Plugins - Gutenberg - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (992 entries)

en: Sorry, you are not allowed to view guidelines.
ja_JP: ガイドラインを表示する権限がありません。

en: Enables a UI for creating and managing custom taxonomies and custom post types under Settings.
ja_JP: カスタムタクソノミーやカスタム投稿タイプを作成、管理する UI を「設定」の下に有効化する。

en: Enables a dedicated route-based media editor screen for editing media items (metadata and content).
ja_JP: メディア項目 (メタデータとコンテンツ) を編集する、ルートベースの専用メディアエディター画面を有効化する。

en: Media Editor (Route)
ja_JP: メディアエディター (ルート)

en: Enables UI changes aimed at deprecating the Classic block, including prompts on existing Classic blocks to migrate their content to blocks or to a Custom HTML block.
ja_JP: クラシックブロックの非推奨化に向けた UI の変更を有効化する。これには、既存のクラシックブロックで、コンテンツをブロックまたはカスタム HTML ブロックに移行するよう促す表示が含まれます。

en: Classic block deprecation
ja_JP: クラシックブロックの非推奨化

en: Dashboard identifier as produced by the build pipeline.
ja_JP: ビルドパイプラインによって生成されたダッシュボード識別子。

en: Widget type names must contain a namespace prefix. Example: my-plugin/my-custom-widget-type
ja_JP: ウィジェットタイプ名には、名前空間接頭辞を含める必要があります。 例: my-plugin/my-custom-widget-type

en: Widget type names must not contain uppercase characters.
ja_JP: ウィジェットタイプ名に大文字は使えません。

en: Widget type names must be strings.
ja_JP: ウィジェットタイプ名は文字列でなければなりません。

en: Script-module handle for the widget metadata entry point.
ja_JP: ウィジェットメタデータのエントリーポイントに対するスクリプトモジュール処理。

en: Script-module handle for the widget render entry point.
ja_JP: ウィジェットのレンダリングエントリーポイントに対するスクリプトモジュール処理。

en: Sorry, you are not allowed to view widget modules.
ja_JP: ウィジェットモジュールを表示する権限がありません。

en: Invalid widget module name.
ja_JP: ウィジェットモジュール名が間違っています。

en: Widget module name including namespace.
ja_JP: 名前空間を含むウィジェットモジュール名。

en: Add post type
ja_JP: 投稿タイプを追加

en: User post type
ja_JP: ユーザーの投稿タイプ

en: User post types
ja_JP: ユーザーの投稿タイプ

en: Content Types
ja_JP: コンテンツタイプ

en: Number of terms in this taxonomy.
ja_JP: このタクソノミー内のターム数。

note: translators: %s: post type slug
en: The post type key "%s" is reserved by an existing post type.
ja_JP: 投稿タイプキー「%s」は既存の投稿タイプによって予約されています。

en: Another user-defined post type already uses this key.
ja_JP: 別のユーザー定義の投稿タイプがすでにこのキーを使用しています。

en: Post type keys must be 1–20 characters and may only contain lowercase letters, numbers, hyphens, and underscores.
ja_JP: 投稿タイプキーは1～20文字で、小文字、数字、ハイフン、アンダースコアのみを含めることができます。

en: Number of posts of this post type, matching the count shown in the admin list table's "All" view.
ja_JP: この投稿タイプの投稿数。管理一覧表の「すべて」ビューに表示される件数と一致します。

en: Typed post type configuration.
ja_JP: 型付きの投稿タイプの構成。

[ctx: block keyword]
en: lyrics
ja_JP: 歌詞

[ctx: block keyword]
en: song
ja_JP: 歌

[ctx: block keyword]
en: stanza
ja_JP: 節

[ctx: block keyword]
en: verse
ja_JP: 詩

[ctx: block description]
en: A single tab button in the tab list.
ja_JP: タブリスト内の単一のタブボタン。

[ctx: block title]
en: Tab Panel
ja_JP: タブパネル

[ctx: block title]
en: Tab List
ja_JP: タブリスト

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Avatar block, the Author Name block, and the Author Biography block instead.
ja_JP: このブロックは非推奨です。代わりに「アバター」、「作成者名」、「作成者のプロフィール情報」の各ブロックを使用してください。

[ctx: block title]
en: Author (deprecated)
ja_JP: 投稿者 (非推奨)

[ctx: block description]
en: Embed a simple playlist.
ja_JP: シンプルなプレイリストを埋め込みます。

[ctx: block title]
en: Playlist
ja_JP: プレイリスト

[ctx: block description]
en: Playlist track.
ja_JP: プレイリストのトラック。

[ctx: block title]
en: Playlist track
ja_JP: プレイリストトラック

[ctx: block keyword]
en: icon
ja_JP: アイコン

[ctx: block description]
en: Insert an SVG icon.
ja_JP: SVG アイコンを挿入します。

[ctx: block title]
en: Icon
ja_JP: アイコン

[ctx: icon label]
en: Verse
ja_JP: 詩

[ctx: icon label]
en: Upload
ja_JP: アップロード

[ctx: icon label]
en: Tip
ja_JP: ヒント

[ctx: icon label]
en: Tag
ja_JP: タグ

[ctx: icon label]
en: Tablet
ja_JP: タブレット

[ctx: icon label]
en: Table
ja_JP: 表

[ctx: icon label]
en: Symbol Filled
ja_JP: 塗りつぶし記号

[ctx: icon label]
en: Symbol
ja_JP: 記号

[ctx: icon label]
en: Styles
ja_JP: スタイル

[ctx: icon label]
en: Store
ja_JP: 店舗

[ctx: icon label]
en: Star Half
ja_JP: 星半分

[ctx: icon label]
en: Star Filled
ja_JP: 塗りつぶしの星

[ctx: icon label]
en: Star Empty
ja_JP: 白抜きの星

[ctx: icon label]
en: Shuffle
ja_JP: シャッフル

[ctx: icon label]
en: Shield
ja_JP: 盾

[ctx: icon label]
en: Share
ja_JP: 共有

[ctx: icon label]
en: Shadow
ja_JP: 影

[ctx: icon label]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: icon label]
en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: icon label]
en: Scheduled
ja_JP: 予約済み

[ctx: icon label]
en: Receipt
ja_JP: レシート

[ctx: icon label]
en: Quote
ja_JP: 引用

[ctx: icon label]
en: Published
ja_JP: 公開済み

[ctx: icon label]
en: Previous
ja_JP: 前へ

[ctx: icon label]
en: Plus Circle
ja_JP: 円とプラス

[ctx: icon label]
en: Plus
ja_JP: プラス

[ctx: icon label]
en: People
ja_JP: 人々

[ctx: icon label]
en: Pencil
ja_JP: 鉛筆

[ctx: icon label]
en: Payment
ja_JP: 支払い

[ctx: icon label]
en: Paragraph
ja_JP: 段落

[ctx: icon label]
en: Next
ja_JP: 次へ

[ctx: icon label]
en: More Vertical
ja_JP: その他 (縦並び)

[ctx: icon label]
en: More Horizontal
ja_JP: その他 (横並び)

[ctx: icon label]
en: Mobile
ja_JP: モバイル

[ctx: icon label]
en: Menu
ja_JP: メニュー

[ctx: icon label]
en: Map Marker
ja_JP: 地図マーカー

[ctx: icon label]
en: Language
ja_JP: 言語

[ctx: icon label]
en: Key
ja_JP: 鍵

[ctx: icon label]
en: Info
ja_JP: 情報

[ctx: icon label]
en: Image
ja_JP: 画像

[ctx: icon label]
en: Home
ja_JP: ホーム

[ctx: icon label]
en: Help
ja_JP: ヘルプ

[ctx: icon label]
en: Heading
ja_JP: 見出し

[ctx: icon label]
en: Group
ja_JP: グループ

[ctx: icon label]
en: Gallery
ja_JP: ギャラリー

[ctx: icon label]
en: File
ja_JP: ファイル

[ctx: icon label]
en: External
ja_JP: 外部

[ctx: icon label]
en: Error
ja_JP: エラー

[ctx: icon label]
en: Envelope
ja_JP: 封筒

[ctx: icon label]
en: Drawer Right
ja_JP: ドロワー (右)

[ctx: icon label]
en: Drawer Left
ja_JP: ドロワー (左)

[ctx: icon label]
en: Download
ja_JP: ダウンロード

[ctx: icon label]
en: Desktop
ja_JP: デスクトップ

[ctx: icon label]
en: Create
ja_JP: 作成

[ctx: icon label]
en: Cover
ja_JP: カバー

[ctx: icon label]
en: Comment
ja_JP: コメント

[ctx: icon label]
en: Chevron Up Small
ja_JP: 上向き V 字 (小)

[ctx: icon label]
en: Chevron Up Down
ja_JP: 上下 V 字

[ctx: icon label]
en: Chevron Up
ja_JP: 上向き V 字

[ctx: icon label]
en: Chevron Right Small
ja_JP: 右向き V 字 (小)

[ctx: icon label]
en: Chevron Right
ja_JP: 右向き V 字

[ctx: icon label]
en: Chevron Left Small
ja_JP: 左向き V 字 (小)

[ctx: icon label]
en: Chevron Left
ja_JP: 左向き V 字

[ctx: icon label]
en: Chevron Down Small
ja_JP: 下向き V 字 (小)

[ctx: icon label]
en: Chevron Down
ja_JP: 下向き V 字

[ctx: icon label]
en: Check
ja_JP: チェック

[ctx: icon label]
en: Chart Bar
ja_JP: 棒グラフ

[ctx: icon label]
en: Caution
ja_JP: 注意

[ctx: icon label]
en: Category
ja_JP: カテゴリー

[ctx: icon label]
en: Cart
ja_JP: お買い物カゴ

[ctx: icon label]
en: Capture Video
ja_JP: 動画をキャプチャ

[ctx: icon label]
en: Capture Photo
ja_JP: 写真をキャプチャ

[ctx: icon label]
en: Calendar
ja_JP: カレンダー

[ctx: icon label]
en: Block Table
ja_JP: ブロックテーブル

[ctx: icon label]
en: Block Meta
ja_JP: ブロックメタ

[ctx: icon label]
en: Block Default
ja_JP: ブロックデフォルト

[ctx: icon label]
en: Bell
ja_JP: ベル

[ctx: icon label]
en: Audio
ja_JP: 音声

[ctx: icon label]
en: At Symbol (@)
ja_JP: アットマーク (@)

[ctx: icon label]
en: Arrow Up
ja_JP: 上矢印

[ctx: icon label]
en: Arrow Up Right
ja_JP: 右上矢印

[ctx: icon label]
en: Arrow Up Left
ja_JP: 左上矢印

[ctx: icon label]
en: Arrow Right
ja_JP: 右矢印

[ctx: icon label]
en: Arrow Left
ja_JP: 左矢印

[ctx: icon label]
en: Arrow Down
ja_JP: 下矢印

[ctx: icon label]
en: Arrow Down Right
ja_JP: 右下矢印

[ctx: icon label]
en: Arrow Down Left
ja_JP: 左下矢印

en: Whether to use progressive/interlaced encoding when saving this image.
ja_JP: この画像を保存する際に、プログレッシブ / インターレースエンコードを使用するかどうか。

en: The output MIME type this image should be converted to, based on the image_editor_output_format filter. Null if no conversion is needed.
ja_JP: image_editor_output_format フィルターに基づき、この画像が変換される出力 MIME タイプ。変換が必要なければ null。

en: EXIF orientation value from the original image. Values 1-8 follow the EXIF specification. A value other than 1 indicates the image needs rotation.
ja_JP: 元の画像の EXIF の orientation の値。 値1～8は EXIF 仕様に基づきます。 1以外の値は、画像の回転が必要であることを示します。

en: Size name, or an array of size names when a single file is registered under multiple sizes with matching dimensions.
ja_JP: 一致する寸法で単一ファイルを複数のサイズで登録する際のサイズ名、またはサイズ名の配列。

en: Array of sub-size metadata collected from sideload responses.
ja_JP: サイドロードのレスポンスから収集された、サブサイズのメタデータの配列。

en: Whether to generate image sub sizes from the sideloaded file.
ja_JP: サイドロードしたファイルからサブサイズの画像を生成するかどうか。

note: translators: %s: Parameter name.
en: %s contains an invalid image size.
ja_JP: %s は不正な画像サイズを含みます。

note: translators: %s: Parameter name.
en: %s must be a string or an array of strings.
ja_JP: %s は文字列または文字列の配列でなければなりません。

en: Image size. Can be a single size name or an array of size names to register the same file under multiple sizes.
ja_JP: 画像サイズ。単一のサイズ名、または同一ファイルを異なるサイズで登録する場合にはサイズ名の配列を指定できます。

