Plugins - Gutenberg - Stable (latest release) - en to ro translation catalogue (985 entries)

en: Could not read image dimensions. The file may be corrupted or an unsupported format.
ro: Nu am putut să citesc dimensiunile imaginii. Probabil fișierul este corupt sau are un format neacceptat.

note: translators: 1: image size name, 2: max height, 3: actual height
en: Uploaded image height (%3$d) exceeds maximum for "%1$s" size (%2$d).
ro: Înălțimea imaginii încărcate (%3$d) depășește limita maximă pentru dimensiunea „%1$s” (%2$d).

note: translators: 1: image size name, 2: max width, 3: actual width
en: Uploaded image width (%3$d) exceeds maximum for "%1$s" size (%2$d).
ro: Lățimea imaginii încărcate (%3$d) depășește limita maximă pentru dimensiunea „%1$s” (%2$d).

en: Unknown image size.
ro: Dimensiune necunoscută pentru imagine.

note: translators: 1: actual width, 2: actual height, 3: expected width, 4: expected height
en: Uploaded image dimensions (%1$dx%2$d) do not match original image dimensions (%3$dx%4$d).
ro: Dimensiunile imaginii încărcate (%1$d x %2$d) nu se potrivesc cu dimensiunile imaginii originale (%3$d x %4$d).

en: Uploaded image must have positive dimensions.
ro: Imaginea încărcată trebuie să aibă dimensiuni cu valori pozitive.

en: Memory
ro: Memorie

en: Sorry, you are only allowed to set status to private for guidelines.
ro: Ai voie să setezi starea la „privat” numai pentru regulile generale.

en: Shows the Toolbar in the fullscreen Post and Site Editor.
ro: Arată bara de unelte în editorul de articole și site-uri pe ecran întreg.

en: Toolbar in editor
ro: Bară de unelte în editor

en: Authoring intent about how the widget wants to render.
ro: Intenția autorului despre cum vrea să randeze piesa.

en: Sorry, you are not allowed to view guidelines.
ro: Regret, nu ai voie să vezi regulile generale.

en: Enables a UI for creating and managing custom taxonomies and custom post types under Settings.
ro: Activează o interfață pentru crearea și administrarea taxonomiilor personalizate și a tipurilor de articol personalizat în Setări.

en: Enables a dedicated route-based media editor screen for editing media items (metadata and content).
ro: Activează un ecran dedicat în editorul media bazat pe rute pentru editarea elementelor Media (metadate și conținut).

en: Media Editor (Route)
ro: Editor Media (rută)

en: Enables UI changes aimed at deprecating the Classic block, including prompts on existing Classic blocks to migrate their content to blocks or to a Custom HTML block.
ro: Permite modificări la interfața destinată blocului Clasic considerat învechit, inclusiv mesaje pentru blocurile Clasic existente pentru a migra conținutul lor la blocuri sau la un bloc HTML personalizat.

en: Classic block deprecation
ro: Învechire bloc Clasic

en: Dashboard identifier as produced by the build pipeline.
ro: Identificator pentru panoul de control așa cum este generat de fluxul de construcție.

en: Widget type names must contain a namespace prefix. Example: my-plugin/my-custom-widget-type
ro: Numele tipului de piesă trebuie să conțină un prefix pentru nume-spațiu. Exemplu: my-plugin/my-custom-widget-type

en: Widget type names must not contain uppercase characters.
ro: Numele tipului de piesă nu trebuie să conțină majuscule.

en: Widget type names must be strings.
ro: Numele tipului de piesă trebuie să fie șiruri de caractere.

en: Script-module handle for the widget metadata entry point.
ro: Identificatorul extensiei script pentru punctul de intrare al metadatelor piesei.

en: Script-module handle for the widget render entry point.
ro: Identificatorul extensiei script pentru punctul de intrare al randării piesei.

en: Sorry, you are not allowed to view widget modules.
ro: Regret, nu ai voie să vezi extensiile pentru piese.

en: Invalid widget module name.
ro: Numele extensiei pentru piesă nu este valid.

en: Widget module name including namespace.
ro: Numele extensiei pentru piesă, inclusiv nume-spațiu.

en: Add post type
ro: Adaugă un tip de articol

en: User post type
ro: Tip de articol al utilizatorului

en: User post types
ro: Tipuri de articol ale utilizatorilor

en: Content Types
ro: Tipuri de conținut

en: Number of terms in this taxonomy.
ro: Număr de termeni în această taxonomie.

note: translators: %s: post type slug
en: The post type key "%s" is reserved by an existing post type.
ro: Cheia pentru tipul de articol „%s” este rezervată de un tip de articol existent.

en: Another user-defined post type already uses this key.
ro: O alt tip de articol definit de un utilizator folosește deja această cheie.

en: Post type keys must be 1–20 characters and may only contain lowercase letters, numbers, hyphens, and underscores.
ro: Cheile pentru tipuri de articol trebuie să aibă între 1 și 20 de caractere și pot să conțină numai litere mici, cifre, cratime și liniuțe-jos.

en: Number of posts of this post type, matching the count shown in the admin list table's "All" view.
ro: Număr de articole de acest tip, corespunzător numărului afișat în vizualizarea „Toate” a tabelului cu liste din administrare.

en: Typed post type configuration.
ro: Configurare tip de articol tipizată.

[ctx: block keyword]
en: lyrics
ro: versuri

[ctx: block keyword]
en: song
ro: cântec

[ctx: block keyword]
en: stanza
ro: strofă

[ctx: block keyword]
en: verse
ro: vers

[ctx: block description]
en: A single tab button in the tab list.
ro: Un singur buton filă în lista cu file.

[ctx: block title]
en: Tab Panel
ro: Panou file

[ctx: block title]
en: Tab List
ro: Listă cu file

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Avatar block, the Author Name block, and the Author Biography block instead.
ro: Acest bloc este învechit. Te rog să folosești în loc blocul Avatar, blocul Nume autor și blocul Biografie autor.

[ctx: block title]
en: Author (deprecated)
ro: Autor (învechit)

[ctx: block description]
en: Embed a simple playlist.
ro: Înglobează o listă de redare simplă.

[ctx: block title]
en: Playlist
ro: Listă de redare

[ctx: block description]
en: Playlist track.
ro: Fișier muzical din listă de redare.

[ctx: block title]
en: Playlist track
ro: Fișier muzical din listă de redare

[ctx: block description]
en: Insert an SVG icon.
ro: Inserează un icon SVG.

[ctx: icon label]
en: Verse
ro: Vers

[ctx: icon label]
en: Upload
ro: Încarcă

[ctx: icon label]
en: Tip
ro: Sfat

[ctx: icon label]
en: Tag
ro: Etichetă

[ctx: icon label]
en: Tablet
ro: Tabletă

[ctx: icon label]
en: Table
ro: Tabel

[ctx: icon label]
en: Symbol Filled
ro: Simbol plin

[ctx: icon label]
en: Symbol
ro: Simbol

[ctx: icon label]
en: Styles
ro: Stiluri

[ctx: icon label]
en: Store
ro: Magazin

[ctx: icon label]
en: Star Half
ro: Jumătate de stea

[ctx: icon label]
en: Star Filled
ro: Stea plină

[ctx: icon label]
en: Star Empty
ro: Stea goală

[ctx: icon label]
en: Shuffle
ro: Amestecă

[ctx: icon label]
en: Shield
ro: Scut

[ctx: icon label]
en: Share
ro: Partajează

[ctx: icon label]
en: Shadow
ro: Umbră

[ctx: icon label]
en: Settings
ro: Setări

[ctx: icon label]
en: Search
ro: Caută

[ctx: icon label]
en: Scheduled
ro: Programat

[ctx: icon label]
en: Receipt
ro: Chitanță

[ctx: icon label]
en: Quote
ro: Citat

[ctx: icon label]
en: Published
ro: Publicat

[ctx: icon label]
en: Previous
ro: Anterior

[ctx: icon label]
en: Plus Circle
ro: Cerc cu plus

[ctx: icon label]
en: People
ro: Persoane

[ctx: icon label]
en: Pencil
ro: Creion

[ctx: icon label]
en: Payment
ro: Plată

[ctx: icon label]
en: Paragraph
ro: Paragraf

[ctx: icon label]
en: Next
ro: Următor

[ctx: icon label]
en: More Vertical
ro: Mai mult pe verticală

[ctx: icon label]
en: More Horizontal
ro: Mai mult pe orizontală

[ctx: icon label]
en: Mobile
ro: Mobil

[ctx: icon label]
en: Menu
ro: Meniu

[ctx: icon label]
en: Map Marker
ro: Marcator pe hartă

[ctx: icon label]
en: Language
ro: Limbă

[ctx: icon label]
en: Key
ro: Cheie

[ctx: icon label]
en: Info
ro: Informații

[ctx: icon label]
en: Image
ro: Imagine

[ctx: icon label]
en: Home
ro: Prima pagină

[ctx: icon label]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: icon label]
en: Heading
ro: Subtitlu

[ctx: icon label]
en: Group
ro: Grup

[ctx: icon label]
en: Gallery
ro: Galerie

[ctx: icon label]
en: File
ro: Fișier

[ctx: icon label]
en: External
ro: Extern

[ctx: icon label]
en: Error
ro: Eroare

[ctx: icon label]
en: Envelope
ro: Plic

[ctx: icon label]
en: Drawer Right
ro: Sertar în dreapta

[ctx: icon label]
en: Drawer Left
ro: Sertar în stânga

[ctx: icon label]
en: Download
ro: Descarcă

[ctx: icon label]
en: Create
ro: Creează

[ctx: icon label]
en: Cover
ro: Copertă

[ctx: icon label]
en: Comment
ro: Comentariu

[ctx: icon label]
en: Chevron Up Small
ro: Chevron în sus mic

[ctx: icon label]
en: Chevron Up Down
ro: Chevron în sus și jos

[ctx: icon label]
en: Chevron Up
ro: Chevron în sus

[ctx: icon label]
en: Chevron Right Small
ro: Chevron în dreapta mic

[ctx: icon label]
en: Chevron Right
ro: Chevron în dreapta

[ctx: icon label]
en: Chevron Left Small
ro: Chevron în stânga mic

[ctx: icon label]
en: Chevron Left
ro: Chevron în stânga

[ctx: icon label]
en: Chevron Down Small
ro: Chevron în jos mic

[ctx: icon label]
en: Chevron Down
ro: Chevron în jos

[ctx: icon label]
en: Check
ro: Verifică

[ctx: icon label]
en: Chart Bar
ro: Diagramă cu bare

[ctx: icon label]
en: Caution
ro: Atenție

[ctx: icon label]
en: Category
ro: Categorie

[ctx: icon label]
en: Cart
ro: Coș de cumpărături

[ctx: icon label]
en: Capture Video
ro: Fă un video

[ctx: icon label]
en: Capture Photo
ro: Fă o fotografie

[ctx: icon label]
en: Block Table
ro: Blochează tabelul

[ctx: icon label]
en: Block Meta
ro: Blochează metadatele

[ctx: icon label]
en: Block Default
ro: Blochează implicit

[ctx: icon label]
en: Bell
ro: Clopoțel

[ctx: icon label]
en: Arrow Up
ro: Săgeată sus

[ctx: icon label]
en: Arrow Up Right
ro: Săgeată dreapta sus

[ctx: icon label]
en: Arrow Up Left
ro: Săgeată stânga sus

[ctx: icon label]
en: Arrow Right
ro: Săgeată dreapta

[ctx: icon label]
en: Arrow Left
ro: Săgeată stânga

[ctx: icon label]
en: Arrow Down
ro: Săgeată jos

[ctx: icon label]
en: Arrow Down Right
ro: Săgeată dreapta jos

[ctx: icon label]
en: Arrow Down Left
ro: Săgeată stânga jos

en: Whether to use progressive/interlaced encoding when saving this image.
ro: Dacă se folosește codarea progresivă/împletită la salvarea acestei imagini.

en: The output MIME type this image should be converted to, based on the image_editor_output_format filter. Null if no conversion is needed.
ro: Tipul de MIME pentru ieșire la care trebuie convertită această imagine, pe baza filtrului image_editor_output_format. Nul dacă nu este necesară nicio conversie.

en: EXIF orientation value from the original image. Values 1-8 follow the EXIF specification. A value other than 1 indicates the image needs rotation.
ro: Valoarea pentru orientarea EXIF din imaginea originală. Valorile 1 - 8 respectă specificațiile EXIF. O valoare diferită de 1 indică că imaginea trebuie rotită.

