Plugins - Gutenberg - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (648 entries)

en: Get started today!
pt: Comece hoje mesmo!

note: translators: %s is the CSS that was provided.
en: The CSS must not contain "%s".
pt: O CSS não deve conter "%s".

note: translators: %s is the CSS that was provided.
en: The CSS must not end in "%s".
pt: O CSS não deve terminar em "%s".

en: Find out how we can help your business.
pt: Saiba como podemos ajudar o seu negócio.

[ctx: block keyword]
en: close
pt: fechar

[ctx: block keyword]
en: overlay
pt: sobreposição

[ctx: block description]
en: A customizable button to close overlays.
pt: Um botão personalizável para fechar sobreposições.

[ctx: block title]
en: Navigation Overlay Close
pt: Fecho da sobreposição da navegação

[ctx: block description]
en: Display a breadcrumb trail showing the path to the current page.
pt: Mostra uma breadcrumb de navegação que indica o caminho até a página actual.

[ctx: Block pattern category]
en: Navigation
pt: Navegação

en: Navigation Overlay
pt: Sobreposição da navegação

note: translators: %s is the post type name.
en: Post Type: &#8220;%s&#8221;
pt: Tipo de conteúdo: &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: Post title.
en: Responses to &#8220;%s&#8221;
pt: Respostas a &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: Post title.
en: Response to &#8220;%s&#8221;
pt: Resposta a &#8220;%s&#8221;

note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s response to &#8220;%2$s&#8221; | %1$s responses to &#8220;%2$s&#8221;
pt[0]: %1$s resposta a &#8220;%2$s&#8221;
pt[1]: %1$s respostas a &#8220;%2$s&#8221;

note: translators: %s: Post title.
en: One response to &#8220;%s&#8221;
pt: Uma resposta a &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s is the search term.
en: Search results for: &#8220;%s&#8221;
pt: Resultados de pesquisa para: &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: comment page number
en: Comments Page %s
pt: Página de comentários %s

note: translators: Note notification email subject. 1: Site title, 2: Post title.
en: [%1$s] Note: "%2$s"
pt: [%1$s] Nota: "%2$s"

note: translators: %s: Note text.
en: resolved/reopened
pt: resolvido/reaberto

note: translators: %s: Post title.
en: New note on your post "%s"
pt: Nova nota no seu conteúdo "%s"

note: translators: 1: Note author's name, 2: Note author's IP address, 3: Note author's hostname.
en: Author: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
pt: Autor: %1$s (Endereço de IP: %2$s, %3$s)

en: You can see all notes on this post here:
pt: Pode ver todas as notas deste conteúdo aqui:

[ctx: block description]
en: Display content in a tabbed interface to help users navigate detailed content with ease.
pt: Apresente os conteúdos numa interface com separadores para ajudar os utilizadores a navegar facilmente por conteúdos detalhados.

[ctx: block title]
en: Tabs
pt: Separadores

[ctx: block description]
en: Content for a tab in a tabbed interface.
pt: Conteúdo de um separador numa interface com separadores.

[ctx: block title]
en: Tab
pt: Separador

en: Limit result set to attachments of a particular MIME type or MIME types.
pt: Limite o conjunto de resultados a anexos de um determinado tipo ou tipos de MIME.

en: Limit result set to attachments of a particular media type or media types.
pt: Limite o conjunto de resultados a anexos de um determinado tipo ou tipos de multimédia.

note: translators: %s: page number
en: Page %s
pt: Página %s

en: Page not found
pt: Página não encontrada

[ctx: block description]
en: Display a custom date.
pt: Mostre uma data personalizada.

[ctx: block description]
en: Displays a foldable layout that groups content in collapsible sections.
pt: Apresenta um layout dobrável que agrupa o conteúdo em secções dobráveis.

[ctx: block description]
en: Contains the hidden or revealed content beneath the heading.
pt: Contém o conteúdo oculto ou revelado por baixo do título.

[ctx: block description]
en: Wraps the heading and panel in one unit.
pt: Envolve o título e o painel numa única unidade.

[ctx: block description]
en: Displays a heading that toggles the accordion panel.
pt: Apresenta um título que alterna o painel de acordeão.

[ctx: block keyword]
en: term title
pt: título do termo

[ctx: block description]
en: Displays the name of a taxonomy term.
pt: Mostra o nome de um termo de taxonomia.

[ctx: block title]
en: Term Name
pt: Nome do termo

[ctx: block description]
en: Displays the post count of a taxonomy term.
pt: Mostra a contagem de conteúdos de um termo de taxonomia.

[ctx: block title]
en: Term Count
pt: Contagem de termos

[ctx: block keyword]
en: mathematics
pt: matemática

[ctx: block keyword]
en: formula
pt: fórmula

[ctx: block description]
en: Display mathematical notation using LaTeX.
pt: Mostra notação matemática com LaTeX.

[ctx: block title]
en: Math
pt: Matemática

en: Notes
pt: Notas

note: translators: %s: Note text. translators: %s: note excerpt
en: Note: %s
pt: Nota: %s

en: Breadcrumbs
pt: Breadcumbs

en: Sorry, you are not allowed to read comments without a post.
pt: Não tem permissão para ler comentários sem conteúdo associado.

en: Sorry, this post type does not support notes.
pt: Este tipo de conteúdo não suporta notas.

en: Note resolution status
pt: Estado de resolução da nota

en: Invalid comment content.
pt: Conteúdo de comentário inválido.

en: Sorry, you are not allowed to read this comment.
pt: Não tem permissão para ler este comentário.

en: Type of the comment.
pt: Tipo do comentário.

en: Cannot create a comment with that type.
pt: Não é possível criar um comentário desse tipo.

en: Comment field exceeds maximum length allowed.
pt: O campo do comentário excede o comprimento máximo permitido.

en: Creating comment failed.
pt: Falhou ao criar o comentário.

en: Creating a comment requires valid author name and email values.
pt: Para criar um comentário é necessário um autor com nome e email válidos.

note: translators: %s: List of forbidden parameters.
en: Query parameter not permitted: %s
pt: Parâmetro de consulta não permitido: %s

[ctx: block description]
en: Show minutes required to finish reading the post. Can also show a word count.
pt: Mostre os minutos necessários para concluir a leitura do conteúdo. Também pode mostrar uma contagem de palavras.

note: translators: %s: the number of characters in the post.
en: %s character | %s characters
pt[0]: %s caractere
pt[1]: %s caracteres

[ctx: Range of minutes to read]
note: translators: 1: minimum minutes, 2: maximum minutes to read the post.
en: %1$s–%2$s minutes
pt: %1$s-%2$s minutos

[ctx: block keyword]
en: tags
pt: etiquetas

[ctx: block keyword]
en: taxonomy
pt: taxionomia

[ctx: block keyword]
en: terms
pt: termos

[ctx: block title]
en: Terms Query
pt: Consulta de termos

[ctx: block title]
en: Term Template
pt: Modelo de termo

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a taxonomy term, like the name, description, and more.
pt: Contém os elementos de bloco utilizados para apresentar um termo de taxonomia, como o nome, a descrição, etc.

[ctx: block bindings source]
en: Term Data
pt: Dados do termo

[ctx: block title]
en: Accordion
pt: Acordeão

[ctx: block title]
en: Accordion Panel
pt: Painel de acordeão

[ctx: block title]
en: Accordion Item
pt: Item do acordeão

[ctx: block title]
en: Accordion Heading
pt: Título do acordeão

[ctx: social link block variation name]
en: Medium
pt: Médio

[ctx: social link block variation name]
en: RSS Feed
pt: Feed RSS

[ctx: social link block variation name]
en: Link
pt: Ligação

en: Comments pagination
pt: Paginação dos comentários

[ctx: block description]
en: Describe in a few words what this site is about. This is important for search results, sharing on social media, and gives overall clarity to visitors.
pt: Descreva em poucas palavras o objetivo do site. Isto é importante para os resultados de pesquisa, para a partilha nas redes sociais e para tornar claro para os visitantes.

en: Enlarge
pt: Ampliar

[ctx: Shadow name]
en: Crisp
pt: Definido

[ctx: Shadow name]
en: Outlined
pt: Contornado

[ctx: Shadow name]
en: Sharp
pt: Nítido

[ctx: Shadow name]
en: Deep
pt: Profundo

note: translators: %d: number of results.
en: %d result found | %d results found
pt[0]: %d resultado encontrado.
pt[1]: %d resultados encontrados.

