Plugins - Gutenberg - Stable (latest release) - en to pt_BR translation catalogue (940 entries)

en: "%s" in theme.json settings.color.duotone is not a hex or rgb string.
pt_BR: "%s" em theme.json settings.color.duotone não é uma string em hexadecimal ou RGB.

en: $store must be an instance of WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg
pt_BR: $store deve ser uma instância de WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg

en: %1$s > %2$s
pt_BR: %1$s ‹ %2$s

en: %1$s comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
pt_BR[0]: %1$s comentário<span class="screen-reader-text"> em %2$s</span>
pt_BR[1]: %1$s comentários<span class="screen-reader-text"> em %2$s</span>

en: %1$s on %2$s
pt_BR: %1$s em %2$s

en: %1$s response to &#8220;%2$s&#8221; | %1$s responses to &#8220;%2$s&#8221;
pt_BR[0]: %1$s resposta para &#8220;%2$s&#8221;
pt_BR[1]: %1$s respostas para &#8220;%2$s&#8221;

en: %d result found | %d results found
pt_BR[0]: %d resultado encontrado
pt_BR[1]: %d resultados encontrados

en: %s API Key
pt_BR: Chave de API de %s

en: %s Avatar
pt_BR: Avatar de %s

en: %s Real-time collaboration has been disabled.
pt_BR: %s A colaboração em tempo real foi desativada.

en: %s ago
pt_BR: %s atrás

en: %s character | %s characters
pt_BR[0]: %s caractere
pt_BR[1]: %s caracteres

en: %s contains an invalid image size.
pt_BR: %s contém um tamanho de imagem inválido.

en: %s from now
pt_BR: daqui a %s

en: %s link
pt_BR: Link para %s

en: %s minute | %s minutes
pt_BR[0]: %s minuto
pt_BR[1]: %s minutos

en: %s must be a string or an array of strings.
pt_BR: %s deve ser uma string ou um array de strings.

en: %s response | %s responses
pt_BR[0]: %s resposta
pt_BR[1]: %s respostas

en: %s word | %s words
pt_BR[0]: %d palavra
pt_BR[1]: %d palavras

en: %sX-Large
pt_BR: %s Extra Grande

en: %sX-Small
pt_BR: %s Extra Pequeno

en: &larr; Go to Guideline Types
pt_BR: &larr; Ir para tipos de diretriz

en: (%s author archive, opens in a new tab)
pt_BR: (arquivo do autor %s, abre em uma nova aba)

en: (%s website link, opens in a new tab)
pt_BR: (link do site de %s, abre em uma nova aba)

en: (Home link, opens in a new tab)
pt_BR: (Link para a página inicial, abre numa nova aba)

en: (no title)
pt_BR: (sem título)

en: ... like this one, which is right aligned.
pt_BR: ...como este aqui, que é alinhado à direita.

en: A Picture is Worth a Thousand Words
pt_BR: Uma imagem vale por mil palavras

en: A huge benefit of blocks is that you can edit them in place and manipulate your content directly. Instead of having fields for editing things like the source of a quote, or the text of a button, you can directly change the content. Try editing the following quote:
pt_BR: Uma enorme vantagem dos blocos é que você consegue editá-los no lugar e manipular o conteúdo deles diretamente. Em vez de ter campos para editar, por exemplo, o código de uma citação ou o texto de um botão, você pode alterar o conteúdo diretamente. Experimente editar a seguinte citação:

en: A link to a guideline type.
pt_BR: Um link para um tipo de diretriz.

en: A link to a post format
pt_BR: Um link para um formato de post

en: API key for the %s connector.
pt_BR: Chave de API para o conector %s.

en: Accessibility is important &mdash; don&#8217;t forget image alt attribute
pt_BR: A acessibilidade é importante &mdash; não se esqueça dos atributos alt de imagem

en: Active theme color palette.
pt_BR: Paleta de cores do tema ativo.

en: Active theme font sizes.
pt_BR: Tamanhos de fontes do tema ativo.

en: Active theme gradients.
pt_BR: Gradientes do tema ativo.

en: Active theme spacing scale.
pt_BR: Escala de espaçamento do tema ativo.

en: Active theme spacing sizes.
pt_BR: Tamanhos de espaçamento do tema ativo.

en: Add Guideline
pt_BR: Adicionar diretriz

en: Add Guideline Type
pt_BR: Adicionar tipo de diretriz

en: Add or remove guideline types
pt_BR: Adicionar ou remover tipos de diretriz

en: Add taxonomy
pt_BR: Adicionar taxonomia

en: Adding an RSS feed to this site’s homepage is not supported, as it could lead to a loop that slows down your site. Try using another block, like the <strong>Latest Posts</strong> block, to list posts from the site.
pt_BR: Não é permitido adicionar feed RSS à página inicial deste site porque isso poderia gerar um loop que deixaria seu site lento. Tente usar outro bloco, como o de <strong>posts mais recentes</strong>, para listar os posts do site.

en: Additional Guidelines
pt_BR: Diretrizes adicionais

en: All Guidelines
pt_BR: Todas as diretrizes

en: All items
pt_BR: Todos os Itens

en: All patterns
pt_BR: Todos os padrões

en: All template parts
pt_BR: Todas as partes de modelo

en: All templates
pt_BR: Todos os modelos

en: Allows multiple templates of the same type to be created, of which one can be active at a time. (Warning: when you deactivate this experiment, it is best to delete all created templates except for the active ones.)
pt_BR: Permite criar vários modelos do mesmo tipo, dos quais apenas um pode estar ativo por vez. (Aviso: ao desativar este experimento, é melhor excluir todos os modelos criados, exceto os ativos.)

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro. A causa provável é o feed estar offline. Tente mais tarde.

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
pt_BR: E <em>listas</em> como esta aqui, é claro :)

en: Another user-defined taxonomy already uses this key.
pt_BR: Outra taxonomia definida pelo usuário já usa esta chave.

en: Any block can opt into these alignments. The embed block has them also, and is responsive out of the box:
pt_BR: Qualquer bloco pode usar estes alinhamentos, até o bloco de mídias incorporadas, que já é responsivo por padrão:

en: Archives
pt_BR: Arquivos

en: Array of sub-size metadata collected from sideload responses.
pt_BR: Array de metadados de subtamanhos coletados das respostas de sideload.

en: Artifact
pt_BR: Artefato

[ctx: Aspect ratio name]
en: Classic - 3:2
pt_BR: Clássico - 3:2

[ctx: Aspect ratio name]
en: Classic Portrait - 2:3
pt_BR: Retrato clássico - 2:3

[ctx: Aspect ratio name]
en: Portrait - 3:4
pt_BR: Retrato - 3:4

[ctx: Aspect ratio name]
en: Square - 1:1
pt_BR: Quadrado - 1:1

[ctx: Aspect ratio name]
en: Standard - 4:3
pt_BR: Padrão - 4:3

[ctx: Aspect ratio name]
en: Tall - 9:16
pt_BR: Alto - 9:16

[ctx: Aspect ratio name]
en: Wide - 16:9
pt_BR: Amplo - 16:9

en: Attachment file size
pt_BR: Tamanho do arquivo anexo

en: Author: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
pt_BR: Autor: %1$s (endereço de IP: %2$s, %3$s)

en: Available image dimensions.
pt_BR: Dimensões de imagens disponíveis.

en: Available image sizes.
pt_BR: Tamanhos de imagens disponíveis.

en: Beautiful landscape
pt_BR: Linda paisagem

en: Block
pt_BR: Bloco

en: Block fields: Show dataform driven inspector fields on blocks that support them
pt_BR: Campos de bloco: mostrar campos do inspetor orientados por dataform em blocos compatíveis

en: Block inspector tab display overrides.
pt_BR: Substituições na exibição da aba do inspetor de blocos.

en: Block name must be a string or array.
pt_BR: O nome do bloco tem de ser um texto ou um array.

[ctx: Block pattern category]
en: Display your website navigation.
pt_BR: Exiba a navegação do seu site.

[ctx: Block pattern category]
en: Navigation
pt_BR: Navegação

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with black background and big white text
pt_BR: Uma sobreposição de navegação com fundo preto e texto branco grande

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with orange background site title and tagline
pt_BR: Uma sobreposição de navegação com título e descrição do site em fundo laranja

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with vertically and horizontally centered navigation
pt_BR: Uma sobreposição de navegação com navegação centralizada vertical e horizontalmente

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with vertically and horizontally centered navigation, site info, and a CTA
pt_BR: Uma sobreposição de navegação com navegação centralizada vertical e horizontalmente, informações do site e um CTA

[ctx: Block pattern description]
en: A simple pattern with a navigation block and a navigation overlay close button.
pt_BR: Um padrão simples com um bloco de navegação e um botão para fechar a sobreposição de navegação.

en: Blocks can be anything you need. For instance, you may want to add a subdued quote as part of the composition of your text, or you may prefer to display a giant stylized one. All of these options are available in the inserter.
pt_BR: Os blocos podem ser qualquer coisa que você precisar. Por exemplo, você pode querer adicionar uma citação tímida como parte da composição do texto, ou talvez prefira exibir uma em estilo gigante. Todas essas opções estão disponíveis no adicionador.

en: Breadcrumbs
pt_BR: Trilhas de navegação

en: Cannot create a comment with that type.
pt_BR: Não é possível criar um comentário com esse tipo.

en: Client ID is already in use by another user.
pt_BR: O ID do cliente já está em uso por outro usuário.

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Close menu
pt_BR: Fechar menu

en: Code is Poetry
pt_BR: Código é poesia

en: Collaboration
pt_BR: Colaboração

[ctx: Color name]
en: Black
pt_BR: Preto

[ctx: Color name]
en: Cyan bluish gray
pt_BR: Cinza azulado ciano

[ctx: Color name]
en: Light green cyan
pt_BR: Ciano verde claro

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid amber
pt_BR: Âmbar vívido luminoso

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid orange
pt_BR: Laranja vívido luminoso

[ctx: Color name]
en: Pale cyan blue
pt_BR: Azul ciano pálido

[ctx: Color name]
en: Pale pink
pt_BR: Rosa pálido

[ctx: Color name]
en: Vivid cyan blue
pt_BR: Azul ciano vívido

[ctx: Color name]
en: Vivid green cyan
pt_BR: Ciano esverdeado vívido

[ctx: Color name]
en: Vivid purple
pt_BR: Roxo vívido

[ctx: Color name]
en: Vivid red
pt_BR: Vermelho vívido

[ctx: Color name]
en: White
pt_BR: Branco

en: Color randomizer
pt_BR: Cores aleatórias

en: Comment field exceeds maximum length allowed.
pt_BR: O campo de comentário excede o máximo de caracteres permitidos.

en: Comments Page %s
pt_BR: Página de comentários %s

en: Comments pagination
pt_BR: Paginação dos comentários

en: Connector "%s" authentication constant_name must be a non-empty string.
pt_BR: O constant_name de autenticação do conector "%s" deve ser uma string não vazia.

en: Connector "%s" authentication env_var_name must be a non-empty string.
pt_BR: O env_var_name de autenticação do conector "%s" deve ser uma string não vazia.

en: Connector "%s" authentication method must be "api_key" or "none".
pt_BR: O método de autenticação do conector "%s" deve ser "api_key" ou "none".

en: Connector "%s" authentication setting_name must be a non-empty string.
pt_BR: O setting_name de autenticação do conector "%s" deve ser uma string não vazia.

en: Connector "%s" is already registered.
pt_BR: O conector "%s" já está registrado.

en: Connector "%s" not found.
pt_BR: Conector "%s" não encontrado.

en: Connector "%s" plugin is_active must be callable.
pt_BR: O is_active do plugin do conector "%s" deve ser chamável.