en: Size name, or an array of size names when a single file is registered under multiple sizes with matching dimensions.
ro: Nume dimensiune sau un tablou cu nume de dimensiuni când un singur fișier este înregistrat sub mai multe dimensiuni cu dimensiuni corespondente.

en: Array of sub-size metadata collected from sideload responses.
ro: Tablou cu metadatele sub-dimensiunilor colectate din răspunsurile la instalare.

en: Whether to generate image sub sizes from the sideloaded file.
ro: Dacă se generează sub-dimensiuni ale imaginii din fișierul încărcat din alte surse.

note: translators: %s: Parameter name.
en: %s contains an invalid image size.
ro: %s are o dimensiune nevalidă pentru imagine.

note: translators: %s: Parameter name.
en: %s must be a string or an array of strings.
ro: %s trebuie să fie un șir de caractere sau un tablou cu șiruri de caractere.

en: Image size. Can be a single size name or an array of size names to register the same file under multiple sizes.
ro: Dimensiune imagine. Poate fi un singur nume de dimensiune sau un tablou cu nume de dimensiuni pentru a înregistra același fișier cu mai multe dimensiuni.

en: Artifact
ro: Artefact

en: Additional Guidelines
ro: Reguli generale suplimentare

en: Site Context
ro: Context site

en: Image Guidelines
ro: Reguli generale pentru imagini

en: Copy Guidelines
ro: Copiază regulile generale

en: View Guideline Type
ro: Vezi tipul de regulă generală

en: Update Guideline Type
ro: Actualizează tipul de regulă generală

en: Search Guideline Types
ro: Caută tipuri de regulă generală

en: No guideline types found.
ro: Nu am găsit niciun tip de regulă generală.

en: No guideline types
ro: Niciun tip de regulă generală

en: New Guideline Type Name
ro: Nume tip de regulă generală nou

en: Guideline Types list navigation
ro: Navigare în lista cu tipuri de regulă generală

en: Guideline Types list
ro: Listă cu tipuri de regulă generală

en: A link to a guideline type.
ro: O legătură la un tip de regulă generală.

en: Guideline Type Link
ro: Legătură la tipul de regulă generală

en: Edit Guideline Type
ro: Editează tipul de regulă generală

en: &larr; Go to Guideline Types
ro: ← Mergi la Tipuri de regulă generală

en: Add or remove guideline types
ro: Adaugă sau înlătură tipuri de regulă generală

en: Add Guideline Type
ro: Adaugă tip de regulă generală

[ctx: taxonomy singular name]
en: Guideline Type
ro: Tip de regulă generală

[ctx: taxonomy general name]
en: Guideline Types
ro: Tipuri de regulă generală

en: View Guidelines
ro: Vezi regulile generale

en: View Guideline
ro: Vezi regula generală

en: Search Guidelines
ro: Caută reguli generale

en: No guidelines found in Trash.
ro: Nu am găsit nicio regulă generală la gunoi.

en: No guidelines found.
ro: Nu am găsit nicio regulă generală.

en: New Guideline
ro: Regulă generală nouă

en: Guidelines list navigation
ro: Navigare în lista cu reguli generale

en: Guidelines list
ro: Listă cu reguli generale

en: Guideline updated.
ro: Am actualizat regula generală.

en: Guideline scheduled.
ro: Am programat regula generală.

en: Guideline reverted to draft.
ro: Regula generală a revenit la ciornă.

en: Guideline published privately.
ro: Am publicat regula generală ca privată.

en: Guideline published.
ro: Am publicat regula generală.

en: Filter guidelines list
ro: Filtrează lista cu reguli generale

en: Edit Guideline
ro: Editează regula generală

en: All Guidelines
ro: Toate regulile generale

en: Add Guideline
ro: Adaugă o regulă generală

[ctx: post type singular name]
en: Guideline
ro: Regulă generală

[ctx: post type general name]
en: Guidelines
ro: Reguli generale

en: Could not restore revision.
ro: Nu am putut să restaurez revizia.

en: Revision not found.
ro: Nu am găsit revizia.

en: Sorry, you are not allowed to restore revisions.
ro: Regret, nu ai voie să restaurezi reviziile.

en: Sorry, you are not allowed to delete revisions.
ro: Regret, nu ai voie să ștergi reviziile.

en: Unique identifier for the revision to restore.
ro: Identificator unic pentru revizia de restaurat.

en: The ID of the author of the guidelines.
ro: ID-ul pentru autorul regulilor generale.

en: The date the guidelines were last modified, as GMT.
ro: Data la care regulile generale au fost modificate ultima dată (GMT).

en: The date the guidelines were created, as GMT.
ro: Data la care au fost create regulile generale (GMT).

en: The date the guidelines were created, in the site's timezone.
ro: Data la care au fost create regulile generale, în fusul orar al site-ului.

en: guideline_categories must be a JSON object.
ro: guideline_categories trebuie să fie un obiect JSON.

en: The guideline categories and their content.
ro: Categoriile de reguli generale și conținutul lor.

en: The status of the guidelines (draft or publish).
ro: Starea regulilor generale (ciornă sau publicate).

en: Unique identifier for the guidelines.
ro: Identificator unic pentru reguli generale.

en: Guidelines already exist. Use PATCH to update.
ro: Există deja reguli generale. Folosește PATCH pentru actualizare.

en: Sorry, you are not allowed to delete guidelines.
ro: Regret, nu ai voie să ștergi regulile generale.

en: Sorry, you are not allowed to view the guidelines.
ro: Regret, nu ai voie să vezi regulile generale.

en: Limit response to guidelines with a specific status.
ro: Limitează răspunsul la reguli generale cu o anumită stare.

en: Limit response to guidelines for a specific block type.
ro: Limitează răspunsul la reguli generale pentru un anumit tip de bloc.

en: Limit response to a specific guideline category.
ro: Limitează răspunsul la o anumită categorie de reguli generale.

en: Gutenberg Experiments
ro: Experimente Gutenberg

en: Enables a new dashboard experience with resizable, reorderable widgets that plugins can register and users can personalize.
ro: Activează o experiență nouă pentru panoul de control cu piese redimensionabile și reordonabile pe care modulele le pot înregistra și utilizatorii le pot personaliza.

en: New Dashboard experience
ro: Experiență nouă pentru panoul de control

en: Content types
ro: Tipuri de conținut

en: Enables guidelines feature for managing editorial voice and tone guidelines under Settings.
ro: Activează funcționalitatea Reguli generale pentru administrarea vocii editoriale și a regulilor generale pentru ton în Setări.

en: Guidelines
ro: Reguli generale

[ctx: experiments group name]
en: Other
ro: Altele

en: Allows multiple templates of the same type to be created, of which one can be active at a time. (Warning: when you deactivate this experiment, it is best to delete all created templates except for the active ones.)
ro: Permite să fie create mai multe șabloane de același tip, dintre care unul poate fi activ simultan. (Avertizare: când dezactivezi acest experiment, ar trebui să ștergi toate șabloanele create, cu excepția celor active.)

[ctx: experiments group name]
en: Templates
ro: Șabloane

en: Full-page client-side navigation
ro: Navigare pe întreaga pagină din partea clientului

[ctx: experiments group name]
en: Interactivity
ro: Interactivitate

en: Replaces the bespoke editor inspector panels with a unified DataForm-based implementation for Pages and Posts, matching the QuickEdit experience.
ro: Înlocuiește panourile personalizate ale inspectorului editor cu o implementare unificată bazată pe DataForm pentru Pagini și Articole, potrivită cu experiența Editare rapidă.

en: Editor Inspector: Use DataForm
ro: Inspector editor: folosește DataForm

en: Replaces the existing WordPress media modal with a new modal powered by Data Views, supporting browsing, selecting, and uploading media.
ro: Înlocuiește fereastra modală Media existentă în WordPress cu o fereastră modală nouă bazată pe Data Views  care acceptă navigarea, selectarea și încărcarea fișierelor Media.

en: Media Upload Modal
ro: Fereastră modală Încărcare Media

[ctx: experiments group name]
en: Blocks
ro: Blocuri

en: Dashboard (Beta)
ro: Panou control (Beta)

en: Add taxonomy
ro: Adaugă o taxonomie

en: User taxonomy
ro: Taxonomie utilizator

en: User taxonomies
ro: Taxonomii utilizatori

en: Limit results to taxonomies attached to one or more of the given post types.
ro: Limitează rezultatele la taxonomiile atașate pentru unul sau mai multe tipuri de articol speificate.

note: translators: %s: taxonomy slug
en: The taxonomy key "%s" is already in use by a built-in or plugin-registered taxonomy.
ro: Cheia de taxonomie „%s” este deja folosită de o taxonomie nativă sau înregistrată de un modul.

en: Another user-defined taxonomy already uses this key.
ro: O altă taxonomie definită de un utilizator folosește deja această cheie.

en: Taxonomy keys must be 1–32 characters and may only contain lowercase letters, numbers, hyphens, and underscores.
ro: Cheile de taxonomie trebuie să aibă între 1 și 32 de caractere și pot să conțină numai litere mici, cifre, cratime și liniuțe-jos.

en: Typed taxonomy configuration.
ro: Configurare taxonomie tipizată.

en: Post types attached to this taxonomy.
ro: Tipuri de articol atașate la această taxonomie.

note: translators: %s: Connector name.
en: API key for the %s connector.
ro: Cheie API pentru conectorul %s.

note: translators: %s: Connector name.
en: %s API Key
ro: Cheie API %s

note: translators: %s: AI provider ID.
en: The provider "%s" is not registered in the AI client registry.
ro: Furnizorul „%s” nu este înregistrat în registrul clienților AI.

en: Text and image generation with GPT and Dall-E.
ro: Generare text și imagini cu GPT și Dall-E.

en: Text and image generation with Gemini and Imagen.
ro: Generare text și imagini cu Gemini și Imagen.

en: Text generation with Claude.
ro: Generare text cu Claude.

en: Protect your site from spam.
ro: Protejează-ți site-ul de spam.

en: Akismet Anti-Spam
ro: Akismet Anti-spam

en: Default form configuration.
ro: Configurare implicită pentru formular.

en: List of default views.
ro: Listă cu vizualizări implicite.

en: Default layout configurations.
ro: Configurări implicite pentru aranjamente.

en: Default view configuration.
ro: Configurare implicită pentru vizualizare.

en: Sorry, you are not allowed to read view config.
ro: Regret, nu ai voie să citești configurarea pentru vizualizare.

en: Entity name.
ro: Nume entitate.

en: Entity kind.
ro: Tip de entitate.

en: The Navigation Overlay template defines an overlay area that typically contains navigation links and can be toggled open and closed.
ro: Șablonul Suprapunere navigare definește o zonă de suprapunere care de obicei conține legături de navigare și care poate fi deschisă și închisă.

en: Provider logo path must be located within the plugins or must-use plugins directory.
ro: Calea logoului pentru furnizor trebuie să fie în directorul plugins sau must-use plugins.

note: translators: %s: Post title.
en: Join editing &#8220;%s&#8221;
ro: Participă la editarea &#8222;%s&#8221;

[ctx: post list]
note: translators: Action link text for a singular post in the post list. Can be any type of post.
en: Join
ro: Participă

note: translators: %s: Post title.
en: Edit &#8220;%s&#8221;
ro: Editează &#8222;%s&#8221;

en: Currently being edited
ro: Este editat acum

en: Note:
ro: Notă:

note: translators: %s: Prefix "Note:".
en: %s Real-time collaboration has been disabled.
ro: %s Colaborarea în timp real a fost dezactivată.

en: Enable early access to real-time collaboration. Real-time collaboration may affect your website's performance.
ro: Activează pre-accesul la colaborarea în timp real. Colaborarea în timp real poate să-ți afecteze performanța pe site.

en: Collaboration
ro: Colaborare

en: Enable Real-Time Collaboration
ro: Activează colaborarea în timp real

en: Sync Update
ro: Sincronizează actualizarea

en: Sync Updates
ro: Sincronizează actualizările

en: The icon content (SVG markup).
ro: Conținutul iconului (markup SVG).

en: The icon label.
ro: Eticheta iconului.

en: The icon name.
ro: Numele iconului.

note: translators: %s is the name of any user-provided name
en: Icon not found: "%s".
ro: Nu am găsit iconul: „%s”.

en: Icon name.
ro: Nume icon.

en: Failed to store sync update.
ro: Stocarea actualizării pentru sincronizare a eșuat.

en: Invalid sync update type.
ro: Tipul de actualizare pentru sincronizare nu este valid.

en: Failed to remove updates during compaction.
ro: Înlăturarea actualizărilor în timpul compactării a eșuat.