en: Artifact
ja_JP: 成果物

en: Additional Guidelines
ja_JP: 追加ガイドライン

en: Site Context
ja_JP: サイトのコンテキスト

en: Image Guidelines
ja_JP: 画像ガイドライン

en: Copy Guidelines
ja_JP: コピーガイドライン

en: View Guideline Type
ja_JP: ガイドラインの種類を表示

en: Update Guideline Type
ja_JP: ガイドラインの種類を更新

en: Search Guideline Types
ja_JP: ガイドラインの種類を検索

en: No guideline types found.
ja_JP: ガイドラインの種類が見つかりません。

en: No guideline types
ja_JP: ガイドラインの種類がありません

en: New Guideline Type Name
ja_JP: 新しいガイドラインの種類の名前

en: Guideline Types list navigation
ja_JP: ガイドラインの種類のリストのナビゲーション

en: Guideline Types list
ja_JP: ガイドラインの種類のリスト

en: A link to a guideline type.
ja_JP: ガイドラインの種類へのリンク。

en: Guideline Type Link
ja_JP: ガイドラインの種類のリンク

en: Edit Guideline Type
ja_JP: ガイドラインの種類を編集

en: &larr; Go to Guideline Types
ja_JP: &larr; ガイドラインの種類に移動

en: Add or remove guideline types
ja_JP: ガイドラインの種類を追加または削除

en: Add Guideline Type
ja_JP: ガイドラインの種類を追加

[ctx: taxonomy singular name]
en: Guideline Type
ja_JP: ガイドラインの種類

[ctx: taxonomy general name]
en: Guideline Types
ja_JP: ガイドラインの種類

en: View Guidelines
ja_JP: ガイドラインを表示

en: View Guideline
ja_JP: ガイドラインを表示

en: Search Guidelines
ja_JP: ガイドラインを検索

en: No guidelines found in Trash.
ja_JP: ゴミ箱内にガイドラインが見つかりませんでした。

en: No guidelines found.
ja_JP: ガイドラインが見つかりません。

en: New Guideline
ja_JP: 新しいガイドライン

en: Guidelines list navigation
ja_JP: ガイドラインリストのナビゲーション

en: Guidelines list
ja_JP: ガイドラインリスト

en: Guideline updated.
ja_JP: ガイドラインを更新しました。

en: Guideline scheduled.
ja_JP: ガイドラインの投稿を予約しました。

en: Guideline reverted to draft.
ja_JP: ガイドラインを下書きに戻しました。

en: Guideline published privately.
ja_JP: ガイドラインを限定公開しました。

en: Guideline published.
ja_JP: ガイドラインを公開しました。

en: Filter guidelines list
ja_JP: ガイドラインリストを絞り込む

en: Edit Guideline
ja_JP: ガイドラインを編集

en: All Guidelines
ja_JP: すべてのガイドライン

en: Add Guideline
ja_JP: ガイドラインを追加

[ctx: post type singular name]
en: Guideline
ja_JP: ガイドライン

[ctx: post type general name]
en: Guidelines
ja_JP: ガイドライン

en: Could not restore revision.
ja_JP: リビジョンを復元できませんでした。

en: Revision not found.
ja_JP: リビジョンが見つかりません。

en: Sorry, you are not allowed to restore revisions.
ja_JP: リビジョンを復元する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to delete revisions.
ja_JP: リビジョンを削除する権限がありません。

en: Unique identifier for the revision to restore.
ja_JP: 復元するリビジョンの一意の識別子。

en: The ID of the author of the guidelines.
ja_JP: ガイドライン作成者の ID。

en: The date the guidelines were last modified, as GMT.
ja_JP: ガイドラインの最終変更日 (GMT)。

en: The date the guidelines were created, as GMT.
ja_JP: ガイドラインの作成日 (GMT)。

en: The date the guidelines were created, in the site's timezone.
ja_JP: ガイドラインの作成日 (サイトのタイムゾーン)。

en: guideline_categories must be a JSON object.
ja_JP: guideline_categories は JSON オブジェクトでなければなりません。

en: The guideline categories and their content.
ja_JP: ガイドラインのカテゴリーとその内容。

en: The status of the guidelines (draft or publish).
ja_JP: ガイドラインのステータス (下書きまたは公開)。

en: Unique identifier for the guidelines.
ja_JP: ガイドラインの一意の識別子。

en: Guidelines already exist. Use PATCH to update.
ja_JP: ガイドラインはすでに存在します。 PATCH を使用して更新してください。

en: Sorry, you are not allowed to delete guidelines.
ja_JP: ガイドラインを削除する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to view the guidelines.
ja_JP: ガイドラインを表示する権限がありません。

en: Limit response to guidelines with a specific status.
ja_JP: 特定のステータスのガイドラインに応答を限定します。

en: Limit response to guidelines for a specific block type.
ja_JP: 特定のブロックタイプのガイドラインに応答を限定します。

en: Limit response to a specific guideline category.
ja_JP: 特定のカテゴリーのガイドラインに応答を限定します。

en: Gutenberg Experiments
ja_JP: Gutenberg の実験

en: Enables a new dashboard experience with resizable, reorderable widgets that plugins can register and users can personalize.
ja_JP: 新しいダッシュボード体験を有効化する。サイズ変更、並び順変更可能なウィジェット。プラグインが登録可能、ユーザーがカスタマイズ可能。

en: New Dashboard experience
ja_JP: 新しいダッシュボード体験

en: Content types
ja_JP: コンテンツタイプ

en: Enables guidelines feature for managing editorial voice and tone guidelines under Settings.
ja_JP: ガイドライン機能を有効化する。編集上の方針やトーンに関するガイドラインを「設定」の下で管理できます。

en: Guidelines
ja_JP: ガイドライン

[ctx: experiments group name]
en: Other
ja_JP: その他

en: Allows multiple templates of the same type to be created, of which one can be active at a time. (Warning: when you deactivate this experiment, it is best to delete all created templates except for the active ones.)
ja_JP: 同じ種類のテンプレートの複数作成を許可する。ただし同時に有効化できるのは1つだけです。(注意: この実験機能を無効化する際は、有効なテンプレートを除き、作成したテンプレートはすべて削除してください。)

[ctx: experiments group name]
en: Templates
ja_JP: テンプレート

en: Full-page client-side navigation
ja_JP: フルページクライアントサイドナビゲーション

[ctx: experiments group name]
en: Interactivity
ja_JP: インタラクティビティ

en: Replaces the bespoke editor inspector panels with a unified DataForm-based implementation for Pages and Posts, matching the QuickEdit experience.
ja_JP: カスタムメイドエディターのインスペクターパネルを、ページと投稿用の統一された DataForm ベースの実装に置き換える。QuickEdit の操作と一致します。

en: Editor Inspector: Use DataForm
ja_JP: エディターのインスペクター: DataForm を使用

en: Replaces the existing WordPress media modal with a new modal powered by Data Views, supporting browsing, selecting, and uploading media.
ja_JP: 既存の WordPress メディアモーダルを Data Views を使用した新しいモーダルで置き換える。メディアの表示、選択、アップロードをサポートします。

en: Media Upload Modal
ja_JP: メディアアップロードモーダル

[ctx: experiments group name]
en: Media
ja_JP: メディア

[ctx: experiments group name]
en: Blocks
ja_JP: ブロック

en: Dashboard (Beta)
ja_JP: ダッシュボード (ベータ)

en: Add taxonomy
ja_JP: タクソノミーを追加

en: User taxonomy
ja_JP: ユーザータクソノミー

en: User taxonomies
ja_JP: ユーザータクソノミー

en: Limit results to taxonomies attached to one or more of the given post types.
ja_JP: 指定された1つ以上の投稿タイプに添付されたタクソノミーに結果を制限する。

note: translators: %s: taxonomy slug
en: The taxonomy key "%s" is already in use by a built-in or plugin-registered taxonomy.
ja_JP: タクソノミーキー「%s」はすでに、組み込みの、またはプラグインで登録されたタクソノミーで使用されています。

en: Another user-defined taxonomy already uses this key.
ja_JP: 別のユーザー定義タクソノミーがすでにこのキーを使用しています。

en: Taxonomy keys must be 1–32 characters and may only contain lowercase letters, numbers, hyphens, and underscores.
ja_JP: タクソノミーキーは1〜32文字の英小文字、数字、ハイフン、下線でなければなりません。

en: Typed taxonomy configuration.
ja_JP: タイプ付きのタクソノミーの構成。

en: Post types attached to this taxonomy.
ja_JP: このタクソノミーに連携された投稿タイプ。

note: translators: %s: Connector name.
en: API key for the %s connector.
ja_JP: %s コネクタの API キー。

note: translators: %s: Connector name.
en: %s API Key
ja_JP: %s API キー

note: translators: %s: AI provider ID.
en: The provider "%s" is not registered in the AI client registry.
ja_JP: プロバイダー「%s」は AI クライアントレジストリに登録されていません。

en: Text and image generation with GPT and Dall-E.
ja_JP: GPT と Dall-E を使用したテキストと画像の生成。

en: Text and image generation with Gemini and Imagen.
ja_JP: Gemini と Imagen を使用したテキストと画像の生成。

en: Text generation with Claude.
ja_JP: Claude を使用したテキスト生成。

en: Protect your site from spam.
ja_JP: サイトをスパムから保護。

en: Default form configuration.
ja_JP: デフォルトのフォーム設定。

en: List of default views.
ja_JP: デフォルト表示のリスト。

en: Default layout configurations.
ja_JP: デフォルトのレイアウト設定。

en: Default view configuration.
ja_JP: デフォルトの表示設定。

en: Sorry, you are not allowed to read view config.
ja_JP: 表示の設定を読み取る権限がありません。

en: Entity name.
ja_JP: エントリー名。

en: Entity kind.
ja_JP: エンティティの種類。

en: The Navigation Overlay template defines an overlay area that typically contains navigation links and can be toggled open and closed.
ja_JP: ナビゲーションオーバーレイテンプレートはオーバーレイ領域を定義します。通常、ナビゲーションリンクを含み、トグルで開閉します。

en: Provider logo path must be located within the plugins or must-use plugins directory.
ja_JP: プロバイダーロゴへのパスは、プラグインディレクトリ、または必須プラグインディレクトリ内に配置する必要があります。

note: translators: %s: Post title.
en: Join editing &#8220;%s&#8221;
ja_JP: 「%s」の編集に参加

[ctx: post list]
note: translators: Action link text for a singular post in the post list. Can be any type of post.
en: Join
ja_JP: 参加

note: translators: %s: Post title.
en: Edit &#8220;%s&#8221;
ja_JP: 「%s」を編集

en: Currently being edited
ja_JP: 現在編集中です

en: Note:
ja_JP: 注意:

note: translators: %s: Prefix "Note:".
en: %s Real-time collaboration has been disabled.
ja_JP: %s リアルタイム共同編集は無効化されました。

en: Enable early access to real-time collaboration. Real-time collaboration may affect your website's performance.
ja_JP: リアルタイム共同編集への早期アクセスを有効化する。リアルタイム共同編集は、サイトパフォーマンスに影響を与える可能性があります。

en: Collaboration
ja_JP: 共同編集

en: Enable Real-Time Collaboration
ja_JP: リアルタイム共同編集を有効化

en: Sync Update
ja_JP: 更新を同期

en: Sync Updates
ja_JP: 更新を同期

en: The icon content (SVG markup).
ja_JP: アイコンコンテンツ (SVG マークアップ)。

en: The icon label.
ja_JP: アイコンラベル。

en: The icon name.
ja_JP: アイコン名。

note: translators: %s is the name of any user-provided name
en: Icon not found: "%s".
ja_JP: アイコン「%s」が見つかりません。

en: Icon name.
ja_JP: アイコン名。

en: Failed to store sync update.
ja_JP: 同期更新の保存に失敗しました。

en: Invalid sync update type.
ja_JP: 無効な同期更新タイプ。

en: Failed to remove updates during compaction.
ja_JP: 圧縮中に、更新の削除に失敗しました。

en: Request body is too large.
ja_JP: リクエスト本体が大きすぎます。

note: translators: %s: The room name encodes the current entity being synced.
en: You do not have permission to sync this entity: %s.
ja_JP: このエンティティを同期する権限がありません: %s。

en: Client ID is already in use by another user.
ja_JP: クライアント ID はすでに別のユーザーに使用されています。

en: You do not have permission to perform this action
ja_JP: この操作を実行する権限がありません

en: The connector registry instance must be set during the <code>init</code> action.
ja_JP: コネクタレジストリインスタンスは、<code>init</code> アクション中に設定する必要があります。

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" not found.
ja_JP: コネクタ「%s」が見つかりません。

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" plugin is_active must be callable.
ja_JP: コネクタ「%s」プラグインの is_active は呼び出し可能である必要があります。