en: Connector "%s" requires a non-empty "name" string.
pt_BR: O conector "%s" requer uma string "name" não vazia.

en: Connector "%s" requires a non-empty "type" string.
pt_BR: O conector "%s" requer uma string "type" não vazia.

en: Connector "%s" requires an "authentication" array.
pt_BR: O conector "%s" requer um array "authentication".

en: Connector ID must contain only lowercase alphanumeric characters, hyphens, and underscores.
pt_BR: O ID do conector deve conter apenas caracteres alfanuméricos minúsculos, hifens e sublinhados.

en: Connectors
pt_BR: Conexões

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Content types
pt_BR: Tipos de conteúdo

en: Copy Guidelines
pt_BR: Diretrizes de texto

en: Core icon collection manifest is empty or invalid.
pt_BR: O manifesto da coleção de ícones do Core está vazio ou inválido.

en: Core icon collection manifest is missing or unreadable.
pt_BR: O manifesto da coleção de ícones do Core está ausente ou ilegível.

en: Core icon collection manifest must provide valid a "filePath" for each icon.
pt_BR: O manifesto da coleção de ícones do Core deve fornecer um "filePath" válido para cada ícone.

en: Could not restore revision.
pt_BR: Não foi possível restaurar a revisão.

en: Creating a comment requires valid author name and email values.
pt_BR: Criar um comentário requer valores válidos de nome de autor e de e-mail.

en: Creating comment failed.
pt_BR: Falha ao criar comentário.

en: Currently being edited
pt_BR: Em edição no momento

en: Dashboard (Beta)
pt_BR: Painel (Beta)

en: Default form configuration.
pt_BR: Configuração padrão do formulário.

en: Default layout configurations.
pt_BR: Configurações de layout padrão.

en: Default size for images.
pt_BR: Tamanho padrão das imagens.

en: Default view configuration.
pt_BR: Configuração de visualização padrão.

en: Determines whether the current locale is right-to-left (RTL).
pt_BR: Determina se a localidade atual é da direita para a esquerda (RTL).

en: Determines whether the image editing feature is enabled.
pt_BR: Determina se a edição de imagem destacada está habilitada.

en: Disables custom colors.
pt_BR: Desativa cores personalizadas.

en: Disables custom font size.
pt_BR: Desativa tamanho de fonte personalizado.

en: Disables custom spacing sizes.
pt_BR: Desativa tamanhos de espaçamento personalizados.

en: Disables output of layout styles.
pt_BR: Desativa a saída de estilos de leiaute.

en: Discussion
pt_BR: Discussão

en: Display a list of assigned terms from the taxonomy: %s
pt_BR: Exiba uma lista de termos atribuídos da taxonomia: %s

en: Displaying %1$s of %2$s
pt_BR: Exibindo %1$s de %2$s

en: Displaying %1$s – %2$s of %3$s
pt_BR: Exibindo %1$s – %2$s de %3$s

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Drafts
pt_BR: Rascunhos

[ctx: Duotone name]
en: Blue and orange
pt_BR: Azul e laranja

[ctx: Duotone name]
en: Blue and red
pt_BR: Azul e vermelho

[ctx: Duotone name]
en: Dark grayscale
pt_BR: Escala de cinzas escuros

[ctx: Duotone name]
en: Grayscale
pt_BR: Escala de cinza

[ctx: Duotone name]
en: Magenta and yellow
pt_BR: Magenta e amarelo

[ctx: Duotone name]
en: Midnight
pt_BR: Meia-noite

[ctx: Duotone name]
en: Purple and green
pt_BR: Roxo e verde

[ctx: Duotone name]
en: Purple and yellow
pt_BR: Violeta e amarelo

en: EXIF orientation value from the original image. Values 1-8 follow the EXIF specification. A value other than 1 indicates the image needs rotation.
pt_BR: Valor de orientação EXIF da imagem original. Os valores de 1 a 8 seguem a especificação EXIF. Um valor diferente de 1 indica que a imagem precisa de rotação.

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit &#8220;%s&#8221;
pt_BR: Editar &#8220;%s&#8221;

en: Edit Guideline
pt_BR: Editar diretriz

en: Edit Guideline Type
pt_BR: Editar tipo de diretriz

en: Edit media
pt_BR: Editar mídia

en: Editor Inspector: Use DataForm
pt_BR: Inspetor do editor: usar DataForm

en: Editor scripts data.
pt_BR: Dados de scripts do editor.

en: Editor styles
pt_BR: Estilos do editor

en: Editor styles data.
pt_BR: Dados de estilos do editor.

en: Email me whenever anyone posts a note
pt_BR: Envie-me um e-mail sempre que alguém publicar uma nota

en: Email: %s
pt_BR: E-mail: %s

en: Embed of %s.
pt_BR: Incorporado de %s.

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
pt_BR: Incorporados, como YouTube, Tweets ou outros posts do WordPress.

en: Enable Real-Time Collaboration
pt_BR: Ativar colaboração em tempo real

en: Enable early access to real-time collaboration. Real-time collaboration may affect your website's performance.
pt_BR: Ative o acesso antecipado à colaboração em tempo real. A colaboração em tempo real pode afetar o desempenho do seu site.

en: Enable/Disable Wide/Full Alignments.
pt_BR: Ativar/desativar alinhamento amplo/completo.

en: Enable/disable layouts support in container blocks.
pt_BR: Ativa/desativa suporte aos layouts dos blocos de contêineres.

en: Enables a new dashboard experience with resizable, reorderable widgets that plugins can register and users can personalize.
pt_BR: Ativa uma nova experiência de painel com widgets redimensionáveis e reordenáveis que plugins podem registrar e usuários podem personalizar.

en: Enables custom line height.
pt_BR: Ativa altura de linha personalizada.

en: Enables custom spacing.
pt_BR: Ativa espaçamento personalizado.

en: Enables custom units.
pt_BR: Ativa unidades personalizadas.

en: Enables editable block inspector fields that are generated using a dataform.
pt_BR: Ativa campos editáveis do inspetor de blocos gerados usando um dataform.

en: Enables enhancements to the Grid block that let you move and resize items in the editor canvas.
pt_BR: Ativa melhorias no bloco Grade que lhe permitem mover e redimensionar itens na tela do editor.

en: Enables experimental Site Editor blocks
pt_BR: Ativa blocos experimentais no Editor do site

en: Enables full-page client-side navigation, powered by the Interactivity API.
pt_BR: Habilitar a Navegação do Lado do Cliente de Página Inteira usando a API de Interatividade

en: Enables guidelines feature for managing editorial voice and tone guidelines under Settings.
pt_BR: Ativa o recurso de diretrizes para gerenciar diretrizes de voz e tom editorial em Configurações.

en: Enables new blocks to allow building forms. You are likely to experience UX issues that are being addressed.
pt_BR: Ativa novos blocos que permitem a criação de formulários. É possível que você encontre problemas na experiência do usuário, mas que estão sendo resolvidos.

en: Enables the Global Styles color randomizer in the Site Editor; a utility that lets you mix the current color palette pseudo-randomly.
pt_BR: Ativa o gerador de cores aleatórias dos estilos globais no Editor do site; é uma ferramenta que permite misturar a paleta de cores atual de forma pseudoaleatória.

en: Enables the Workflow Palette for running workflows composed of abilities, from a unified interface.
pt_BR: Ativa a paleta de fluxos de trabalho para executar fluxos compostos por habilidades em uma interface unificada.

en: Enlarge
pt_BR: Ampliar

en: Enlarge %1$s of %2$s
pt_BR: Ampliar %1$s de %2$s

en: Enlarged image
pt_BR: Imagem ampliada

en: Enlarged image %1$s of %2$s
pt_BR: Imagem ampliada %1$s de %2$s

en: Enlarged image %1$s of %2$s: %3$s
pt_BR: Imagem ampliada %1$s de %2$s: %3$s

en: Enlarged image: %s
pt_BR: Ampliar Imagem: %s

en: Enlarged images
pt_BR: Ampliar Imagem

en: Entity kind.
pt_BR: Tipo da entidade.

en: Entity name.
pt_BR: Nome da entidade.

en: Expand search field
pt_BR: Expandir campo de pesquisa

en: Experimental blocks
pt_BR: Blocos experimentais

en: Experiments
pt_BR: Experimental

en: Experiments Settings
pt_BR: Configurações experimentais

en: Extensible Site Editor
pt_BR: Editor de sites extensível

en: Failed to remove updates during compaction.
pt_BR: Falha ao remover atualizações durante a compactação.

en: Failed to store sync update.
pt_BR: Falha ao armazenar a atualização de sincronização.

en: Filter guidelines list
pt_BR: Filtrar lista de diretrizes

en: Find out how we can help your business.
pt_BR: Descubra como podemos ajudar sua empresa.

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
pt_BR: Extra grande

[ctx: Font size name]
en: Large
pt_BR: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
pt_BR: Médio

[ctx: Font size name]
en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Fonts
pt_BR: Fontes

en: Footnotes
pt_BR: Notas de rodapé

en: Form and input blocks
pt_BR: Blocos de Formulário e Campos

en: Form submission
pt_BR: Envio de formulário

en: Form submission from %1$s
pt_BR: Envio de formulário de %1$s

en: Full-page client-side navigation
pt_BR: Navegação de página inteira no lado do cliente

en: Galleries
pt_BR: Galerias

en: Get started today!
pt_BR: Comece hoje!

en: Global settings.
pt_BR: Configurações globais

en: Global styles.
pt_BR: Estilos globais.

en: Go give it a try, you may discover things WordPress can already add into your posts that you didn&#8217;t know about. Here&#8217;s a short list of what you can currently find there:
pt_BR: Experimente, você pode descobrir coisas que o WordPress já é capaz de adicionar nos seus posts e que você nem sabia. Aqui vai uma lista do que você já pode encontrar:

[ctx: Gradient name]
en: Blush bordeaux
pt_BR: Vermelho bordô

[ctx: Gradient name]
en: Blush light purple
pt_BR: Vermelho violeta claro

[ctx: Gradient name]
en: Cool to warm spectrum
pt_BR: Espectro de frio a quente

[ctx: Gradient name]
en: Electric grass
pt_BR: Verde elétrico

[ctx: Gradient name]
en: Light green cyan to vivid green cyan
pt_BR: Ciano esverdeado claro a ciano esverdeado vívido

[ctx: Gradient name]
en: Luminous dusk
pt_BR: Crepúsculo luminoso

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid amber to luminous vivid orange
pt_BR: Âmbar vívido luminoso a laranja vívido luminoso

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid orange to vivid red
pt_BR: Laranja vívido luminoso a vermelho vívido

[ctx: Gradient name]
en: Midnight
pt_BR: Meia-noite

[ctx: Gradient name]
en: Pale ocean
pt_BR: Azul turquesa pálido

[ctx: Gradient name]
en: Very light gray to cyan bluish gray
pt_BR: Cinza muito claro a cinza azulado ciano

[ctx: Gradient name]
en: Vivid cyan blue to vivid purple
pt_BR: Azul ciano vívido a violeta vívido

en: Grid interactivity
pt_BR: Interatividade de Grade

en: Guideline Type Link
pt_BR: Link do tipo de diretriz

en: Guideline Types list
pt_BR: Lista de tipos de diretriz

en: Guideline Types list navigation
pt_BR: Navegação da lista de tipos de diretriz

en: Guideline published privately.
pt_BR: Diretriz publicada em modo privado.

en: Guideline published.
pt_BR: Diretriz publicada.

en: Guideline reverted to draft.
pt_BR: Diretriz revertida para rascunho.