[ctx: Aspect ratio name]
en: Tall - 9:16
pt: Alto - 9:16

[ctx: Aspect ratio name]
en: Wide - 16:9
pt: Panorâmico - 16:9

[ctx: Aspect ratio name]
en: Classic Portrait - 2:3
pt: Retrato clássico - 2:3

[ctx: Aspect ratio name]
en: Classic - 3:2
pt: Clássico - 3:2

[ctx: Aspect ratio name]
en: Portrait - 3:4
pt: Retrato - 3:4

[ctx: Aspect ratio name]
en: Standard - 4:3
pt: Padrão - 4:3

[ctx: Aspect ratio name]
en: Square - 1:1
pt: Quadrado - 1:1

[ctx: block title]
en: Query Total
pt: Total da consulta

[ctx: block description]
en: Display the total number of results in a query.
pt: Mostre o número total de resultados de uma consulta.

en: Enables new blocks to allow building forms. You are likely to experience UX issues that are being addressed.
pt: Activa novos blocos para permitir a criação de formulários. Poderá encontrar problemas de experiência do utilização que estão a ser resolvidos.

en: Enables the Global Styles color randomizer in the Site Editor; a utility that lets you mix the current color palette pseudo-randomly.
pt: Activa o gerador de cores aleatórias dos estilos globais no editor do site, é uma ferramenta que lhe permite misturar a paleta de cores actual de forma pseudo-aleatória.

note: translators: 1: Start index of posts, 2: End index of posts, 3: Total number of posts
en: Displaying %1$s – %2$s of %3$s
pt: A mostrar %1$s - %2$s de %3$s

note: translators: 1: Start index of posts, 2: Total number of posts
en: Displaying %1$s of %2$s
pt: A mostrar %1$s de %2$s

en: Sorry, you must be logged in to comment.
pt: Desculpe, tem de ter sessão iniciada para comentar.

note: translators: %s: Request parameter.
en: Sorry, you are not allowed to edit '%s' for comments.
pt: Não tem permissão para editar '%s' de comentários.

en: Sorry, you are not allowed to create this comment without a post.
pt: Não tem permissão para criar este comentário sem um conteúdo associado.

en: Sorry, you are not allowed to create a comment on this post.
pt: Não tem permissão para criar comentários neste conteúdo.

en: Sorry, you are not allowed to read the post for this comment.
pt: Não tem permissão para ler o conteúdo a que este comentário está associado.

en: Sorry, comments are closed for this item.
pt: Os comentários a este item estão fechados.

[ctx: block keyword]
en: custom post types
pt: tipos de conteúdo personalizados

[ctx: block keyword]
en: categories
pt: categorias

[ctx: block title]
en: Terms List
pt: Lista de termos

[ctx: block description]
en: Display a list of all terms of a given taxonomy.
pt: Mostra uma lista de todos os termos de uma determinada taxonomia.

en: Whether to convert image formats.
pt: Se deve converter formatos de imagem.

en: Unique identifier for the attachment.
pt: Identificador único para o anexo.

en: Attachment file size
pt: Tamanho do ficheiro de anexo

en: Original attachment file name
pt: Nome do ficheiro de anexo original

en: Whether to generate image sub sizes.
pt: Se deve gerar subtamanhos de imagem.

en: Invalid post ID, only images and PDFs can be sideloaded.
pt: O ID de conteúdo é inválido, apenas imagens e PDFs podem ser carregados externamente.

en: Plugin that registered the template.
pt: Plugin que registou o modelo.

[ctx: block description]
en: A cloud of popular keywords, each sized by how often it appears.
pt: Uma nuvem de palavras-chave populares, cada uma dimensionada pela frequência com que aparece.

[ctx: block description]
en: An organized collection of items displayed in a specific order.
pt: Uma colecção organizada de itens apresentados numa ordem específica.

[ctx: block description]
en: An individual item within a list.
pt: Um item dentro de uma lista.

en: Experimental blocks
pt: Blocos experimentais

en: All items
pt: Todos os Itens

en: Block name must be a string or array.
pt: O nome do bloco tem de ser uma string ou um array.

[ctx: block title]
en: Widget Group
pt: Grupo de widgets

[ctx: block title]
en: Widget Area
pt: Área de widgets

en: Use as a `pre_render_block` filter is deprecated. Use with `render_block_data` instead.
pt: A utilização como filtro `pre_render_block` está obsoleta. Utilize com `render_block_data` em alternativa.

en: Enables full-page client-side navigation, powered by the Interactivity API.
pt: Activa a navegação de página inteira do lado do cliente com a Interactivity API.

en: `boolean` type for second argument `$settings` is deprecated. Use `array()` instead.
pt: O tipo `boolean` para o segundo argumento `$settings` está obsoleto. Utilize `array()` em alternativa.

en: Grid interactivity
pt: Interactividade da grelha

en: Enables enhancements to the Grid block that let you move and resize items in the editor canvas.
pt: Activa melhorias no bloco de grelha que lhe permitem mover e redimensionar itens no ecrã do editor.

[ctx: block description]
en: Reuse this design across your site.
pt: Reutilize este design em todo o site.

[ctx: block bindings source]
en: Post Data
pt: Dados do conteúdo

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block. %s represents a pattern's slug.
en: [block rendering halted for pattern "%s"]
pt: [a apresentação do bloco foi interrompida para o padrão "%s"]

en: Unknown author
pt: Autor desconhecido

en: Drafts
pt: Rascunhos

en: Trash
pt: Lixo

[ctx: block title]
en: Form
pt: Formulário

[ctx: block keyword]
en: input
pt: campo

[ctx: block keyword]
en: submit
pt: submeter

[ctx: block keyword]
en: button
pt: botão

[ctx: block keyword]
en: message
pt: mensagem

[ctx: block description]
en: A form.
pt: Um formulário.

[ctx: block keyword]
en: notification
pt: notificação

[ctx: block title]
en: Input Field
pt: Campo

[ctx: block title]
en: Form Submit Button
pt: Botão de submissão de formulário

[ctx: block description]
en: A submission button for forms.
pt: Um botão de submissão para formulários.

[ctx: block description]
en: Provide a notification message after the form has been submitted.
pt: Forneça uma mensagem de notificação após a submissão do formulário.

[ctx: block description]
en: The basic building block for forms.
pt: O bloco básico para a construção de formulários.

[ctx: block title]
en: Form Submission Notification
pt: Notificação de submissão de formulário

en: Form and input blocks
pt: Blocos de formulário e registo

en: Form submission
pt: Submissão de formulário

note: translators: %s: The request URI.
en: Form submission from %1$s
pt: Submissão de formulário de %1$s

en: Enlarged image
pt: Imagem ampliada

[ctx: block description]
en: Display footnotes added to the page.
pt: Mostre notas de rodapé adicionadas à página.

note: Translators: %d: Integer representing the number of return links on the page.
en: Jump to footnote reference %1$d
pt: Vá para a referência %1$d das notas de rodapé

en: Fonts
pt: Tipos de letra

en: All patterns
pt: Todos os padrões

note: translators: %s: taxonomy's label
en: Display a list of assigned terms from the taxonomy: %s
pt: Mostre uma lista de termos atribuídos da taxonomia: %s

en: Page Loaded.
pt: Página carregada.

en: Loading page, please wait.
pt: A carregar a página, por favor aguarde.