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" authentication env_var_name must be a non-empty string.
ja_JP: コネクタ「%s」認証用 env_var_name は、空ではない文字列である必要があります。

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" authentication constant_name must be a non-empty string.
ja_JP: コネクタ「%s」認証用 constant_name は、空ではない文字列である必要があります。

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" authentication setting_name must be a non-empty string.
ja_JP: コネクタ「%s」認証用 setting_name は、空ではない文字列である必要があります。

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" authentication method must be "api_key" or "none".
ja_JP: コネクタ「%s」の認証方法は「api_key」または「none」である必要があります。

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" requires an "authentication" array.
ja_JP: コネクタ「%s」には「authentication」配列が必要です。

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" requires a non-empty "type" string.
ja_JP: コネクタ「%s」には空以外の「type」文字列が必要です。

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" requires a non-empty "name" string.
ja_JP: コネクタ「%s」には空以外の「name」文字列が必要です。

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" is already registered.
ja_JP: コネクタ「%s」はすでに登録されています。

en: Connector ID must contain only lowercase alphanumeric characters, hyphens, and underscores.
ja_JP: コネクタ ID には小文字の英数字、ハイフン、アンダースコアのみを使用できます。

en: Icon content does not contain valid SVG markup.
ja_JP: アイコンコンテンツに有効な SVG マークアップが含まれていません。

en: Icon content must be a string.
ja_JP: アイコンコンテンツは文字列でなければなりません。

en: Icons must provide either `content` or `filePath`.
ja_JP: アイコンには 'content' または 'filePath' を指定する必要があります。

en: Icon label must be a string.
ja_JP: アイコンラベルは文字列でなければなりません。

note: translators: %s is the name of any user-provided key
en: Invalid icon property: "%s".
ja_JP: 無効なアイコンプロパティ:「%s」。

en: Icon is already registered.
ja_JP: アイコンはすでに登録されています。

en: Icon name must be a string.
ja_JP: アイコン名は文字列で指定する必要があります。

en: Core icon collection manifest must provide valid a "filePath" for each icon.
ja_JP: コアアイコンコレクションのマニフェストでは、各アイコンに対して有効な「ファイルパス」を指定する必要があります。

en: Core icon collection manifest is empty or invalid.
ja_JP: コアアイコンコレクションのマニフェストが、空または無効です。

en: Core icon collection manifest is missing or unreadable.
ja_JP: コアアイコンコレクションのマニフェストが、見つからないか、読み取れません。

en: Pause
ja_JP: 一時停止

en: Play
ja_JP: 再生

[ctx: track title, artist name, album name]
note: translators: %1$s: track title, %2$s artist name, %3$s: album name.
en: %1$s by %2$s from the album %3$s
ja_JP: %1$s (%2$s) アルバム「%3$s」より

en: Select to play this track
ja_JP: 選択してこのトラックを再生

note: translators: %s: Visually hidden label for the track length (screen reader text).
en: Length:
ja_JP: 長さ:

en: Unknown title
ja_JP: 不明なタイトル

[ctx: next image in lightbox]
en: Next
ja_JP: 次へ

[ctx: previous image in lightbox]
en: Previous
ja_JP: 前へ

note: translators: %1$s: current image index, %2$s: total number of images
en: Enlarge %1$s of %2$s
ja_JP: %1$s/%2$s 枚目を拡大

note: translators: %1$s: current image index, %2$s: total number of images, %3$s: Image alt text
en: Enlarged image %1$s of %2$s: %3$s
ja_JP: %1$s/%2$s 枚目の拡大画像: %3$s

note: translators: %1$s: current image index, %2$s: total number of images
en: Enlarged image %1$s of %2$s
ja_JP: %1$s/%2$s 枚目の拡大画像

[ctx: block description]
en: Display the tab buttons for a tabbed interface.
ja_JP: タブインターフェースにタブボタンを表示します。

[ctx: block description]
en: Container for tab panel content in a tabbed interface.
ja_JP: タブインターフェース内のタブパネルコンテンツのコンテナ。

[ctx: block title]
en: Tab Panels
ja_JP: タブパネル

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with vertically and horizontally centered navigation
ja_JP: ナビゲーションオーバーレイ、縦と横で中央揃えしたナビゲーション

en: Overlay with centered navigation
ja_JP: 中央揃えしたナビゲーション付きのオーバーレイ

en: Get started today!
ja_JP: 今すぐ始めましょう !

en: Find out how we can help your business.
ja_JP: 当社がどのようにビジネスをサポートできるかをご覧ください。

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with vertically and horizontally centered navigation, site info, and a CTA
ja_JP: ナビゲーションオーバーレイ、縦と横で中央揃えしたナビゲーション、サイト情報、CTA

en: Overlay with site info and CTA
ja_JP: サイト情報と CTA 付きのオーバーレイ

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with orange background site title and tagline
ja_JP: ナビゲーションオーバーレイ、オレンジ色背景のサイトタイトルとキャッチフレーズ

en: Overlay with orange background
ja_JP: オレンジ色背景のオーバーレイ

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with black background and big white text
ja_JP: ナビゲーションオーバーレイ、黒い背景と大きな白いテキスト

en: Overlay with black background
ja_JP: 黒い背景のオーバーレイ

note: translators: %s is the CSS that was provided.
en: The CSS must not contain "%s".
ja_JP: CSS には「%s」を含められません。

note: translators: %s is the CSS that was provided.
en: The CSS must not end in "%s".
ja_JP: CSS の末尾を「%s」にはできません。

[ctx: block keyword]
en: overlay
ja_JP: オーバーレイ

[ctx: block keyword]
en: close
ja_JP: 閉じる

[ctx: block description]
en: A customizable button to close overlays.
ja_JP: オーバーレイを閉じるカスタマイズ可能なボタン。

[ctx: block title]
en: Navigation Overlay Close
ja_JP: ナビゲーションオーバーレイを閉じる

[ctx: block description]
en: Display a breadcrumb trail showing the path to the current page.
ja_JP: 現在のページへのパスを示すパンくずリストを表示します。

en: Redirects the default site editor (Appearance > Design) to use the extensible site editor page.
ja_JP: デフォルトのサイトエディター (外観 > デザイン) をリダイレクトし、拡張可能なサイトエディターページを使用する。

en: Extensible Site Editor
ja_JP: 拡張可能なサイトエディター

en: Enables editable block inspector fields that are generated using a dataform.
ja_JP: DataForm を使用して生成された編集可能なブロックインスペクターフィールドを有効化する。

en: Block fields: Show dataform driven inspector fields on blocks that support them
ja_JP: ブロックフィールド: DataForm を利用したインスペクターフィールドを、サポートするブロック上に表示する

[ctx: Block pattern description]
en: A simple pattern with a navigation block and a navigation overlay close button.
ja_JP: ナビゲーションブロックとナビゲーションオーバーレイ閉じるボタンのシンプルなパターン。

[ctx: Block pattern category]
en: Display your website navigation.
ja_JP: Web サイトナビゲーションを表示します。

[ctx: Block pattern category]
en: Navigation
ja_JP: ナビゲーション

en: Navigation Overlay
ja_JP: ナビゲーションオーバーレイ

note: translators: %s is the post type name.
en: Post Type: &#8220;%s&#8221;
ja_JP: 投稿タイプ: &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s is the search term.
en: Search results for: &#8220;%s&#8221;
ja_JP: &#8220;%s&#8221; の検索結果

note: translators: %s: Post title.
en: Responses to &#8220;%s&#8221;
ja_JP: &#8220;%s&#8221; へのフィードバック

note: translators: %s: Post title.
en: Response to &#8220;%s&#8221;
ja_JP: &#8220;%s&#8221; へのフィードバック

note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s response to &#8220;%2$s&#8221; | %1$s responses to &#8220;%2$s&#8221;
ja_JP[0]: &#8220;%2$s&#8221; への%1$s件のフィードバック

note: translators: %s: Post title.
en: One response to &#8220;%s&#8221;
ja_JP: &#8220;%s&#8221; への1件のフィードバック

note: translators: Note notification email subject. 1: Site title, 2: Post title.
en: [%1$s] Note: "%2$s"
ja_JP: [%1$s] ノート: "%2$s"

en: You can see all notes on this post here:
ja_JP: この投稿に対するすべてのノートをこちらから確認できます:

note: translators: %s: Note text.
en: resolved/reopened
ja_JP: 解決済み / 再開済み

note: translators: %s: Note author email.
en: Email: %s
ja_JP: メール: %s

note: translators: 1: Note author's name, 2: Note author's IP address, 3: Note author's hostname.
en: Author: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
ja_JP: 投稿者: %1$s (IP アドレス: %2$s, %3$s)

note: translators: %s: Post title.
en: New note on your post "%s"
ja_JP: 投稿「%s」の新しいノート

en: Email me whenever anyone posts a note
ja_JP: ノートが投稿されたら毎回メールを受信する

note: translators: %s: comment page number
en: Comments Page %s
ja_JP: コメントページ %s

en: Enables the Workflow Palette for running workflows composed of abilities, from a unified interface.
ja_JP: ワークフローパレットを有効化する。アビリティで構成されたワークフローを統一されたインターフェースから実行できます。

en: Workflow Palette
ja_JP: ワークフローパレット

en: Script modules to load into the import map.
ja_JP: インポートマップに読み込むスクリプトモジュール。

[ctx: block description]
en: Display content in a tabbed interface to help users navigate detailed content with ease.
ja_JP: タブ付きインターフェースでコンテンツを表示します。ユーザーは簡単にコンテンツの詳細にナビゲートできます。

[ctx: block title]
en: Tabs
ja_JP: タブ

[ctx: block description]
en: Content for a tab in a tabbed interface.
ja_JP: タブ付きインターフェース内のタブのコンテンツ。

[ctx: block title]
en: Tab
ja_JP: タブ

en: Template Activation
ja_JP: テンプレートの有効化

en: Inline styles for editor assets.
ja_JP: エディターアセットのインラインスタイル。

en: Inline scripts for editor assets.
ja_JP: エディターアセットのインラインスクリプト。

en: Editor styles data.
ja_JP: エディタースタイルデータ。

en: Editor scripts data.
ja_JP: エディタースクリプトデータ。

en: Limit result set to attachments of a particular MIME type or MIME types.
ja_JP: 特定の MIME タイプの添付ファイルに結果セットを限定します。

en: Limit result set to attachments of a particular media type or media types.
ja_JP: 特定のメディアタイプの添付ファイルに結果セットを限定します。

note: translators: %s: page number
en: Page %s
ja_JP: ページ %s

en: Page not found
ja_JP: ページが見つかりません

[ctx: block description]
en: Display a custom date.
ja_JP: カスタマイズした日付を表示します。

[ctx: block description]
en: Displays a foldable layout that groups content in collapsible sections.
ja_JP: コンテンツを開閉式セクションにグループ化した折りたたみレイアウトを表示します。

[ctx: block description]
en: Contains the hidden or revealed content beneath the heading.
ja_JP: 見出しの下に表示・非表示されるコンテンツを含みます。

[ctx: block description]
en: Wraps the heading and panel in one unit.
ja_JP: 見出しとパネルを1つのユニットで囲みます。

[ctx: block description]
en: Displays a heading that toggles the accordion panel.
ja_JP: アコーディオンパネルを開閉する見出しを表示します。

[ctx: block keyword]
en: term title
ja_JP: タームタイトル

[ctx: block description]
en: Displays the name of a taxonomy term.
ja_JP: タクソノミータームの名前を表示します。

[ctx: block title]
en: Term Name
ja_JP: ターム名

[ctx: block description]
en: Displays the post count of a taxonomy term.
ja_JP: タクソノミータームの投稿数を表示します。

[ctx: block title]
en: Term Count
ja_JP: ターム数

[ctx: block keyword]
en: mathematics
ja_JP: 数学

[ctx: block keyword]
en: formula
ja_JP: 式

[ctx: block description]
en: Display mathematical notation using LaTeX.
ja_JP: LaTeX を使用して数式表記を表示します。