en: Request body is too large.
ro: Corpul cererii este prea mare.

note: translators: %s: The room name encodes the current entity being synced.
en: You do not have permission to sync this entity: %s.
ro: Nu ai permisiunea să sincronizezi această entitate: %s.

en: Client ID is already in use by another user.
ro: ID-ul client este deja folosit de un alt utilizator.

en: You do not have permission to perform this action
ro: Nu ai permisiunea să efectuezi această acțiune

en: The connector registry instance must be set during the <code>init</code> action.
ro: Instanța pentru registrul de conectori trebuie să fie setată în timpul acțiunii <code>init</code>.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" not found.
ro: Nu am găsit conectorul „%s”.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" plugin is_active must be callable.
ro: is_active pentru modulul conectorului „%s” trebuie să fie apelabil.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" authentication env_var_name must be a non-empty string.
ro: env_var_name pentru autentificarea la conectorul „%s” nu trebuie să fie un șir gol.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" authentication constant_name must be a non-empty string.
ro: constant_name pentru autentificarea la conectorul „%s” nu trebuie să fie un șir gol.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" authentication setting_name must be a non-empty string.
ro: setting_name pentru autentificarea la conectorul „%s” nu trebuie să fie un șir gol.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" authentication method must be "api_key" or "none".
ro: Metoda de autentificare pentru conectorul „%s“ trebuie să fie „api_key“ sau „none“.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" requires an "authentication" array.
ro: Conectorul „%s” are nevoie de un tablou „authentication”.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" requires a non-empty "type" string.
ro: Conectorul „%s” are nevoie de un șir „type” care să nu fie gol.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" requires a non-empty "name" string.
ro: Conectorul „%s” are nevoie de un șir „name” care să nu fie gol.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" is already registered.
ro: Conectorul „%s” este deja înregistrat.

en: Connector ID must contain only lowercase alphanumeric characters, hyphens, and underscores.
ro: ID-ul conectorului trebuie să conțină numai caractere alfanumerice mici, cratime și liniuțe-jos.

en: Icon content does not contain valid SVG markup.
ro: Conținutul iconului nu are un markup SVG valid.

en: Icon content must be a string.
ro: Conținutul iconului trebuie să fie un șir de caractere.

en: Icons must provide either `content` or `filePath`.
ro: Iconurile trebuie să ofere „content” sau „filePath”.

en: Icon label must be a string.
ro: Eticheta iconului trebuie să fie un șir de caractere.

note: translators: %s is the name of any user-provided key
en: Invalid icon property: "%s".
ro: Proprietatea pentru icon nu este validă: „%s”.

en: Icon is already registered.
ro: Iconul este deja înregistrat.

en: Icon name must be a string.
ro: Numele iconului trebuie să fie un șir de caractere.

en: Core icon collection manifest must provide valid a "filePath" for each icon.
ro: Manifestul pentru colecția de iconuri de bază trebuie să ofere o „filePath” validă pentru fiecare icon.

en: Core icon collection manifest is empty or invalid.
ro: Manifestul pentru colecția de iconuri de bază este gol sau nu este valid.

en: Core icon collection manifest is missing or unreadable.
ro: Manifestul pentru colecția de iconuri de bază lipsește sau este ilizibil.

en: Pause
ro: Pauză

en: Play
ro: Redare

[ctx: track title, artist name, album name]
note: translators: %1$s: track title, %2$s artist name, %3$s: album name.
en: %1$s by %2$s from the album %3$s
ro: %1$s de %2$s din albumul %3$s

en: Select to play this track
ro: Selectează pentru a reda acest fișier muzical

note: translators: %s: Visually hidden label for the track length (screen reader text).
en: Length:
ro: Durată:

en: Unknown title
ro: Titlu necunoscut

[ctx: next image in lightbox]
en: Next
ro: Următoare

[ctx: previous image in lightbox]
en: Previous
ro: Anterioară

note: translators: %1$s: current image index, %2$s: total number of images
en: Enlarge %1$s of %2$s
ro: Mărește %1$s din %2$s

note: translators: %1$s: current image index, %2$s: total number of images, %3$s: Image alt text
en: Enlarged image %1$s of %2$s: %3$s
ro: Imagine mărită %1$s din %2$s: %3$s

note: translators: %1$s: current image index, %2$s: total number of images
en: Enlarged image %1$s of %2$s
ro: Imagine mărită: %1$s din %2$s

[ctx: block description]
en: Display the tab buttons for a tabbed interface.
ro: Afișează butoanele filelor pentru o interfață cu file.

[ctx: block description]
en: Container for tab panel content in a tabbed interface.
ro: Container pentru conținutul panoului File într-o interfață cu file.

[ctx: block title]
en: Tab Panels
ro: Panouri file

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with vertically and horizontally centered navigation
ro: O suprapunere navigare cu navigare centrată pe verticală și orizontală

en: Overlay with centered navigation
ro: Suprapunere cu navigare centrată

en: Get started today!
ro: Începe azi!

en: Find out how we can help your business.
ro: Află cum putem să te ajutăm în afaceri.

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with vertically and horizontally centered navigation, site info, and a CTA
ro: O suprapunere navigare cu navigare centrată pe verticală și orizontală, informații despre site și un Îndemn la acțiune

en: Overlay with site info and CTA
ro: Suprapunere cu informații despre site și Îndemn la acțiune

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with orange background site title and tagline
ro: O suprapunere navigare cu titlu și slogan site pe fundal portocaliu

en: Overlay with orange background
ro: Suprapunere cu fundal portocaliu

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with black background and big white text
ro: O suprapunere navigare cu fundal negru și text alb mare

en: Overlay with black background
ro: Suprapunere cu fundal negru

note: translators: %s is the CSS that was provided.
en: The CSS must not contain "%s".
ro: CSS-ul nu trebuie să conțină „%s”.

note: translators: %s is the CSS that was provided.
en: The CSS must not end in "%s".
ro: CSS-ul nu trebuie să se încheie în „%s”.

[ctx: block keyword]
en: overlay
ro: suprapunere

[ctx: block keyword]
en: close
ro: închide

[ctx: block description]
en: A customizable button to close overlays.
ro: Un buton personalizabil pentru a închide suprapunerile.

[ctx: block title]
en: Navigation Overlay Close
ro: Închide suprapunerea din navigare

[ctx: block description]
en: Display a breadcrumb trail showing the path to the current page.
ro: Afișează un drum pentru firimituri care arată calea către pagina curentă.

en: Redirects the default site editor (Appearance > Design) to use the extensible site editor page.
ro: Redirecționează la editorul implicit de site-uri (Aspect > Design) pentru a folosi pagina Editor de site-uri extensibil.

en: Extensible Site Editor
ro: Editor de site-uri extensibil

en: Enables editable block inspector fields that are generated using a dataform.
ro: Activează câmpurile inspectorului de blocuri editabile care sunt generate folosind un formular de date.

en: Block fields: Show dataform driven inspector fields on blocks that support them
ro: Câmpuri bloc: arată câmpurile inspectorului oferite de formularul de date pentru blocurile care le acceptă

[ctx: Block pattern description]
en: A simple pattern with a navigation block and a navigation overlay close button.
ro: Un model simplu cu un bloc navigare și un buton închidere pentru suprapunerea din navigare.

[ctx: Block pattern category]
en: Display your website navigation.
ro: Afișează navigarea pe site-ul tău.

[ctx: Block pattern category]
en: Navigation
ro: Navigare

en: Navigation Overlay
ro: Suprapunere navigare

note: translators: %s is the post type name.
en: Post Type: &#8220;%s&#8221;
ro: Tip de articol: &#8222;%s&#8221;

note: translators: %s is the search term.
en: Search results for: &#8220;%s&#8221;
ro: Rezultate de căutare pentru &#8222;%s&#8221;

note: translators: %s: Post title.
en: Responses to &#8220;%s&#8221;
ro: Răspunsuri la &#8222;%s&#8221;

note: translators: %s: Post title.
en: Response to &#8220;%s&#8221;
ro: Răspuns la &#8222;%s&#8221;

note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s response to &#8220;%2$s&#8221; | %1$s responses to &#8220;%2$s&#8221;
ro[0]: %1$s răspuns la &#8222;%2$s&#8221;
ro[1]: %1$s răspunsuri la &#8222;%2$s&#8221;
ro[2]: %1$s se răspunsuri la &#8222;%2$s&#8221;

note: translators: %s: Post title.
en: One response to &#8220;%s&#8221;
ro: Un răspuns la &#8222;%s&#8221;

note: translators: Note notification email subject. 1: Site title, 2: Post title.
en: [%1$s] Note: "%2$s"
ro: [%1$s] Notă: „%2$s”

en: You can see all notes on this post here:
ro: Aici poți să vezi toate notele pentru acest articol:

note: translators: %s: Note text.
en: resolved/reopened
ro: rezolvată/redeschisă

note: translators: 1: Note author's name, 2: Note author's IP address, 3: Note author's hostname.
en: Author: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
ro: Autor: %1$s (adresă IP: %2$s, %3$s)

note: translators: %s: Post title.
en: New note on your post "%s"
ro: Notă nouă la articolul tău „%s”

en: Email me whenever anyone posts a note
ro: Trimite-mi email de fiecare dată când cineva publică o notă

note: translators: %s: comment page number
en: Comments Page %s
ro: Pagină comentarii %s

en: Enables the Workflow Palette for running workflows composed of abilities, from a unified interface.
ro: Activează Paleta de fluxuri de lucru pentru rularea fluxurilor de lucru compuse din capacități, dintr-o interfață unificată.

en: Workflow Palette
ro: Paletă de fluxuri de lucru

en: Script modules to load into the import map.
ro: Extensii de scripturi de încărcat în harta pentru import.

[ctx: block description]
en: Display content in a tabbed interface to help users navigate detailed content with ease.
ro: Afișează conținutul într-o interfață cu file pentru a ajuta utilizatorii să navigheze cu ușurință prin conținutul detaliat.

[ctx: block title]
en: Tabs
ro: File

[ctx: block description]
en: Content for a tab in a tabbed interface.
ro: Conținut pentru o filă într-o interfață cu file.

[ctx: block title]
en: Tab
ro: Filă

en: Template Activation
ro: Activare șablon

en: Inline styles for editor assets.
ro: Stiluri în-linie pentru resursele din editor.

en: Inline scripts for editor assets.
ro: Scripturi în-linie pentru resursele din editor.

en: Editor styles data.
ro: Date stiluri în editor.

en: Editor scripts data.
ro: Date scripturi în editor.

en: Limit result set to attachments of a particular MIME type or MIME types.
ro: Limitează setul de rezultate la atașamente pentru un anumit tip de MIME sau anumite tipuri de MIME.

en: Limit result set to attachments of a particular media type or media types.
ro: Limitează setul de rezultate la atașamente pentru un anumit tip de element media sau anumite tipuri de element media.

note: translators: %s: page number
en: Page %s
ro: Pagina %s

en: Page not found
ro: Nu am găsit pagina

[ctx: block description]
en: Display a custom date.
ro: Afișează o dată personalizată.

[ctx: block description]
en: Displays a foldable layout that groups content in collapsible sections.
ro: Afișează un aranjament pliabil care grupează conținutul în secțiuni care pot fi restrânse.

[ctx: block description]
en: Contains the hidden or revealed content beneath the heading.
ro: Cuprinde conținutul ascuns sau relevat de sub titlu.

[ctx: block description]
en: Wraps the heading and panel in one unit.
ro: Învelește titlul și panoul într-o singură unitate.

[ctx: block description]
en: Displays a heading that toggles the accordion panel.
ro: Afișează un titlu care comută la panoul acordeon.

[ctx: block keyword]
en: term title
ro: titlu termen

[ctx: block description]
en: Displays the name of a taxonomy term.
ro: Afișează numele unui termen din taxonomie.

[ctx: block title]
en: Term Name
ro: Nume termen

[ctx: block description]
en: Displays the post count of a taxonomy term.
ro: Afișează numărul de articole pentru un termen din taxonomie.

[ctx: block title]
en: Term Count
ro: Număr de termeni

[ctx: block keyword]
en: mathematics
ro: matematică

[ctx: block keyword]
en: formula
ro: formulă

[ctx: block description]
en: Display mathematical notation using LaTeX.
ro: Afișează notații matematice folosind LaTeX.