en: Guideline scheduled.
pt_BR: Diretriz agendada.

en: Guideline updated.
pt_BR: Diretriz atualizada.

en: Guidelines
pt_BR: Diretrizes

en: Guidelines already exist. Use PATCH to update.
pt_BR: As diretrizes já existem. Use PATCH para atualizar.

en: Guidelines list
pt_BR: Lista de diretrizes

en: Guidelines list navigation
pt_BR: Navegação da lista de diretrizes

en: Gutenberg Experiments
pt_BR: Experimentos do Gutenberg

en: Gutenberg Team
pt_BR: Equipe Gutenberg

en: Gutenberg development mode requires files to be built. Run <code>npm install</code> to install dependencies, <code>npm run build</code> to build the files or <code>npm run dev</code> to build the files and watch for changes. Read the <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> file for more information.
pt_BR: O modo de desenvolvimento do Gutenberg requer que os arquivos sejam criados. Execute <code>npm install</code> para instalar as dependências, <code>npm run build</code> para criar os arquivos ou <code>npm run dev</code> para criar os arquivos e observar mudanças. Leia o arquivo de <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/master/docs/contributors/getting-started.md">contribuição</a> para obter mais informações.

en: Gutenberg requires WordPress %s or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
pt_BR: O Gutenberg requer o WordPress %s ou posterior para funcionar corretamente. Atualize o WordPress antes de ativar o Gutenberg.

en: HTML title for the post, transformed for display.
pt_BR: Título para o post em HTML, transformado para exibição.

en: Handling images and media with the utmost care is a primary focus of the new editor. Hopefully, you&#8217;ll find aspects of adding captions or going full-width with your pictures much easier and robust than before.
pt_BR: Lidar com imagens e mídias com todo o cuidado é um dos focos básicos do novo editor. Esperamos que você ache bem mais fácil do que antes a maneira de adicionar legendas ou exibir as imagens em tela cheia.

en: Headings are separate blocks as well, which helps with the outline and organization of your content.
pt_BR: Os títulos também são blocos separados, o que ajuda no esboço e organização do seu conteúdo.

en: Help build Gutenberg
pt_BR: Ajude a construir o Gutenberg

en: Home
pt_BR: Início

en: ID of global styles config.
pt_BR: ID da configuração de estilos globais.

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: Icon content does not contain valid SVG markup.
pt_BR: O conteúdo do ícone não contém marcação SVG válida.

en: Icon content must be a string.
pt_BR: O conteúdo do ícone deve ser uma string.

en: Icon is already registered.
pt_BR: O ícone já está registrado.

en: Icon label must be a string.
pt_BR: O rótulo do ícone deve ser uma string.

en: Icon name must be a string.
pt_BR: O nome do ícone deve ser uma string.

en: Icon name.
pt_BR: Nome do ícone.

en: Icon not found: "%s".
pt_BR: Ícone não encontrado: "%s".

en: Icons must provide either `content` or `filePath`.
pt_BR: Ícones devem fornecer `content` ou `filePath`.

en: If you combine the new <strong>wide</strong> and <strong>full-wide</strong> alignments with galleries, you can create a very media rich layout, very quickly:
pt_BR: Se você combinar os novos alinhamentos <strong>largura ampla</strong> e <strong>largura total</strong> com galerias, você pode criar uma boa apresentação visual muito rapidamente:

en: If you want to learn more about how to build additional blocks, or if you are interested in helping with the project, head over to the <a href="%s">GitHub repository</a>.
pt_BR: Se você quiser saber mais sobre como criar blocos adicionais ou se estiver interessado em ajudar no projeto, acesse o <a href="%s">repositório do GitHub</a>.

en: If your theme supports it, you&#8217;ll see the "wide" button on the image toolbar. Give it a try.
pt_BR: Se o seu tema permitir, você verá um botão "largo" na barra de ferramentas da imagem. Experimente.

en: Image Guidelines
pt_BR: Diretrizes de imagem

en: Image size. Can be a single size name or an array of size names to register the same file under multiple sizes.
pt_BR: Tamanho da imagem. Pode ser um único nome de tamanho ou um array de nomes de tamanhos para registrar o mesmo arquivo em vários tamanhos.

en: Images &amp; Videos
pt_BR: Imagens &amp; vídeos

en: Imagine everything that WordPress can do is available to you quickly and in the same place on the interface. No need to figure out HTML tags, classes, or remember complicated shortcode syntax. That&#8217;s the spirit behind the inserter—the <code>(+)</code> button you&#8217;ll see around the editor—which allows you to browse all available content blocks and add them into your post. Plugins and themes are able to register their own, opening up all sort of possibilities for rich editing and publishing.
pt_BR: Imagine tudo o que o WordPress pode fazer, está disponível para você rapidamente e no mesmo lugar na interface. Sem necessidade de lembrar sobre tags de HTML, classes ou lembrar da sintaxe complicada de shortcodes. Esse é o espírito por trás do adicionador, o botão <code>(+)</code> que você verá pelo editor, que permite navegar em todos os blocos de conteúdo disponíveis e adicioná-los ao seu post. Plugins e temas são capazes de registrar os seus próprios, abrindo todo o tipo de possibilidades para edição e publicação.

en: Indicates if a template is custom or part of the template hierarchy
pt_BR: Indica se um Modelo é Personalizado ou Parte da Hierarquia de Modelos

en: Indicates whether the current theme supports block-based templates.
pt_BR: Indica se o tema escolhido tem suporte para modelos baseados em bloco.

en: Inline scripts for editor assets.
pt_BR: Scripts embutidos para recursos do editor.

en: Inline styles for editor assets.
pt_BR: Estilos embutidos para recursos do editor.

en: Invalid comment content.
pt_BR: Conteúdo de comentário inválido.

en: Invalid icon property: "%s".
pt_BR: Propriedade de ícone inválida: "%s".

en: Invalid post ID, only images and PDFs can be sideloaded.
pt_BR: O ID de post é inválido, apenas imagens e PDFs podem ser carregados em paralelo.

en: Invalid post ID.
pt_BR: ID de post inválido.

en: Invalid post parent ID.
pt_BR: ID Inválido de Post Crescente.

en: Invalid sync update type.
pt_BR: Tipo de atualização de sincronização inválido.

en: Join editing &#8220;%s&#8221;
pt_BR: Participar da edição de &#8220;%s&#8221;

en: Jump to footnote reference %1$d
pt_BR: Ir para a referência %1$d na nota de rodapé

en: Large
pt_BR: Grande

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
pt_BR: Blocos de layout, botões de curtir, imagens em destaque, separadores etc.

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

en: Length:
pt_BR: Tamanho:

en: Limit response to a specific guideline category.
pt_BR: Limitar a resposta a uma categoria de diretriz específica.

en: Limit response to guidelines for a specific block type.
pt_BR: Limitar a resposta a diretrizes de um tipo de bloco específico.

en: Limit response to guidelines with a specific status.
pt_BR: Limitar a resposta a diretrizes com um status específico.

en: Limit result set to attachments of a particular MIME type or MIME types.
pt_BR: Limita resultados a anexos de um tipo MIME em particular ou tipos MIME.

en: Limit result set to attachments of a particular media type or media types.
pt_BR: Limita resultados a anexos de um tipo de mídia em particular ou tipos de mídia.

en: Limit results to taxonomies attached to one or more of the given post types.
pt_BR: Limitar resultados a taxonomias anexadas a um ou mais dos tipos de post informados.

en: List of allowed block types.
pt_BR: Lista de tipos de blocos permitidos.

en: List of allowed mime types and file extensions.
pt_BR: Lista de tipos MIME permitidos e extensões de arquivo.

en: List of default views.
pt_BR: Lista de visualizações padrão.

en: Loading page, please wait.
pt_BR: Carregando página. Aguarde.

en: Maximum upload size in bytes allowed for the site.
pt_BR: Tamanho máximo de upload em bytes permitidos para o site.

en: Media Rich
pt_BR: Rico em mídia

en: Media Upload Modal
pt_BR: Modal de envio de mídia

en: Medium
pt_BR: Médio

en: My patterns
pt_BR: Meus padrões

en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: Navigation Overlay
pt_BR: Sobreposição de navegação

en: New Dashboard experience
pt_BR: Nova experiência de painel

en: New Guideline
pt_BR: Nova diretriz

en: New Guideline Type Name
pt_BR: Nome do novo tipo de diretriz

en: New note on your post "%s"
pt_BR: Nova nota no seu post "%s"

en: Newer Comments
pt_BR: Comentários mais recentes

en: Next Page
pt_BR: Próxima página

en: No archives to show.
pt_BR: Não há arquivos para mostrar.

en: No comments to show.
pt_BR: Nenhum comentário para mostrar.

en: No comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
pt_BR: Nenhum comentário<span class="screen-reader-text"> em %s</span>

en: No global styles config exist with that id.
pt_BR: Não há configurações de estilos globais com esse ID.

en: No guideline types
pt_BR: Nenhum tipo de diretriz

en: No guideline types found.
pt_BR: Nenhum tipo de diretriz encontrado.

en: No guidelines found in Trash.
pt_BR: Nenhuma diretriz encontrada na lixeira.

en: No guidelines found.
pt_BR: Nenhuma diretriz encontrada.

en: No matching template found.
pt_BR: Nenhum modelo encontrado.

en: No templates exist with that id.
pt_BR: Não existe nenhum modelo com esse id.

en: Note resolution status
pt_BR: Status de resolução da nota

en: Note:
pt_BR: Observação:

en: Note: %s
pt_BR: Nota: %s

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Of Mountains &amp; Printing Presses
pt_BR: Sobre montanhas e primeiras impressões

en: Older Comments
pt_BR: Comentários mais antigos

en: One response
pt_BR: Uma resposta

en: One response to &#8220;%s&#8221;
pt_BR: Uma resposta para &#8220;%s&#8221;

en: Open command palette
pt_BR: Abrir paleta de comandos

en: Open menu
pt_BR: Abrir menu

en: Original attachment file name
pt_BR: Nome do anexo original

en: Overlay with black background
pt_BR: Sobreposição com fundo preto

en: Overlay with centered navigation
pt_BR: Sobreposição com navegação centralizada

en: Overlay with orange background
pt_BR: Sobreposição com fundo laranja

en: Overlay with site info and CTA
pt_BR: Sobreposição com informações do site e CTA

en: PDF embed
pt_BR: Incorporar PDF

en: Page %s
pt_BR: Página: %s

en: Page Loaded.
pt_BR: Página carregada.

en: Page not found
pt_BR: Página não encontrada

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Pagination
pt_BR: Paginação

en: Patterns
pt_BR: Padrões

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Play
pt_BR: Reproduzir

en: Plugin that registered the template.
pt_BR: Plugin que registrou o modelo.

en: Post Format Link
pt_BR: Link do formato de post

en: Post Type: &#8220;%s&#8221;
pt_BR: Tipo de post: &#8220;%s&#8221;

en: Post types attached to this taxonomy.
pt_BR: Tipos de post anexados a esta taxonomia.

en: Previous Page
pt_BR: Página anterior

en: Printing since 1440. This is the development plugin for the block editor, site editor, and other future WordPress core functionality.
pt_BR: Imprimindo desde 1440. Este é o plugin de desenvolvimento do Editor de blocos, do Editor do site e de outras funcionalidades futuras do núcleo do WordPress.

en: Private
pt_BR: Privado

en: Protect your site from spam.
pt_BR: Proteja seu site contra spam.

en: Provider logo path must be located within the plugins or must-use plugins directory.
pt_BR: O caminho do logo do provedor deve estar localizado no diretório de plugins ou de plugins obrigatórios.