[ctx: block title]
en: Math
ja_JP: 数式

[ctx: block title]
en: Breadcrumbs
ja_JP: パンくずリスト

en: Notes
ja_JP: ノート

note: translators: %s: Note text. translators: %s: note excerpt
en: Note: %s
ja_JP: ノート: %s

en: Type of the comment.
ja_JP: コメントのタイプ。

en: Creating comment failed.
ja_JP: コメントの作成に失敗しました。

en: Comment field exceeds maximum length allowed.
ja_JP: コメントフィールドが許可される最大長を超えています。

en: Creating a comment requires valid author name and email values.
ja_JP: コメントを作成するには、有効な投稿者名とメールアドレスが必要です。

en: Invalid comment content.
ja_JP: 無効なコメントのコンテンツ。

en: Cannot create a comment with that type.
ja_JP: その種類のコメントを作成できません。

en: Sorry, you are not allowed to read this comment.
ja_JP: このコメントを読む権限がありません。

note: translators: %s: List of forbidden parameters.
en: Query parameter not permitted: %s
ja_JP: 許可されないクエリーパラメータ: %s

en: Sorry, you are not allowed to read comments without a post.
ja_JP: 投稿のないコメントを読む権限がありません。

en: Sorry, this post type does not support notes.
ja_JP: この投稿タイプはノートに対応していません。

en: Note resolution status
ja_JP: ノートの解決の状況

en: Breadcrumbs
ja_JP: パンくずリスト

[ctx: block description]
en: Show minutes required to finish reading the post. Can also show a word count.
ja_JP: 投稿を読み終えるために必要な時間を表示します。単語数も表示できます。

note: translators: %s: the number of characters in the post.
en: %s character | %s characters
ja_JP[0]: %s文字

[ctx: Range of minutes to read]
note: translators: 1: minimum minutes, 2: maximum minutes to read the post.
en: %1$s–%2$s minutes
ja_JP: %1$s〜%2$s分

[ctx: block keyword]
en: tags
ja_JP: タグ

[ctx: block keyword]
en: taxonomy
ja_JP: タクソノミー

[ctx: block keyword]
en: terms
ja_JP: ターム

[ctx: block title]
en: Terms Query
ja_JP: タームクエリー

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a taxonomy term, like the name, description, and more.
ja_JP: タクソノミーのタームの表示に使用される名前、説明などのブロック要素を含みます。

[ctx: block title]
en: Term Template
ja_JP: タームテンプレート

[ctx: block bindings source]
en: Term Data
ja_JP: タームデータ

[ctx: block title]
en: Accordion
ja_JP: アコーディオン

[ctx: block title]
en: Accordion Panel
ja_JP: アコーディオンパネル

[ctx: block title]
en: Accordion Heading
ja_JP: アコーディオン見出し

[ctx: block title]
en: Accordion Item
ja_JP: アコーディオン項目

[ctx: social link block variation name]
en: Mail
ja_JP: メール

[ctx: social link block variation name]
en: RSS Feed
ja_JP: RSS フィード

[ctx: social link block variation name]
en: Link
ja_JP: リンク

[ctx: block description]
en: Describe in a few words what this site is about. This is important for search results, sharing on social media, and gives overall clarity to visitors.
ja_JP: このサイトが何についてのサイトかを簡潔に説明します。検索結果やソーシャルメディアでの共有に重要で、訪問者にサイト全体をわかりやすく伝えます。

en: Comments pagination
ja_JP: コメントのページネーション

en: Enlarge
ja_JP: 拡大する

note: translators: %d: number of results.
en: %d result found | %d results found
ja_JP[0]: %d件の結果が見つかりました

[ctx: Aspect ratio name]
en: Tall - 9:16
ja_JP: 縦長 - 9:16

[ctx: Aspect ratio name]
en: Wide - 16:9
ja_JP: ワイド - 16:9

[ctx: Aspect ratio name]
en: Classic Portrait - 2:3
ja_JP: クラシックポートレイト - 2:3

[ctx: Aspect ratio name]
en: Classic - 3:2
ja_JP: クラシック - 3:2

[ctx: Aspect ratio name]
en: Portrait - 3:4
ja_JP: ポートレイト - 3:4

[ctx: Aspect ratio name]
en: Standard - 4:3
ja_JP: 標準 - 4:3

[ctx: Aspect ratio name]
en: Square - 1:1
ja_JP: 正方形 - 1:1

[ctx: block description]
en: Display the total number of results in a query.
ja_JP: クエリー結果の総数を表示します。

[ctx: block title]
en: Query Total
ja_JP: クエリー総数

en: Enables the Global Styles color randomizer in the Site Editor; a utility that lets you mix the current color palette pseudo-randomly.
ja_JP: サイトエディターでのグローバルスタイルのカラーランダマイザーを有効化する。現在のカラーパレットを擬似的にランダムに混ぜるユーテリティです。

en: Enables new blocks to allow building forms. You are likely to experience UX issues that are being addressed.
ja_JP: フォームを構築できる新しいブロックを有効化する。UX の問題が発生するかもしれませんが、現在対応中です。

en: Enables experimental blocks on a rolling basis as they are developed. (Warning: these blocks may have significant changes during development that cause validation errors and display issues.)
ja_JP: 開発が進むたびに更新される、実験的なブロックを有効化する。(警告: これらのブロックは開発中に大きく変更され、検証エラーや表示上の問題を起こす可能性があります。)

note: translators: 1: Start index of posts, 2: End index of posts, 3: Total number of posts
en: Displaying %1$s – %2$s of %3$s
ja_JP: %1$s – %2$s件 (%3$s件中) を表示中

note: translators: 1: Start index of posts, 2: Total number of posts
en: Displaying %1$s of %2$s
ja_JP: %1$s件 (%2$s件中) を表示中

en: Sorry, comments are closed for this item.
ja_JP: この項目へのコメントは受け付けていません。

en: Sorry, you are not allowed to read the post for this comment.
ja_JP: このコメントのついた投稿を読む権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to create a comment on this post.
ja_JP: この投稿にコメントする権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to create this comment without a post.
ja_JP: 投稿のないコメントを作成する権限がありません。

note: translators: %s: Request parameter.
en: Sorry, you are not allowed to edit '%s' for comments.
ja_JP: コメントの「%s」を編集する権限がありません。

en: Sorry, you must be logged in to comment.
ja_JP: コメントするにはログインする必要があります。

[ctx: block keyword]
en: custom post types
ja_JP: カスタム投稿タイプ

[ctx: block keyword]
en: blogs
ja_JP: ブログ

[ctx: block keyword]
en: blog
ja_JP: ブログ

[ctx: block keyword]
en: categories
ja_JP: カテゴリー

[ctx: block description]
en: Display a list of all terms of a given taxonomy.
ja_JP: 指定されたタクソノミーのすべてのタームのリストを表示します。

[ctx: block title]
en: Terms List
ja_JP: ターム一覧

en: Attachment file size
ja_JP: 添付ファイルサイズ

en: Original attachment file name
ja_JP: 元の添付ファイル名

en: Invalid post ID, only images and PDFs can be sideloaded.
ja_JP: 間違った投稿 ID です。サイドロードできるのは画像と PDF のみです。

en: Whether to convert image formats.
ja_JP: 画像形式を変換するかどうかです。

en: Whether to generate image sub sizes.
ja_JP: 画像のサブサイズを生成するかどうかです。

en: Unique identifier for the attachment.
ja_JP: 添付ファイルの一意識別子。

en: Plugin that registered the template.
ja_JP: テンプレートを登録したプラグイン。

[ctx: block description]
en: A cloud of popular keywords, each sized by how often it appears.
ja_JP: 出現頻度によってサイズの異なる、人気キーワードのクラウド。

[ctx: block description]
en: An organized collection of items displayed in a specific order.
ja_JP: 特定の順序で表示される、整理された項目のコレクション。

[ctx: block description]
en: An individual item within a list.
ja_JP: リスト内の個々の項目。

en: Experimental blocks
ja_JP: 実験的なブロック

en: All items
ja_JP: すべての項目

en: Block name must be a string or array.
ja_JP: ブロック名は文字列、または配列で指定する必要があります。

[ctx: block title]
en: Widget Group
ja_JP: ウィジェットグループ

[ctx: block title]
en: Widget Area
ja_JP: ウィジェットエリア

en: Enables full-page client-side navigation, powered by the Interactivity API.
ja_JP: Interactivity API によるフルページクライアントサイドナビゲーションを有効化する。

en: Use as a `pre_render_block` filter is deprecated. Use with `render_block_data` instead.
ja_JP: `pre_render_block` フィルターとしての使用は非推奨になりました。代わりに `render_block_data` を使用してください。

note: translators: 1: A URL to a post, 2: Hidden accessibility text: Post title
en: … <a class="wp-block-latest-posts__read-more" href="%1$s" rel="noopener">Read more<span class="screen-reader-text">: %2$s</span></a>
ja_JP: … <a class="wp-block-latest-posts__read-more" href="%1$s" rel="noopener">続きを読む<span class="screen-reader-text">: %2$s</span></a>

en: Enables enhancements to the Grid block that let you move and resize items in the editor canvas.
ja_JP: グリッドブロックの機能拡張を有効化する。エディターキャンバス内で項目を移動、サイズ変更できます。

en: Grid interactivity
ja_JP: グリッドのインタラクティブ性

en: `boolean` type for second argument `$settings` is deprecated. Use `array()` instead.
ja_JP: 第2引数 `$settings` の `boolean` 型は非推奨です。 代わりに `array()` を使用してください。

[ctx: block description]
en: Reuse this design across your site.
ja_JP: サイト全体でこのデザインを再利用できます。

[ctx: block bindings source]
en: Post Data
ja_JP: 投稿日

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block. %s represents a pattern's slug.
en: [block rendering halted for pattern "%s"]
ja_JP: [パターン「%s」のためにブロックのレンダリングを停止]

en: Unknown author
ja_JP: 不明な作成者

[ctx: block description]
en: A form.
ja_JP: フォーム。

[ctx: block title]
en: Form
ja_JP: フォーム

[ctx: block keyword]
en: button
ja_JP: ボタン

[ctx: block keyword]
en: submit
ja_JP: 送信

[ctx: block description]
en: A submission button for forms.
ja_JP: フォームの送信ボタン。

[ctx: block title]
en: Form Submit Button
ja_JP: フォーム送信ボタン

[ctx: block keyword]
en: message
ja_JP: メッセージ

[ctx: block keyword]
en: notification
ja_JP: 通知

[ctx: block keyword]
en: feedback
ja_JP: フィードバック

[ctx: block description]
en: Provide a notification message after the form has been submitted.
ja_JP: フォーム送信後の通知メッセージを設定します。

[ctx: block title]
en: Form Submission Notification
ja_JP: フォーム送信通知

[ctx: block keyword]
en: input
ja_JP: 入力

[ctx: block description]
en: The basic building block for forms.
ja_JP: フォームの基本構築ブロック。

[ctx: block title]
en: Input Field
ja_JP: 入力フィールド

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Drafts
ja_JP: 下書き

en: Form and input blocks
ja_JP: フォームと入力ブロック

en: Enlarged image
ja_JP: 拡大画像

en: Form submission
ja_JP: フォームの送信

note: translators: %s: The request URI.
en: Form submission from %1$s
ja_JP: %1$s からのフォームの送信

[ctx: block description]
en: Display footnotes added to the page.
ja_JP: ページに追加された脚注を表示します。

note: Translators: %d: Integer representing the number of return links on the page.
en: Jump to footnote reference %1$d
ja_JP: 脚注参照%1$dにジャンプ

en: Fonts
ja_JP: フォント

en: All patterns
ja_JP: すべてのパターン

note: translators: %s: taxonomy's label
en: Display a list of assigned terms from the taxonomy: %s
ja_JP: タクソノミー「%s」から割り当てられたタームのリストを表示

en: Page Loaded.
ja_JP: ページが読み込まれました。

en: Loading page, please wait.
ja_JP: ページを読み込み中です。お待ちください。

[ctx: block title]
en: Date
ja_JP: 日付

[ctx: block title]
en: Content
ja_JP: コンテンツ

[ctx: block keyword]
en: toggle
ja_JP: トグル

en: Connectors
ja_JP: コネクタ

en: Submit Search
ja_JP: 検索を実行

[ctx: block keyword]
en: reusable
ja_JP: 再利用

en: Footnotes
ja_JP: 脚注

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Open command palette
ja_JP: コマンドパレットを開く

en: My patterns
ja_JP: マイパターン

en: `experimental-link-color` is no longer supported. Use `link-color` instead.
ja_JP: 「experimental-link-color」は現在サポートされていません。 代わりに「link-color」を使用してください。

[ctx: block title]
en: Pattern Placeholder
ja_JP: パターンプレースホルダー

[ctx: block keyword]
en: references
ja_JP: 参照

[ctx: block title]
en: Footnotes
ja_JP: 脚注

en: The date the guidelines were last modified, in the site's timezone.
ja_JP: ガイドラインの最終更新日 (サイトのタイムゾーン)。

note: translators: %s: duotone colors
en: "%s" in theme.json settings.color.duotone is not a hex or rgb string.
ja_JP: theme.json の settings.color.duotoneの「%s」が hex または rgb 文字列ではありません。

