Plugins - Gutenberg - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (889 entries)

en: Unknown image size.
it: Dimensione immagine sconosciuta.

en: Uploaded image must have positive dimensions.
it: L'immagine caricata deve avere dimensioni positive.

en: Memory
it: Memoria

en: Sorry, you are only allowed to set status to private for guidelines.
it: Puoi solamente impostare lo stato su privato per le linee guida.

en: Toolbar in editor
it: Barra degli strumenti nell'editor

en: Sorry, you are not allowed to view guidelines.
it: Non hai il permesso di visualizzare le linee guida.

en: Content Types
it: Tipi di contenuto

en: Number of terms in this taxonomy.
it: Numero di termini in questa tassonomia.

[ctx: block keyword]
en: lyrics
it: testo

[ctx: block keyword]
en: song
it: canzone

[ctx: block keyword]
en: verse
it: verso

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Avatar block, the Author Name block, and the Author Biography block instead.
it: Questo blocco è deprecato. In alternativa, usa il blocco Avatar, il blocco Nome autore e il blocco Biografia autore.

[ctx: block title]
en: Author (deprecated)
it: Autore (deprecato)

[ctx: block keyword]
en: icon
it: icona

[ctx: block description]
en: Insert an SVG icon.
it: Inserisci un'icona SVG.

[ctx: block title]
en: Icon
it: Icona

[ctx: icon label]
en: Verse
it: Verso

[ctx: icon label]
en: Tip
it: Suggerimento

[ctx: icon label]
en: Table
it: Tabella

[ctx: icon label]
en: Symbol Filled
it: Simbolo pieno

[ctx: icon label]
en: Symbol
it: Simbolo

[ctx: icon label]
en: Styles
it: Stili

[ctx: icon label]
en: Store
it: Negozio

[ctx: icon label]
en: Star Half
it: Mezza stella

[ctx: icon label]
en: Star Filled
it: Stella piena

[ctx: icon label]
en: Star Empty
it: Stella vuota

[ctx: icon label]
en: Shuffle
it: Casuale

[ctx: icon label]
en: Shield
it: Scudo

[ctx: icon label]
en: Share
it: Condivisione

[ctx: icon label]
en: Shadow
it: Ombra

[ctx: icon label]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: icon label]
en: Search
it: Cerca

[ctx: icon label]
en: Scheduled
it: Programmato

[ctx: icon label]
en: Receipt
it: Ricevuta

[ctx: icon label]
en: Quote
it: Citazione

[ctx: icon label]
en: Published
it: Pubblicato

[ctx: icon label]
en: Previous
it: Precedente

[ctx: icon label]
en: Plus Circle
it: Segno più cerchiato

[ctx: icon label]
en: Plus
it: Più

[ctx: icon label]
en: People
it: Persone

[ctx: icon label]
en: Pencil
it: Matita

[ctx: icon label]
en: Payment
it: Pagamento

[ctx: icon label]
en: Paragraph
it: Paragrafo

[ctx: icon label]
en: Next
it: Successivo

[ctx: icon label]
en: More Vertical
it: Più verticale

[ctx: icon label]
en: More Horizontal
it: Più orizzontale

[ctx: icon label]
en: Map Marker
it: Indicatore mappa

[ctx: icon label]
en: Language
it: Lingua

[ctx: icon label]
en: Key
it: Chiave

[ctx: icon label]
en: Image
it: Immagine

[ctx: icon label]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: icon label]
en: Heading
it: Titolo

[ctx: icon label]
en: Group
it: Gruppo

[ctx: icon label]
en: Gallery
it: Galleria

[ctx: icon label]
en: External
it: Esterno

[ctx: icon label]
en: Error
it: Errore

[ctx: icon label]
en: Envelope
it: Busta

[ctx: icon label]
en: Drawer Right
it: Cassetto a destra

[ctx: icon label]
en: Drawer Left
it: Cassetto a sinistra

[ctx: icon label]
en: Create
it: Crea

[ctx: icon label]
en: Cover
it: Copertina

[ctx: icon label]
en: Comment
it: Commento

[ctx: icon label]
en: Chevron Up Small
it: Freccia di espansione piccola in su

[ctx: icon label]
en: Chevron Up Down
it: Freccia di espansione su/giù

[ctx: icon label]
en: Chevron Up
it: Freccia di espansione in su

[ctx: icon label]
en: Chevron Right Small
it: Freccia di espansione piccola a destra

[ctx: icon label]
en: Chevron Right
it: Freccia di espansione a destra

[ctx: icon label]
en: Chevron Left Small
it: Freccia di espansione piccola a sinistra