[ctx: block title]
en: Date
pt: Data

[ctx: block title]
en: Content
pt: Conteúdo

[ctx: block keyword]
en: toggle
pt: mostrar esconder alternar

en: Submit Search
pt: Submeter pesquisa

[ctx: block keyword]
en: reusable
pt: reutilizável

en: Footnotes
pt: Notas de rodapé

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Open command palette
pt: Abrir paleta de comandos

en: My patterns
pt: Os meus padrões

en: `experimental-link-color` is no longer supported. Use `link-color` instead.
pt: `experimental-link-color` já não é suportado. Utilize `link-color` em alternativa.

[ctx: block keyword]
en: references
pt: referências

[ctx: block title]
en: Footnotes
pt: Notas de rodapé

[ctx: block title]
en: Pattern Placeholder
pt: Placeholder de padrão

note: translators: %s: duotone colors
en: "%s" in theme.json settings.color.duotone is not a hex or rgb string.
pt: A string "%s" em settings.color.duotone do theme.json não é um valor hexadecimal nem rgb.

[ctx: block title]
en: Title
pt: Título

[ctx: block title]
en: Excerpt
pt: Excerto

en: Pending
pt: Pendente

en: Expand search field
pt: Expandir campo de pesquisa

note: translators: %s: duotone filter ID
en: The duotone id "%s" is not registered in theme.json settings
pt: ID do duotone "%s" não está registada nas configurações theme.json

[ctx: block description]
en: Hide and show additional content.
pt: Ocultar e mostrar conteúdo adicional.

[ctx: block description]
en: Add an image or video with a text overlay.
pt: Adicione uma imagem ou um vídeo com uma sobreposição de texto.

[ctx: block description]
en: Display an image to represent this site. Update this block and the changes apply everywhere.
pt: Mostre uma imagem que represente este site. Actualize este bloco e as alterações aplicam-se a todo o site.

en: The ID for the parent of the revision.
pt: O ID do superior da revisão.

en: Invalid post parent ID.
pt: O ID do superior do conteúdo é inválido.

[ctx: block keyword]
en: list
pt: lista

[ctx: block keyword]
en: disclosure
pt: mostrar

[ctx: block title]
en: Details
pt: Detalhes

note: translators: %s: the number of minutes to read the post.
en: %s minute | %s minutes
pt[0]: %s minuto
pt[1]: %s minutos

[ctx: block title]
en: Time to Read
pt: Tempo de leitura

note: translators: %d is the post ID.
en: Untitled post %d
pt: Artigo %d sem título

note: Description of the plugin
en: Printing since 1440. This is the development plugin for the block editor, site editor, and other future WordPress core functionality.
pt: A imprimir desde 1440. Este é o plugin de desenvolvimento do editor de blocos, do editor do site e de outras funcionalidades futuras do core do WordPress.

note: translators: 1: theme.json, 2: Value name, 3: Value path, 4: Another value name.
en: Your %1$s file uses a dynamic value (%2$s) for the path at %3$s. However, the value at %3$s is also a dynamic value (pointing to %4$s) and pointing to another dynamic value is not supported. Please update %3$s to point directly to %4$s.
pt: O ficheiro %1$s utiliza um valor dinâmico (%2$s) para o caminho em %3$s. No entanto, o valor em %3$s é também um valor dinâmico (a apontar para %4$s). Apontar para outro valor dinâmico não é suportado. Actualize %3$s para apontar directamente para %4$s.

en: Block inspector tab display overrides.
pt: Substituições de exibição do separador do inspector de blocos.

[ctx: block keyword]
en: page
pt: página

[ctx: block description]
en: Displays a page inside a list of all pages.
pt: Mostra uma página dentro de uma lista de todas as páginas.

[ctx: block title]
en: Page List Item
pt: Item da lista de páginas

note: translators: %s is post ID to describe the link for screen readers.
en: untitled post %s
pt: artigo %s sem título

en: Indicates whether the current theme supports block-based templates.
pt: Indica se o tema actual suporta modelos com base em blocos.

en: Color randomizer
pt: Cores aleatórias

en: Raw size value must be a string, integer or a float.
pt: O valor bruto do tamanho deve ser uma string, um número inteiro ou um número decimal.

en: There&#8217;s no content to show here yet.
pt: Ainda não há nenhum conteúdo para mostrar aqui.

[ctx: block title]
en: Comments Previous Page
pt: Página anterior de comentários

[ctx: block title]
en: Comments Next Page
pt: Página seguinte de comentários

en: $store must be an instance of WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg
pt: $store deve ser uma instância de WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg

en: Disables custom spacing sizes.
pt: Desactiva tamanhos de espaçamento personalizados.

en: Indicates if a template is custom or part of the template hierarchy
pt: Indica se um modelo é personalizado ou faz parte da hierarquia de modelos

en: The slug of the template to get the fallback for
pt: A slug do modelo para obter por omissão

note: translators: %s: search query
en: Search results for: "%s"
pt: Resultados da pesquisa por: "%s"

en: Disables output of layout styles.
pt: Desactiva os estilos de layout.

en: The template prefix for the created template. This is used to extract the main template type, e.g. in `taxonomy-books` extracts the `taxonomy`
pt: O prefixo do modelo para o modelo criado. Isto é utilizado para extrair o tipo de modelo principal, por exemplo em  `taxonomy-livros` é extraído `taxonomy`

en: Whether the V2 of the list block that uses inner blocks should be enabled.
pt: Se a V2 do bloco de lista que utiliza blocos internos deve ser activada.

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Large.
en: %sX-Large
pt: %sX-Grande

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Small.
en: %sX-Small
pt: %sX-Pequeno

en: Some of the theme.json settings.spacing.spacingScale values are invalid
pt: Alguns dos valores settings.spacing.spacingScale no theme.json são inválidos

en: Active theme spacing scale.
pt: Escala de espaçamento do tema activo.

en: Active theme spacing sizes.
pt: Tamanhos de espaçamento do tema activo.

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s response | %s responses
pt[0]: %s resposta
pt[1]: %s respostas

[ctx: block title]
en: Comments
pt: Comentários

en: Response
pt: Resposta

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
pt: O seu comentário aguarda moderação. Esta é uma pré-visualização, o seu comentário será visível depois de ter sido aprovado.

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário aguarda moderação.

[ctx: block title]
en: Comments Title
pt: Título dos comentários

en: Responses
pt: Respostas

en: One response
pt: Uma resposta

[ctx: block description]
en: Displays a title with the number of comments.
pt: Mostra um título com o número de comentários.

[ctx: block description]
en: Gather blocks in a layout container.
pt: Reúne blocos num contentor.

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post comments using different visual configurations.
pt: Um bloco avançado que permite mostrar comentários de artigos utilizando diferentes configurações visuais.

[ctx: block description]
en: Displays the date on which the comment was posted.
pt: Mostra a data de publicação do comentário.

[ctx: block description]
en: Displays the name of the author of the comment.
pt: Mostra o nome do autor do comentário.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Avatar block instead.
pt: Este bloco está obsoleto. Utilize o bloco de avatar em alternativa.

[ctx: block title]
en: Comment Author Avatar (deprecated)
pt: Avatar do autor do comentário (obsoleto)

en: Adding an RSS feed to this site’s homepage is not supported, as it could lead to a loop that slows down your site. Try using another block, like the <strong>Latest Posts</strong> block, to list posts from the site.
pt: Não é suportado adicionar um feed RSS à página inicial deste site, uma vez que poderá criar um loop que torna o seu site lento. Tente usar outro bloco, como por exemplo o bloco <strong>Últimos artigos</strong>, para mostrar uma lista de artigos do site.

en: Whether the V2 of the quote block that uses inner blocks should be enabled.
pt: Se a V2 do bloco de citação que utiliza blocos internos deve ser activado.

[ctx: block title]
en: List Item
pt: Item de lista

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render content when no query results are found.
pt: Contém os elementos de bloco usados para apresentar o conteúdo quando a consulta não tem nenhum resultado.