[ctx: block title]
en: Title
ja_JP: タイトル

[ctx: block title]
en: Excerpt
ja_JP: 抜枠

en: Pending
ja_JP: 保留中

en: Expand search field
ja_JP: 検索フィールドを拡張

note: translators: %s: duotone filter ID
en: The duotone id "%s" is not registered in theme.json settings
ja_JP: デュオトーン id 「%s」が theme.json 設定内に登録されていません

note: translators: %s: Image alt text.
en: Enlarged image: %s
ja_JP: 画像を拡大: %s

en: Enlarged images
ja_JP: 拡大された画像

[ctx: block description]
en: Hide and show additional content.
ja_JP: 追加コンテンツの表示 / 非表示を切り替えます。

[ctx: block description]
en: Add an image or video with a text overlay.
ja_JP: テキストオーバーレイ付きの画像や動画を追加します。

[ctx: block description]
en: Display an image to represent this site. Update this block and the changes apply everywhere.
ja_JP: このサイトを表す画像を表示します。このブロックを更新すると、変更はすべての場所で適用されます。

en: Invalid post parent ID.
ja_JP: 無効な親投稿 ID。

en: The date the template was published, in the site's timezone.
ja_JP: テンプレートの公開日 (サイトのタイムゾーン)。

en: The ID for the parent of the revision.
ja_JP: 親リビジョンの ID。

[ctx: block keyword]
en: list
ja_JP: リスト

[ctx: block keyword]
en: disclosure
ja_JP: 情報開示

[ctx: block title]
en: Details
ja_JP: 詳細

note: translators: %s: the number of minutes to read the post.
en: %s minute | %s minutes
ja_JP[0]: %s分

[ctx: block title]
en: Time to Read
ja_JP: 所要時間

note: translators: %d is the post ID.
en: Untitled post %d
ja_JP: 無題の投稿%d

note: Description of the plugin
en: Printing since 1440. This is the development plugin for the block editor, site editor, and other future WordPress core functionality.
ja_JP: 1440年からの印刷。このプラグインはブロックエディター、サイトエディター、今後の WordPress コア機能のための開発プラグインです。

note: translators: 1: theme.json, 2: Value name, 3: Value path, 4: Another value name.
en: Your %1$s file uses a dynamic value (%2$s) for the path at %3$s. However, the value at %3$s is also a dynamic value (pointing to %4$s) and pointing to another dynamic value is not supported. Please update %3$s to point directly to %4$s.
ja_JP: %1$s ファイルは、%3$s のパスに動的な値 (%2$s) を使用していますが、%3$s の値も %4$s を指す動的な値です。別の動的な値の指定はサポートされていません。%3$s を更新して、%4$s を直接指定してください。

en: Block inspector tab display overrides.
ja_JP: ブロックインスペクタータブ表示の上書き。

[ctx: block keyword]
en: page
ja_JP: ページ

[ctx: block description]
en: Displays a page inside a list of all pages.
ja_JP: すべてのページの一覧の中にページを表示します。

[ctx: block title]
en: Page List Item
ja_JP: ページリスト項目

en: Color randomizer
ja_JP: カラーランダマイザー

en: Indicates whether the current theme supports block-based templates.
ja_JP: 現在のテーマがブロックベーステンプレートをサポートするかどうかを示します。

note: translators: %s is post ID to describe the link for screen readers.
en: untitled post %s
ja_JP: 無題の投稿 %s

en: Raw size value must be a string, integer or a float.
ja_JP: 単位を付けないサイズの数値は、文字列、整数、または浮動小数点型である必要があります。

en: There&#8217;s no content to show here yet.
ja_JP: まだここに表示するコンテンツはありません。

[ctx: block title]
en: Comments Previous Page
ja_JP: コメントの前のページ

[ctx: block title]
en: Comments Next Page
ja_JP: コメントの次のページ

en: $store must be an instance of WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg
ja_JP: $store は、WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg のインスタンスでなければなりません

en: Disables custom spacing sizes.
ja_JP: カスタムスペースサイズを無効化する。

en: Disables output of layout styles.
ja_JP: レイアウトスタイルの出力を無効化します。

en: The template prefix for the created template. This is used to extract the main template type, e.g. in `taxonomy-books` extracts the `taxonomy`
ja_JP: 作成されたテンプレートのテンプレート接頭辞。 メインのテンプレートタイプの抽出に使用されます (例: 「taxonomy-books」では、「taxonomy」を抽出します)

en: Indicates if a template is custom or part of the template hierarchy
ja_JP: テンプレートがカスタムであるか、テンプレート階層の一部であるかを指定します

en: The slug of the template to get the fallback for
ja_JP: 以下のフォールバックを取得するためのテンプレートのスラッグ

note: translators: %s: search query
en: Search results for: "%s"
ja_JP: 「%s」の検索結果

en: Whether the V2 of the list block that uses inner blocks should be enabled.
ja_JP: インナーブロックを使用するリストブロック V2を有効にするかどうか。

en: Active theme spacing scale.
ja_JP: 現在のテーマのスペースの縮尺。

en: Active theme spacing sizes.
ja_JP: 現在のテーマのスペースのサイズ。

en: Some of the theme.json settings.spacing.spacingScale values are invalid
ja_JP: theme.json のいくつかの settings.spacing.spacingScale 値が不正です

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s response | %s responses
ja_JP[0]: %s件のフィードバック

[ctx: block title]
en: Comments
ja_JP: コメント

en: Response
ja_JP: フィードバック

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
ja_JP: あなたのコメントは管理者の承認待ちです。これはプレビューで、コメントは承認後に表示されます。

en: Your comment is awaiting moderation.
ja_JP: あなたのコメントは承認待ちです。

[ctx: block description]
en: Displays a title with the number of comments.
ja_JP: タイトルをコメント数と一緒に表示します。

[ctx: block title]
en: Comments Title
ja_JP: コメントタイトル

en: Responses
ja_JP: フィードバック

en: One response
ja_JP: 1件のフィードバック

[ctx: block description]
en: Gather blocks in a layout container.
ja_JP: レイアウトコンテナにブロックを集めます。

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post comments using different visual configurations.
ja_JP: 異なるビジュアル構成を使用して投稿のコメントを表示できる、高度なブロックです。

[ctx: block description]
en: Displays the date on which the comment was posted.
ja_JP: コメントが投稿された日付を表示します。

[ctx: block description]
en: Displays the name of the author of the comment.
ja_JP: コメントの投稿者の名前を表示します。

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Avatar block instead.
ja_JP: このブロックは非推奨です。代わりにアバターブロックを使用してください。

[ctx: block title]
en: Comment Author Avatar (deprecated)
ja_JP: コメントの投稿者のアバター (非推奨)

en: Whether the V2 of the quote block that uses inner blocks should be enabled.
ja_JP: インナーブロックを使用する引用ブロック V2を有効にするかどうか。

en: Sorry, you are not allowed to view the registered icons.
ja_JP: 登録されたアイコンを表示する権限がありません。

en: Adding an RSS feed to this site’s homepage is not supported, as it could lead to a loop that slows down your site. Try using another block, like the <strong>Latest Posts</strong> block, to list posts from the site.
ja_JP: このサイトのホームページへの RSS フィードの追加はサポートされません。これは、サイトの速度を低下するループにつながる可能性があるためです。サイトから投稿を一覧表示するには、<strong>最新の投稿</strong>ブロックなどの別のブロックを使用してください。

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render content when no query results are found.
ja_JP: クエリ結果が見つからない場合に、コンテンツのレンダリングに使用されるブロック要素を含みます。

[ctx: block title]
en: No Results
ja_JP: 結果なし

[ctx: block title]
en: List Item
ja_JP: リスト項目

[ctx: block description]
en: Add a user’s avatar.
ja_JP: ユーザーのアバターを追加します。

[ctx: block title]
en: Avatar
ja_JP: アバター

note: translators: %s: Singular label of the entity.
en: %s link
ja_JP: %s リンク

note: translators: %s: Comment author name.
en: (%s website link, opens in a new tab)
ja_JP: (%s サイトのリンク、新しいタブで開く)

note: translators: %s is the Author name.
en: (%s author archive, opens in a new tab)
ja_JP: (%s 投稿者アーカイブ、新しいタブで開く)

[ctx: block description]
en: Displays the link of a post, page, or any other content-type.
ja_JP: 投稿、固定ページ、その他のコンテンツタイプのリンクを表示します。

[ctx: block title]
en: Read More
ja_JP: 続きを読む

[ctx: block description]
en: The author biography.
ja_JP: 投稿者のプロフィール情報。

[ctx: block title]
en: Author Biography
ja_JP: 投稿者のプロフィール情報

en: Sorry, you are not allowed to view this global style.
ja_JP: このグローバルスタイルを表示する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to edit this global style.
ja_JP: このグローバルスタイルを編集する権限がありません。

en: Older Comments
ja_JP: 古いコメント

en: Newer Comments
ja_JP: 新しいコメント

[ctx: block description]
en: The author name.
ja_JP: 投稿者名。

[ctx: block title]
en: Author Name
ja_JP: 投稿者名

[ctx: block description]
en: Displays the previous comment's page link.
ja_JP: 前のコメントページへのリンクを表示します。

[ctx: block description]
en: Displays the next comment's page link.
ja_JP: 次のコメントページへのリンクを表示します。

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Site icon.
ja_JP: サイトアイコン。

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ja_JP: 特大

[ctx: block title]
en: Pagination
ja_JP: ページネーション

[ctx: block title]
en: Previous Page
ja_JP: 前ページ

[ctx: block title]
en: Page Numbers
ja_JP: ページ番号

[ctx: block title]
en: Next Page
ja_JP: 次ページ

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for comments pagination.
ja_JP: コメントページネーション用のページ番号のリストを表示します。

note: translators: Accessibility text. %s: Parent page title.
en: %s submenu
ja_JP: %sのサブメニュー

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of comments, when applicable.
ja_JP: 必要であれば、コメントの前のページや次のページへのページネーションを表示します。

[ctx: block title]
en: Comments Pagination
ja_JP: コメントのページネーション

en: Whether a template is a custom template.
ja_JP: テンプレートがカスタムテンプレートかどうか。

en: Unable to open export file (archive) for writing.
ja_JP: エクスポートファイル (アーカイブ) を書き込み用に開けません。

en: Zip Export not supported.
ja_JP: zip エクスポートはサポートされません。

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Comments block instead.
ja_JP: このブロックは非推奨です。代わりにコメントブロックを使用してください。

[ctx: block title]
en: Comment (deprecated)
ja_JP: コメント (非推奨)

[ctx: block description]
en: Show a block pattern.
ja_JP: ブロックパターンを表示します。

[ctx: block title]
en: Pattern
ja_JP: パターン

[ctx: block keyword]
en: equation
ja_JP: 方程式

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying taxonomy terms based on different query parameters and visual configurations.
ja_JP: 異なるクエリーパラメータやビジュアル構成に基づいてタクソノミーのタームを表示する、高度なブロックです。

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to display a comment, like the title, date, author, avatar and more.
ja_JP: コメント表示に使用されるタイトル、日付、投稿者、アバターなどのブロック要素を含みます。

[ctx: block title]
en: Comment Template
ja_JP: コメントテンプレート

[ctx: block description]
en: Displays a link to reply to a comment.
ja_JP: コメントに返信するリンクを表示します。

[ctx: block title]
en: Comment Reply Link
ja_JP: コメント返信リンク

[ctx: block description]
en: Displays a link to edit the comment in the WordPress Dashboard. This link is only visible to users with the edit comment capability.
ja_JP: WordPress 管理画面でコメントを編集するリンクを表示します。リンクはコメント編集権限を持つユーザーのみに表示されます。

[ctx: block title]
en: Comment Edit Link
ja_JP: コメント編集リンク

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a comment.
ja_JP: コメントの内容を表示します。

[ctx: block title]
en: Comment Author Name
ja_JP: コメントの投稿者名

en: Theme not found.
ja_JP: テーマが見つかりません。

en: HTML title for the post, transformed for display.
ja_JP: 表示用に整形された、投稿の HTML タイトル。

en: Title for the global styles variation, as it exists in the database.
ja_JP: データベース内に存在する形での、グローバルスタイルバリエーションのタイトル。

en: Title of the global styles variation.
ja_JP: グローバルスタイルバリエーションのタイトル

en: Global settings.
ja_JP: グローバル設定。

en: Global styles.
ja_JP: グローバルスタイル。

en: ID of global styles config.
ja_JP: グローバルスタイル構成の ID。

en: No global styles config exist with that id.
ja_JP: この ID のグローバルスタイル構成はありません。

en: Sorry, you are not allowed to access the global styles on this site.
ja_JP: このサイトのグローバルスタイルにアクセスする権限がありません。

en: The theme identifier
ja_JP: テーマ識別子

note: translators: %s: Author name.
en: %s Avatar
ja_JP: %sのアバター

[ctx: block style label]
en: Plain
ja_JP: プレーン

[ctx: block description]
en: Displays the name of this site. Update the block, and the changes apply everywhere it’s used. This will also appear in the browser title bar and in search results.
ja_JP: このサイトの名前を表示します。ブロックを更新すると、ブロックが使われているすべての場所で変更が適用されます。ブラウザのタイトルバーや検索結果にも表示されます。