[ctx: icon label]
en: Chevron Left
it: Freccia di espansione a sinistra

[ctx: icon label]
en: Chevron Down Small
it: Freccia di espansione piccola in giù

[ctx: icon label]
en: Chevron Down
it: Freccia di espansione in giù

[ctx: icon label]
en: Check
it: Spunta

[ctx: icon label]
en: Chart Bar
it: Grafico a barre

[ctx: icon label]
en: Caution
it: Attenzione

[ctx: icon label]
en: Category
it: Categoria

[ctx: icon label]
en: Cart
it: Carrello

[ctx: icon label]
en: Capture Video
it: Cattura video

[ctx: icon label]
en: Capture Photo
it: Scatta foto

[ctx: icon label]
en: Calendar
it: Calendario

[ctx: icon label]
en: Block Table
it: Blocco Tabella

[ctx: icon label]
en: Block Meta
it: Blocco Meta

[ctx: icon label]
en: Block Default
it: Blocco predefinito

[ctx: icon label]
en: Bell
it: Campana

[ctx: icon label]
en: At Symbol (@)
it: Simbolo chiocciola (@)

[ctx: icon label]
en: Arrow Up
it: Freccia su

[ctx: icon label]
en: Arrow Up Right
it: Freccia su destra

[ctx: icon label]
en: Arrow Up Left
it: Freccia su sinistra

[ctx: icon label]
en: Arrow Right
it: Freccia destra

[ctx: icon label]
en: Arrow Left
it: Freccia sinistra

[ctx: icon label]
en: Arrow Down
it: Freccia giù

[ctx: icon label]
en: Arrow Down Right
it: Freccia giù destra

[ctx: icon label]
en: Arrow Down Left
it: Freccia giù sinistra

en: Artifact
it: Artefatto

en: Additional Guidelines
it: Linee guida aggiuntive

en: Site Context
it: Contesto del sito

en: Image Guidelines
it: Linee guida per le immagini

en: View Guideline Type
it: Visualizza il tipo di linea guida

en: Update Guideline Type
it: Aggiorna tipo di linea guida

en: Search Guideline Types
it: Cerca tipi di linee guida

en: No guideline types found.
it: Nessun tipo di linea guida trovato.

en: Add or remove guideline types
it: Aggiungi o rimuovi tipi di linee guida

en: Add Guideline Type
it: Aggiungi tipo di linea guida

[ctx: taxonomy singular name]
en: Guideline Type
it: Tipo di linea guida

[ctx: taxonomy general name]
en: Guideline Types
it: Tipi di linee guida

en: View Guidelines
it: Visualizza linee guida

en: View Guideline
it: Visualizza linea guida

en: Search Guidelines
it: Cerca linee guida

en: No guidelines found in Trash.
it: Nessuna linea guida presente nel cestino.

en: No guidelines found.
it: Nessuna linea guida trovata.

en: New Guideline
it: Nuova linea guida

en: Guidelines list navigation
it: Navigazione elenco delle linee guida

en: Guidelines list
it: Elenco delle linee guida

en: Guideline updated.
it: Linea guida aggiornata.

en: Guideline scheduled.
it: Linea guida pianificata.

en: Guideline reverted to draft.
it: Linea guida riconvertita in bozza.

en: Guideline published privately.
it: Linea guida pubblicata privatamente.

en: Guideline published.
it: Linea guida pubblicata.

en: Filter guidelines list
it: Filtra elenco delle linee guida

en: Edit Guideline
it: Modifica linea guida

en: All Guidelines
it: Tutte le linee guida

en: Add Guideline
it: Aggiungi linea guida

[ctx: post type singular name]
en: Guideline
it: Linea guida

[ctx: post type general name]
en: Guidelines
it: Linee guida

en: Could not restore revision.
it: Impossibile ripristinare la revisione.

en: Revision not found.
it: Revisione non trovata.

en: Sorry, you are not allowed to restore revisions.
it: Non hai i permessi per ripristinare le revisioni.

en: Sorry, you are not allowed to delete revisions.
it: Non hai i permessi per cancellare le revisioni.

en: Unique identifier for the revision to restore.
it: Identificatore univoco della revisione da ripristinare.

en: The ID of the author of the guidelines.
it: L'ID dell'autore delle linee guida.

en: The date the guidelines were last modified, as GMT.
it: La data in cui le linee guida sono state modificate l'ultima volta, secondo il fuso orario GMT.

en: The date the guidelines were created, as GMT.
it: La data in cui le linee guida sono state create, secondo il fuso orario GMT.

en: guideline_categories must be a JSON object.
it: guideline_categories deve essere un oggetto JSON.