[ctx: block title]
en: Math
ro: Matematică

[ctx: block title]
en: Breadcrumbs
ro: Firimituri

en: Notes
ro: Note

note: translators: %s: Note text. translators: %s: note excerpt
en: Note: %s
ro: Notă: %s

en: Type of the comment.
ro: Tip de comentariu.

en: Creating comment failed.
ro: Crearea comentariului a eșuat.

en: Comment field exceeds maximum length allowed.
ro: Câmpul pentru comentariu depășește lungimea maximă permisă.

en: Creating a comment requires valid author name and email values.
ro: Crearea unui comentariu necesită valori valide pentru numele și emailul autorului.

en: Invalid comment content.
ro: Conținutul comentariului nu este valid.

en: Cannot create a comment with that type.
ro: Nu pot să creez un comentariu de acel tip.

en: Sorry, you are not allowed to read this comment.
ro: Regret, nu ai voie să citești acest comentariu.

note: translators: %s: List of forbidden parameters.
en: Query parameter not permitted: %s
ro: Parametru de interogare nepermis: %s

en: Sorry, you are not allowed to read comments without a post.
ro: Regret, nu ai voie să citești comentarii fără un articol.

en: Sorry, this post type does not support notes.
ro: Regret, acest tip de articol nu acceptă note.

en: Note resolution status
ro: Starea soluționare notă

en: Breadcrumbs
ro: Firimituri

[ctx: block description]
en: Show minutes required to finish reading the post. Can also show a word count.
ro: Arată minutele necesare pentru a termina citirea unui articol. Poți să afișezi și numărul de cuvinte.

note: translators: %s: the number of characters in the post.
en: %s character | %s characters
ro[0]: %s caracter
ro[1]: %s caractere
ro[2]: %s de caractere

[ctx: Range of minutes to read]
note: translators: 1: minimum minutes, 2: maximum minutes to read the post.
en: %1$s–%2$s minutes
ro: %1$s - %2$s minute

[ctx: block keyword]
en: tags
ro: etichete

[ctx: block keyword]
en: taxonomy
ro: taxonomie

[ctx: block keyword]
en: terms
ro: termeni

[ctx: block title]
en: Terms Query
ro: Interogare termeni

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a taxonomy term, like the name, description, and more.
ro: Conține elementele de bloc folosite pentru a randa un termen pentru taxonomii, cum ar fi numele, descrierea și altele.

[ctx: block title]
en: Term Template
ro: Șablon de termeni

[ctx: block bindings source]
en: Term Data
ro: Date termen

[ctx: block title]
en: Accordion
ro: Acordeon

[ctx: block title]
en: Accordion Panel
ro: Panou Acordeon

[ctx: block title]
en: Accordion Heading
ro: Subtitlu acordeon

[ctx: block title]
en: Accordion Item
ro: Element acordeon

[ctx: social link block variation name]
en: Link
ro: Legătură

[ctx: block description]
en: Describe in a few words what this site is about. This is important for search results, sharing on social media, and gives overall clarity to visitors.
ro: Descrie în câteva cuvinte ce face acest site. Acest lucru este important pentru rezultatele de căutare, pentru partajarea pe media socială și oferă vizitatorilor o claritate generală.

en: Comments pagination
ro: Paginație comentarii

en: Enlarge
ro: Extinde

[ctx: Shadow name]
en: Crisp
ro: Precisă

[ctx: Shadow name]
en: Outlined
ro: Conturată

[ctx: Shadow name]
en: Sharp
ro: Clară

[ctx: Shadow name]
en: Deep
ro: Închisă

[ctx: Shadow name]
en: Natural
ro: Naturală

note: translators: %d: number of results.
en: %d result found | %d results found
ro[0]: Am găsit un rezultat
ro[1]: Am găsit %d rezultate
ro[2]: Am găsit %d de rezultate

[ctx: Aspect ratio name]
en: Tall - 9:16
ro: Mare în înălțime - 9:16

[ctx: Aspect ratio name]
en: Wide - 16:9
ro: Mare în lățime - 16:9

[ctx: Aspect ratio name]
en: Classic Portrait - 2:3
ro: Portret clasic - 2:3

[ctx: Aspect ratio name]
en: Classic - 3:2
ro: Clasic - 3:2

[ctx: Aspect ratio name]
en: Portrait - 3:4
ro: Portret - 3:4

[ctx: Aspect ratio name]
en: Square - 1:1
ro: Pătrat - 1:1

[ctx: block description]
en: Display the total number of results in a query.
ro: Afișează numărul total de rezultate pentru o interogare.

[ctx: block title]
en: Query Total
ro: Total interogare

en: Enables the Global Styles color randomizer in the Site Editor; a utility that lets you mix the current color palette pseudo-randomly.
ro: Activează randomizatorul de culori pentru Stiluri globale în editorul de site-uri; un serviciu utilitar care îți permite să amesteci pseudo-aleatoriu paleta de culori curentă.

en: Enables new blocks to allow building forms. You are likely to experience UX issues that are being addressed.
ro: Activează blocuri noi pentru a permite construirea de formulare. Este posibil să întâmpini probleme la UX-urile care sunt în curs de rezolvare.

en: Enables experimental blocks on a rolling basis as they are developed. (Warning: these blocks may have significant changes during development that cause validation errors and display issues.)
ro: Activează blocurile experimentale în mod continuu, pe măsură ce sunt dezvoltate. (Avertizare: aceste blocuri pot să sufere modificări semnificative în timpul dezvoltării lor, deci pot să apară erori la validare și probleme la afișare.)

note: translators: 1: Start index of posts, 2: End index of posts, 3: Total number of posts
en: Displaying %1$s – %2$s of %3$s
ro: Afișez %1$s - %2$s din %3$s

note: translators: 1: Start index of posts, 2: Total number of posts
en: Displaying %1$s of %2$s
ro: Afișez %1$s din %2$s

en: Sorry, comments are closed for this item.
ro: Regret, comentariile sunt închise pentru acest element.

en: Sorry, you are not allowed to read the post for this comment.
ro: Regret, nu ai voie să citești articolul pentru acest comentariu.

en: Sorry, you are not allowed to create a comment on this post.
ro: Regret, nu ai voie să creezi un comentariu la acest articol.

en: Sorry, you are not allowed to create this comment without a post.
ro: Regret, nu ai voie să creezi acest comentariu fără un articol.

note: translators: %s: Request parameter.
en: Sorry, you are not allowed to edit '%s' for comments.
ro: Regret, nu ai voie să editezi „%s” pentru comentarii.

en: Sorry, you must be logged in to comment.
ro: Regret, trebuie să fii autentificat pentru a comenta.

[ctx: block keyword]
en: custom post types
ro: tipuri de articol personalizat

[ctx: block keyword]
en: blogs
ro: bloguri

[ctx: block keyword]
en: categories
ro: categorii

[ctx: block description]
en: Display a list of all terms of a given taxonomy.
ro: Afișează o listă cu toți termenii pentru o taxonomie dată.

[ctx: block title]
en: Terms List
ro: Listă cu termeni

en: Attachment file size
ro: Dimensiune fișier atașament

en: Original attachment file name
ro: Nume original pentru fișierul atașament

en: Invalid post ID, only images and PDFs can be sideloaded.
ro: ID-ul articolului nu este valid, pot fi încărcate numai imagini și PDF-uri.

en: Whether to convert image formats.
ro: Dacă convertești formatele pentru imagini.

en: Whether to generate image sub sizes.
ro: Dacă generezi sub-dimensiuni pentru imagini.

en: Unique identifier for the attachment.
ro: Identificator unic pentru atașament.

en: Plugin that registered the template.
ro: Modulul care a înregistrat șablonul.

[ctx: block description]
en: A cloud of popular keywords, each sized by how often it appears.
ro: Un nor cu cuvinte cheie populare, fiecare cuvânt este dimensionat în funcție de frecvența cu care apare.

[ctx: block description]
en: An organized collection of items displayed in a specific order.
ro: O colecție organizată de articole afișate într-o anumită ordine.

[ctx: block description]
en: An individual item within a list.
ro: Un element individual dintr-o listă.

en: Experimental blocks
ro: Blocuri experimentale

en: All items
ro: Toate elementele

en: Block name must be a string or array.
ro: Numele blocului trebuie să fie un șir sau un tablou.

[ctx: block title]
en: Widget Group
ro: Grup de piese

[ctx: block title]
en: Widget Area
ro: Zonă piese

en: Enables full-page client-side navigation, powered by the Interactivity API.
ro: Activează navigarea client-side pe întreaga pagină, propulsată de Interactivity API

en: Use as a `pre_render_block` filter is deprecated. Use with `render_block_data` instead.
ro: Folosirea filtrului `pre_render_block` este considerată învechită. Folosește în locul lui `render_block_data`.

note: translators: 1: A URL to a post, 2: Hidden accessibility text: Post title
en: … <a class="wp-block-latest-posts__read-more" href="%1$s" rel="noopener">Read more<span class="screen-reader-text">: %2$s</span></a>
ro: … <a class="wp-block-latest-posts__read-more" href="%1$s" rel="noopener">Citește mai mult<span class="screen-reader-text">: %2$s</span></a>

en: Enables enhancements to the Grid block that let you move and resize items in the editor canvas.
ro: Permite îmbunătățiri aduse la blocul Grilă care îți permit să muți și să redimensionezi elementele în panoul editorului.

en: Grid interactivity
ro: Interactivitate grilă

en: `boolean` type for second argument `$settings` is deprecated. Use `array()` instead.
ro: Tipul „boolean” pentru al doilea argument „$settings” este învechit. Folosește în loc „array()”.

[ctx: block description]
en: Reuse this design across your site.
ro: Reutilizează acest design pe site-ul tău.

[ctx: block bindings source]
en: Post Data
ro: Date articol

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block. %s represents a pattern's slug.
en: [block rendering halted for pattern "%s"]
ro: [randarea blocului este oprită pentru modelul „%s”]

en: Unknown author
ro: Autor necunoscut

[ctx: block description]
en: A form.
ro: Un formular.

[ctx: block title]
en: Form
ro: Formular

[ctx: block keyword]
en: button
ro: buton

[ctx: block keyword]
en: submit
ro: trimite

[ctx: block description]
en: A submission button for forms.
ro: Un buton de trimitere pentru formulare.

[ctx: block title]
en: Form Submit Button
ro: Buton de trimitere formulare

[ctx: block keyword]
en: message
ro: mesaj

[ctx: block keyword]
en: notification
ro: notificare

[ctx: block keyword]
en: feedback
ro: impresii

[ctx: block description]
en: Provide a notification message after the form has been submitted.
ro: Oferă un mesaj cu o notificare după ce formularul a fost trimis.

[ctx: block title]
en: Form Submission Notification
ro: Notificare trimitere formular

[ctx: block keyword]
en: input
ro: intrare

[ctx: block description]
en: The basic building block for forms.
ro: Blocul de bază pentru construirea de formulare.

[ctx: block title]
en: Input Field
ro: Câmp de intrare

en: Trash
ro: La gunoi

en: Drafts
ro: Ciorne

en: Form and input blocks
ro: Blocuri pentru formulare și intrări

en: Enlarged image
ro: Imagine mărită

en: Form submission
ro: Trimitere formular

note: translators: %s: The request URI.
en: Form submission from %1$s
ro: Trimitere formular de la %1$s

[ctx: block description]
en: Display footnotes added to the page.
ro: Afișează notele de subsol adăugate în pagină.

note: Translators: %d: Integer representing the number of return links on the page.
en: Jump to footnote reference %1$d
ro: Sari la referința pentru nota de subsol %1$d

en: Fonts
ro: Fonturi

en: All patterns
ro: Toate modelele

note: translators: %s: taxonomy's label
en: Display a list of assigned terms from the taxonomy: %s
ro: Afișează o listă cu termeni atribuiți din taxonomia: %s

en: Page Loaded.
ro: Am încărcat pagina.

en: Loading page, please wait.
ro: Încarc pagina, te rog așteaptă.

[ctx: block title]
en: Date
ro: Dată

[ctx: block title]
en: Content
ro: Conținut

[ctx: block keyword]
en: toggle
ro: comută

en: Connectors
ro: Conectori

en: Submit Search
ro: Trimite căutarea

[ctx: block keyword]
en: reusable
ro: reutilizabile

en: Footnotes
ro: Note de subsol

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Open command palette
ro: Deschide paleta de comenzi

en: My patterns
ro: Modelele mele

en: `experimental-link-color` is no longer supported. Use `link-color` instead.
ro: „experimental-link-color” nu mai este acceptat. Folosește în schimb „link-color”.