[ctx: label before the title of the previous post]
en: Previous:
ja_JP: 前:

[ctx: label before the title of the next post]
en: Next:
ja_JP: 次:

[ctx: block description]
en: Add a submenu to your navigation.
ja_JP: ナビゲーションにサブメニューを追加します。

[ctx: block title]
en: Submenu
ja_JP: サブメニュー

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
ja_JP: 複数カラム内にコンテンツや追加されたブロックを表示します。

en: Required to be true, as revisions do not support trashing.
ja_JP: リビジョンがゴミ箱機能に対応していないため、true でなければなりません。

[ctx: block description]
en: Create structured content in rows and columns to display information.
ja_JP: 行と列に構造化して情報を表示するコンテンツを作成します。

[ctx: Duotone name]
en: Blue and orange
ja_JP: 青とオレンジ

[ctx: Duotone name]
en: Purple and green
ja_JP: 紫と緑

[ctx: Duotone name]
en: Magenta and yellow
ja_JP: マゼンタと黄色

[ctx: Duotone name]
en: Midnight
ja_JP: ミッドナイト

[ctx: Duotone name]
en: Blue and red
ja_JP: 青と赤

[ctx: Duotone name]
en: Purple and yellow
ja_JP: 紫と黄色

[ctx: Duotone name]
en: Grayscale
ja_JP: グレースケール

[ctx: Duotone name]
en: Dark grayscale
ja_JP: ダークグレースケール

[ctx: Gradient name]
en: Midnight
ja_JP: ミッドナイト

[ctx: Gradient name]
en: Electric grass
ja_JP: エレクトリックグラス

[ctx: Gradient name]
en: Pale ocean
ja_JP: 淡い海

[ctx: Gradient name]
en: Luminous dusk
ja_JP: 明るい夕暮れ

[ctx: Gradient name]
en: Blush bordeaux
ja_JP: 赤みのあるボルドー

[ctx: Gradient name]
en: Blush light purple
ja_JP: 赤みのある明るい紫

[ctx: Gradient name]
en: Cool to warm spectrum
ja_JP: 寒色から暖色へのスペクトラム

[ctx: Gradient name]
en: Very light gray to cyan bluish gray
ja_JP: 非常に薄いグレーからシアンブルー系グレー

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid orange to vivid red
ja_JP: 明るく鮮やかなオレンジから鮮やかな赤

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid amber to luminous vivid orange
ja_JP: 明るく鮮やかな琥珀色から明るく鮮やかなオレンジ

[ctx: Gradient name]
en: Light green cyan to vivid green cyan
ja_JP: 明るいグリーンシアンから鮮やかなグリーンシアン

[ctx: Gradient name]
en: Vivid cyan blue to vivid purple
ja_JP: 鮮やかなシアンブルーから鮮やかな紫

[ctx: Color name]
en: Vivid purple
ja_JP: 鮮やかな紫

[ctx: Color name]
en: Vivid cyan blue
ja_JP: 鮮やかなシアンブルー

[ctx: Color name]
en: Pale cyan blue
ja_JP: 淡いシアンブルー

[ctx: Color name]
en: Vivid green cyan
ja_JP: 鮮やかなグリーンシアン

[ctx: Color name]
en: Light green cyan
ja_JP: 薄いグリーンシアン

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid amber
ja_JP: 明るく鮮やかな琥珀

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid orange
ja_JP: 明るく鮮やかなオレンジ

[ctx: Color name]
en: Vivid red
ja_JP: 鮮やかな赤

[ctx: Color name]
en: Pale pink
ja_JP: 淡いピンク

[ctx: Color name]
en: White
ja_JP: 白

[ctx: Color name]
en: Cyan bluish gray
ja_JP: シアンブルーグレー

[ctx: Color name]
en: Black
ja_JP: 黒

[ctx: Font size name]
en: Large
ja_JP: 大

[ctx: Font size name]
en: Medium
ja_JP: 中

[ctx: Font size name]
en: Small
ja_JP: 小

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post types based on different query parameters and visual configurations.
ja_JP: 異なるクエリーパラメータやビジュアル構成に基づいて投稿タイプを表示できる、高度なブロックです。

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a post, like the title, date, featured image, content or excerpt, and more.
ja_JP: 投稿のレンダリングに使用されるブロック要素を含みます。たとえばタイトル、日付、アイキャッチ画像、コンテンツ、抜粋等です。

[ctx: block title]
en: Post Template
ja_JP: 投稿テンプレート

[ctx: block keyword]
en: link
ja_JP: リンク

en: The calendar block is hidden because there are no published posts.
ja_JP: 公開された記事がないため、カレンダーブロックは非表示です。

[ctx: block keyword]
en: movie
ja_JP: 動画

[ctx: block description]
en: Embed a video from your media library or upload a new one.
ja_JP: メディアライブラリから動画を埋め込むか、新しい動画をアップロードします。

[ctx: block keyword]
en: poem
ja_JP: ポエム

[ctx: block keyword]
en: poetry
ja_JP: 詩

[ctx: block description]
en: Insert poetry. Use special spacing formats. Or quote song lyrics.
ja_JP: 詩を挿入します。特別な余白形式を使ったり、歌詞を引用したりもできます。

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Columns block instead.
ja_JP: このブロックは非推奨です。代わりにカラムブロックを使用してください。

[ctx: block style label]
en: Stripes
ja_JP: ストライプ

[ctx: block keyword]
en: summary
ja_JP: 要約

[ctx: block keyword]
en: document outline
ja_JP: 文書の概要

[ctx: block description]
en: Summarize your post with a list of headings. Add HTML anchors to Heading blocks to link them here.
ja_JP: 見出しのリストを使用して投稿の目次を作成します。見出しブロックに HTML アンカーを追加してここにリンクします。

[ctx: block title]
en: Table of Contents
ja_JP: 目次

[ctx: block description]
en: Add white space between blocks and customize its height.
ja_JP: ブロックの間に、高さをカスタマイズ可能な余白を追加します。

[ctx: block style label]
en: Pill Shape
ja_JP: カプセル形

[ctx: block style label]
en: Logos Only
ja_JP: ロゴのみ

[ctx: block description]
en: Display icons linking to your social profiles or sites.
ja_JP: ソーシャルサービスのプロフィールまたはサイトにリンクするアイコンを表示します。

[ctx: block description]
en: Display an icon linking to a social profile or site.
ja_JP: ソーシャルサービスのプロフィールまたはサイトにリンクするアイコンを表示します。

[ctx: block keyword]
en: description
ja_JP: 説明

[ctx: block description]
en: Insert additional custom elements with a WordPress shortcode.
ja_JP: WordPress ショートコードで追加のカスタム要素を挿入します。

[ctx: block style label]
en: Dots
ja_JP: ドット

[ctx: block style label]
en: Wide Line
ja_JP: 幅広線

[ctx: block keyword]
en: divider
ja_JP: 区切り線

[ctx: block keyword]
en: horizontal-line
ja_JP: 水平線

[ctx: block description]
en: Create a break between ideas or sections with a horizontal separator.
ja_JP: 水平の区切りを使って、アイデアやセクションの間で改行します。

[ctx: block keyword]
en: find
ja_JP: 検索

[ctx: block description]
en: Help visitors find your content.
ja_JP: コンテンツの検索を支援します。

[ctx: block keyword]
en: feed
ja_JP: フィード

[ctx: block keyword]
en: atom
ja_JP: Atom

[ctx: block description]
en: Display entries from any RSS or Atom feed.
ja_JP: RSS または Atom フィードからの投稿を表示します。

[ctx: block keyword]
en: cite
ja_JP: 引用

[ctx: block keyword]
en: blockquote
ja_JP: 引用

[ctx: block description]
en: Display the query title.
ja_JP: クエリータイトルを表示します。

[ctx: block title]
en: Query Title
ja_JP: クエリータイトル

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of posts, when applicable.
ja_JP: 必要であれば、投稿の前のページや次のページへのページネーションを表示します。

[ctx: block description]
en: Displays the previous posts page link.
ja_JP: 前の投稿ページへのリンクを表示します。

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for pagination.
ja_JP: ページネーション用のページ番号のリストを表示します。

[ctx: block description]
en: Displays the next posts page link.
ja_JP: 次の投稿ページへのリンクを表示します。

[ctx: block description]
en: Give special visual emphasis to a quote from your text.
ja_JP: テキストからの引用を特に視覚的に強調します。

[ctx: block description]
en: Add text that respects your spacing and tabs, and also allows styling.
ja_JP: スペースやタブを含むテキストを追加し、スタイリングして表示します。

[ctx: block description]
en: Displays the title of a post, page, or any other content-type.
ja_JP: 投稿、固定ページ、その他のコンテンツタイプのタイトルを表示します。

[ctx: block description]
en: Post terms.
ja_JP: 投稿タグ。

[ctx: block description]
en: Displays the next or previous post link that is adjacent to the current post.
ja_JP: 現在の投稿に隣接する、次の投稿へのリンク、または、前の投稿へのリンクを表示します。

[ctx: block title]
en: Post Navigation Link
ja_JP: 投稿ナビゲーションリンク

[ctx: block description]
en: Display a post's featured image.
ja_JP: 投稿のアイキャッチ画像を表示します。

[ctx: block description]
en: Display the excerpt.
ja_JP: 抜粋を表示します。

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a post or page.
ja_JP: 投稿または固定ページの内容を表示します。

[ctx: block description]
en: Displays the link to the current post comments.
ja_JP: 現在の投稿コメントへのリンクを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a post's comments form.
ja_JP: 投稿コメントフォームを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a post's comments count.
ja_JP: 投稿コメント数を表示します。

[ctx: block keyword]
en: text
ja_JP: テキスト

[ctx: block description]
en: Start with the basic building block of all narrative.
ja_JP: すべての文章の基本の構成ブロックです。

[ctx: block description]
en: Display a list of all pages.
ja_JP: すべての固定ページをリスト表示します。

[ctx: block keyword]
en: pagination
ja_JP: ページネーション

[ctx: block keyword]
en: next page
ja_JP: 次のページ

[ctx: block description]
en: Separate your content into a multi-page experience.
ja_JP: コンテンツを複数のページに分けて表示します。

[ctx: block keyword]
en: navigation
ja_JP: ナビゲーション

[ctx: block keyword]
en: menu
ja_JP: メニュー

[ctx: block description]
en: A collection of blocks that allow visitors to get around your site.
ja_JP: 訪問者がサイト内を移動できるようにするブロックのコレクション。

[ctx: block description]
en: Add a page, link, or another item to your navigation.
ja_JP: 固定ページやリンク、その他の項目をナビゲーションメニューに追加します。

[ctx: block keyword]
en: read more
ja_JP: 続きを読む

[ctx: block description]
en: Content before this block will be shown in the excerpt on your archives page.
ja_JP: このブロックより前のコンテンツを、アーカイブページの抜粋に表示します。

[ctx: block description]
en: Your site doesn’t include support for this block.
ja_JP: サイトはこのブロックに対応していません。

[ctx: block keyword]
en: video
ja_JP: 動画

[ctx: block keyword]
en: image
ja_JP: 画像

[ctx: block description]
en: Set media and words side-by-side for a richer layout.
ja_JP: 画像と文章を横に並べて、リッチなレイアウトを作成します。

[ctx: block keyword]
en: form
ja_JP: フォーム

[ctx: block keyword]
en: logout
ja_JP: ログアウト

[ctx: block keyword]
en: login
ja_JP: ログイン

[ctx: block description]
en: Show login & logout links.
ja_JP: ログインとログアウトのリンクを表示します。

[ctx: block keyword]
en: numbered list
ja_JP: 番号付きリスト

[ctx: block keyword]
en: ordered list
ja_JP: 順序付きリスト

[ctx: block keyword]
en: bullet list
ja_JP: 箇条書きリスト

[ctx: block description]
en: Display a legacy widget.
ja_JP: 従来のウィジェットを表示します。

[ctx: block title]
en: Legacy Widget
ja_JP: 従来のウィジェット

[ctx: block keyword]
en: recent posts
ja_JP: 最新の投稿

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent posts.
ja_JP: 最近の投稿の一覧を表示します。

[ctx: block keyword]
en: recent comments
ja_JP: 最新のコメント

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent comments.
ja_JP: 最新のコメントを表示します。

[ctx: block style label]
en: Rounded
ja_JP: 角丸

[ctx: block style label]
en: Default
ja_JP: デフォルト

[ctx: block keyword]
en: picture
ja_JP: 画像

[ctx: block keyword]
en: photo
ja_JP: 写真

[ctx: block description]
en: Insert an image to make a visual statement.
ja_JP: 画像を挿入し、視覚に訴えます。