[ctx: block title]
en: No Results
pt: Sem resultados

[ctx: block description]
en: Add a user’s avatar.
pt: Adicione um avatar de utilizador.

note: translators: %s: Singular label of the entity.
en: %s link
pt: Ligação para %s

note: translators: %s: Comment author name.
en: (%s website link, opens in a new tab)
pt: (Ligação para o site de %s, abre num novo separador)

note: translators: %s is the Author name.
en: (%s author archive, opens in a new tab)
pt: (arquivo do autor %s, abre num novo separador)

[ctx: block description]
en: Displays the link of a post, page, or any other content-type.
pt: Mostra a ligação de um artigo, página ou qualquer outro tipo de conteúdo.

[ctx: block title]
en: Read More
pt: Ler mais

[ctx: block description]
en: The author biography.
pt: Biografia do autor.

[ctx: block title]
en: Author Biography
pt: Biografia do autor

en: Older Comments
pt: Comentários mais antigos

en: Newer Comments
pt: Comentários mais recentes

en: Sorry, you are not allowed to view this global style.
pt: Não tem permissão para ver este estilo global.

en: Sorry, you are not allowed to edit this global style.
pt: Não tem permissão para editar este estilo global.

[ctx: block description]
en: The author name.
pt: O nome do autor.

[ctx: block description]
en: Displays the previous comment's page link.
pt: Mostra a ligação da página anterior de comentários.

[ctx: block description]
en: Displays the next comment's page link.
pt: Mostra a ligação da página seguinte de comentários.

en: Icon
pt: Ícone

[ctx: block title]
en: Author Name
pt: Nome do autor

en: Site icon.
pt: Ícone do site.

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for comments pagination.
pt: Mostra uma lista de números de página para paginação de comentários.

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
pt: Muito grande

[ctx: block title]
en: Pagination
pt: Paginação

[ctx: block title]
en: Previous Page
pt: Página anterior

[ctx: block title]
en: Page Numbers
pt: Números de página

[ctx: block title]
en: Next Page
pt: Página seguinte

note: translators: Accessibility text. %s: Parent page title.
en: %s submenu
pt: Submenu de %s

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of comments, when applicable.
pt: Mostra uma navegação paginada para o conjunto de comentários seguintes/anteriores, se aplicável.

[ctx: block title]
en: Comments Pagination
pt: Paginação dos comentários

en: Unable to open export file (archive) for writing.
pt: Não é possível abrir o ficheiro de exportação (arquivo Zip) para escrita.

en: Zip Export not supported.
pt: Exportação em formato zip não suportada.

en: Whether a template is a custom template.
pt: Se um modelo é personalizado.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to display a comment, like the title, date, author, avatar and more.
pt: Contém os elementos de bloco utilizados para mostrar um comentário, tais como o título, data, autor, avatar e outros.

[ctx: block title]
en: Comment Template
pt: Modelo de comentário

[ctx: block description]
en: Displays a link to reply to a comment.
pt: Mostra uma ligação para responder a um comentário.

[ctx: block title]
en: Comment Reply Link
pt: Ligação para responder ao comentário

[ctx: block description]
en: Displays a link to edit the comment in the WordPress Dashboard. This link is only visible to users with the edit comment capability.
pt: Mostra uma ligação para editar o comentário no painel do WordPress. Esta ligação é visível apenas para utilizadores com permissão para editar comentários.

[ctx: block title]
en: Comment Edit Link
pt: Ligação para editar comentário

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a comment.
pt: Mostra o conteúdo de um comentário.

[ctx: block title]
en: Comment Author Name
pt: Nome do autor do comentário

[ctx: block description]
en: Show a block pattern.
pt: Mostrar um padrão de blocos.

[ctx: block title]
en: Pattern
pt: Padrão

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Comments block instead.
pt: Este bloco está obsoleto. Utilize o bloco de comentários em alternativa.

[ctx: block title]
en: Comment (deprecated)
pt: Comentário (obsoleto)

[ctx: block keyword]
en: equation
pt: equação

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying taxonomy terms based on different query parameters and visual configurations.
pt: Um bloco avançado que permite apresentar termos de taxonomia com base em diferentes parâmetros de consulta e configurações visuais.

en: Theme not found.
pt: Tema não encontrado.

en: Global styles.
pt: Estilos globais.

en: Global settings.
pt: Configurações globais.

en: HTML title for the post, transformed for display.
pt: Título HTML para o conteúdo, transformado para exibição.

en: Title for the global styles variation, as it exists in the database.
pt: Título para a variação de estilo global, tal como existe na base de dados.

en: Title of the global styles variation.
pt: Título da variação de estilo global.

en: ID of global styles config.
pt: ID da configuração de estilo global.

en: No global styles config exist with that id.
pt: Não existe nenhum estilo global configurado com este ID.

en: Sorry, you are not allowed to access the global styles on this site.
pt: Não tem permissão para aceder aos estilos globais deste site.

en: The theme identifier
pt: O identificador do tema

note: translators: %s: Author name.
en: %s Avatar
pt: Avatar de %s

[ctx: block style label]
en: Plain
pt: Simples

[ctx: block description]
en: Displays the name of this site. Update the block, and the changes apply everywhere it’s used. This will also appear in the browser title bar and in search results.
pt: Mostre o nome desta página. Actualize o bloco e as alterações serão aplicadas onde o bloco for utilizado. Isto também será mostrado na barra de título do navegador e nos resultados da pesquisa.

[ctx: label before the title of the previous post]
en: Previous:
pt: Anterior:

[ctx: label before the title of the next post]
en: Next:
pt: Seguinte:

[ctx: block description]
en: Add a submenu to your navigation.
pt: Adicionar um submenu à sua navegação.

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
pt: Apresente conteúdo em múltiplas colunas, com blocos adicionados a cada coluna.

[ctx: block description]
en: Create structured content in rows and columns to display information.
pt: Crie conteúdo estruturado em linhas e colunas para mostrar informações.

[ctx: Duotone name]
en: Blue and orange
pt: Azul e laranja

[ctx: Duotone name]
en: Purple and green
pt: Roxo e verde

[ctx: Duotone name]
en: Magenta and yellow
pt: Magenta e amarelo

[ctx: Duotone name]
en: Midnight
pt: Meia-noite

[ctx: Duotone name]
en: Blue and red
pt: Azul e vermelho

[ctx: Duotone name]
en: Purple and yellow
pt: Roxo e amarelo

[ctx: Duotone name]
en: Grayscale
pt: Escala de cinzentos

[ctx: Duotone name]
en: Dark grayscale
pt: Escala de cinzentos escuros

[ctx: Gradient name]
en: Midnight
pt: Meia-noite

[ctx: Gradient name]
en: Electric grass
pt: Verde eléctrico

[ctx: Gradient name]
en: Luminous dusk
pt: Crepúsculo luminoso

[ctx: Gradient name]
en: Blush bordeaux
pt: Vermelho bordô

[ctx: Gradient name]
en: Blush light purple
pt: Vermelho violeta claro

[ctx: Gradient name]
en: Cool to warm spectrum
pt: Espectro de frio a quente

[ctx: Gradient name]
en: Very light gray to cyan bluish gray
pt: Cinzento muito claro a cinzento azulado ciano

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid orange to vivid red
pt: Laranja vivo luminoso a vermelho vivo

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid amber to luminous vivid orange
pt: Âmbar vivo luminoso a laranja vivo luminoso

[ctx: Gradient name]
en: Light green cyan to vivid green cyan
pt: Ciano verde claro a ciano verde vivo

[ctx: Gradient name]
en: Vivid cyan blue to vivid purple
pt: Azul ciano vivo a roxo vivo

[ctx: Color name]
en: Vivid purple
pt: Roxo vivo

[ctx: Color name]
en: Vivid cyan blue
pt: Azul ciano vivo

[ctx: Color name]
en: Pale cyan blue
pt: Azul ciano pálido

[ctx: Color name]
en: Vivid green cyan
pt: Ciano verde vivo

[ctx: Color name]
en: Light green cyan
pt: Ciano verde claro

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid amber
pt: Âmbar vivo luminoso

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid orange
pt: Laranja vivo luminoso

[ctx: Color name]
en: Vivid red
pt: Vermelho vivo

[ctx: Color name]
en: Pale pink
pt: Rosa pálido

[ctx: Color name]
en: White
pt: Branco

[ctx: Color name]
en: Cyan bluish gray
pt: Cinzento azulado ciano

[ctx: Color name]
en: Black
pt: Preto

[ctx: Font size name]
en: Large
pt: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
pt: Médio

[ctx: Font size name]
en: Small
pt: Pequeno

[ctx: Gradient name]
en: Pale ocean
pt: Oceano pálido

[ctx: block keyword]
en: link
pt: ligação

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post types based on different query parameters and visual configurations.
pt: Um bloco avançado que permite mostrar tipos de conteúdo com base em vários parâmetros de consulta e configurações visuais.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a post, like the title, date, featured image, content or excerpt, and more.
pt: Contém elementos de blocos usados para mostrar um conteúdo, como o título, data, imagem de destaque, conteúdo ou excerto, e muito mais.

[ctx: block title]
en: Post Template
pt: Modelo do conteúdo

en: The calendar block is hidden because there are no published posts.
pt: O bloco calendário está escondido porque não há artigos publicados.

[ctx: block keyword]
en: movie
pt: filme

[ctx: block description]
en: Embed a video from your media library or upload a new one.
pt: Incorpore um vídeo da sua biblioteca multimédia ou carregue um novo.

[ctx: block keyword]
en: poem
pt: poema

[ctx: block keyword]
en: poetry
pt: poesia

[ctx: block description]
en: Insert poetry. Use special spacing formats. Or quote song lyrics.
pt: Insira poesia ou cite letras de músicas. Utilize formatos especiais de espaçamento.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Columns block instead.
pt: Este bloco está obsoleto. Utilize o bloco de colunas em alternativa.

[ctx: block style label]
en: Stripes
pt: Riscas

[ctx: block keyword]
en: document outline
pt: estrutura do documento

[ctx: block keyword]
en: summary
pt: resumo

[ctx: block description]
en: Summarize your post with a list of headings. Add HTML anchors to Heading blocks to link them here.
pt: Resuma o seu conteúdo com uma lista de títulos. Adicione âncoras HTML aos blocos de título para os ligar aqui.

[ctx: block description]
en: Add white space between blocks and customize its height.
pt: Adicione um espaço em branco entre os blocos e personalize a sua altura.

[ctx: block title]
en: Table of Contents
pt: Índice

[ctx: block style label]
en: Pill Shape
pt: Arredondado

[ctx: block style label]
en: Logos Only
pt: Apenas logótipos

[ctx: block description]
en: Display icons linking to your social profiles or sites.
pt: Mostre ícones com ligações para os seus perfis nas redes sociais ou sites.

[ctx: block description]
en: Display an icon linking to a social profile or site.
pt: Mostre um ícone com ligação para um perfil de rede social ou site.

[ctx: block keyword]
en: description
pt: descrição

[ctx: block description]
en: Insert additional custom elements with a WordPress shortcode.
pt: Insira elementos personalizados adicionais através de um shortcode do WordPress.

[ctx: block style label]
en: Dots
pt: Pontos

[ctx: block style label]
en: Wide Line
pt: Linha grande

[ctx: block keyword]
en: divider
pt: divisória

[ctx: block keyword]
en: horizontal-line
pt: linha horizontal

[ctx: block description]
en: Create a break between ideas or sections with a horizontal separator.
pt: Crie uma quebra entre ideias ou secções com um separador horizontal.

[ctx: block keyword]
en: find
pt: pesquisar

[ctx: block description]
en: Help visitors find your content.
pt: Ajude os visitantes a encontrar o seu conteúdo.

[ctx: block description]
en: Display entries from any RSS or Atom feed.
pt: Mostre entradas de qualquer feed RSS ou atom.

[ctx: block keyword]
en: cite
pt: citar

[ctx: block keyword]
en: blockquote
pt: citação

[ctx: block description]
en: Display the query title.
pt: Mostra o título da consulta.

[ctx: block title]
en: Query Title
pt: Título da consulta

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of posts, when applicable.
pt: Mostra uma navegação paginada para o conjunto de conteúdos seguintes/anteriores, se aplicável.

[ctx: block description]
en: Displays the previous posts page link.
pt: Mostra a ligação da página dos conteúdos anteriores.

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for pagination.
pt: Mostra uma lista de números de página para paginação.

[ctx: block description]
en: Displays the next posts page link.
pt: Mostra a ligação da página dos conteúdos seguintes.

[ctx: block description]
en: Give special visual emphasis to a quote from your text.
pt: Dê um destaque especial a uma citação do seu texto.

[ctx: block description]
en: Add text that respects your spacing and tabs, and also allows styling.
pt: Adicione texto que respeita o seu espaçamento e separadores, e que também permite estilos.

[ctx: block description]
en: Displays the title of a post, page, or any other content-type.
pt: Mostra o título de um artigo, página ou qualquer outro tipo de conteúdo.

[ctx: block description]
en: Post terms.
pt: Termos do artigo.

[ctx: block description]
en: Displays the next or previous post link that is adjacent to the current post.
pt: Mostre a ligação para o conteúdo seguinte ou anterior que é adjacente ao conteúdo actual.

[ctx: block title]
en: Post Navigation Link
pt: Ligação de navegação do artigo

[ctx: block description]
en: Display a post's featured image.
pt: Mostre a imagem de destaque do conteúdo.

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a post or page.
pt: Mostra o conteúdo de um artigo ou página.

[ctx: block description]
en: Display the excerpt.
pt: Mostra o excerto.

[ctx: block description]
en: Displays the link to the current post comments.
pt: Mostra a ligação para os comentários do artigo actual.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments form.
pt: Mostra um formulário de comentários para o artigo.

[ctx: block keyword]
en: text
pt: texto

[ctx: block description]
en: Display a post's comments count.
pt: Mostra a contagem de comentários de um artigo.

[ctx: block description]
en: Start with the basic building block of all narrative.
pt: Comece pelo bloco de base de qualquer narrativa.

[ctx: block description]
en: Display a list of all pages.
pt: Mostra uma lista de todas as páginas.

[ctx: block keyword]
en: pagination
pt: paginação

[ctx: block keyword]
en: next page
pt: página seguinte

[ctx: block description]
en: Separate your content into a multi-page experience.
pt: Separe o seu conteúdo numa experiência de múltiplas páginas.

[ctx: block description]
en: A collection of blocks that allow visitors to get around your site.
pt: Uma colecção de blocos que permite aos visitantes navegarem no seu site.

[ctx: block description]
en: Add a page, link, or another item to your navigation.
pt: Adicione uma página, ligação ou outro item à sua navegação.

[ctx: block keyword]
en: navigation
pt: navegação

[ctx: block keyword]
en: read more
pt: ler mais

[ctx: block description]
en: Content before this block will be shown in the excerpt on your archives page.
pt: O conteúdo antes deste bloco será apresentado no excerto da página de arquivo.

[ctx: block description]
en: Your site doesn’t include support for this block.
pt: O seu site não não suporta este bloco.

[ctx: block keyword]
en: video
pt: vídeo

[ctx: block keyword]
en: image
pt: imagem

[ctx: block description]
en: Set media and words side-by-side for a richer layout.
pt: Coloca conteúdo multimédia e texto lado a lado para um layout mais rico.

[ctx: block keyword]
en: form
pt: formulário

[ctx: block keyword]
en: logout
pt: terminar sessão

[ctx: block keyword]
en: login
pt: iniciar sessão

[ctx: block description]
en: Show login & logout links.
pt: Mostra ligações para iniciar e terminar sessão.

[ctx: block keyword]
en: numbered list
pt: lista numerada

[ctx: block keyword]
en: ordered list
pt: lista ordenada

[ctx: block keyword]
en: bullet list
pt: lista com marcadores

[ctx: block description]
en: Display a legacy widget.
pt: Mostra um widget antigo.

[ctx: block title]
en: Legacy Widget
pt: Widget antigo

[ctx: block keyword]
en: recent posts
pt: artigos recentes

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent posts.
pt: Mostre uma lista dos seus artigos mais recentes.

[ctx: block keyword]
en: recent comments
pt: comentários recentes

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent comments.
pt: Mostre uma lista dos seus comentários mais recentes.

[ctx: block style label]
en: Rounded
pt: Arredondado

[ctx: block style label]
en: Default
pt: Por omissão

[ctx: block keyword]
en: picture
pt: imagem

[ctx: block keyword]
en: photo
pt: fotografia

[ctx: block description]
en: Insert an image to make a visual statement.
pt: Insere uma imagem para fazer uma declaração visual.

[ctx: block description]
en: Create a link that always points to the homepage of the site. Usually not necessary if there is already a site title link present in the header.
pt: Cria uma ligação que aponta para a página inicial do site. Normalmente não é necessário se já existir uma ligação no título do site, no cabeçalho.

[ctx: block keyword]
en: embed
pt: incorporar

[ctx: block description]
en: Add custom HTML code and preview it as you edit.
pt: Adicione código HTML personalizado e pré-visualize durante a edição.

[ctx: block title]
en: Home Link
pt: Ligação para a página inicial

[ctx: block keyword]
en: subtitle
pt: subtítulo

[ctx: block keyword]
en: title
pt: título

[ctx: block keyword]
en: section
pt: secção

[ctx: block keyword]
en: row
pt: linha

[ctx: block keyword]
en: wrapper
pt: contentor

[ctx: block keyword]
en: container
pt: contentor

[ctx: block keyword]
en: photos
pt: fotografias

[ctx: block keyword]
en: images
pt: imagens

[ctx: block description]
en: Display multiple images in a rich gallery.
pt: Apresente múltiplas imagens em forma de galeria.

[ctx: block description]
en: Use the classic WordPress editor.
pt: Utilizar o editor clássico do WordPress.

[ctx: block keyword]
en: download
pt: descarregar

[ctx: block keyword]
en: document
pt: documento

[ctx: block description]
en: Add a link to a downloadable file.
pt: Adicione uma ligação para um ficheiro descarregável.

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
pt: Uma única coluna dentro de um bloco de colunas.

[ctx: block description]
en: Display code snippets that respect your spacing and tabs.
pt: Mostre fragmentos de código respeitando o espaçamento e indentação.

[ctx: block keyword]
en: archive
pt: arquivo

[ctx: block keyword]
en: posts
pt: artigos

[ctx: block description]
en: A calendar of your site’s posts.
pt: Um calendário dos artigos do seu site.

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a group of button-style links.
pt: Incentive os visitantes a tomar uma acção com um grupo de botões personalizados.

[ctx: block style label]
en: Outline
pt: Contorno

[ctx: block style label]
en: Fill
pt: Preenchido

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a button-style link.
pt: Incentive os visitantes a tomar uma acção com um botão personalizado.

[ctx: block keyword]
en: recording
pt: gravação

[ctx: block keyword]
en: sound
pt: som

[ctx: block keyword]
en: music
pt: música

[ctx: block description]
en: Embed a simple audio player.
pt: Incorporar um reprodutor simples de áudio.

[ctx: block description]
en: Display a date archive of your posts.
pt: Mostre um arquivo por data dos seus artigos.

en: Close menu
pt: Fechar menu

en: Open menu
pt: Abrir menu

en: (Home link, opens in a new tab)
pt: (Ligação para a página inicial, abre num novo separador)

en: Styles consolidated from core, theme, and user origins.
pt: Estilos consolidados com origem no core, no tema e no utilizador.

en: Settings consolidated from core, theme, and user origins.
pt: Opções consolidadas com origem no core, no tema e no utilizador.

en: Logo
pt: Logótipo

en: Active theme gradients.
pt: Gradientes do tema activo.

en: Active theme font sizes.
pt: Tamanhos de letra do tema activo.

en: Active theme color palette.
pt: Paleta de cores do tema activo.

en: Maximum upload size in bytes allowed for the site.
pt: Tamanho máximo de carregamento em bytes permitido para o site.

en: Available image sizes.
pt: Tamanhos de imagem disponíveis.

en: Determines whether the image editing feature is enabled.
pt: Determina se a funcionalidade de edição de imagens está activada.

en: Available image dimensions.
pt: Dimensões de imagem disponíveis.

en: Enables custom units.
pt: Activa unidades personalizadas.

en: Enables custom spacing.
pt: Activa espaçamento personalizado.

en: Enables custom line height.
pt: Activa altura de linha personalizada.

en: Disables custom colors.
pt: Desactiva cores personalizadas.

en: Disables custom font size.
pt: Desactiva tamanho de letra personalizado.

en: Default size for images.
pt: Tamanho das imagens por omissão.

en: Determines whether the current locale is right-to-left (RTL).
pt: Determina se o Locale actual é da direita para a esquerda (RTL).

en: Returns all the categories for block types that will be shown in the block editor.
pt: Devolve todas as categorias dos tipos de blocos que serão mostrados no editor de blocos.

en: List of allowed block types.
pt: Lista de tipos de blocos permitidos.

en: Enable/disable layouts support in container blocks.
pt: Activar/desactivar suporte de layouts em blocos de contentor.

en: List of allowed mime types and file extensions.
pt: Lista de tipos MIME e extensões de ficheiros permitidos.

en: Widget types to hide from Legacy Widget block.
pt: Tipos de widgets a esconder do bloco de widget antigo.

en: Enable/Disable Wide/Full Alignments.
pt: Activar/desactivar alinhamentos largo/toda a largura.

en: Editor styles
pt: Estilos do editor

en: Sorry, you are not allowed to read the block editor settings.
pt: Não tem permissão para ler as opções do editor de blocos.

en: Enables experimental Site Editor blocks
pt: Activa blocos experimentais do editor do site

[ctx: block description]
en: Display the description of categories, tags and custom taxonomies when viewing an archive.
pt: Mostra a descrição de categorias, etiquetas e taxonomias personalizadas ao visualizar um arquivo.

[ctx: block title]
en: Term Description
pt: Descrição do termo

[ctx: block title]
en: Comments Link
pt: Ligação dos comentários

[ctx: block title]
en: Custom Link
pt: Ligação personalizada

note: translators: %s: filename.
en: Embed of %s.
pt: Incorporação de %s.

en: PDF embed
pt: Incorporação de PDF

[ctx: block title]
en: Login/out
pt: Iniciar/terminar sessão

en: A link to a post format
pt: Uma ligação para um formato de artigo

en: Post Format Link
pt: Ligação do formato de artigo

en: This content is password protected.
pt: Este conteúdo está protegido por senha.

note: translators: 1: Number of comments, 2: post title
en: %1$s comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
pt[0]: %1$s comentário<span class="screen-reader-text"> em %2$s</span>
pt[1]: %1$s comentários<span class="screen-reader-text"> em %2$s</span>

note: translators: %s post title
en: No comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
pt: Sem comentários<span class="screen-reader-text"> em %s</span>

note: translators: %s: taxonomy's singular name
en: Select %s
pt: Seleccionar %s

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: label for next post link]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: block description]
en: Edit the different global regions of your site, like the header, footer, sidebar, or create your own.
pt: Edite as diferentes regiões globais do seu site, como cabeçalho, rodapé, barra lateral ou crie as suas próprias.

[ctx: block title]
en: Page List
pt: Lista de páginas

en: Previous Page
pt: Página anterior

en: Next Page
pt: Página seguinte

[ctx: block title]
en: Comments Page Numbers
pt: Números das páginas de comentários

note: translators: %s: Template part slug.
en: Template part has been deleted or is unavailable: %s
pt: Parte do modelo foi eliminada ou está indisponível: %s

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block.
en: [block rendering halted]
pt: [Apresentação do bloco interrompida]

[ctx: block title]
en: Quote
pt: Citação

[ctx: block title]
en: Gallery
pt: Galeria

[ctx: block title]
en: Image
pt: Imagem

[ctx: block title]
en: Paragraph
pt: Parágrafo

[ctx: block title]
en: Navigation
pt: Navegação

[ctx: block title]
en: Media & Text
pt: Multimédia e texto

[ctx: block title]
en: Custom HTML
pt: HTML personalizado

[ctx: block title]
en: File
pt: Ficheiro

[ctx: block title]
en: Cover
pt: Capa

[ctx: block title]
en: Column
pt: Coluna

[ctx: block title]
en: Columns
pt: Colunas

[ctx: block title]
en: Code
pt: Código

[ctx: block title]
en: Calendar
pt: Calendário

[ctx: block title]
en: Buttons
pt: Botões

[ctx: block title]
en: Button
pt: Botão

[ctx: block title]
en: Audio
pt: Áudio

[ctx: block title]
en: Spacer
pt: Espaçador

[ctx: block title]
en: Separator
pt: Separador

[ctx: block title]
en: Group
pt: Grupo

[ctx: block title]
en: Preformatted
pt: Pré-formatado

[ctx: block title]
en: Page Break
pt: Quebra de página

[ctx: block title]
en: More
pt: Mais

[ctx: block title]
en: Unsupported
pt: Não suportado

[ctx: block title]
en: List
pt: Lista

[ctx: block title]
en: Site Title
pt: Título do site

[ctx: block title]
en: Site Tagline
pt: Descrição do site

[ctx: block title]
en: Site Logo
pt: Logótipo do site

[ctx: block title]
en: Social Icon
pt: Ícone de rede social

[ctx: block title]
en: Social Icons
pt: Ícones de redes sociais

[ctx: block title]
en: Tag Cloud
pt: Nuvem de etiquetas

[ctx: block title]
en: Video
pt: Vídeo

[ctx: block title]
en: Table
pt: Tabela

[ctx: block title]
en: Comment Date
pt: Data do comentário

[ctx: block title]
en: Comment Content
pt: Conteúdo do comentário

[ctx: block title]
en: Template Part
pt: Parte de modelo

[ctx: block title]
en: Query Loop
pt: Loop de consulta

[ctx: block title]
en: Post Terms
pt: Termos do artigo

[ctx: block title]
en: Search
pt: Pesquisa

[ctx: block title]
en: Pullquote
pt: Destaque

[ctx: block title]
en: Latest Posts
pt: Últimos artigos

[ctx: block title]
en: Latest Comments
pt: Comentários recentes

[ctx: block title]
en: Archives
pt: Arquivo

[ctx: block title]
en: Heading
pt: Título

[ctx: block title]
en: Text Columns (deprecated)
pt: Colunas de texto (obsoletas)

[ctx: block title]
en: Comments Form
pt: Formulário de comentários

[ctx: block title]
en: Featured Image
pt: Imagem de destaque

[ctx: block title]
en: Comments Count
pt: Contagem de comentários

en: No templates exist with that id.
pt: Não existe nenhum modelo com este ID.

en: The id of a template
pt: O ID de um modelo

en: Whether to bypass Trash and force deletion.
pt: Se deve ignorar o lixo e forçar a eliminação.

en: Site logo.
pt: Logótipo do site.

note: translators: byline. %s: author.
en: by %s
pt: por %s

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Pages
pt: Páginas

en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

en: Patterns
pt: Padrões

note: translators: accessibility text for the content landmark region.
en: Content
pt: Conteúdo

note: translators: 'Home' as in a website's home page.
en: Home
pt: Início

en: Invalid post ID.
pt: ID de artigo inválido.

en: Cannot create existing comment.
pt: Não é possível criar comentário existente.

[ctx: block keyword]
en: links
pt: ligações

en: No matching template found.
pt: Nenhum modelo correspondente encontrado.

en: Site Editor
pt: Editor do site

en: All template parts
pt: Todas as partes de modelo

en: Template Parts
pt: Partes de modelo

en: Navigation
pt: Navegação

en: All templates
pt: Todos os modelos

en: Templates
pt: Modelos

en: Experiments Settings
pt: Opções experimentais

en: RSS Error:
pt: Erro RSS:

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
pt: Ocorreu um erro. A causa provável é o feed estar offline. Tente mais tarde.

en: Search
pt: Pesquisar

note: translators: %s: the number of words in the post.
en: %s word | %s words
pt[0]: %s palavra
pt[1]: %s palavras

[ctx: block title]
en: Embed
pt: Incorporação

[ctx: block title]
en: Classic
pt: Clássico

[ctx: block description]
en: Give quoted text visual emphasis. "In quoting others, we cite ourselves." — Julio Cortázar
pt: Destaque as suas citações. "Ao citar outros, citamos-nos a nós mesmos." — Julio Cortázar

[ctx: block description]
en: Introduce new sections and organize content to help visitors (and search engines) understand the structure of your content.
pt: Introduza novas secções e organize o seu conteúdo para ajudar os seus visitantes (e motores de pesquisa) a compreender a sua estrutura.

en: Styles
pt: Estilos

en: Sorry, you are not allowed to edit comments.
pt: Não tem permissão para editar comentários.

en: Edit media
pt: Editar multimédia

en: Medium
pt: Médio

en: No archives to show.
pt: Nenhum arquivo para mostrar.

en: Beautiful landscape
pt: Paisagem bonita

en: Code is Poetry
pt: Código é poesia

en: Thanks for testing Gutenberg!
pt: Obrigado por testar o Gutenberg!

en: The WordPress community
pt: A comunidade WordPress

en: Help build Gutenberg
pt: Ajude a criar o Gutenberg

en: Accessibility is important &mdash; don&#8217;t forget image alt attribute
pt: A acessibilidade é importante &mdash; não se esqueça do atributo de texto alternativo da imagem

note: translators: %s: Gutenberg GitHub repository URL
en: If you want to learn more about how to build additional blocks, or if you are interested in helping with the project, head over to the <a href="%s">GitHub repository</a>.
pt: Se quiser saber mais sobre como criar blocos adicionais, ou se estiver interessado em ajudar com o projecto, visite o <a href="%s">repositório no GitHub</a>.

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
pt: Claro, a imagem em largura total pode ser bastante grande. Mas, por vezes, a imagem vale a pena.

en: If you combine the new <strong>wide</strong> and <strong>full-wide</strong> alignments with galleries, you can create a very media rich layout, very quickly:
pt: Se combinar os novos alinhamentos <strong>largo</strong> e <strong>largura total</strong> com galerias, pode criar um layout muito rico em multimédia, de forma muito rápida:

en: Media Rich
pt: Rico em multimédia

en: Any block can opt into these alignments. The embed block has them also, and is responsive out of the box:
pt: Qualquer bloco pode optar por estes alinhamentos. O bloco de incorporação também os possui e é responsivo por omissão:

en: Blocks can be anything you need. For instance, you may want to add a subdued quote as part of the composition of your text, or you may prefer to display a giant stylized one. All of these options are available in the inserter.
pt: Os blocos podem ser tudo o que quiser. Por exemplo, pode querer adicionar uma citação discreta como parte da composição do seu texto, ou pode preferir mostrar uma citação estilizada gigante. Todas estas opções estão disponíveis no painel de inserir.

en: The above is a gallery with just two images. It&#8217;s an easier way to create visually appealing layouts, without having to deal with floats. You can also easily convert the gallery back to individual images again, by using the block switcher.
pt: Acima está uma galeria com apenas duas imagens. É uma forma mais fácil de criar layouts visualmente apelativos, sem ter que lidar com flutuações. Também pode converter facilmente a galeria para imagens individuais, utilizando o comutador de blocos.

en: You can change the amount of columns in your galleries by dragging a slider in the block inspector in the sidebar.
pt: Pode alterar o número de colunas nas suas galerias ao arrastar um controlo deslizante no inspector de blocos na barra lateral.