[ctx: block title]
en: Pattern Placeholder
ro: Substituent model

[ctx: block keyword]
en: references
ro: referințe

[ctx: block title]
en: Footnotes
ro: Note de subsol

en: The date the guidelines were last modified, in the site's timezone.
ro: Data la care regulile generale au fost modificate ultima dată, în fusul orar al site-ului.

note: translators: %s: duotone colors
en: "%s" in theme.json settings.color.duotone is not a hex or rgb string.
ro: „%s” din theme.json settings.color.duotone nu este un șir hex sau rgb.

[ctx: block title]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: block title]
en: Excerpt
ro: Rezumat

en: Pending
ro: În așteptare

en: Expand search field
ro: Extinde câmpul de căutare

note: translators: %s: duotone filter ID
en: The duotone id "%s" is not registered in theme.json settings
ro: ID-ul „%s” pentru duotone nu este înregistrat în setările theme.json

note: translators: %s: Image alt text.
en: Enlarged image: %s
ro: Imagine mărită: %s

en: Enlarged images
ro: Imagini mărite

[ctx: block description]
en: Hide and show additional content.
ro: Ascunde și arată conținutul suplimentar.

[ctx: block description]
en: Add an image or video with a text overlay.
ro: Adaugă o imagine sau un video cu o suprapunere text.

[ctx: block description]
en: Display an image to represent this site. Update this block and the changes apply everywhere.
ro: Afișează o imagine care să reprezinte acest site. Actualizează acest bloc și modificările se vor aplica peste tot.

en: Invalid post parent ID.
ro: ID invalid pentru părinte articol.

en: The date the template was published, in the site's timezone.
ro: Data la care a fost publicat șablonul, în fusul orar al site-ului.

en: The ID for the parent of the revision.
ro: ID-ul pentru părintele reviziei.

[ctx: block keyword]
en: list
ro: listă

[ctx: block keyword]
en: disclosure
ro: dezvăluie

[ctx: block title]
en: Details
ro: Detalii

note: translators: %s: the number of minutes to read the post.
en: %s minute | %s minutes
ro[0]: %s minut
ro[1]: %s minute
ro[2]: %s de minute

[ctx: block title]
en: Time to Read
ro: Timp pentru citire

note: translators: %d is the post ID.
en: Untitled post %d
ro: Articolul %d nu are titlu

note: Description of the plugin
en: Printing since 1440. This is the development plugin for the block editor, site editor, and other future WordPress core functionality.
ro: Tipărim din 1440. Acesta este modulul de dezvoltare pentru editorul de blocuri, editorul de site-uri și alte viitoare funcționalități ale nucleului WordPress.

note: translators: 1: theme.json, 2: Value name, 3: Value path, 4: Another value name.
en: Your %1$s file uses a dynamic value (%2$s) for the path at %3$s. However, the value at %3$s is also a dynamic value (pointing to %4$s) and pointing to another dynamic value is not supported. Please update %3$s to point directly to %4$s.
ro: Fișierul %1$s utilizează o valoare dinamică (%2$s) pentru calea %3$s. Dar, valoarea %3$s este și o valoare dinamică (care indică la %4$s) și nu este acceptată o valoare care să indice la o altă valoare dinamică. Te rog actualizează %3$s pentru a indica direct la %4$s.

en: Block inspector tab display overrides.
ro: Contramandări pentru afișarea filei inspector de blocuri.

[ctx: block keyword]
en: page
ro: pagină

[ctx: block description]
en: Displays a page inside a list of all pages.
ro: Afișează o pagină într-o listă cu toate paginile.

[ctx: block title]
en: Page List Item
ro: Element din lista de pagini

en: Color randomizer
ro: Randomizator de culori

en: Indicates whether the current theme supports block-based templates.
ro: Indică dacă tema curentă acceptă șabloane bazate pe blocuri.

note: translators: %s is post ID to describe the link for screen readers.
en: untitled post %s
ro: articolul %s nu are titlu

en: Raw size value must be a string, integer or a float.
ro: Valoarea brută a dimensiunii trebuie să fie un șir de caractere, un număr întreg sau zecimal.

en: There&#8217;s no content to show here yet.
ro: Nu există niciun conținut de afișat aici.

[ctx: block title]
en: Comments Previous Page
ro: Pagina anterioară Comentarii

[ctx: block title]
en: Comments Next Page
ro: Pagina următoare Comentarii

en: $store must be an instance of WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg
ro: $store trebuie să fie o instanță a WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg

en: Disables custom spacing sizes.
ro: Dezactivează dimensiunile personalizate pentru spațiere.

en: Disables output of layout styles.
ro: Dezactivează ieșirea stilurilor pentru aranjamente.

en: The template prefix for the created template. This is used to extract the main template type, e.g. in `taxonomy-books` extracts the `taxonomy`
ro: Prefixul șablonului pentru șablonul creat. Este folosit pentru a extrage tipul principal de șablon, de exemplu din „taxonomy-books” se extrage „taxonomy”

en: Indicates if a template is custom or part of the template hierarchy
ro: Indică dacă un șablon este personalizat sau face parte dintr-o ierarhie de șabloane

en: The slug of the template to get the fallback for
ro: Descriptorul șablonului pentru care vrei o alternativă

note: translators: %s: search query
en: Search results for: "%s"
ro: Rezultate de căutare pentru: „%s”

en: Whether the V2 of the list block that uses inner blocks should be enabled.
ro: Dacă ar trebui să fie activată V2 a blocului Listă care folosește blocuri interne.

en: Active theme spacing scale.
ro: Redimensionare spațiere pentru tema activă.

en: Active theme spacing sizes.
ro: Dimensiuni de spațiere pentru tema activă.

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Large.
en: %sX-Large
ro: %s - mare

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Small.
en: %sX-Small
ro: %s - mică

en: Some of the theme.json settings.spacing.spacingScale values are invalid
ro: Unele dintre valorile theme.json settings.spacing.spacingScale nu sunt valide

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s response | %s responses
ro[0]: %s răspuns
ro[1]: %s răspunsuri
ro[2]: %s de răspunsuri

[ctx: block title]
en: Comments
ro: Comentarii

en: Response
ro: Răspuns

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
ro: Comentariul tău așteaptă să fie moderat. Aceasta este o previzualizare; comentariul va fi vizibil după ce este aprobat.

en: Your comment is awaiting moderation.
ro: Comentariul tău așteaptă să fie moderat.

[ctx: block description]
en: Displays a title with the number of comments.
ro: Afișează un titlu cu numărul de comentarii.

[ctx: block title]
en: Comments Title
ro: Titlu comentarii

en: Responses
ro: Răspunsuri

en: One response
ro: Un răspuns

[ctx: block description]
en: Gather blocks in a layout container.
ro: Adună blocurile într-un container pentru aranjament.

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post comments using different visual configurations.
ro: Un bloc avansat care permite afișarea comentariilor la articole folosind diferite configurări vizuale.

[ctx: block description]
en: Displays the date on which the comment was posted.
ro: Afișează data la care a fost publicat comentariul.

[ctx: block description]
en: Displays the name of the author of the comment.
ro: Afișează numele pentru autorul comentariului.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Avatar block instead.
ro: Acest bloc este învechit. Te rog folosește în schimb blocul Avatar.

[ctx: block title]
en: Comment Author Avatar (deprecated)
ro: Avatar autor comentariu (învechit)

en: Whether the V2 of the quote block that uses inner blocks should be enabled.
ro: Dacă ar trebui să fie activată V2 a blocului Citat care folosește blocuri interne.

en: Sorry, you are not allowed to view the registered icons.
ro: Regret, nu ai voie să vezi iconurile înregistrate.

en: Adding an RSS feed to this site’s homepage is not supported, as it could lead to a loop that slows down your site. Try using another block, like the <strong>Latest Posts</strong> block, to list posts from the site.
ro: Nu poți să adaugi un flux RSS pentru prima pagină a acestui site, se va forma o buclă care îți va încetini site-ul. Pentru a afișa articolele de pe site, încearcă să folosești un alt bloc, cum ar fi blocul <strong>Ultimele articole</strong>.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render content when no query results are found.
ro: Conține elementele de bloc folosite pentru a randa conținutul când interogarea nu găsește niciun rezultat.

[ctx: block title]
en: No Results
ro: Niciun rezultat

[ctx: block title]
en: List Item
ro: Element de listă

[ctx: block description]
en: Add a user’s avatar.
ro: Adaugă avatarul unui utilizator.

note: translators: %s: Singular label of the entity.
en: %s link
ro: Legătură la %s

note: translators: %s: Comment author name.
en: (%s website link, opens in a new tab)
ro: (legătură la site-ul web %s, se deschide într-o filă nouă)

note: translators: %s is the Author name.
en: (%s author archive, opens in a new tab)
ro: (arhiva autorului %s, se deschide într-o filă nouă)

[ctx: block description]
en: Displays the link of a post, page, or any other content-type.
ro: Afișează legătura unui articol, a unei pagini sau a oricărui alt tip de conținut.

[ctx: block title]
en: Read More
ro: Citește mai mult

[ctx: block description]
en: The author biography.
ro: Biografia autorului.

[ctx: block title]
en: Author Biography
ro: Biografie autor

en: Sorry, you are not allowed to view this global style.
ro: Regret, nu ai voie să vezi acest stil global.

en: Sorry, you are not allowed to edit this global style.
ro: Regret, nu ai voie să editezi acest stil global.

en: Older Comments
ro: Comentarii mai vechi

en: Newer Comments
ro: Comentarii mai noi

[ctx: block description]
en: The author name.
ro: Numele autorului.

[ctx: block title]
en: Author Name
ro: Nume autor

[ctx: block description]
en: Displays the previous comment's page link.
ro: Afișează legătura la pagina cu comentariile anterioare.

[ctx: block description]
en: Displays the next comment's page link.
ro: Afișează legătura la pagina cu comentariile următoare.

en: Site icon.
ro: Icon site.

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ro: Foarte mare

[ctx: block title]
en: Pagination
ro: Paginație

[ctx: block title]
en: Previous Page
ro: Pagina anterioară

[ctx: block title]
en: Page Numbers
ro: Numere pagini

[ctx: block title]
en: Next Page
ro: Pagina următoare

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for comments pagination.
ro: Afișează o listă cu numere de pagini pentru paginarea comentariilor.

note: translators: Accessibility text. %s: Parent page title.
en: %s submenu
ro: Sub-meniu %s

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of comments, when applicable.
ro: Afișează o navigare cu pagini la setul următor/anterior de comentarii, când este cazul.

[ctx: block title]
en: Comments Pagination
ro: Paginație comentarii

en: Whether a template is a custom template.
ro: Dacă un șablon este un șablon personalizat.

en: Unable to open export file (archive) for writing.
ro: Nu pot deschide fișierul de export (arhiva) pentru scriere.

en: Zip Export not supported.
ro: Exportul în format zip nu este acceptat.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Comments block instead.
ro: Acest bloc este învechit. Te rog folosește în schimb blocul Comentarii.

[ctx: block title]
en: Comment (deprecated)
ro: Comentariu (învechit)

[ctx: block description]
en: Show a block pattern.
ro: Arată un model de bloc.

[ctx: block title]
en: Pattern
ro: Model

[ctx: block keyword]
en: equation
ro: ecuație

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying taxonomy terms based on different query parameters and visual configurations.
ro: Un bloc avansat care permite afișarea termenilor pentru taxonomii în funcție de diverși parametri de interogare și diferite configurări vizuale.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to display a comment, like the title, date, author, avatar and more.
ro: Conține elementele blocului folosite pentru a afișa un comentariu, cum ar fi titlu, dată, autor, avatar și altele.

[ctx: block title]
en: Comment Template
ro: Șablon de comentarii

[ctx: block description]
en: Displays a link to reply to a comment.
ro: Afișează o legătură pentru a răspunde la un comentariu.

[ctx: block title]
en: Comment Reply Link
ro: Legătură răspuns la comentariu

[ctx: block description]
en: Displays a link to edit the comment in the WordPress Dashboard. This link is only visible to users with the edit comment capability.
ro: Afișează o legătură pentru a edita comentariul în panoul de control WordPress. Această legătură este vizibilă doar utilizatorilor ce au capabilitatea de a edita comentarii.

[ctx: block title]
en: Comment Edit Link
ro: Legătură editare comentariu

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a comment.
ro: Afișează conținutul unui comentariu.