[ctx: block keyword]
en: embed
ja_JP: 埋め込み

[ctx: block description]
en: Add custom HTML code and preview it as you edit.
ja_JP: カスタム HTML コードを追加します。編集しながらプレビューが可能です。

[ctx: block description]
en: Create a link that always points to the homepage of the site. Usually not necessary if there is already a site title link present in the header.
ja_JP: 常にサイトのホームページを指すリンクを作成します。ヘッダーにサイトタイトルリンクが常に存在する場合は、通常必要ありません。

[ctx: block title]
en: Home Link
ja_JP: ホームへのリンク

[ctx: block keyword]
en: subtitle
ja_JP: サブタイトル

[ctx: block keyword]
en: title
ja_JP: タイトル

[ctx: block keyword]
en: section
ja_JP: セクション

[ctx: block keyword]
en: row
ja_JP: 行

[ctx: block keyword]
en: wrapper
ja_JP: ラッパー

[ctx: block keyword]
en: container
ja_JP: コンテナ

[ctx: block keyword]
en: photos
ja_JP: 写真

[ctx: block keyword]
en: images
ja_JP: 画像

[ctx: block description]
en: Display multiple images in a rich gallery.
ja_JP: 複数の画像をリッチなギャラリーで表示します。

[ctx: block description]
en: Use the classic WordPress editor.
ja_JP: 従来の WordPress エディターを使用します。

[ctx: block keyword]
en: download
ja_JP: ダウンロード

[ctx: block keyword]
en: document
ja_JP: 文書

[ctx: block description]
en: Add a link to a downloadable file.
ja_JP: ファイルをダウンロードするリンクを追加します。

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
ja_JP: カラムブロック内の1つのカラム。

[ctx: block description]
en: Display code snippets that respect your spacing and tabs.
ja_JP: 余白やタグを考慮したコードスニペットを表示します。

[ctx: block keyword]
en: archive
ja_JP: アーカイブ

[ctx: block keyword]
en: posts
ja_JP: 投稿

[ctx: block description]
en: A calendar of your site’s posts.
ja_JP: サイトの投稿カレンダー。

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a group of button-style links.
ja_JP: ボタン形式のリンクのグループで、ユーザーにアクションを求めます。

[ctx: block style label]
en: Outline
ja_JP: 輪郭

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a button-style link.
ja_JP: ボタン形式のリンクで、ユーザーにアクションを求めます。

[ctx: block keyword]
en: recording
ja_JP: 録音

[ctx: block keyword]
en: podcast
ja_JP: ポッドキャスト

[ctx: block keyword]
en: sound
ja_JP: 音声

[ctx: block keyword]
en: music
ja_JP: 音楽

[ctx: block description]
en: Embed a simple audio player.
ja_JP: シンプルな音声プレイヤーを埋め込みます。

[ctx: block description]
en: Display a date archive of your posts.
ja_JP: 投稿の日別アーカイブを表示します。

en: (Home link, opens in a new tab)
ja_JP: (ホームのリンク、新しいタブで開く)

en: Close menu
ja_JP: メニューを閉じる

en: Open menu
ja_JP: メニューを開く

en: Styles consolidated from core, theme, and user origins.
ja_JP: コア、テーマ、ユーザー元から統合されたスタイル。

en: Settings consolidated from core, theme, and user origins.
ja_JP: コア、テーマ、ユーザー元から統合された設定。

en: Logo
ja_JP: ロゴ

en: Active theme gradients.
ja_JP: 現在のテーマのグラデーション。

en: Active theme font sizes.
ja_JP: 現在のテーマのフォントサイズ。

en: Active theme color palette.
ja_JP: 現在のテーマのカラーパレット。

en: Maximum upload size in bytes allowed for the site.
ja_JP: サイトで許可されるバイト指定の最大アップロードサイズ。

en: Available image sizes.
ja_JP: 利用可能な画像サイズ。

en: Determines whether the image editing feature is enabled.
ja_JP: 動画編集機能が有効かどうかを決定する。

en: Available image dimensions.
ja_JP: 利用可能な画像の寸法。

en: Default size for images.
ja_JP: 画像のデフォルトサイズ。

en: Determines whether the current locale is right-to-left (RTL).
ja_JP: 現在のロケールが RTL かどうかを決定する。

en: Enables custom units.
ja_JP: カスタム単位を有効化する。

en: Enables custom spacing.
ja_JP: カスタムスペースを有効化する。

en: Enables custom line height.
ja_JP: カスタム行高を有効化する。

en: Disables custom font size.
ja_JP: カスタムフォントサイズを無効化する。

en: Disables custom colors.
ja_JP: カスタムカラーを無効化する。

en: Returns all the categories for block types that will be shown in the block editor.
ja_JP: ブロックエディターで表示されるブロックタイプのすべてのカテゴリーを返す。

en: List of allowed mime types and file extensions.
ja_JP: 許可される MIME タイプとファイル拡張子のリスト。

en: List of allowed block types.
ja_JP: 許可されるブロックタイプのリスト。

en: Enable/Disable Wide/Full Alignments.
ja_JP: 幅広、全幅配置を有効化、無効化する。

en: Widget types to hide from Legacy Widget block.
ja_JP: レガシーウィジェットブロックから隠すウィジェットタイプ。

en: Enable/disable layouts support in container blocks.
ja_JP: コンテナブロックでのレイアウトサポートを有効化、無効化する。

en: Editor styles
ja_JP: エディタースタイル

en: Enables experimental Site Editor blocks
ja_JP: 実験中のサイトエディターブロックを有効化

en: Sorry, you are not allowed to read the block editor settings.
ja_JP: ブロックエディターの設定を読む権限がありません。

[ctx: block description]
en: Display the description of categories, tags and custom taxonomies when viewing an archive.
ja_JP: アーカイブを表示する際、カテゴリー、タグ、カスタムタクソノミーの説明を表示します。

[ctx: block title]
en: Term Description
ja_JP: タームの説明

[ctx: block title]
en: Comments Link
ja_JP: コメントリンク

[ctx: block title]
en: Login/out
ja_JP: ログイン / ログアウト

[ctx: block title]
en: Custom Link
ja_JP: カスタムリンク

note: translators: %s: filename.
en: Embed of %s.
ja_JP: %sの埋め込み。

en: PDF embed
ja_JP: PDF の埋め込み

en: A link to a post format
ja_JP: 投稿フォーマットへのリンク

en: Post Format Link
ja_JP: 投稿フォーマットリンク

en: This content is password protected.
ja_JP: このコンテンツはパスワードで保護されています。

note: translators: 1: Number of comments, 2: post title
en: %1$s comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
ja_JP[0]: <span class="screen-reader-text">%2$s への</span>%1$s件のコメント

note: translators: %s post title
en: No comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ja_JP: <span class="screen-reader-text">%s への</span>コメントはまだありません

[ctx: block description]
en: Edit the different global regions of your site, like the header, footer, sidebar, or create your own.
ja_JP: サイトのヘッダー、フッター、サイドバーなど、異なるグローバルな領域を編集するか、独自のものを作成します。

[ctx: block title]
en: Page List
ja_JP: 固定ページリスト

note: translators: %s: taxonomy's singular name
en: Select %s
ja_JP: %sを選択

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
ja_JP: 前へ

[ctx: label for next post link]
en: Next
ja_JP: 次へ

en: Previous Page
ja_JP: 前のページ

[ctx: block title]
en: Comments Page Numbers
ja_JP: コメントのページ番号

en: Next Page
ja_JP: 次のページ

note: translators: %s: Template part slug.
en: Template part has been deleted or is unavailable: %s
ja_JP: テンプレートパーツは削除されたか、利用できません: %s

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block.
en: [block rendering halted]
ja_JP: [ブロックのレンダリングは停止しました]

[ctx: block title]
en: Post Terms
ja_JP: 投稿タグ

[ctx: block title]
en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

[ctx: block title]
en: Comments Form
ja_JP: コメントフォーム

[ctx: block title]
en: Comments Count
ja_JP: コメント数

[ctx: block title]
en: Comment Date
ja_JP: コメント日付

[ctx: block title]
en: Comment Content
ja_JP: コメント本文

[ctx: block title]
en: Query Loop
ja_JP: クエリーループ

[ctx: block title]
en: Poetry
ja_JP: 詩

[ctx: block title]
en: Template Part
ja_JP: テンプレートパーツ

[ctx: block title]
en: Site Title
ja_JP: サイトのタイトル

[ctx: block title]
en: Site Tagline
ja_JP: サイトのキャッチフレーズ

[ctx: block title]
en: Site Logo
ja_JP: サイトロゴ

[ctx: block title]
en: Social Icon
ja_JP: ソーシャルアイコン

[ctx: block title]
en: Social Icons
ja_JP: ソーシャルアイコン

[ctx: block title]
en: Tag Cloud
ja_JP: タグクラウド

[ctx: block title]
en: Video
ja_JP: 動画

[ctx: block title]
en: Text Columns (deprecated)
ja_JP: テキストカラム (非推奨)

[ctx: block title]
en: Table
ja_JP: テーブル

[ctx: block title]
en: Spacer
ja_JP: スペーサー

[ctx: block title]
en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

[ctx: block title]
en: Separator
ja_JP: 区切り

[ctx: block title]
en: Group
ja_JP: グループ

[ctx: block title]
en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: block title]
en: Pullquote
ja_JP: プルクオート

[ctx: block title]
en: Preformatted
ja_JP: 整形済みテキスト

[ctx: block title]
en: Page Break
ja_JP: ページ区切り

[ctx: block title]
en: More
ja_JP: 続き

[ctx: block title]
en: Unsupported
ja_JP: 非サポート

[ctx: block title]
en: List
ja_JP: リスト

[ctx: block title]
en: Latest Posts
ja_JP: 最新の投稿

[ctx: block title]
en: Latest Comments
ja_JP: 最新のコメント

[ctx: block title]
en: Navigation
ja_JP: ナビゲーション

[ctx: block title]
en: Media & Text
ja_JP: メディアとテキスト

[ctx: block title]
en: Custom HTML
ja_JP: カスタム HTML

[ctx: block title]
en: File
ja_JP: ファイル

[ctx: block title]
en: Cover
ja_JP: カバー

[ctx: block title]
en: Column
ja_JP: カラム

[ctx: block title]
en: Columns
ja_JP: カラム

[ctx: block title]
en: Code
ja_JP: コード

[ctx: block title]
en: Calendar
ja_JP: カレンダー

[ctx: block title]
en: Buttons
ja_JP: ボタン

[ctx: block title]
en: Button
ja_JP: ボタン

[ctx: block title]
en: Audio
ja_JP: 音声

[ctx: block title]
en: Archives
ja_JP: アーカイブ

[ctx: block title]
en: Gallery
ja_JP: ギャラリー

[ctx: block title]
en: Quote
ja_JP: 引用

[ctx: block title]
en: Heading
ja_JP: 見出し

[ctx: block title]
en: Image
ja_JP: 画像

[ctx: block title]
en: Paragraph
ja_JP: 段落

en: No templates exist with that id.
ja_JP: その ID のテンプレートは存在しません。

en: The id of a template
ja_JP: テンプレートの ID

en: Whether to bypass Trash and force deletion.
ja_JP: ゴミ箱に入れずに強制的に削除するかどうか。

en: Site logo.
ja_JP: サイトロゴ。

note: translators: byline. %s: author.
en: by %s
ja_JP: 投稿者: %s

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: Uncategorized
ja_JP: 未分類

en: Search results
ja_JP: 検索結果

en: Patterns
ja_JP: パターン

note: translators: accessibility text for the content landmark region.
en: Content
ja_JP: コンテンツ

note: translators: 'menu' as in website navigation menu.
en: Menu
ja_JP: メニュー

note: translators: 'Home' as in a website's home page.
en: Home
ja_JP: ホーム

en: Invalid post ID.
ja_JP: 無効な投稿 ID です。

en: Cannot create existing comment.
ja_JP: 既存のコメントを作成することはできません。

[ctx: block keyword]
en: links
ja_JP: リンク

en: No matching template found.
ja_JP: 一致するテンプレートが見つかりませんでした。

en: Site Editor
ja_JP: サイトエディター

en: All template parts
ja_JP: すべてのテンプレートパーツ

en: Template Parts
ja_JP: テンプレートパーツ

en: Navigation
ja_JP: ナビゲーション

en: All templates
ja_JP: テンプレート一覧

en: Templates
ja_JP: テンプレート

en: Experiments Settings
ja_JP: 実験的設定

en: Sorry, you are not allowed to edit guidelines.
ja_JP: ガイドラインを編集する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to create guidelines.
ja_JP: ガイドラインを作成する権限がありません。