en: Published
pt_BR: Publicado

en: Query parameter not permitted: %s
pt_BR: Parâmetro de consulta não permitido: %s

en: RSS Error:
pt_BR: Erro de RSS:

[ctx: Range of minutes to read]
en: %1$s–%2$s minutes
pt_BR: %1$s–%2$s minutos

en: Raw size value must be a string, integer or a float.
pt_BR: O valor bruto de tamanho deve ser uma string, um inteiro ou um número decimal.

en: Read more
pt_BR: Leia mais

en: Redirects the default site editor (Appearance > Design) to use the extensible site editor page.
pt_BR: Redireciona o editor de sites padrão (Aparência > Design) para usar a página extensível do editor de sites.

en: Replaces the bespoke editor inspector panels with a unified DataForm-based implementation for Pages and Posts, matching the QuickEdit experience.
pt_BR: Substitui os painéis personalizados do inspetor do editor por uma implementação unificada baseada em DataForm para páginas e posts, correspondendo à experiência de edição rápida.

en: Replaces the existing WordPress media modal with a new modal powered by Data Views, supporting browsing, selecting, and uploading media.
pt_BR: Substitui o modal de mídia existente do WordPress por um novo modal baseado em Data Views, com suporte a navegação, seleção e envio de mídia.

en: Request body is too large.
pt_BR: O corpo da solicitação é grande demais.

en: Required to be true, as revisions do not support trashing.
pt_BR: Necessário ser verdadeiro, as revisões não suportam lixeira.

en: Response
pt_BR: Resposta

en: Response to &#8220;%s&#8221;
pt_BR: Resposta para &#8220;%s&#8221;

en: Responses
pt_BR: Respostas

en: Responses to &#8220;%s&#8221;
pt_BR: Respostas para &#8220;%s&#8221;

en: Returns all the categories for block types that will be shown in the block editor.
pt_BR: Retorna todas as categorias de tipos de bloco que serão mostradas no editor de bloco.

en: Revision not found.
pt_BR: Revisão não encontrada.

en: Scheduled
pt_BR: Agendado

en: Script modules to load into the import map.
pt_BR: Módulos de script a serem carregados no mapa de importação.

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search Guideline Types
pt_BR: Pesquisar tipos de diretriz

en: Search Guidelines
pt_BR: Pesquisar diretrizes

en: Search results
pt_BR: Resultados da pesquisa

en: Search results for: "%s"
pt_BR: Resultados da pesquisa por: "%s"

en: Search results for: &#8220;%s&#8221;
pt_BR: Resultados da pesquisa por: &#8220;%s&#8221;

en: Select %s
pt_BR: Selecionar %s

en: Select Day
pt_BR: Selecionar dia

en: Select Month
pt_BR: Selecionar o mês

en: Select Post
pt_BR: Selecionar post

en: Select Week
pt_BR: Selecionar semana

en: Select Year
pt_BR: Selecionar ano

en: Select to play this track
pt_BR: Selecione para tocar esta faixa

en: Settings consolidated from core, theme, and user origins.
pt_BR: Configurações consolidadas a partir do núcleo, tema e origens do usuário.

[ctx: Shadow name]
en: Crisp
pt_BR: Preciso

[ctx: Shadow name]
en: Deep
pt_BR: Profundo

[ctx: Shadow name]
en: Outlined
pt_BR: Delineado

[ctx: Shadow name]
en: Sharp
pt_BR: Acentuado

en: Site Context
pt_BR: Contexto do site

en: Site Editor
pt_BR: Editor do site

en: Site icon.
pt_BR: Ícone do site.

en: Site logo.
pt_BR: Logo do site.

en: Size name, or an array of size names when a single file is registered under multiple sizes with matching dimensions.
pt_BR: Nome do tamanho ou um array de nomes de tamanhos quando um único arquivo é registrado em vários tamanhos com dimensões correspondentes.

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Some of the theme.json settings.spacing.spacingScale values are invalid
pt_BR: Alguns dos valores settings.spacing.spacingScale no theme.json são inválidos

en: Sorry, comments are closed for this item.
pt_BR: Os comentários para este item estão fechados.

en: Sorry, this post type does not support notes.
pt_BR: Este tipo de post não suporta notas.

en: Sorry, you are not allowed to access the global styles on this site.
pt_BR: Sem permissão para acessar os estilos globais desse site.

en: Sorry, you are not allowed to create a comment on this post.
pt_BR: Sem permissão para criar um comentário neste post.

en: Sorry, you are not allowed to create this comment without a post.
pt_BR: Sem permissão para criar comentário sem um post.

en: Sorry, you are not allowed to delete guidelines.
pt_BR: Você não tem permissão para excluir diretrizes.

en: Sorry, you are not allowed to delete revisions.
pt_BR: Você não tem permissão para excluir revisões.

en: Sorry, you are not allowed to edit '%s' for comments.
pt_BR: Sem permissão para editar '%s' para comentários

en: Sorry, you are not allowed to edit this global style.
pt_BR: Sem permissão para editar este estilo global.

en: Sorry, you are not allowed to read comments without a post.
pt_BR: Sem permissão para ler comentários sem um post.

en: Sorry, you are not allowed to read the block editor settings.
pt_BR: Você não tem permissão para acessar as configurações do editor de blocos.

en: Sorry, you are not allowed to read the post for this comment.
pt_BR: Sem permissão para ler o post para teste comentário.

en: Sorry, you are not allowed to read this comment.
pt_BR: Sem permissão para ler este comentário.

en: Sorry, you are not allowed to read view config.
pt_BR: Você não tem permissão para ler a configuração de visualização.

en: Sorry, you are not allowed to restore revisions.
pt_BR: Você não tem permissão para restaurar revisões.

en: Sorry, you are not allowed to view the guidelines.
pt_BR: Você não tem permissão para ver as diretrizes.

en: Sorry, you are not allowed to view this global style.
pt_BR: Sem permissão para ver este estilo global.

en: Sorry, you must be logged in to comment.
pt_BR: Você precisa estar conectado para comentar.

en: Styles
pt_BR: Estilos

en: Styles consolidated from core, theme, and user origins.
pt_BR: Estilos consolidados a partir do núcleo, tema e das origens do usuário.

en: Submit Search
pt_BR: Enviar pesquisa

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
pt_BR: É claro que uma imagem ocupando a largura total pode ficar muito grande. Mas às vezes a imagem vale a pena.

en: Sync Update
pt_BR: Atualização de sincronização

en: Sync Updates
pt_BR: Atualizações de sincronização

en: Table of Contents
pt_BR: Sumário

en: Taxonomy keys must be 1–32 characters and may only contain lowercase letters, numbers, hyphens, and underscores.
pt_BR: Chaves de taxonomia devem ter de 1 a 32 caracteres e só podem conter letras minúsculas, números, hifens e sublinhados.

en: Template Activation
pt_BR: Ativação de modelo

en: Template Parts
pt_BR: Partes de modelo

en: Template part has been deleted or is unavailable: %s
pt_BR: Parte do modelo foi excluída ou está indisponível: %s

en: Templates
pt_BR: Modelos

en: Text &amp; Headings
pt_BR: Textos &amp; títulos

en: Text and image generation with GPT and Dall-E.
pt_BR: Geração de texto e imagem com GPT e Dall-E.

en: Text and image generation with Gemini and Imagen.
pt_BR: Geração de texto e imagem com Gemini e Imagen.

en: Text generation with Claude.
pt_BR: Geração de texto com Claude.

en: Thanks for testing Gutenberg!
pt_BR: Obrigado por testar o Gutenberg!

en: The <em>Inserter</em> Tool
pt_BR: A ferramenta de <em>adição</em>

en: The CSS must not contain "%s".
pt_BR: O CSS não deve conter "%s".

en: The CSS must not end in "%s".
pt_BR: O CSS não deve terminar em "%s".

en: The ID for the parent of the revision.
pt_BR: O ID do Crescente para o Objeto.

en: The ID of the author of the guidelines.
pt_BR: O ID do autor das diretrizes.

en: The Navigation Overlay template defines an overlay area that typically contains navigation links and can be toggled open and closed.
pt_BR: O modelo de sobreposição de navegação define uma área de sobreposição que normalmente contém links de navegação e pode ser aberta e fechada.

en: The WordPress community
pt_BR: A comunidade WordPress

en: The above is a gallery with just two images. It&#8217;s an easier way to create visually appealing layouts, without having to deal with floats. You can also easily convert the gallery back to individual images again, by using the block switcher.
pt_BR: A galeria acima tem somente duas imagens. É uma maneira mais fácil de ter um visual atraente, sem ter que lidar com floats, um código CSS que pode ser bem complicado. Você também pode facilmente converter a galeria de volta a imagens individuais, usando o botão de transformação de blocos.

en: The calendar block is hidden because there are no published posts.
pt_BR: O bloco calendário está escondido porque não há posts publicados.

en: The connector registry instance must be set during the <code>init</code> action.
pt_BR: A instância do registro de conectores deve ser definida durante a ação <code>init</code>.

en: The date the guidelines were created, as GMT.
pt_BR: A data em que as diretrizes foram criadas, em GMT.

en: The date the guidelines were created, in the site's timezone.
pt_BR: A data em que as diretrizes foram criadas, no fuso horário do site.

en: The date the guidelines were last modified, as GMT.
pt_BR: A data em que as diretrizes foram modificadas pela última vez, em GMT.

en: The date the guidelines were last modified, in the site's timezone.
pt_BR: A Data da Última Alteração do Modelo, no Fuso Horário do Site.

en: The date the template was published, in the site's timezone.
pt_BR: A Data da Revisão foi Publicada, no Fuso Horário do Site.

en: The duotone id "%s" is not registered in theme.json settings
pt_BR: ID do duotone "%s" não está registrado nas configurações do theme.json

en: The editor will endeavor to create a new page and post building experience that makes writing rich posts effortless, and has “blocks” to make it easy what today might take shortcodes, custom HTML, or “mystery meat” embed discovery.
pt_BR: O editor se propõe a criar uma nova experiência de construção de posts e páginas, facilitando a criação conteúdos mais elaborados. Ele tem "blocos" para facilitar aquilo que atualmente envolveria shortcodes, HTML personalizados ou uma confusão de elementos incorporados.

en: The goal of this new editor is to make adding rich content to WordPress simple and enjoyable. This whole post is composed of <em>pieces of content</em>—somewhat similar to LEGO bricks—that you can move around and interact with. Move your cursor around and you&#8217;ll notice the different blocks light up with outlines and arrows. Press the arrows to reposition blocks quickly, without fearing about losing things in the process of copying and pasting.
pt_BR: O objetivo deste novo editor é tornar a inclusão de conteúdo rico no WordPress simples e agradável. Este post é todo composto de <em>pedaços de conteúdo</em> — algo parecido com os blocos LEGO — que você pode movimentar e com eles, interagir. Movimente o cursor pela tela e você vai notar que os vários blocos são ressaltados por linhas e setas. Clique nas setas para reposicionar os blocos rapidamente, sem o medo de perder alguma coisa no processo de copiar e colar.

en: The guideline categories and their content.
pt_BR: As categorias de diretrizes e seu conteúdo.

en: The icon content (SVG markup).
pt_BR: O conteúdo do ícone (marcação SVG).

en: The icon label.
pt_BR: O rótulo do ícone.

en: The icon name.
pt_BR: O nome do ícone.

en: The id of a template
pt_BR: O id de um modelo

en: The information corresponding to the source of the quote is a separate text field, similar to captions under images, so the structure of the quote is protected even if you select, modify, or remove the source. It&#8217;s always easy to add it back.
pt_BR: A informação que corresponde à origem da citação é um campo separado, similar às legendas sob as imagens, de forma que a estrutura da citação esteja sempre certa, mesmo que você selecione, modifique ou remova essa origem. Também fica fácil adicioná-la de volta.

en: The output MIME type this image should be converted to, based on the image_editor_output_format filter. Null if no conversion is needed.
pt_BR: O tipo MIME de saída para o qual esta imagem deve ser convertida, com base no filtro image_editor_output_format. Nulo se nenhuma conversão for necessária.

en: The provider "%s" is not registered in the AI client registry.
pt_BR: O provedor "%s" não está registrado no registro de clientes de IA.

en: The slug of the template to get the fallback for
pt_BR: O Slug do Modelo para obter o Retorno para

en: The status of the guidelines (draft or publish).
pt_BR: O status das diretrizes (rascunho ou publicado).

en: The taxonomy key "%s" is already in use by a built-in or plugin-registered taxonomy.
pt_BR: A chave de taxonomia "%s" já está em uso por uma taxonomia nativa ou registrada por plugin.

en: The template prefix for the created template. This is used to extract the main template type, e.g. in `taxonomy-books` extracts the `taxonomy`
pt_BR: O prefixo do Modelo para o Modelo Criado. Isso é usado para Extrair o Tipo de Modelo Principal ex. em 'livros de Taxonomia' Extraímos a 'taxonomia'

en: The theme identifier
pt_BR: O identificador do tema

en: Theme not found.
pt_BR: Tema não encontrado.

en: There&#8217;s no content to show here yet.
pt_BR: Ainda não há conteúdo para mostrar aqui.

en: This content is password protected.
pt_BR: Este conteúdo é protegido por senha.

en: Title for the global styles variation, as it exists in the database.
pt_BR: Título para a variação de estilos globais, como no banco de dados.

en: Title of the global styles variation.
pt_BR: Título da variação de estilos globais.

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Try selecting and removing or editing the caption, now you don&#8217;t have to be careful about selecting the image or other text by mistake and ruining the presentation.
pt_BR: Tente selecionar e remover ou editar a legenda. Agora você não precisa se preocupar com selecionar por engano a imagem ou outro texto e com isso estragar a apresentação.

en: Type of the comment.
pt_BR: Tipo do comentário.

en: Typed taxonomy configuration.
pt_BR: Configuração tipada da taxonomia.

en: Unable to open export file (archive) for writing.
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo de exportação para escrita.

en: Uncategorized
pt_BR: Sem categoria

en: Unique identifier for the attachment.
pt_BR: Identificador único para o anexo.

en: Unique identifier for the guidelines.
pt_BR: Identificador exclusivo das diretrizes.

en: Unique identifier for the revision to restore.
pt_BR: Identificador exclusivo da revisão a ser restaurada.

en: Unknown author
pt_BR: Autor desconhecido

en: Unknown title
pt_BR: Título desconhecido

en: Untitled post %d
pt_BR: Post sem título %d

en: Update Guideline Type
pt_BR: Atualizar tipo de diretriz

en: Use as a `pre_render_block` filter is deprecated. Use with `render_block_data` instead.
pt_BR: O uso como filtro `pre_render_block` está obsoleto. Use com `render_block_data` em vez disso.

en: User taxonomies
pt_BR: Taxonomias de usuário

en: User taxonomy
pt_BR: Taxonomia de usuário

en: View Guideline
pt_BR: Ver diretriz

en: View Guideline Type
pt_BR: Ver tipo de diretriz

en: View Guidelines
pt_BR: Ver diretrizes

en: Visual Editing
pt_BR: Edição visual

en: Welcome to the Gutenberg Editor
pt_BR: Bem-vindo ao editor Gutenberg

en: What you are reading now is a <strong>text block</strong> the most basic block of all. The text block has its own controls to be moved freely around the post...
pt_BR: O que você está lendo agora é um <strong>bloco de texto</strong>, o bloco mais básico de todos. O bloco de texto tem seus próprios controles para que seja movimentado livremente pelo post...

en: Whether a template is a custom template.
pt_BR: Se um modelo é um modelo personalizado.

en: Whether the V2 of the list block that uses inner blocks should be enabled.
pt_BR: Se a v. 2 do bloco de lista, que usa blocos internos, deve ser ativada.

en: Whether the V2 of the quote block that uses inner blocks should be enabled.
pt_BR: Se a v. 2 do bloco de citação, que usa blocos internos, deve ser ativada.

en: Whether to bypass Trash and force deletion.
pt_BR: Ignorar ou não o Envio para a Lixeira e forçar a Exclusão.

en: Whether to convert image formats.
pt_BR: Caso deva-se converter formatos de imagem.

en: Whether to generate image sub sizes from the sideloaded file.
pt_BR: Se subtamanhos de imagem devem ser gerados a partir do arquivo carregado por sideload.

en: Whether to generate image sub sizes.
pt_BR: Caso deva-se gerar subtamanhos de imagem.

en: Whether to use progressive/interlaced encoding when saving this image.
pt_BR: Se a codificação progressiva/entrelaçada deve ser usada ao salvar esta imagem.

en: Widget types to hide from Legacy Widget block.
pt_BR: Tipos de widget a serem ocultados do bloco de widget legado.

en: Workflow Palette
pt_BR: Paleta de fluxos de trabalho

en: You can change the amount of columns in your galleries by dragging a slider in the block inspector in the sidebar.
pt_BR: Você pode mudar a quantidade de colunas em suas galerias mexendo no controle deslizante do inspetor de bloco da barra lateral.

en: You can see all notes on this post here:
pt_BR: Você pode ver todas as notas sobre esse post aqui:

en: You do not have permission to perform this action
pt_BR: Você não tem permissão para executar esta ação

en: You do not have permission to sync this entity: %s.
pt_BR: Você não tem permissão para sincronizar esta entidade: %s.

en: Your %1$s file uses a dynamic value (%2$s) for the path at %3$s. However, the value at %3$s is also a dynamic value (pointing to %4$s) and pointing to another dynamic value is not supported. Please update %3$s to point directly to %4$s.
pt_BR: Seu arquivo %1$s usa um valor dinâmico (%2$s) para o caminho em %3$s. No entanto, o valor em %3$s também é um valor dinâmico (apontando para %4$s) e não há suporte para apontar para outro valor dinâmico. Atualize %3$s para apontar diretamente para %4$s.

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_BR: O seu comentário está aguardando moderação.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
pt_BR: Seu comentário está aguardando moderação. Esta é uma pré-visualização, seu comentário ficará visível assim que for aprovado.

en: Zip Export not supported.
pt_BR: Sem suporte para exportação no formato zip.

en: [%1$s] Note: "%2$s"
pt_BR: [%1$s] Nota: "%2$s"

en: [block rendering halted for pattern "%s"]
pt_BR: [a renderização de blocos foi interrompida para o padrão "%s"]

en: [block rendering halted]
pt_BR: [renderização do bloco interrompida]

en: `boolean` type for second argument `$settings` is deprecated. Use `array()` instead.
pt_BR: O tipo `boolean` para o segundo argumento `$settings` está obsoleto. Use `array()` em vez disso.

en: `experimental-link-color` is no longer supported. Use `link-color` instead.
pt_BR: `experimental-link-color` não é mais suportado. Use `link-color` como alternativa.

[ctx: block bindings source]
en: Post Data
pt_BR: Meta do Post

[ctx: block bindings source]
en: Term Data
pt_BR: Dados do termo

[ctx: block description]
en: A calendar of your site’s posts.
pt_BR: Um calendário com os posts do seu site.

[ctx: block description]
en: A cloud of popular keywords, each sized by how often it appears.
pt_BR: Uma nuvem de palavras-chave populares, cada uma dimensionada pela frequência com que aparece.

[ctx: block description]
en: A collection of blocks that allow visitors to get around your site.
pt_BR: Uma coleção de blocos que permite aos visitantes navegarem em seu site.

[ctx: block description]
en: A customizable button to close overlays.
pt_BR: Um botão personalizável para fechar sobreposições.

[ctx: block description]
en: A form.
pt_BR: Um formulário.

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
pt_BR: Uma única coluna dentro de um bloco de colunas.

[ctx: block description]
en: A single tab button in the tab list.
pt_BR: Um único botão de aba na lista de abas.

[ctx: block description]
en: A submission button for forms.
pt_BR: Um botão de envio para formulários.

[ctx: block description]
en: Add a block that displays content pulled from other sites, like Twitter or YouTube.
pt_BR: Insira um bloco que exibe conteúdo carregado através de outros sites, como Twitter ou YouTube.

[ctx: block description]
en: Add a link to a downloadable file.
pt_BR: Adicione um link para baixar um arquivo.

[ctx: block description]
en: Add a page, link, or another item to your navigation.
pt_BR: Adicionar uma página, um link ou outros itens para navegação do seu site.

[ctx: block description]
en: Add a submenu to your navigation.
pt_BR: Adicione um submenu à sua navegação.

[ctx: block description]
en: Add a user’s avatar.
pt_BR: Adiciona um avatar de um usuário.

[ctx: block description]
en: Add an image or video with a text overlay.
pt_BR: Adiciona uma imagem ou um vídeo com um texto sobreposto.

[ctx: block description]
en: Add custom HTML code and preview it as you edit.
pt_BR: Adicione um código HTML personalizado e pré-visualize conforme edita.

[ctx: block description]
en: Add text that respects your spacing and tabs, and also allows styling.
pt_BR: Adicione um texto que mantém espaçamento e tabulação, e que também permita estilização.

[ctx: block description]
en: Add white space between blocks and customize its height.
pt_BR: Adicione um espaço entre blocos e personalize sua altura.

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post comments using different visual configurations.
pt_BR: Um bloco avançado que permite exibir comentários de posts usando diferentes configurações visuais.

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post types based on different query parameters and visual configurations.
pt_BR: Um bloco avançado que permite exibir tipos de posts com base em diferentes parâmetros de consulta e configurações visuais.

[ctx: block description]
en: An individual item within a list.
pt_BR: Um item dentro de uma lista.

[ctx: block description]
en: An organized collection of items displayed in a specific order.
pt_BR: Uma coleção organizada de itens apresentados em uma ordem específica.

[ctx: block description]
en: Container for tab panel content in a tabbed interface.
pt_BR: Contêiner para conteúdo do painel de abas em uma interface com abas.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to display a comment, like the title, date, author, avatar and more.
pt_BR: Contém os elementos de bloco usados para exibir um comentário como o título, data, autor, avatar e mais.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a post, like the title, date, featured image, content or excerpt, and more.
pt_BR: Contém os elementos de blocos usados para exibir um post como o título, data, imagem destacada, conteúdo ou resumo e mais.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a taxonomy term, like the name, description, and more.
pt_BR: Contém os elementos do bloco usados para mostrar um termo de taxonomia. como nome, descrição, etc.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render content when no query results are found.
pt_BR: Contém os elementos de bloco usados para renderizar o conteúdo quando nenhum resultado de consulta é encontrado.

[ctx: block description]
en: Contains the hidden or revealed content beneath the heading.
pt_BR: Contém o conteúdo oculto ou revelado por baixo do título.

[ctx: block description]
en: Content before this block will be shown in the excerpt on your archives page.
pt_BR: O conteúdo antes deste bloco será mostrado no resumo na sua página de arquivos.

[ctx: block description]
en: Content for a tab in a tabbed interface.
pt_BR: Conteúdo de uma aba em uma interface com abas.

[ctx: block description]
en: Create a break between ideas or sections with a horizontal separator.
pt_BR: Crie uma divisão entre parágrafos ou seções com uma linha horizontal.

[ctx: block description]
en: Create a link that always points to the homepage of the site. Usually not necessary if there is already a site title link present in the header.
pt_BR: Crie um link que sempre aponta para a página inicial do site. Normalmente não é necessário se já houver um link do título do site presente no cabeçalho.

[ctx: block description]
en: Create structured content in rows and columns to display information.
pt_BR: Crie conteúdo estruturado em linhas e colunas para exibir informações.

[ctx: block description]
en: Describe in a few words what this site is about. This is important for search results, sharing on social media, and gives overall clarity to visitors.
pt_BR: Descreva em poucas palavras o que este site oferece. Isso é importante para os resultados de busca, para o compartilhamento em redes sociais e para proporcionar clareza geral aos visitantes.

[ctx: block description]
en: Display a breadcrumb trail showing the path to the current page.
pt_BR: Exibe uma trilha de navegação mostrando o caminho até a página atual.

[ctx: block description]
en: Display a custom date.
pt_BR: Exibir data personalizada.

[ctx: block description]
en: Display a date archive of your posts.
pt_BR: Exibir um arquivo de data de seus posts.

[ctx: block description]
en: Display a legacy widget.
pt_BR: Exibe um widget legado.

[ctx: block description]
en: Display a list of all pages.
pt_BR: Exibe uma lista de todas as páginas.

[ctx: block description]
en: Display a list of all terms of a given taxonomy.
pt_BR: Exibe uma lista de todos os termos de uma determinada taxonomia.

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent comments.
pt_BR: Exibe uma lista dos seus comentários mais recentes.

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent posts.
pt_BR: Exibir uma lista dos posts mais recentes.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments count.
pt_BR: Exibir a contagem de comentários de um post.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments form.
pt_BR: Exibir o formulário de comentários do post.

[ctx: block description]
en: Display a post's featured image.
pt_BR: Exibe a imagem destacada de um post.

[ctx: block description]
en: Display an icon linking to a social profile or site.
pt_BR: Exibe um ícone com um link para um perfil de rede social ou site.

[ctx: block description]
en: Display an image to represent this site. Update this block and the changes apply everywhere.
pt_BR: Exibe uma imagem para representar este site. Atualize este bloco e as alterações serão aplicadas em todo lugar.

[ctx: block description]
en: Display code snippets that respect your spacing and tabs.
pt_BR: Exiba trechos de código respeitando seu espaçamento e tabulação.

[ctx: block description]
en: Display content in a tabbed interface to help users navigate detailed content with ease.
pt_BR: Exibe conteúdo em uma interface com abas para ajudar usuários a navegar por conteúdo detalhado com facilidade.

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
pt_BR: Exibe conteúdo em múltiplas colunas, com blocos adicionados a cada coluna.

[ctx: block description]
en: Display entries from any RSS or Atom feed.
pt_BR: Exibir posts a partir de qualquer feed RSS ou Atom.

[ctx: block description]
en: Display footnotes added to the page.
pt_BR: Exibe notas de rodapé adicionadas à página.

[ctx: block description]
en: Display icons linking to your social profiles or sites.
pt_BR: Exibe ícones com links para seus perfis de redes sociais ou sites.

[ctx: block description]
en: Display mathematical notation using LaTeX.
pt_BR: Exibir notações matemáticas usando LaTeX.

[ctx: block description]
en: Display multiple images in a rich gallery.
pt_BR: Exibe múltiplas imagens em formato de galeria.

[ctx: block description]
en: Display the description of categories, tags and custom taxonomies when viewing an archive.
pt_BR: Exibir a descrição das categorias, tags e taxonomias personalizadas ao ver um arquivo.

[ctx: block description]
en: Display the excerpt.
pt_BR: Exibe o resumo do post.

[ctx: block description]
en: Display the query title.
pt_BR: Exibe o título da consulta.

[ctx: block description]
en: Display the tab buttons for a tabbed interface.
pt_BR: Exibe os botões de aba para uma interface com abas.

[ctx: block description]
en: Display the total number of results in a query.
pt_BR: Exiba o número total de resultados de uma consulta.

[ctx: block description]
en: Displays a foldable layout that groups content in collapsible sections.
pt_BR: Apresenta um layout dobrável que agrupa o conteúdo em seções dobráveis.

[ctx: block description]
en: Displays a heading that toggles the accordion panel.
pt_BR: Exibe um título que alterna o painel de sanfona.

[ctx: block description]
en: Displays a link to edit the comment in the WordPress Dashboard. This link is only visible to users with the edit comment capability.
pt_BR: Exibe um link para editar comentário no painel do WordPress. Esse link é visível apenas para usuários com permissão para editar comentários.

[ctx: block description]
en: Displays a link to reply to a comment.
pt_BR: Exibe um link para responder a um comentário.

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for comments pagination.
pt_BR: Exibe uma lista de números de página para paginação de comentários.

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for pagination.
pt_BR: Exibe uma lista de números de páginas para paginação.

[ctx: block description]
en: Displays a page inside a list of all pages.
pt_BR: Exibe uma página dentro de uma lista de todas as páginas.

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of comments, when applicable.
pt_BR: Exibe uma navegação paginada para os comentários anteriores e próximos quando disponíveis.

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of posts, when applicable.
pt_BR: Exibe uma navegação paginada para os posts anterior e próximo quando disponíveis.

[ctx: block description]
en: Displays a title with the number of comments.
pt_BR: Exibe um título com o número de comentários.

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a comment.
pt_BR: Exibe o conteúdo do comentário.

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a post or page.
pt_BR: Exibe o conteúdo de um post ou página.

[ctx: block description]
en: Displays the date on which the comment was posted.
pt_BR: Exibe a data em que o comentário foi publicado.

[ctx: block description]
en: Displays the link of a post, page, or any other content-type.
pt_BR: Exibe o link do post, página ou outro tipo de conteúdo.

[ctx: block description]
en: Displays the link to the current post comments.
pt_BR: Exibe o link dos comentários do post atual.

[ctx: block description]
en: Displays the name of a taxonomy term.
pt_BR: Exibir o nome do termo da taxonomia.

[ctx: block description]
en: Displays the name of the author of the comment.
pt_BR: Exibe o nome do autor do comentário.

[ctx: block description]
en: Displays the name of this site. Update the block, and the changes apply everywhere it’s used. This will also appear in the browser title bar and in search results.
pt_BR: Exibe o nome deste site. Atualize o bloco e a mudança será aplicada em todos os lugares em que ele é usado. Também aparece na barra de título do navegador e nos resultados de pesquisa.

[ctx: block description]
en: Displays the next comment's page link.
pt_BR: Exibe o link da página dos próximos comentários.

[ctx: block description]
en: Displays the next or previous post link that is adjacent to the current post.
pt_BR: Exibe o link do post anterior ou próximo em relação ao post atual.

[ctx: block description]
en: Displays the next posts page link.
pt_BR: Exibe o link da próxima página de posts.

[ctx: block description]
en: Displays the post count of a taxonomy term.
pt_BR: Exibir o número de posts do termo da taxonomia.

[ctx: block description]
en: Displays the previous comment's page link.
pt_BR: Exibe o link da página de comentários anteriores.

[ctx: block description]
en: Displays the previous posts page link.
pt_BR: Exibe o link da página de posts anterior.

[ctx: block description]
en: Displays the title of a post, page, or any other content-type.
pt_BR: Exibe o título do post, página ou outro tipo de conteúdo.

[ctx: block description]
en: Edit the different global regions of your site, like the header, footer, sidebar, or create your own.
pt_BR: Edite as diferentes regiões globais do seu site, como cabeçalho, rodapé, barra lateral ou crie uma nova região.

[ctx: block description]
en: Embed a simple audio player.
pt_BR: Incorpora um reprodutor de áudio simples.

[ctx: block description]
en: Embed a simple playlist.
pt_BR: Incorporar uma lista de reprodução simples.

[ctx: block description]
en: Embed a video from your media library or upload a new one.
pt_BR: Incorpore um video da sua biblioteca de mídias ou envie um novo.

[ctx: block description]
en: Gather blocks in a layout container.
pt_BR: Reúna blocos em um contêiner de layout.

[ctx: block description]
en: Give quoted text visual emphasis. "In quoting others, we cite ourselves." — Julio Cortázar
pt_BR: Dê ênfase visual ao texto de citação. "Ao citar outros, citamos a nós mesmos." — Julio Cortázar

[ctx: block description]
en: Give special visual emphasis to a quote from your text.
pt_BR: Dê uma enfase visual especial a uma citação do seu texto.

[ctx: block description]
en: Help visitors find your content.
pt_BR: Ajude os visitantes a encontrar seu conteúdo.

[ctx: block description]
en: Hide and show additional content.
pt_BR: Ocultar e exibir conteúdo adicional.

[ctx: block description]
en: Insert additional custom elements with a WordPress shortcode.
pt_BR: Insira elementos personalizados adicionais com um shortcode de WordPress.

[ctx: block description]
en: Insert an SVG icon.
pt_BR: Insere um ícone SVG.

[ctx: block description]
en: Insert an image to make a visual statement.
pt_BR: Insira uma imagem para ilustrar suas ideias.

[ctx: block description]
en: Insert poetry. Use special spacing formats. Or quote song lyrics.
pt_BR: Escreva uma poesia. Use um formato de espaçamento especial. Ou cite letras de músicas.

[ctx: block description]
en: Introduce new sections and organize content to help visitors (and search engines) understand the structure of your content.
pt_BR: Apresente novas seções e organize os conteúdos para ajudar os visitantes (e mecanismos de pesquisa) a entender a estrutura do seu conteúdo.

[ctx: block description]
en: Playlist track.
pt_BR: Faixa da playlist.

[ctx: block description]
en: Post terms.
pt_BR: Termos do post.

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a button-style link.
pt_BR: Solicite que os visitantes tomem uma ação com um botão com estilo de link.

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a group of button-style links.
pt_BR: Solicite que os visitantes tomem uma ação com um grupo de botões com estilo de links.

[ctx: block description]
en: Provide a notification message after the form has been submitted.
pt_BR: Forneça uma mensagem de notificação após o envio do formulário.

[ctx: block description]
en: Reuse this design across your site.
pt_BR: Reutilize esse desing no seu site.

[ctx: block description]
en: Separate your content into a multi-page experience.
pt_BR: Separe seu conteúdo em uma experiência multipágina.

[ctx: block description]
en: Set media and words side-by-side for a richer layout.
pt_BR: Coloque mídia e texto lado a lado para um layout mais elegante.

[ctx: block description]
en: Show a block pattern.
pt_BR: Mostre um padrão de bloco.

[ctx: block description]
en: Show login & logout links.
pt_BR: Mostrar links para acessar e sair.

[ctx: block description]
en: Show minutes required to finish reading the post. Can also show a word count.
pt_BR: Mostra os minutos necessários para concluir a leitura do conteúdo. Também pode mostrar a contagem de palavras.

[ctx: block description]
en: Start with the basic building block of all narrative.
pt_BR: Inicie com o bloco de construção básico de toda narrativa.

[ctx: block description]
en: Summarize your post with a list of headings. Add HTML anchors to Heading blocks to link them here.
pt_BR: Exiba uma lista resumida com os títulos de seu post. Adicione âncoras HTML aos blocos de Título para adicionar links aqui.

[ctx: block description]
en: The author biography.
pt_BR: Biografia do autor.

[ctx: block description]
en: The author name.
pt_BR: O nome do autor.