en: The information corresponding to the source of the quote is a separate text field, similar to captions under images, so the structure of the quote is protected even if you select, modify, or remove the source. It&#8217;s always easy to add it back.
pt: A informação correspondente à fonte da citação é um campo de texto separado, semelhante às legendas abaixo das imagens, de modo que a estrutura da citação é protegida, mesmo que seleccione, modifique ou remova a fonte. É sempre fácil adicioná-la de novo.

en: The editor will endeavor to create a new page and post building experience that makes writing rich posts effortless, and has “blocks” to make it easy what today might take shortcodes, custom HTML, or “mystery meat” embed discovery.
pt: O editor esforçar-se-á por criar uma nova experiência de criação de páginas e artigos que torne a escrita de artigos ricos sem esforço, utilizando "blocos" para simplificar o que hoje pode requerer shortcodes, HTML personalizado, ou a descoberta de "elementos misteriosos" incorporados.

en: Welcome to the Gutenberg Editor
pt: Bem-vindo ao editor Gutenberg

en: Text &amp; Headings
pt: Texto e títulos

en: Images &amp; Videos
pt: Imagens e vídeos

en: Galleries
pt: Galerias

en: A Picture is Worth a Thousand Words
pt: Uma imagem vale mais do que mil palavras

en: Visual Editing
pt: Edição visual

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
pt: E <em>listas</em> como esta :)

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
pt: Blocos de layout, como botões, imagens hero, separadores, etc.

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
pt: Incorporações, como YouTube, tweets ou outros conteúdos de WordPress.

en: ... like this one, which is right aligned.
pt: ... como este, que está alinhado à direita.

en: What you are reading now is a <strong>text block</strong> the most basic block of all. The text block has its own controls to be moved freely around the post...
pt: O que está a ler é um <strong>bloco de texto</strong>, o mais básico de todos. O bloco de texto tem os seus próprios controlos para ser movido livremente ao longo de todo o conteúdo...

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: Handling images and media with the utmost care is a primary focus of the new editor. Hopefully, you&#8217;ll find aspects of adding captions or going full-width with your pictures much easier and robust than before.
pt: A gestão de imagens e conteúdo multimédia com o máxima cuidado é um dos principais objectivos do novo editor. Esperamos que operações como adicionar legendas ou mostrar imagens em toda a largura seja mais fácil e robusto do que anteriormente.

en: Headings are separate blocks as well, which helps with the outline and organization of your content.
pt: Os cabeçalhos são também blocos separados, o que ajuda com a estrutura e organização do seu conteúdo.

en: Imagine everything that WordPress can do is available to you quickly and in the same place on the interface. No need to figure out HTML tags, classes, or remember complicated shortcode syntax. That&#8217;s the spirit behind the inserter—the <code>(+)</code> button you&#8217;ll see around the editor—which allows you to browse all available content blocks and add them into your post. Plugins and themes are able to register their own, opening up all sort of possibilities for rich editing and publishing.
pt: Imagine que tudo o que o WordPress pode fazer está disponível rapidamente e no mesmo sítio. Não é preciso adivinhar elementos de HTML, classes, ou sequer lembrar-se de sintaxe complicada de <em>shortcodes</em>. Esse é o espírito da ferramenta de inserção—o botão <code>(+)</code> que vai ver no editor - que lhe permite navegar por todos os blocos de conteúdo disponíveis e adicioná-los ao seu artigo. Plugins e temas podem registar os seus próprios blocos, abrindo todo o tipo de possibilidades para uma edição e publicação enriquecidas.

en: The <em>Inserter</em> Tool
pt: A ferramenta de <em>Inserir</em>

en: A huge benefit of blocks is that you can edit them in place and manipulate your content directly. Instead of having fields for editing things like the source of a quote, or the text of a button, you can directly change the content. Try editing the following quote:
pt: Uma grande vantagem dos blocos é que pode editá-los e manipular o seu conteúdo directamente. Em vez de ter campos para editar coisas como a fonte de uma citação ou o texto de um botão, pode alterar directamente o conteúdo. Experimente editar a citação a seguir:

en: Go give it a try, you may discover things WordPress can already add into your posts that you didn&#8217;t know about. Here&#8217;s a short list of what you can currently find there:
pt: Experimente, pode descobrir coisas que o WordPress já pode adicionar aos seus conteúdos e que desconhecia. Aqui está uma pequena lista do que pode encontrar de momento:

en: If your theme supports it, you&#8217;ll see the "wide" button on the image toolbar. Give it a try.
pt: Se o seu tema o suportar, verá o botão "largo" na barra de ferramentas da imagem. Experimente-o.

en: The goal of this new editor is to make adding rich content to WordPress simple and enjoyable. This whole post is composed of <em>pieces of content</em>—somewhat similar to LEGO bricks—that you can move around and interact with. Move your cursor around and you&#8217;ll notice the different blocks light up with outlines and arrows. Press the arrows to reposition blocks quickly, without fearing about losing things in the process of copying and pasting.
pt: O objectivo deste novo editor é tornar simples e agradável a adição de conteúdos ricos ao WordPress. Todo este artigo é composto por <em>blocos de conteúdo</em>, um pouco à semelhança de LEGO, que pode reposicionar e com os quais pode interagir. Mova o seu cursor e repare como os diferentes blocos se iluminam com contornos e setas. Use as setas para reposicionar blocos rapidamente, sem receio de perder coisas ao copiar e colar.

en: Of Mountains &amp; Printing Presses
pt: Das montanhas e das prensas de impressão

en: Try selecting and removing or editing the caption, now you don&#8217;t have to be careful about selecting the image or other text by mistake and ruining the presentation.
pt: Tente seleccionar e remover ou editar a legenda, agora não precisa de ter cuidado para não seleccionar a imagem ou outro texto por engano e arruinar a apresentação.

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Small.
en: Small
pt: Pequeno

en: Archives
pt: Arquivo

note: translators: 1: author name (inside <a> or <span> tag, based on if they have a URL), 2: post title related to this comment
en: %1$s on %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: Support
pt: Suporte

en: Select Year
pt: Seleccionar ano

en: Select Day
pt: Seleccionar dia

en: Select Week
pt: Seleccionar semana

en: Select Post
pt: Seleccionar artigo

en: https://wordpress.org/support/plugin/gutenberg/
pt: https://wordpress.org/support/plugin/gutenberg

en: No comments to show.
pt: Nenhum comentário para mostrar.

en: Select Month
pt: Seleccionar mês

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Large.
en: Large
pt: Grande

[ctx: block description]
en: Add a block that displays content pulled from other sites, like Twitter or YouTube.
pt: Adicione um bloco que mostra conteúdo obtido de outros sites, como o Twitter ou YouTube.

en: Pagination
pt: Paginação

en: Scheduled
pt: Agendado

en: Table of Contents
pt: Índice

note: translators: displayed when a page has an empty title.
en: (no title)
pt: (sem título)

en: Private
pt: Privado

en: Close
pt: Fechar

en: Edit
pt: Editar

en: Published
pt: Publicado

en: Status
pt: Estado

en: Read more
pt: Ler mais

en: Block
pt: Bloco

en: Experiments
pt: Experiências

en: Gutenberg development mode requires files to be built. Run <code>npm install</code> to install dependencies, <code>npm run build</code> to build the files or <code>npm run dev</code> to build the files and watch for changes. Read the <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> file for more information.
pt: O modo de desenvolvimento do Gutenberg requer a criação de ficheiros. Execute <code>npm install</code> para instalar dependências, <code>npm run build</code> para criar os ficheiros, ou <code>npm run dev</code> para criar os ficheiros e acompanhar alterações. Leia o ficheiro <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> para mais informações.

en: Unique identifier for the revision.
pt: Identificador único da revisão.

en: Demo
pt: Demonstração

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s ago
pt: Há %s

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s from now
pt: Daqui a %s

en: Discussion
pt: Discussão

en: Documentation
pt: Documentação

note: translators: %s: Minimum required version
en: Gutenberg requires WordPress %s or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
pt: O Gutenberg requer o WordPress %s ou superior para funcionar correctamente. Por favor actualize o WordPress antes de activar o Gutenberg.
