: Sidonumrering

en: Scheduled
sv_SE: Schemalagd

en: Private
sv_SE: Privat

en: Published
sv_SE: Publicerat

en: Table of Contents
sv_SE: Innehållsförteckning

note: translators: displayed when a page has an empty title.
en: (no title)
sv_SE: (utan rubrik)

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Read more
sv_SE: Läs mer

en: Experiments
sv_SE: Experiment

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Unique identifier for the revision.
sv_SE: Unikt ID för versionen.

en: Gutenberg development mode requires files to be built. Run <code>npm install</code> to install dependencies, <code>npm run build</code> to build the files or <code>npm run dev</code> to build the files and watch for changes. Read the <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> file for more information.
sv_SE: Gutenbergs utvecklingsläge kräver att filer byggs. Kör <code>npm install</code> för att installera beroenden, <code>npm run build</code> för att bygga filerna eller <code>npm run dev</code> för att bygga filerna och övervaka ändringar. Läs filen <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> för mer information.

note: Author of the plugin
en: Gutenberg Team
sv_SE: Gutenberg-teamet

en: Discussion
sv_SE: Diskussion

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s ago
sv_SE: för %s sedan

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s from now
sv_SE: Om %s

note: translators: %s: Widget type name.
en: Widget type "%s" is not registered.
sv_SE: Widgettyp ”%s” är inte registrerad.

note: translators: %s: Widget type name.
en: Widget type "%s" is already registered.
sv_SE: Widgettyp ”%s” är redan registrerad.

en: Icon names must not contain uppercase characters.
sv_SE: Ikonnamn får inte innehålla versaler.

note: translators: %s: Minimum required version
en: Gutenberg requires WordPress %s or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
sv_SE: Gutenberg kräver WordPress %s eller senare för att fungera korrekt. Uppdatera WordPress innan du aktiverar Gutenberg.

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation