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
ja_JP: エラーが発生しました。フィードの配信が停止している可能性があります。再度お試しください。

en: RSS Error:
ja_JP: RSS エラー:

en: Search
ja_JP: 検索

note: translators: %s: the number of words in the post.
en: %s word | %s words
ja_JP[0]: %s単語

[ctx: block title]
en: Embed
ja_JP: 埋め込み

[ctx: block title]
en: Classic
ja_JP: クラシック

[ctx: block description]
en: Give quoted text visual emphasis. "In quoting others, we cite ourselves." — Julio Cortázar
ja_JP: 引用テキストを視覚的に強調します。「他者の引用は、我々自身への引用である」—フリオ・コルタサル

[ctx: block description]
en: Introduce new sections and organize content to help visitors (and search engines) understand the structure of your content.
ja_JP: 新しいセクションを紹介しコンテンツを整理することで、訪問者 (および検索エンジン) のコンテンツ構造理解の手助けをしましょう。

en: Sorry, you are not allowed to edit comments.
ja_JP: コメントを編集する権限がありません。

en: Styles
ja_JP: スタイル

en: Edit media
ja_JP: メディアを編集

en: Medium
ja_JP: 中

en: No archives to show.
ja_JP: 表示するアーカイブはありません。

en: Beautiful landscape
ja_JP: 美しい風景

en: Thanks for testing Gutenberg!
ja_JP: Gutenberg をテストしていただき、ありがとうございます !

en: Help build Gutenberg
ja_JP: Gutenberg の開発を手伝う

note: translators: %s: Gutenberg GitHub repository URL
en: If you want to learn more about how to build additional blocks, or if you are interested in helping with the project, head over to the <a href="%s">GitHub repository</a>.
ja_JP: 追加ブロックを作成する方法を学んだり、プロジェクトに協力したりすることに興味がある場合は、<a href="%s">GitHubリポジトリ</a>へ移動してください。

en: The WordPress community
ja_JP: WordPress コミュニティ

en: You can build any block you like, static or dynamic, decorative or plain. Here&#8217;s a pullquote block:
ja_JP: 静的または動的、装飾的またはプレーンなものなど、お好みのブロックを構築できます。これが引用ブロックです:

en: Any block can opt into these alignments. The embed block has them also, and is responsive out of the box:
ja_JP: あらゆるブロックでこれらの配置を選択できます。埋め込みブロックでも利用でき、ボックス外でもレスポンシブ対応しています:

en: The above is a gallery with just two images. It&#8217;s an easier way to create visually appealing layouts, without having to deal with floats. You can also easily convert the gallery back to individual images again, by using the block switcher.
ja_JP: 上は2つの画像のみのギャラリーです。フロート調整を行うことなく、魅力的な見た目のレイアウトを簡単に作成することができます。またブロックを切り替えて、ギャラリーを個別の画像へ簡単に戻すこともできます。

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
ja_JP: 全幅画像はかなり大きくなる場合もありますが、画像によってはそうする価値があることもあります。

en: Accessibility is important &mdash; don&#8217;t forget image alt attribute
ja_JP: アクセシビリティは重要です &mdash; 画像の Alt 属性をお忘れなく。

en: If you combine the new <strong>wide</strong> and <strong>full-wide</strong> alignments with galleries, you can create a very media rich layout, very quickly:
ja_JP: 新しい<strong>幅広</strong>と<strong>全幅</strong>配置をギャラリーと組み合わせると、非常にメディアリッチなレイアウトをすばやく作成できます。

en: Media Rich
ja_JP: メディア重視

en: You can change the amount of columns in your galleries by dragging a slider in the block inspector in the sidebar.
ja_JP: サイドバーのブロックインスペクターでスライダーをドラッグすると、ギャラリーのカラム数を変更できます。

en: Blocks can be anything you need. For instance, you may want to add a subdued quote as part of the composition of your text, or you may prefer to display a giant stylized one. All of these options are available in the inserter.
ja_JP: ブロックは、必要なもの何でもかまいません。たとえば、テキスト構成の一部として目立たない引用符を追加してもよいでしょう。または、巨大で装飾的なものを表示させることもできます。これらのオプションはすべて挿入ツール内で利用できます。

en: The information corresponding to the source of the quote is a separate text field, similar to captions under images, so the structure of the quote is protected even if you select, modify, or remove the source. It&#8217;s always easy to add it back.
ja_JP: 引用の​​ソースに対応する情報は、画像下のキャプションに似た別のテキストフィールドです。このため、ソースを選択、変更、または削除しても、引用自体の​​構造は保護されます。いつでも簡単に戻すことができます。

en: Matt Mullenweg, 2017
ja_JP: マット・マレンウェッグ、2017

en: The editor will endeavor to create a new page and post building experience that makes writing rich posts effortless, and has “blocks” to make it easy what today might take shortcodes, custom HTML, or “mystery meat” embed discovery.
ja_JP: このエディターは、リッチな投稿や固定ページの作成を簡単にする、新しい執筆体験を生み出そうとしています。また「ブロック」によって、現在はショートコード、カスタム HTML、外部埋め込みコード自動ディスカバリー機能が実現していることをより簡単にします。

en: A huge benefit of blocks is that you can edit them in place and manipulate your content directly. Instead of having fields for editing things like the source of a quote, or the text of a button, you can directly change the content. Try editing the following quote:
ja_JP: ブロックの大きな利点は、それぞれの場所で編集し、コンテンツを直接操作できることです。引用ソースやボタン内テキストなどを編集するためのフィールドを持つのではなく、コンテンツを直接変更できます。以下の引用を編集してみてください:

en: Visual Editing
ja_JP: ビジュアル編集

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
ja_JP: もちろん、このような<em>リスト</em>も ^^

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
ja_JP: ボタンやヒーロー画像、区切りなどのレイアウトブロック。

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
ja_JP: YouTube、ツイート、他の WordPress 投稿などの埋め込み。

en: Galleries
ja_JP: ギャラリー

en: Images &amp; Videos
ja_JP: 画像と動画

en: Text &amp; Headings
ja_JP: テキストと見出し

en: Go give it a try, you may discover things WordPress can already add into your posts that you didn&#8217;t know about. Here&#8217;s a short list of what you can currently find there:
ja_JP: お試しいただくと、WordPress が投稿に追加可能でありながら、ご存知ではなかったものを見つけていただけるでしょう、以下はこの投稿が使用しているブロックの簡単なリストです。

en: Imagine everything that WordPress can do is available to you quickly and in the same place on the interface. No need to figure out HTML tags, classes, or remember complicated shortcode syntax. That&#8217;s the spirit behind the inserter—the <code>(+)</code> button you&#8217;ll see around the editor—which allows you to browse all available content blocks and add them into your post. Plugins and themes are able to register their own, opening up all sort of possibilities for rich editing and publishing.
ja_JP: WordPress ができるすべてのことが、すばやく、同じ場所・インターフェイスで可能であると想像してみてください。HTML タグやクラスを理解したり、複雑なショートコード構文を覚える必要はありません。これこそが「挿入」ツール—エディター中にある <code>(+)</code> ボタン—の真髄で、すべての利用可能なコンテンツブロックを閲覧し、投稿に追加することができます。プラグインとテーマは独自のブロックを登録することができ、リッチな編集や公開の可能性を広げます。

en: The <em>Inserter</em> Tool
ja_JP: 「挿入」ツール

en: Try selecting and removing or editing the caption, now you don&#8217;t have to be careful about selecting the image or other text by mistake and ruining the presentation.
ja_JP: キャプションを選択、削除、編集してみてください。画像や他のテキストを間違って選択して、表示を台無しにしないよう気を使わずに済むようになりました。

en: If your theme supports it, you&#8217;ll see the "wide" button on the image toolbar. Give it a try.
ja_JP: テーマでサポートされていれば、画像ツールバーに「幅広」ボタンが表示されます。お試しください。

en: Handling images and media with the utmost care is a primary focus of the new editor. Hopefully, you&#8217;ll find aspects of adding captions or going full-width with your pictures much easier and robust than before.
ja_JP: 画像とメディア取り扱いへの高い気遣いは、新しいエディターのメインフォーカスです。キャプションを追加したり、全幅にするのがより簡単で協力になっているのにお気づきいただけるでしょう。

en: A Picture is Worth a Thousand Words
ja_JP: 百聞は一画像にしかず

en: Headings are separate blocks as well, which helps with the outline and organization of your content.
ja_JP: 見出しは別ブロックとなっており、コンテンツのアウトラインと構成に役立ちます。

en: ... like this one, which is right aligned.
ja_JP: …例えば、右揃えのこれのようなものです。

en: What you are reading now is a <strong>text block</strong> the most basic block of all. The text block has its own controls to be moved freely around the post...
ja_JP: 現在ご覧いただいているのが<strong>テキストブロック</strong>で、すべてのブロックのうち一番基本のブロックです。テキストブロックは、投稿内を自由に移動できる独自のコントロールがついています。

en: The goal of this new editor is to make adding rich content to WordPress simple and enjoyable. This whole post is composed of <em>pieces of content</em>—somewhat similar to LEGO bricks—that you can move around and interact with. Move your cursor around and you&#8217;ll notice the different blocks light up with outlines and arrows. Press the arrows to reposition blocks quickly, without fearing about losing things in the process of copying and pasting.
ja_JP: この新しいエディターのゴールは、WordPress へのリッチコンテンツの追加をシンプルで楽しくすることです。この投稿全体が<em>コンテンツのパーツ</em>—LEGO ブロックのようなもの—により構成されており、動かしたり操作できるようになっています。カーソルを動かすと、様々なブロックが枠線と矢印とともにフォーカスされます。矢印を押すとブロックをすばやく並び替えることができ、コピー & ペーストしているうちに内容が消えてしまう恐れがありません。

en: Of Mountains &amp; Printing Presses
ja_JP: Gutenberg を試してみよう

en: Welcome to the Gutenberg Editor
ja_JP: Gutenberg エディターにようこそ

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Small.
en: Small
ja_JP: 小

en: Support
ja_JP: サポート

en: No comments to show.
ja_JP: 表示できるコメントはありません。

note: translators: 1: author name (inside <a> or <span> tag, based on if they have a URL), 2: post title related to this comment
en: %1$s on %2$s
ja_JP: %2$s に %1$s より

en: Select Post
ja_JP: 投稿を選択

en: Select Week
ja_JP: 週を選択

en: Select Day
ja_JP: 日を選択

en: Select Month
ja_JP: 月を選択

en: Select Year
ja_JP: 年を選択

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Large.
en: Large
ja_JP: 大

[ctx: block description]
en: Add a block that displays content pulled from other sites, like Twitter or YouTube.
ja_JP: Twitter、YouTube など他サイトからコンテンツを引用表示するブロックを追加します。

en: Pagination
ja_JP: ページネーション

en: Scheduled
ja_JP: 予約済み

en: Private
ja_JP: 非公開

en: Published
ja_JP: 公開済み

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Block
ja_JP: ブロック

en: Table of Contents
ja_JP: 目次

note: translators: displayed when a page has an empty title.
en: (no title)
ja_JP: (タイトルなし)

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

en: Experiments
ja_JP: 実験中

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Unique identifier for the revision.
ja_JP: リビジョンの一意の識別子。

en: Gutenberg development mode requires files to be built. Run <code>npm install</code> to install dependencies, <code>npm run build</code> to build the files or <code>npm run dev</code> to build the files and watch for changes. Read the <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> file for more information.
ja_JP: Gutenberg 開発モードは、ファイルのビルドが必要です。<code>npm install</code> を実行して依存のインストール後、<code>npm run build</code> でファイルをビルドするか、または <code>npm run dev</code> でファイルをビルドして差分を監視してください。詳しくは <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> を参照してください。

note: Author of the plugin
en: Gutenberg Team
ja_JP: Gutenberg チーム

en: Discussion
ja_JP: ディスカッション

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s ago
ja_JP: %s前

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s from now
ja_JP: 今から%s

note: translators: %s: Widget type name.
en: Widget type "%s" is not registered.
ja_JP: ウィジェットタイプ「%s」は登録されていません。

note: translators: %s: Widget type name.
en: Widget type "%s" is already registered.
ja_JP: ウィジェットタイプ「%s」はすでに登録されています。

en: Icon names must contain a namespace prefix. Example: my-plugin/my-custom-icon
ja_JP: アイコン名には名前空間接頭詞が必要です。例: my-plugin/my-custom-icon

en: Icon names must not contain uppercase characters.
ja_JP: アイコン名に大文字は使えません。

note: translators: %s: Minimum required version
en: Gutenberg requires WordPress %s or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
ja_JP: Gutenberg が正しく動作するには WordPress %s以降が必要です。Gutenberg を有効化する前に WordPress をアップグレードしてください。

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Demo
ja_JP: デモ