[ctx: block title]
en: Comment Author Name
ro: Nume autor comentariu

en: Theme not found.
ro: Nu am găsit tema.

en: HTML title for the post, transformed for display.
ro: Titlu HTML pentru articol, transformat pentru afișare.

en: Title for the global styles variation, as it exists in the database.
ro: Titlul variației pentru stiluri globale, așa cum există în baza de date.

en: Title of the global styles variation.
ro: Titlul variației pentru stiluri globale.

en: Global settings.
ro: Setări globale.

en: Global styles.
ro: Stiluri globale.

en: ID of global styles config.
ro: ID-ul configurării pentru stiluri globale.

en: No global styles config exist with that id.
ro: Nu există o configurare cu acest ID pentru stiluri globale.

en: Sorry, you are not allowed to access the global styles on this site.
ro: Regret, nu ai voie să accesezi stilurile globale pe acest site.

en: The theme identifier
ro: Identificatorul temei

note: translators: %s: Author name.
en: %s Avatar
ro: Avatar %s

[ctx: block style label]
en: Plain
ro: Simplu

[ctx: block description]
en: Displays the name of this site. Update the block, and the changes apply everywhere it’s used. This will also appear in the browser title bar and in search results.
ro: Afișează numele acestui site. Actualizează blocul și modificările făcute se vor aplica peste tot unde blocul este folosit. Va apărea și în bara cu titluri a navigatoarelor și în rezultatele de căutare.

[ctx: label before the title of the previous post]
en: Previous:
ro: Anterior:

[ctx: label before the title of the next post]
en: Next:
ro: Următor:

[ctx: block description]
en: Add a submenu to your navigation.
ro: Adaugă un sub-meniu în navigare.

[ctx: block title]
en: Submenu
ro: Sub-meniu

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
ro: Afișezi conținut în mai multe coloane, cu blocuri pe fiecare coloană.

en: Required to be true, as revisions do not support trashing.
ro: Este necesar să fie adevărat, deoarece reviziile nu pot fi aruncate la gunoi.

[ctx: block description]
en: Create structured content in rows and columns to display information.
ro: Creezi un conținut structurat pe rânduri și coloane pentru a afișa informații.

[ctx: Duotone name]
en: Blue and orange
ro: Albastru și portocaliu

[ctx: Duotone name]
en: Purple and green
ro: Violet și verde

[ctx: Duotone name]
en: Magenta and yellow
ro: Magenta și galben

[ctx: Duotone name]
en: Midnight
ro: Miezul nopții

[ctx: Duotone name]
en: Blue and red
ro: Albastru și roșu

[ctx: Duotone name]
en: Purple and yellow
ro: Violet și galben

[ctx: Duotone name]
en: Grayscale
ro: Tonuri de gri

[ctx: Duotone name]
en: Dark grayscale
ro: Tonuri întunecate de gri

[ctx: Gradient name]
en: Midnight
ro: Miezul nopții

[ctx: Gradient name]
en: Electric grass
ro: Verde electrizant

[ctx: Gradient name]
en: Pale ocean
ro: Albastru-verde (ocean) pal

[ctx: Gradient name]
en: Luminous dusk
ro: Crepuscul luminos

[ctx: Gradient name]
en: Blush bordeaux
ro: Bordo roșu-violet

[ctx: Gradient name]
en: Blush light purple
ro: Mov roșu-violet deschis

[ctx: Gradient name]
en: Cool to warm spectrum
ro: Spectru de culori de la reci la calde

[ctx: Gradient name]
en: Very light gray to cyan bluish gray
ro: De la gri foarte deschis la gri albăstrui cyan

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid orange to vivid red
ro: De la portocaliu viu luminos la roșu viu

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid amber to luminous vivid orange
ro: De la chihlimbar viu luminos la portocaliu viu luminos

[ctx: Gradient name]
en: Light green cyan to vivid green cyan
ro: De la verde cyan deschis la verde cyan viu

[ctx: Gradient name]
en: Vivid cyan blue to vivid purple
ro: De la albastru cyan viu la violet viu

[ctx: Color name]
en: Vivid purple
ro: Violet viu

[ctx: Color name]
en: Vivid cyan blue
ro: Albastru cyan viu

[ctx: Color name]
en: Pale cyan blue
ro: Albastru cyan pal

[ctx: Color name]
en: Vivid green cyan
ro: Cyan verde viu

[ctx: Color name]
en: Light green cyan
ro: Cyan verde deschis

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid amber
ro: Chihlimbar viu luminos

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid orange
ro: Portocaliu viu luminos

[ctx: Color name]
en: Vivid red
ro: Roșu viu

[ctx: Color name]
en: Pale pink
ro: Roz pal

[ctx: Color name]
en: White
ro: Alb

[ctx: Color name]
en: Cyan bluish gray
ro: Gri albăstrui cyan

[ctx: Color name]
en: Black
ro: Negru

[ctx: Font size name]
en: Large
ro: Mare

[ctx: Font size name]
en: Medium
ro: Mediu

[ctx: Font size name]
en: Small
ro: Mic

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post types based on different query parameters and visual configurations.
ro: Un bloc avansat care permite afișarea tipurilor de articol în funcție de diverși parametri de interogare și diferite configurări vizuale.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a post, like the title, date, featured image, content or excerpt, and more.
ro: Conține elementele de bloc folosite pentru a randa un articol, cum ar fi titlu, dată, imagine reprezentativă, conținut sau rezumat și altele.

[ctx: block title]
en: Post Template
ro: Șablon de articole

[ctx: block keyword]
en: link
ro: legătură

en: The calendar block is hidden because there are no published posts.
ro: Blocul Calendar este ascuns deoarece nu ai articole publicate.

[ctx: block keyword]
en: movie
ro: film

[ctx: block description]
en: Embed a video from your media library or upload a new one.
ro: Înglobează un video din biblioteca media sau încarcă unul nou.

[ctx: block keyword]
en: poetry
ro: poezie

[ctx: block description]
en: Insert poetry. Use special spacing formats. Or quote song lyrics.
ro: Inserează o poezie. Folosește formatele speciale de spațiere. Sau citează versurile cântecului.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Columns block instead.
ro: Acest bloc este învechit. Te rog folosește în schimb blocul Coloane.

[ctx: block style label]
en: Stripes
ro: Dungi

[ctx: block keyword]
en: summary
ro: rezumat

[ctx: block keyword]
en: document outline
ro: schiță document

[ctx: block description]
en: Summarize your post with a list of headings. Add HTML anchors to Heading blocks to link them here.
ro: Face un rezumat al articolului folosind o listă de subtitluri. Adaugă ancore HTML la blocurile Subtitlu pentru a le lega aici.

[ctx: block title]
en: Table of Contents
ro: Cuprins

[ctx: block description]
en: Add white space between blocks and customize its height.
ro: Adaugă spațiu gol între blocuri și personalizează-i înălțimea.

[ctx: block style label]
en: Pill Shape
ro: Formă de pastilă

[ctx: block style label]
en: Logos Only
ro: Numai logouri

[ctx: block description]
en: Display icons linking to your social profiles or sites.
ro: Afișează iconuri care leagă profilurile sau site-urile tale din media socială.

[ctx: block description]
en: Display an icon linking to a social profile or site.
ro: Afișează un icon care se leagă la un profil sau un site din media socială.

[ctx: block keyword]
en: description
ro: descriere

[ctx: block description]
en: Insert additional custom elements with a WordPress shortcode.
ro: Inserează elemente personalizate suplimentare cu un scurtcod WordPress.

[ctx: block style label]
en: Dots
ro: Puncte

[ctx: block style label]
en: Wide Line
ro: Linie lată

[ctx: block keyword]
en: divider
ro: separator

[ctx: block keyword]
en: horizontal-line
ro: linie orizontală

[ctx: block description]
en: Create a break between ideas or sections with a horizontal separator.
ro: Separă ideile sau secțiunile cu un separator orizontal.

[ctx: block keyword]
en: find
ro: găsește

[ctx: block description]
en: Help visitors find your content.
ro: Ajută-ți vizitatorii să-ți găsească conținutul.

[ctx: block keyword]
en: feed
ro: flux

[ctx: block description]
en: Display entries from any RSS or Atom feed.
ro: Afișează intrările din toate fluxurile RSS sau Atom.

[ctx: block keyword]
en: cite
ro: citează

[ctx: block keyword]
en: blockquote
ro: citat

[ctx: block description]
en: Display the query title.
ro: Afișează titlul interogării.

[ctx: block title]
en: Query Title
ro: Titlu interogare

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of posts, when applicable.
ro: Afișează o navigare cu pagini la setul următor/anterior de articole, când este cazul.

[ctx: block description]
en: Displays the previous posts page link.
ro: Afișează legătura la pagina cu articolele anterioare.

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for pagination.
ro: Afișează o listă cu numere de pagini pentru paginație.

[ctx: block description]
en: Displays the next posts page link.
ro: Afișează legătura la pagina cu articolele următoare.

[ctx: block description]
en: Give special visual emphasis to a quote from your text.
ro: Accentuează vizual un citat din textul tău.

[ctx: block description]
en: Add text that respects your spacing and tabs, and also allows styling.
ro: Adaugă text care respectă spațierea și filele și permite, de asemenea, designul.

[ctx: block description]
en: Displays the title of a post, page, or any other content-type.
ro: Afișează titlul unui articol, unei pagini sau oricărui alt tip de conținut.

[ctx: block description]
en: Post terms.
ro: Termeni articol.

[ctx: block description]
en: Displays the next or previous post link that is adjacent to the current post.
ro: Afișează legătura la articolul următor sau anterior care este adiacent la articol.

[ctx: block title]
en: Post Navigation Link
ro: Legătură pentru navigarea în articole

[ctx: block description]
en: Display a post's featured image.
ro: Afișează imaginea reprezentativă a unui articol.

[ctx: block description]
en: Display the excerpt.
ro: Afișează rezumatul.

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a post or page.
ro: Afișează conținutul unui articol sau a unei pagini.

[ctx: block description]
en: Displays the link to the current post comments.
ro: Afișează legătura la comentariile la articolul curent.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments form.
ro: Afișează un formular de comentarii la articole.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments count.
ro: Afișează numărul de comentarii la un articol.

[ctx: block description]
en: Start with the basic building block of all narrative.
ro: Începe cu blocul de bază pentru construirea întregii narațiuni.

[ctx: block description]
en: Display a list of all pages.
ro: Afișează o listă cu toate paginile.

[ctx: block keyword]
en: pagination
ro: paginație

[ctx: block keyword]
en: next page
ro: pagina următoare

[ctx: block description]
en: Separate your content into a multi-page experience.
ro: Separă-ți conținutul într-o experiență pe mai multe pagini.

[ctx: block keyword]
en: navigation
ro: navigare

[ctx: block keyword]
en: menu
ro: meniu

[ctx: block description]
en: A collection of blocks that allow visitors to get around your site.
ro: O colecție de blocuri care le permite vizitatorilor să navigheze pe site-ul tău.

[ctx: block description]
en: Add a page, link, or another item to your navigation.
ro: Adaugă o pagină, o legătură sau un alt element în navigare.

[ctx: block keyword]
en: read more
ro: citește mai mult

[ctx: block description]
en: Content before this block will be shown in the excerpt on your archives page.
ro: Conținutul găsit înainte de acest bloc va fi arătat în rezumatul din pagina ta arhive.

[ctx: block description]
en: Your site doesn’t include support for this block.
ro: Site-ul tău nu include suport pentru acest bloc.

[ctx: block keyword]
en: image
ro: imagine

[ctx: block description]
en: Set media and words side-by-side for a richer layout.
ro: Setează media și cuvintele adiacente media pentru un aranjament mai bogat.

[ctx: block keyword]
en: form
ro: formular

[ctx: block keyword]
en: logout
ro: dezautentificare

[ctx: block keyword]
en: login
ro: autentificare

[ctx: block description]
en: Show login & logout links.
ro: Arată legăturile pentru autentificare și dezautentificare.

[ctx: block keyword]
en: numbered list
ro: listă numerotată

[ctx: block keyword]
en: ordered list
ro: listă ordonată

[ctx: block keyword]
en: bullet list
ro: listă cu buline

[ctx: block description]
en: Display a legacy widget.
ro: Afișează o piesă tradițională.

[ctx: block title]
en: Legacy Widget
ro: Piesă tradițională

[ctx: block keyword]
en: recent posts
ro: articole recente

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent posts.
ro: Afișează o listă cu cele mai recente articole.

[ctx: block keyword]
en: recent comments
ro: comentarii recente

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent comments.
ro: Afișează o listă cu cele mai recente comentarii.

[ctx: block style label]
en: Rounded
ro: Rotunjit

[ctx: block style label]
en: Default
ro: Implicit

[ctx: block keyword]
en: picture
ro: poză

[ctx: block keyword]
en: photo
ro: fotografie

[ctx: block description]
en: Insert an image to make a visual statement.
ro: Inserează o imagine pentru a avea o expunere vizuală.

[ctx: block keyword]
en: embed
ro: înglobează

[ctx: block description]
en: Add custom HTML code and preview it as you edit.
ro: Adaugi cod HTML personalizat și îl previzualizezi pe măsură ce editezi.

[ctx: block description]
en: Create a link that always points to the homepage of the site. Usually not necessary if there is already a site title link present in the header.
ro: Creează o legătură care te duce mereu la prima pagină a site-ului. De obicei, nu este necesară dacă există deja în antet o legătură la titlul site-ului.

[ctx: block title]
en: Home Link
ro: Legătură la prima pagină

[ctx: block keyword]
en: subtitle
ro: subtitlu

[ctx: block keyword]
en: title
ro: titlu

[ctx: block keyword]
en: section
ro: secțiune

[ctx: block keyword]
en: row
ro: rând

[ctx: block keyword]
en: wrapper
ro: învelitoare

[ctx: block keyword]
en: photos
ro: fotografii

[ctx: block keyword]
en: images
ro: imagini

[ctx: block description]
en: Display multiple images in a rich gallery.
ro: Afișează mai multe imagini într-o galerie bogată.

[ctx: block description]
en: Use the classic WordPress editor.
ro: Folosește editorul clasic WordPress.

[ctx: block keyword]
en: download
ro: descarcă

[ctx: block description]
en: Add a link to a downloadable file.
ro: Adaugă o legătură la un fișier care poate fi descărcat.

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
ro: O singură coloană într-un bloc Coloane.

[ctx: block description]
en: Display code snippets that respect your spacing and tabs.
ro: Afișează fragmente de cod care respectă spațierea și filele.

[ctx: block keyword]
en: archive
ro: arhivă

[ctx: block keyword]
en: posts
ro: articole

[ctx: block description]
en: A calendar of your site’s posts.
ro: Un calendar al articolelor de pe site-ul tău.

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a group of button-style links.
ro: Îndeamnă vizitatorii să acționeze printr-un grup de legături de tip buton.

[ctx: block style label]
en: Outline
ro: Contur

[ctx: block style label]
en: Fill
ro: Umple

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a button-style link.
ro: Îndeamnă vizitatorii să acționeze printr-o legătură de tip buton.

[ctx: block keyword]
en: recording
ro: înregistrare

[ctx: block keyword]
en: sound
ro: sunet

[ctx: block keyword]
en: music
ro: muzică

[ctx: block description]
en: Embed a simple audio player.
ro: Înglobează un player audio simplu.

[ctx: block description]
en: Display a date archive of your posts.
ro: Afișează o arhivă cu datele articolelor tale.

en: (Home link, opens in a new tab)
ro: (Legătură la prima pagină, se deschide într-o filă nouă)

en: Close menu
ro: Închide meniul

en: Open menu
ro: Deschide meniul

en: Styles consolidated from core, theme, and user origins.
ro: Stiluri consolidate din originile nucleului, temei și utilizatorilor.

en: Settings consolidated from core, theme, and user origins.
ro: Setări consolidate din originile nucleului, temei și utilizatorilor.

en: Active theme gradients.
ro: Gradienți pentru tema activă.

en: Active theme font sizes.
ro: Dimensiuni fonturi pentru tema activă.

en: Active theme color palette.
ro: Paletă de culori pentru tema activă.

en: Maximum upload size in bytes allowed for the site.
ro: Dimensiunea maximă de încărcare, în octeți, permisă pentru site.

en: Available image sizes.
ro: Dimensiuni disponibile pentru imagini.

en: Determines whether the image editing feature is enabled.
ro: Determină dacă este activată funcționalitatea editare imagini.

en: Available image dimensions.
ro: Dimensiuni disponibile pentru imagini.

en: Default size for images.
ro: Dimensiuni implicite pentru imagini.

en: Determines whether the current locale is right-to-left (RTL).
ro: Determină dacă locala curentă este de la dreapta la stânga (RTL).

en: Enables custom units.
ro: Activează unitățile personalizate.

en: Enables custom spacing.
ro: Activează spațierea personalizată.

en: Enables custom line height.
ro: Activează înălțime linie personalizată.

en: Disables custom font size.
ro: Dezactivează dimensiunea pentru font personalizat.

en: Disables custom colors.
ro: Dezactivează culorile personalizate.

en: Returns all the categories for block types that will be shown in the block editor.
ro: Returnează toate categoriile pentru tipurile de bloc care vor fi afișate în editorul de blocuri.

en: List of allowed mime types and file extensions.
ro: Listă cu tipuri de mime și extensii de fișiere permise.

en: List of allowed block types.
ro: Listă cu tipuri de bloc permise.

en: Enable/Disable Wide/Full Alignments.
ro: Activează/dezactivează alinierile late/complete.

en: Widget types to hide from Legacy Widget block.
ro: Tipuri de piese care să fie ascunse în blocul Piesă tradițională.

en: Enable/disable layouts support in container blocks.
ro: Activează/dezactivează suportul pentru aranjamente în blocurile container.

en: Editor styles
ro: Stiluri editor

en: Enables experimental Site Editor blocks
ro: Activează blocuri experimentale pentru Editorul de site-uri

en: Sorry, you are not allowed to read the block editor settings.
ro: Regret, nu ai voie să citești setările editorului de blocuri.

[ctx: block description]
en: Display the description of categories, tags and custom taxonomies when viewing an archive.
ro: Afișează descrierea categoriilor, etichetelor și taxonomiilor personalizate la vizualizarea unei arhive.

[ctx: block title]
en: Term Description
ro: Descriere termen

[ctx: block title]
en: Comments Link
ro: Legătură la comentarii

[ctx: block title]
en: Login/out
ro: Autentificare/dezautentificare

[ctx: block title]
en: Custom Link
ro: Legătură personalizată

note: translators: %s: filename.
en: Embed of %s.
ro: Înglobează %s.

en: PDF embed
ro: Înglobare PDF

en: A link to a post format
ro: O legătură la un format de articol

en: Post Format Link
ro: Legătură la format de articol

en: This content is password protected.
ro: Acest conținut este protejat cu parolă.

note: translators: 1: Number of comments, 2: post title
en: %1$s comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
ro[0]: Un comentariu<span class="screen-reader-text"> la %2$s</span>
ro[1]: %1$s comentarii<span class="screen-reader-text"> la %2$s</span>
ro[2]: %1$s de comentarii<span class="screen-reader-text"> la %2$s</span>

note: translators: %s post title
en: No comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ro: Niciun comentariu<span class="screen-reader-text"> la %s</span>

[ctx: block description]
en: Edit the different global regions of your site, like the header, footer, sidebar, or create your own.
ro: Editezi diferite regiuni globale ale site-ului tău, cum ar fi antetul, subsolul, bara laterală, sau creezi unele proprii.

[ctx: block title]
en: Page List
ro: Listă cu pagini

note: translators: %s: taxonomy's singular name
en: Select %s
ro: Selectează %s

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
ro: Anterior

[ctx: label for next post link]
en: Next
ro: Următor

en: Previous Page
ro: Pagina anterioară

[ctx: block title]
en: Comments Page Numbers
ro: Numere paginație comentarii

en: Next Page
ro: Pagina următoare

note: translators: %s: Template part slug.
en: Template part has been deleted or is unavailable: %s
ro: Partea de șablon a fost ștearsă sau este indisponibilă: %s

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block.
en: [block rendering halted]
ro: [randarea blocului a fost oprită]

[ctx: block title]
en: Post Terms
ro: Termeni articol

[ctx: block title]
en: Featured Image
ro: Imagine reprezentativă

[ctx: block title]
en: Comments Form
ro: Formular de comentarii

[ctx: block title]
en: Comments Count
ro: Număr de comentarii

[ctx: block title]
en: Comment Date
ro: Dată comentariu

[ctx: block title]
en: Comment Content
ro: Conținut comentariu

[ctx: block title]
en: Query Loop
ro: Buclă interogări

[ctx: block title]
en: Poetry
ro: Poezie

[ctx: block title]
en: Template Part
ro: Parte de șablon

[ctx: block title]
en: Site Title
ro: Titlu site

[ctx: block title]
en: Site Tagline
ro: Slogan site

[ctx: block title]
en: Site Logo
ro: Logo site

[ctx: block title]
en: Social Icon
ro: Icon social

[ctx: block title]
en: Social Icons
ro: Iconuri sociale

[ctx: block title]
en: Tag Cloud
ro: Nor de etichete

[ctx: block title]
en: Text Columns (deprecated)
ro: Coloane text (învechit)

[ctx: block title]
en: Table
ro: Tabel

[ctx: block title]
en: Spacer
ro: Distanțier

[ctx: block title]
en: Shortcode
ro: Scurtcod

[ctx: block title]
en: Group
ro: Grup

[ctx: block title]
en: Search
ro: Căutare

[ctx: block title]
en: Pullquote
ro: Citare concisă

[ctx: block title]
en: Preformatted
ro: Pre-formatat

[ctx: block title]
en: Page Break
ro: Sfârșit de pagină

[ctx: block title]
en: More
ro: Mai multe

[ctx: block title]
en: Unsupported
ro: Neacceptat

[ctx: block title]
en: List
ro: Listă

[ctx: block title]
en: Latest Posts
ro: Ultimele articole

[ctx: block title]
en: Latest Comments
ro: Ultimele comentarii

[ctx: block title]
en: Navigation
ro: Navigare

[ctx: block title]
en: Media & Text
ro: Media și text

[ctx: block title]
en: Custom HTML
ro: HTML personalizat

[ctx: block title]
en: File
ro: Fișier

[ctx: block title]
en: Cover
ro: Copertă

[ctx: block title]
en: Column
ro: Coloană

[ctx: block title]
en: Columns
ro: Coloane

[ctx: block title]
en: Code
ro: Cod

[ctx: block title]
en: Buttons
ro: Butoane

[ctx: block title]
en: Button
ro: Buton

[ctx: block title]
en: Archives
ro: Arhive

[ctx: block title]
en: Gallery
ro: Galerie

[ctx: block title]
en: Quote
ro: Citat

[ctx: block title]
en: Heading
ro: Subtitlu

[ctx: block title]
en: Image
ro: Imagine

[ctx: block title]
en: Paragraph
ro: Paragraf

en: No templates exist with that id.
ro: Nu există niciun șablon cu acest ID.

en: The id of a template
ro: ID-ul șablonului

en: Whether to bypass Trash and force deletion.
ro: Dacă ignori aruncarea la gunoi și forțezi ștergerea.

en: Site logo.
ro: Logo site.

note: translators: byline. %s: author.
en: by %s
ro: de %s

en: Pages
ro: Pagini

en: Uncategorized
ro: Fără categorie

en: Search results
ro: Rezultate de căutare

en: Patterns
ro: Modele

note: translators: accessibility text for the content landmark region.
en: Content
ro: Conținut

note: translators: 'menu' as in website navigation menu.
en: Menu
ro: Meniu

note: translators: 'Home' as in a website's home page.
en: Home
ro: Prima pagină

en: Invalid post ID.
ro: ID invalid pentru articol.

en: Cannot create existing comment.
ro: Nu pot să creez un comentariu existent.