[ctx: block description]
en: The basic building block for forms.
pt_BR: O bloco básico para a construção de formulários.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Avatar block instead.
pt_BR: Esse bloco está obsoleto. Use o bloco Avatar no lugar dele.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Avatar block, the Author Name block, and the Author Biography block instead.
pt_BR: Este bloco está obsoleto. Por favor, utilize o bloco de Avatar, o bloco de Nome do Autor e o bloco de Biografia do Autor em seu lugar.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Columns block instead.
pt_BR: Este bloco está obsoleto. Use o bloco Colunas no lugar dele.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Comments block instead.
pt_BR: Esse bloco está obsoleto. Use o bloco Comentários em seu lugar.

[ctx: block description]
en: Use the classic WordPress editor.
pt_BR: Use o editor clássico do WordPress.

[ctx: block description]
en: Wraps the heading and panel in one unit.
pt_BR: Agrupa título e painel em um só elemento.

[ctx: block description]
en: Your site doesn’t include support for this block.
pt_BR: Seu site não oferece suporte para este bloco.

[ctx: block keyword]
en: archive
pt_BR: arquivo

[ctx: block keyword]
en: blockquote
pt_BR: citação

[ctx: block keyword]
en: bullet list
pt_BR: lista com marcadores

[ctx: block keyword]
en: button
pt_BR: botão

[ctx: block keyword]
en: categories
pt_BR: categorias

[ctx: block keyword]
en: cite
pt_BR: citar

[ctx: block keyword]
en: close
pt_BR: fechar

[ctx: block keyword]
en: container
pt_BR: contêiner

[ctx: block keyword]
en: custom post types
pt_BR: tipos de post personalizados

[ctx: block keyword]
en: description
pt_BR: descrição

[ctx: block keyword]
en: disclosure
pt_BR: divulgação

[ctx: block keyword]
en: divider
pt_BR: divisor

[ctx: block keyword]
en: document
pt_BR: documento

[ctx: block keyword]
en: document outline
pt_BR: visão geral do documento

[ctx: block keyword]
en: download
pt_BR: baixar

[ctx: block keyword]
en: embed
pt_BR: incorporar

[ctx: block keyword]
en: feedback
pt_BR: sugestões e comentários

[ctx: block keyword]
en: find
pt_BR: busca

[ctx: block keyword]
en: form
pt_BR: formulário

[ctx: block keyword]
en: formula
pt_BR: fórmula

[ctx: block keyword]
en: horizontal-line
pt_BR: linha horizontal

[ctx: block keyword]
en: icon
pt_BR: ícone

[ctx: block keyword]
en: image
pt_BR: imagem

[ctx: block keyword]
en: images
pt_BR: imagens

[ctx: block keyword]
en: input
pt_BR: campo

[ctx: block keyword]
en: list
pt_BR: lista

[ctx: block keyword]
en: login
pt_BR: acessar

[ctx: block keyword]
en: logout
pt_BR: sair

[ctx: block keyword]
en: lyrics
pt_BR: letras

[ctx: block keyword]
en: mathematics
pt_BR: matemática

[ctx: block keyword]
en: message
pt_BR: mensagem

[ctx: block keyword]
en: movie
pt_BR: filme

[ctx: block keyword]
en: music
pt_BR: música

[ctx: block keyword]
en: navigation
pt_BR: navegação

[ctx: block keyword]
en: next page
pt_BR: próxima página

[ctx: block keyword]
en: notification
pt_BR: notificação

[ctx: block keyword]
en: numbered list
pt_BR: lista numerada

[ctx: block keyword]
en: ordered list
pt_BR: lista ordenada

[ctx: block keyword]
en: overlay
pt_BR: sobreposição

[ctx: block keyword]
en: page
pt_BR: página

[ctx: block keyword]
en: pagination
pt_BR: paginação

[ctx: block keyword]
en: photo
pt_BR: foto

[ctx: block keyword]
en: photos
pt_BR: fotos

[ctx: block keyword]
en: picture
pt_BR: imagem

[ctx: block keyword]
en: poem
pt_BR: poema

[ctx: block keyword]
en: poetry
pt_BR: poesia

[ctx: block keyword]
en: read more
pt_BR: leia mais

[ctx: block keyword]
en: recent comments
pt_BR: comentários recentes

[ctx: block keyword]
en: recent posts
pt_BR: posts recentes

[ctx: block keyword]
en: recording
pt_BR: gravação

[ctx: block keyword]
en: references
pt_BR: referências

[ctx: block keyword]
en: reusable
pt_BR: reutilizável

[ctx: block keyword]
en: row
pt_BR: linha

[ctx: block keyword]
en: section
pt_BR: seção

[ctx: block keyword]
en: song
pt_BR: canção

[ctx: block keyword]
en: sound
pt_BR: som

[ctx: block keyword]
en: stanza
pt_BR: estrofe

[ctx: block keyword]
en: submit
pt_BR: enviar

[ctx: block keyword]
en: subtitle
pt_BR: subtítulo

[ctx: block keyword]
en: summary
pt_BR: sumário

[ctx: block keyword]
en: taxonomy
pt_BR: taxonomia

[ctx: block keyword]
en: term title
pt_BR: título do termo

[ctx: block keyword]
en: terms
pt_BR: termos

[ctx: block keyword]
en: text
pt_BR: texto

[ctx: block keyword]
en: title
pt_BR: título

[ctx: block keyword]
en: toggle
pt_BR: alternar

[ctx: block keyword]
en: verse
pt_BR: verso

[ctx: block keyword]
en: video
pt_BR: vídeo

[ctx: block keyword]
en: wrapper
pt_BR: invólucro

[ctx: block style label]
en: Default
pt_BR: Padrão

[ctx: block style label]
en: Dots
pt_BR: Pontos

[ctx: block style label]
en: Fill
pt_BR: Preenchimento

[ctx: block style label]
en: Logos Only
pt_BR: Apenas logos

[ctx: block style label]
en: Outline
pt_BR: Contorno

[ctx: block style label]
en: Pill Shape
pt_BR: Forma de pílula

[ctx: block style label]
en: Plain
pt_BR: Simples

[ctx: block style label]
en: Rounded
pt_BR: Arredondado

[ctx: block style label]
en: Stripes
pt_BR: Listras

[ctx: block style label]
en: Wide Line
pt_BR: Linha ampla

[ctx: block title]
en: Accordion
pt_BR: Sanfona

[ctx: block title]
en: Accordion Heading
pt_BR: Título da sanfona

[ctx: block title]
en: Accordion Item
pt_BR: Item de sanfona

[ctx: block title]
en: Accordion Panel
pt_BR: Painel de sanfona

[ctx: block title]
en: Archives
pt_BR: Arquivos

[ctx: block title]
en: Audio
pt_BR: Áudio

[ctx: block title]
en: Author (deprecated)
pt_BR: Autor (obsoleto)

[ctx: block title]
en: Author Biography
pt_BR: Biografia do autor

[ctx: block title]
en: Author Name
pt_BR: Nome do autor

[ctx: block title]
en: Breadcrumbs
pt_BR: Trilhas de navegação

[ctx: block title]
en: Button
pt_BR: Botão

[ctx: block title]
en: Buttons
pt_BR: Botões

[ctx: block title]
en: Calendar
pt_BR: Calendário

[ctx: block title]
en: Classic
pt_BR: Clássico

[ctx: block title]
en: Code
pt_BR: Código

[ctx: block title]
en: Column
pt_BR: Coluna

[ctx: block title]
en: Columns
pt_BR: Colunas

[ctx: block title]
en: Comment (deprecated)
pt_BR: Comentários (obsoleto)

[ctx: block title]
en: Comment Author Avatar (deprecated)
pt_BR: Avatar do autor do comentário (obsoleto)

[ctx: block title]
en: Comment Author Name
pt_BR: Nome do autor do comentário.

[ctx: block title]
en: Comment Content
pt_BR: Conteúdo do comentário

[ctx: block title]
en: Comment Date
pt_BR: Data do comentário

[ctx: block title]
en: Comment Edit Link
pt_BR: Link para editar comentário

[ctx: block title]
en: Comment Reply Link
pt_BR: Link para responder comentário

[ctx: block title]
en: Comment Template
pt_BR: Modelo de comentário

[ctx: block title]
en: Comments
pt_BR: Comentários

[ctx: block title]
en: Comments Count
pt_BR: Contagem de comentários

[ctx: block title]
en: Comments Form
pt_BR: Formulário de comentários

[ctx: block title]
en: Comments Link
pt_BR: Link dos comentários

[ctx: block title]
en: Comments Next Page
pt_BR: Próxima página de comentários

[ctx: block title]
en: Comments Page Numbers
pt_BR: Números de paginação de comentários

[ctx: block title]
en: Comments Pagination
pt_BR: Paginação dos comentários

[ctx: block title]
en: Comments Previous Page
pt_BR: Página anterior de comentários

[ctx: block title]
en: Comments Title
pt_BR: Título dos comentários

[ctx: block title]
en: Content
pt_BR: Conteúdo

[ctx: block title]
en: Cover
pt_BR: Cobertura

[ctx: block title]
en: Custom HTML
pt_BR: HTML personalizado

[ctx: block title]
en: Custom Link
pt_BR: Link personalizado

[ctx: block title]
en: Date
pt_BR: Data

[ctx: block title]
en: Details
pt_BR: Detalhes

[ctx: block title]
en: Embed
pt_BR: Mídia incorporada

[ctx: block title]
en: Excerpt
pt_BR: Resumo

[ctx: block title]
en: Featured Image
pt_BR: Imagem destacada

[ctx: block title]
en: File
pt_BR: Arquivo

[ctx: block title]
en: Footnotes
pt_BR: Notas de rodapé

[ctx: block title]
en: Form
pt_BR: Formulário

[ctx: block title]
en: Form Submission Notification
pt_BR: Notificação de envio de formulário

[ctx: block title]
en: Form Submit Button
pt_BR: Botão de envio de formulário

[ctx: block title]
en: Gallery
pt_BR: Galeria

[ctx: block title]
en: Group
pt_BR: Grupo

[ctx: block title]
en: Heading
pt_BR: Título

[ctx: block title]
en: Home Link
pt_BR: Link da página inicial

[ctx: block title]
en: Icon
pt_BR: Icone

[ctx: block title]
en: Image
pt_BR: Imagem

[ctx: block title]
en: Input Field
pt_BR: Campo

[ctx: block title]
en: Latest Comments
pt_BR: Comentários mais recentes

[ctx: block title]
en: Latest Posts
pt_BR: Posts mais recentes

[ctx: block title]
en: Legacy Widget
pt_BR: Widget legado

[ctx: block title]
en: List
pt_BR: Lista

[ctx: block title]
en: List Item
pt_BR: Item de lista

[ctx: block title]
en: Login/out
pt_BR: Acessar/sair

[ctx: block title]
en: Math
pt_BR: Matemática

[ctx: block title]
en: Media & Text
pt_BR: Mídia e texto

[ctx: block title]
en: More
pt_BR: Leia mais

[ctx: block title]
en: Navigation
pt_BR: Navegação

[ctx: block title]
en: Navigation Overlay Close
pt_BR: Fechar sobreposição de navegação

[ctx: block title]
en: Next Page
pt_BR: Próxima página

[ctx: block title]
en: No Results
pt_BR: Nenhum resultado

[ctx: block title]
en: Page Break
pt_BR: Quebra de página

[ctx: block title]
en: Page List
pt_BR: Lista de páginas

[ctx: block title]
en: Page List Item
pt_BR: Item da lista de páginas

[ctx: block title]
en: Page Numbers
pt_BR: Números da página

[ctx: block title]
en: Pagination
pt_BR: Paginação

[ctx: block title]
en: Paragraph
pt_BR: Parágrafo

[ctx: block title]
en: Pattern
pt_BR: Padrão

[ctx: block title]
en: Pattern Placeholder
pt_BR: Conteúdo de marcação para o padrão

[ctx: block title]
en: Playlist
pt_BR: Lista de reprodução

[ctx: block title]
en: Playlist track
pt_BR: Faixa da playlist

[ctx: block title]
en: Poetry
pt_BR: Poesia

[ctx: block title]
en: Post Navigation Link
pt_BR: Link da navegação de post

[ctx: block title]
en: Post Template
pt_BR: Modelo de post

[ctx: block title]
en: Post Terms
pt_BR: Termos do post

[ctx: block title]
en: Preformatted
pt_BR: Pré-formatado

[ctx: block title]
en: Previous Page
pt_BR: Página anterior

[ctx: block title]
en: Pullquote
pt_BR: Citação destacada

[ctx: block title]
en: Query Loop
pt_BR: Loop de consulta

[ctx: block title]
en: Query Title
pt_BR: Título da consulta

[ctx: block title]
en: Query Total
pt_BR: Total da consulta

[ctx: block title]
en: Quote
pt_BR: Citação

[ctx: block title]
en: Read More
pt_BR: Leia mais

[ctx: block title]
en: Search
pt_BR: Pesquisa

[ctx: block title]
en: Separator
pt_BR: Separador

[ctx: block title]
en: Site Logo
pt_BR: Logo do site

[ctx: block title]
en: Site Tagline
pt_BR: Descrição do site

[ctx: block title]
en: Site Title
pt_BR: Título do site

[ctx: block title]
en: Social Icon
pt_BR: Ícone de rede social

[ctx: block title]
en: Social Icons
pt_BR: Ícones de redes sociais

[ctx: block title]
en: Spacer
pt_BR: Espaçador

[ctx: block title]
en: Tab
pt_BR: Aba

[ctx: block title]
en: Tab List
pt_BR: Lista de abas

[ctx: block title]
en: Tab Panel
pt_BR: Painel de abas

[ctx: block title]
en: Tab Panels
pt_BR: Painéis de abas

[ctx: block title]
en: Table
pt_BR: Tabela

[ctx: block title]
en: Table of Contents
pt_BR: Tabela de conteúdo

[ctx: block title]
en: Tabs
pt_BR: Abas

[ctx: block title]
en: Tag Cloud
pt_BR: Nuvem de tags

[ctx: block title]
en: Template Part
pt_BR: Parte de modelo

[ctx: block title]
en: Term Count
pt_BR: Contagem de termos

[ctx: block title]
en: Term Description
pt_BR: Descrição do termo

[ctx: block title]
en: Term Name
pt_BR: Nome do termo

[ctx: block title]
en: Term Template
pt_BR: Modelo de termo

[ctx: block title]
en: Terms List
pt_BR: Lista de termos

[ctx: block title]
en: Terms Query
pt_BR: Consulta de termos

[ctx: block title]
en: Text Columns (deprecated)
pt_BR: Colunas de texto (obsoleto)

[ctx: block title]
en: Time to Read
pt_BR: Tempo de leitura

[ctx: block title]
en: Title
pt_BR: Título

[ctx: block title]
en: Unsupported
pt_BR: Não suportado

[ctx: block title]
en: Video
pt_BR: Vídeo

[ctx: block title]
en: Widget Area
pt_BR: Área de widgets

[ctx: block title]
en: Widget Group
pt_BR: Grupo de widgets

en: by %s
pt_BR: por %s

[ctx: experiments group name]
en: Blocks
pt_BR: Blocos

[ctx: experiments group name]
en: Interactivity
pt_BR: Interatividade

[ctx: experiments group name]
en: Media
pt_BR: Mídia

[ctx: experiments group name]
en: Other
pt_BR: Outros

[ctx: experiments group name]
en: Templates
pt_BR: Modelos

en: guideline_categories must be a JSON object.
pt_BR: guideline_categories deve ser um objeto JSON.

[ctx: icon label]
en: Arrow Down
pt_BR: Seta para baixo

[ctx: icon label]
en: Arrow Down Left
pt_BR: Seta para baixo e à esquerda

[ctx: icon label]
en: Arrow Down Right
pt_BR: Seta para baixo e à direita

[ctx: icon label]
en: Arrow Left
pt_BR: Seta para a esquerda

[ctx: icon label]
en: Arrow Right
pt_BR: Seta para a direita

[ctx: icon label]
en: Arrow Up
pt_BR: Seta para cima

[ctx: icon label]
en: Arrow Up Left
pt_BR: Seta para cima e à esquerda

[ctx: icon label]
en: Arrow Up Right
pt_BR: Seta para cima e à direita

[ctx: icon label]
en: At Symbol (@)
pt_BR: Símbolo de arroba (@)

[ctx: icon label]
en: Audio
pt_BR: Áudio

[ctx: icon label]
en: Bell
pt_BR: Sino

[ctx: icon label]
en: Block Default
pt_BR: Bloco padrão

[ctx: icon label]
en: Block Meta
pt_BR: Meta do bloco

[ctx: icon label]
en: Block Table
pt_BR: Tabela de blocos

[ctx: icon label]
en: Calendar
pt_BR: Calendário

[ctx: icon label]
en: Capture Photo
pt_BR: Capturar foto

[ctx: icon label]
en: Capture Video
pt_BR: Capturar vídeo

[ctx: icon label]
en: Cart
pt_BR: Carrinho

[ctx: icon label]
en: Category
pt_BR: Categoria

[ctx: icon label]
en: Caution
pt_BR: Cuidado

[ctx: icon label]
en: Chart Bar
pt_BR: Gráfico de barras

[ctx: icon label]
en: Check
pt_BR: Marcação

[ctx: icon label]
en: Chevron Down
pt_BR: Chevron para baixo

[ctx: icon label]
en: Chevron Down Small
pt_BR: Chevron para baixo pequeno

[ctx: icon label]
en: Chevron Left
pt_BR: Chevron para a esquerda

[ctx: icon label]
en: Chevron Left Small
pt_BR: Chevron para a esquerda pequeno

[ctx: icon label]
en: Chevron Right
pt_BR: Chevron para a direita

[ctx: icon label]
en: Chevron Right Small
pt_BR: Chevron para a direita pequeno

[ctx: icon label]
en: Chevron Up
pt_BR: Chevron para cima

[ctx: icon label]
en: Chevron Up Down
pt_BR: Chevron para cima e para baixo

[ctx: icon label]
en: Chevron Up Small
pt_BR: Chevron para cima pequeno

[ctx: icon label]
en: Comment
pt_BR: Comentar

[ctx: icon label]
en: Create
pt_BR: Criar

[ctx: icon label]
en: Desktop
pt_BR: Computador

[ctx: icon label]
en: Download
pt_BR: Baixar

[ctx: icon label]
en: Drawer Left
pt_BR: Gaveta à esquerda

[ctx: icon label]
en: Drawer Right
pt_BR: Gaveta à direita

[ctx: icon label]
en: Error
pt_BR: Erro

[ctx: icon label]
en: External
pt_BR: Externo

[ctx: icon label]
en: File
pt_BR: Arquivo

[ctx: icon label]
en: Gallery
pt_BR: Galeria

[ctx: icon label]
en: Group
pt_BR: Agrupar

[ctx: icon label]
en: Heading
pt_BR: Título

[ctx: icon label]
en: Help
pt_BR: Ajuda

[ctx: icon label]
en: Home
pt_BR: Início

[ctx: icon label]
en: Image
pt_BR: Imagem

[ctx: icon label]
en: Info
pt_BR: Informação

[ctx: icon label]
en: Key
pt_BR: Chave

[ctx: icon label]
en: Language
pt_BR: Idioma

[ctx: icon label]
en: Map Marker
pt_BR: Marcador de mapa

[ctx: icon label]
en: Mobile
pt_BR: Dispositivo móvel

[ctx: icon label]
en: More Horizontal
pt_BR: Mais horizontal

[ctx: icon label]
en: More Vertical
pt_BR: Mais vertical

[ctx: icon label]
en: Next
pt_BR: Seguinte

[ctx: icon label]
en: Paragraph
pt_BR: Parágrafo

[ctx: icon label]
en: Payment
pt_BR: Pagamento

[ctx: icon label]
en: Pencil
pt_BR: Lápis

[ctx: icon label]
en: People
pt_BR: Pessoas

[ctx: icon label]
en: Plus
pt_BR: Mais

[ctx: icon label]
en: Plus Circle
pt_BR: Círculo com mais

[ctx: icon label]
en: Previous
pt_BR: Anterior

[ctx: icon label]
en: Published
pt_BR: Publicado

[ctx: icon label]
en: Quote
pt_BR: Citação

[ctx: icon label]
en: Receipt
pt_BR: Recibo

[ctx: icon label]
en: Scheduled
pt_BR: Agendado

[ctx: icon label]
en: Search
pt_BR: Pesquisa

[ctx: icon label]
en: Settings
pt_BR: Configurações

[ctx: icon label]
en: Shadow
pt_BR: Sombra

[ctx: icon label]
en: Share
pt_BR: Compartilhar

[ctx: icon label]
en: Shield
pt_BR: Escudo

[ctx: icon label]
en: Shuffle
pt_BR: Aleatório

[ctx: icon label]
en: Star Empty
pt_BR: Estrela vazia

[ctx: icon label]
en: Star Filled
pt_BR: Estrela preenchida

[ctx: icon label]
en: Star Half
pt_BR: Meia estrela

[ctx: icon label]
en: Store
pt_BR: Loja

[ctx: icon label]
en: Styles
pt_BR: Estilos

[ctx: icon label]
en: Symbol
pt_BR: Símbolo

[ctx: icon label]
en: Symbol Filled
pt_BR: Símbolo preenchido

[ctx: icon label]
en: Table
pt_BR: Tabela

[ctx: icon label]
en: Tip
pt_BR: Dica

[ctx: icon label]
en: Upload
pt_BR: Envio

[ctx: icon label]
en: Verse
pt_BR: Verso

[ctx: label before the title of the next post]
en: Next:
pt_BR: Próximo:

[ctx: label before the title of the previous post]
en: Previous:
pt_BR: Anterior:

[ctx: label for next post link]
en: Next
pt_BR: Seguinte

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
pt_BR: Anterior

[ctx: next image in lightbox]
en: Next
pt_BR: Seguinte

[ctx: post list]
en: Join
pt_BR: Participar

[ctx: post type general name]
en: Guidelines
pt_BR: Diretrizes

[ctx: post type singular name]
en: Guideline
pt_BR: Diretriz

[ctx: previous image in lightbox]
en: Previous
pt_BR: Anterior

en: resolved/reopened
pt_BR: resolvido/reaberto

[ctx: social link block variation name]
en: Foursquare
pt_BR: FourSquare

[ctx: social link block variation name]
en: Mail
pt_BR: E-mail

[ctx: social link block variation name]
en: RSS Feed
pt_BR: Feed RSS

[ctx: social link block variation name]
en: Share Icon
pt_BR: Ícone de compartilhamento

[ctx: social link block variation name]
en: YouTube
pt_BR: Youtube

[ctx: taxonomy general name]
en: Guideline Types
pt_BR: Tipos de diretriz

[ctx: taxonomy singular name]
en: Guideline Type
pt_BR: Tipo de diretriz

[ctx: track title, artist name, album name]
en: %1$s by %2$s from the album %3$s
pt_BR: %1$s por %2$s do álbum %3$s

en: untitled post %s
pt_BR: post sem título

en: … <a class="wp-block-latest-posts__read-more" href="%1$s" rel="noopener">Read more<span class="screen-reader-text">: %2$s</span></a>
pt_BR: … <a class="wp-block-latest-posts__read-more" href="%1$s" rel="noopener">Leia mais<span class="screen-reader-text">: %2$s</span></a>