[ctx: block keyword]
en: links
ro: legături

en: No matching template found.
ro: Nu am găsit niciun șablon care să se potrivească.

en: Site Editor
ro: Editor de site-uri

en: All template parts
ro: Toate părțile de șablon

en: Template Parts
ro: Părți de șablon

en: Navigation
ro: Navigare

en: All templates
ro: Toate șabloanele

en: Templates
ro: Șabloane

en: Experiments Settings
ro: Setări experimente

en: Sorry, you are not allowed to edit guidelines.
ro: Regret, nu ai voie să editezi regulile generale.

en: Sorry, you are not allowed to create guidelines.
ro: Regret, nu ai voie să creezi reguli generale.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
ro: A apărut o eroare, care, probabil, înseamnă că fluxul nu funcționează. Reîncercă mai târziu.

en: RSS Error:
ro: Eroare RSS:

en: Search
ro: Caută

note: translators: %s: the number of words in the post.
en: %s word | %s words
ro[0]: %s cuvânt
ro[1]: %s cuvinte
ro[2]: %s de cuvinte

[ctx: block title]
en: Embed
ro: Înglobează

[ctx: block title]
en: Classic
ro: Clasic

[ctx: block description]
en: Give quoted text visual emphasis. "In quoting others, we cite ourselves." — Julio Cortázar
ro: Accentuează vizual textul citat. „Citând pe alții, ne cităm pe noi înșine.” - Julio Cortázar

[ctx: block description]
en: Introduce new sections and organize content to help visitors (and search engines) understand the structure of your content.
ro: Introdu secțiuni noi și organizează conținutul pentru a ajuta vizitatorii (și motoarele de căutare) să înțeleagă structura conținutului tău.

en: Sorry, you are not allowed to edit comments.
ro: Regret, nu ai voie să editezi comentariile.

en: Styles
ro: Stiluri

en: Edit media
ro: Editează Media

en: Medium
ro: Mediu

en: No archives to show.
ro: Nicio arhivă de arătat.

en: Beautiful landscape
ro: Peisaj frumos

en: Thanks for testing Gutenberg!
ro: Îți mulțumim că testezi Gutenberg!

en: Help build Gutenberg
ro: Ajută la construirea Gutenberg

note: translators: %s: Gutenberg GitHub repository URL
en: If you want to learn more about how to build additional blocks, or if you are interested in helping with the project, head over to the <a href="%s">GitHub repository</a>.
ro: Dacă vrei să afli mai multe despre cum să construiești blocuri suplimentare sau dacă ești interesat să ajuți proiectul, mergi la <a href="%s">depozitarul GitHub</a>.

en: The WordPress community
ro: Comunitatea WordPress

en: Code is Poetry
ro: Codul este poezie

en: You can build any block you like, static or dynamic, decorative or plain. Here&#8217;s a pullquote block:
ro: Poți să construiești orice bloc vrei, static sau dinamic, decorativ sau simplu. Iată un bloc cu o citare succintă:

en: Any block can opt into these alignments. The embed block has them also, and is responsive out of the box:
ro: Toate blocurile pot folosi aceste alinieri. Blocul de înglobare le are, de asemenea, și este gata de funcționare:

en: The above is a gallery with just two images. It&#8217;s an easier way to create visually appealing layouts, without having to deal with floats. You can also easily convert the gallery back to individual images again, by using the block switcher.
ro: Mai sus este o galerie cu doar două imagini. Este o modalitate mai ușoară de a crea aranjamente atrăgătoare din punct de vedere vizual, fără nicio problemă. De asemenea, poți converti ușor galeria înapoi la imagini individuale, folosind comutatorul pentru blocuri.

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
ro: Desigur, imaginea în lățime completă poate fi destul de mare. Dar uneori imaginea merită.

en: Accessibility is important &mdash; don&#8217;t forget image alt attribute
ro: Accesibilitatea este importantă &mdash; nu uita de atributul alternativă imagine

en: If you combine the new <strong>wide</strong> and <strong>full-wide</strong> alignments with galleries, you can create a very media rich layout, very quickly:
ro: Dacă combini noile alinieri <strong>mare</strong> și <strong>lățime completă</strong> cu galeriile, poți crea un aranjament cu foarte multe elemente media, foarte repede:

en: Media Rich
ro: Multă media

en: You can change the amount of columns in your galleries by dragging a slider in the block inspector in the sidebar.
ro: Poți modifica numărul de coloane din galerii prin tragerea unui carusel în inspectorul de blocuri din bara laterală.

en: Blocks can be anything you need. For instance, you may want to add a subdued quote as part of the composition of your text, or you may prefer to display a giant stylized one. All of these options are available in the inserter.
ro: Blocurile pot face orice ai nevoie. De exemplu, poate vrei să adaugi un citat discret în conținutul textului sau poate preferi să afișezi unul cu litere uriașe. Toate aceste opțiuni sunt disponibile în dispozitivul de inserare.

en: The information corresponding to the source of the quote is a separate text field, similar to captions under images, so the structure of the quote is protected even if you select, modify, or remove the source. It&#8217;s always easy to add it back.
ro: Informațiile corespunzătoare sursei citatului sunt într-un câmp de text separat, similar cu textele asociate de sub imagini, astfel structura citatului este protejată chiar dacă selectezi, modifici sau înlături sursa. Este mereu ușor să-l adaugi înapoi.

en: The editor will endeavor to create a new page and post building experience that makes writing rich posts effortless, and has “blocks” to make it easy what today might take shortcodes, custom HTML, or “mystery meat” embed discovery.
ro: Editorul se va strădui să creeze o nouă experiență în construirea articolelor și paginilor care să facă facilă scrierea unor articole bogate și are „blocuri” care să ușureze ceea ce fac astăzi scurt-codurile, HTML-ul personalizat și altele.

en: A huge benefit of blocks is that you can edit them in place and manipulate your content directly. Instead of having fields for editing things like the source of a quote, or the text of a button, you can directly change the content. Try editing the following quote:
ro: Un avantaj imens al blocurilor este că le poți edita pe loc și să-ți gestionezi direct conținutul. În loc să ai câmpuri pentru editarea elementelor, cum ar fi sursa unui citat sau textul unui buton, poți schimba direct conținutul. Încearcă editarea citatului următor:

en: Visual Editing
ro: Editare vizuală

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
ro: Și <em>liste</em> ca aceasta, bineînțeles :)

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
ro: Blocuri de aspect, cum ar fi butoane, imagini Hero, separatori etc.

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
ro: Înglobări, cum ar fi YouTube, twituri sau alte articole WordPress.

en: Galleries
ro: Galerii

en: Images &amp; Videos
ro: Imagini și videouri

en: Text &amp; Headings
ro: Text și subtitluri

en: Go give it a try, you may discover things WordPress can already add into your posts that you didn&#8217;t know about. Here&#8217;s a short list of what you can currently find there:
ro: Încearcă-l, poți descoperi unele lucruri pe care WordPress poate le-a adăugat deja în articolele tale, de care nu știai. Iată o scurtă listă cu ceea ce poți găsi în prezent:

en: Imagine everything that WordPress can do is available to you quickly and in the same place on the interface. No need to figure out HTML tags, classes, or remember complicated shortcode syntax. That&#8217;s the spirit behind the inserter—the <code>(+)</code> button you&#8217;ll see around the editor—which allows you to browse all available content blocks and add them into your post. Plugins and themes are able to register their own, opening up all sort of possibilities for rich editing and publishing.
ro: Imaginează-ți că tot ceea ce poate face WordPress este disponibil rapid și în același loc, pe o interfață. Nu trebuie să ai cunoștințe despre taguri HTML, clase sau să-ți amintești sintaxa complicată a scurt-codurilor. Acesta este spiritul din spatele înserărilor - butonul <code>(+)</code> pe care îl vei vedea peste tot în editor - care îți permite să răsfoiești toate blocurile de conținut disponibile și să le adaugi în articolul tău. Modulele și temele pot să-și înregistreze propriile lor blocuri, deschizând tot felul de posibilități pentru editare, redactare și publicare.

en: The <em>Inserter</em> Tool
ro: Instrumentul <em>Inserări</em>

en: Try selecting and removing or editing the caption, now you don&#8217;t have to be careful about selecting the image or other text by mistake and ruining the presentation.
ro: Încearcă selectarea și înlăturarea sau editarea textului asociat, acum nu trebuie să fii foarte atent dacă selectezi o imagine sau un alt text din greșeală pentru că nu strici prezentarea.

en: If your theme supports it, you&#8217;ll see the "wide" button on the image toolbar. Give it a try.
ro: Dacă tema ta îl suportă, vei vedea butonul „mare” în bara de unelte pentru imagini. Încearcă-l.

en: Handling images and media with the utmost care is a primary focus of the new editor. Hopefully, you&#8217;ll find aspects of adding captions or going full-width with your pictures much easier and robust than before.
ro: Gestionarea cu maximă atenție a imaginilor și elementelor media este punctul central al noului editor. Sperăm că toate aspectele legate de adăugarea de texte asociate sau de lățimea completă a imaginilor îți vor părea mult mai ușoare și mai robuste decât înainte.

en: A Picture is Worth a Thousand Words
ro: O fotografie valorează mai mult decât o mie de cuvinte

en: Headings are separate blocks as well, which helps with the outline and organization of your content.
ro: Subtitlurile sunt și ele blocuri separate, care te ajută la conturarea și organizarea conținutului.

en: ... like this one, which is right aligned.
ro: ... ca acesta, care este aliniat corect.

en: What you are reading now is a <strong>text block</strong> the most basic block of all. The text block has its own controls to be moved freely around the post...
ro: Ceea ce citești acum este un <strong>bloc text</strong>, care este blocul de bază. Blocul text are comenzi proprii pentru a fi mutat fără nicio restricție oriunde în articol.

en: The goal of this new editor is to make adding rich content to WordPress simple and enjoyable. This whole post is composed of <em>pieces of content</em>—somewhat similar to LEGO bricks—that you can move around and interact with. Move your cursor around and you&#8217;ll notice the different blocks light up with outlines and arrows. Press the arrows to reposition blocks quickly, without fearing about losing things in the process of copying and pasting.
ro: Scopul acestui editor nou este de a face mai simplă și mai plăcută adăugarea unui conținut bogat în WordPress. Acest articol este compus în totalitate din <em>bucăți de conținut</em> - ceva similar cu piesele LEGO - pe care le poți muta și totodată să interacționezi cu ele. Mută cursorul în toate părțile și vei observa că diferite blocuri se luminează cu contururi și săgeți. Apasă pe săgeți pentru a repoziționa rapid blocurile, fără teamă că pierzi lucruri în procesul de copiere și plasare.

en: Of Mountains &amp; Printing Presses
ro: De munți și prese de tipărire

en: Welcome to the Gutenberg Editor
ro: Bine ai venit la editorul Gutenberg

en: Learn more
ro: Învață mai multe

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Small.
en: Small
ro: Mic

en: Support
ro: Suport

en: No comments to show.
ro: Niciun comentariu de arătat.

note: translators: 1: author name (inside <a> or <span> tag, based on if they have a URL), 2: post title related to this comment
en: %1$s on %2$s
ro: %1$s pe %2$s

en: Select Post
ro: Selectează articolul

en: Select Week
ro: Selectează săptămâna

en: Select Day
ro: Selectează ziua

en: Select Month
ro: Selectează luna

en: Select Year
ro: Selectează anul

en: Archives
ro: Arhive

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Large.
en: Large
ro: Mare

[ctx: block description]
en: Add a block that displays content pulled from other sites, like Twitter or YouTube.
ro: Adaugă un bloc care afișează conținut extras de pe alte site-uri, cum ar fi Twitter sau YouTube.

en: Pagination
ro: Paginație

en: Scheduled
ro: Programat

en: Private
ro: Privat

en: Published
ro: Publicat

en: Status
ro: Stare

en: Block
ro: Bloc

en: Table of Contents
ro: Cuprins

note: translators: displayed when a page has an empty title.
en: (no title)
ro: (fără titlu)

en: Close
ro: Închide

en: Read more
ro: Citește mai mult

en: Experiments
ro: Experimente

en: Edit
ro: Editează

en: Unique identifier for the revision.
ro: Identificator unic pentru revizie.

en: Gutenberg development mode requires files to be built. Run <code>npm install</code> to install dependencies, <code>npm run build</code> to build the files or <code>npm run dev</code> to build the files and watch for changes. Read the <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> file for more information.
ro: Modul de dezvoltare Gutenberg necesită să fie construite fișiere. Rulează <code>npm install</code> pentru a instala dependențe, <code>npm run build</code> pentru a construi fișierele sau <code>npm run dev</code> pentru a construi fișierele și pentru a urmări modificările. Pentru mai multe informații, citește fișierul <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contribuie</a>.

note: Author of the plugin
en: Gutenberg Team
ro: Echipa Gutenberg

en: Discussion
ro: Discuții

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s ago
ro: Acum %s

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s from now
ro: %s de acum

note: translators: %s: Widget type name.
en: Widget type "%s" is not registered.
ro: Tipul de piesă „%s” nu este înregistrat.

note: translators: %s: Widget type name.
en: Widget type "%s" is already registered.
ro: Tipul de piesă „%s” este deja înregistrat.

en: Icon names must contain a namespace prefix. Example: my-plugin/my-custom-icon
ro: Numele iconurilor trebuie să conțină un prefix pentru nume-spațiu. Exemplu: my-plugin/my-custom-icon

en: Icon names must not contain uppercase characters.
ro: Numele iconurilor nu trebuie să conțină majuscule.

note: translators: %s: Minimum required version
en: Gutenberg requires WordPress %s or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
ro: Pentru a funcționa corect, Gutenberg necesită WordPress %s sau o versiune ulterioară. Te rog actualizează WordPress înainte de a activa Gutenberg.

en: Documentation
ro: Documentație

en: Demo
ro: Demonstrație