en: The guideline categories and their content.
it: Le categorie delle linee guida e i relativi contenuti.

en: The status of the guidelines (draft or publish).
it: Lo stato delle linee guida (bozza o pubblicazione).

en: Unique identifier for the guidelines.
it: Identificatore univoco per le linee guida.

en: Guidelines already exist. Use PATCH to update.
it: Le linee guida esistono già. Usa PATCH per aggiornare.

en: Sorry, you are not allowed to delete guidelines.
it: Non hai i permessi per eliminare le linee guida.

en: Sorry, you are not allowed to view the guidelines.
it: Non hai i permessi per visualizzare le linee guida.

en: Limit response to guidelines with a specific status.
it: Limita la risposta alle linee guida con uno stato specifico.

en: Limit response to guidelines for a specific block type.
it: Limita la risposta alle linee guida per un tipo di blocco specifico.

en: Limit response to a specific guideline category.
it: Limita la risposta a una categoria specifica di linee guida.

en: Gutenberg Experiments
it: Esperimenti di Gutenberg

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Guidelines
it: Linee guida

[ctx: experiments group name]
en: Templates
it: Template

en: Full-page client-side navigation
it: Navigazione client-side a pagina intera

[ctx: experiments group name]
en: Interactivity
it: Interattività

[ctx: experiments group name]
en: Blocks
it: Blocchi

en: Dashboard (Beta)
it: Bacheca (Beta)

en: Add taxonomy
it: Aggiungi tassonomia

en: User taxonomy
it: Tassonomia utente

en: User taxonomies
it: Tassonomie utente

en: Limit results to taxonomies attached to one or more of the given post types.
it: Limita i risultati alle tassonomie collegate a uno o più dei tipi di articolo indicati.

note: translators: %s: taxonomy slug
en: The taxonomy key "%s" is already in use by a built-in or plugin-registered taxonomy.
it: La chiave della tassonomia "%s" è già utilizzata da una tassonomia nativa o registrata da un plugin.

en: Another user-defined taxonomy already uses this key.
it: Un altro tipo di tassonomia definita dall'utente utilizza già questa chiave.

en: Taxonomy keys must be 1–32 characters and may only contain lowercase letters, numbers, hyphens, and underscores.
it: Le chiavi della tassonomia devono avere una lunghezza compresa tra 1 e 32 caratteri e possono contenere solo lettere minuscole, numeri, trattini e caratteri di sottolineatura.

en: Typed taxonomy configuration.
it: Configurazione della tassonomia tipizzata.

en: Post types attached to this taxonomy.
it: Tipi di articolo collegati a questa tassonomia.

note: translators: %s: Connector name.
en: API key for the %s connector.
it: Chiave API per il connettore %s.

note: translators: %s: Connector name.
en: %s API Key
it: Chiave API %s

note: translators: %s: AI provider ID.
en: The provider "%s" is not registered in the AI client registry.
it: Il fornitore "%s" non è registrato nel registro dei client IA.

en: Text and image generation with GPT and Dall-E.
it: Generazione di testi e immagini con GPT e Dall-E.

en: Text and image generation with Gemini and Imagen.
it: Generazione di testi e immagini con Gemini e Imagen.

en: Text generation with Claude.
it: Generazione di testi con Claude.

en: Protect your site from spam.
it: Proteggi il tuo sito dallo spam.

en: Akismet Anti-Spam
it: Antispam Akismet

en: Default form configuration.
it: Configurazione del modulo predefinita.

en: List of default views.
it: Elenco delle visualizzazioni predefinite.

en: Default layout configurations.
it: Configurazioni di layout predefinite.

en: Default view configuration.
it: Configurazione della visualizzazione predefinita.

en: Sorry, you are not allowed to read view config.
it: Non hai i permessi per leggere la configurazione di visualizzazione.

en: Entity name.
it: Nome entità.

en: Entity kind.
it: Tipo di entità.

en: The Navigation Overlay template defines an overlay area that typically contains navigation links and can be toggled open and closed.
it: Il template Overlay di navigazione definisce un'area di sovrapposizione che solitamente contiene link di navigazione e può essere aperta e chiusa.

en: Provider logo path must be located within the plugins or must-use plugins directory.
it: Il percorso del logo del fornitore deve trovarsi all'interno della directory dei plugin o dei plugin obbligatori.

en: Note:
it: Nota:

en: Collaboration
it: Collaborazione

en: Enable Real-Time Collaboration
it: Abilita la collaborazione in tempo reale

en: Sync Update
it: Sincronizza l'aggiornamento

en: Sync Updates
it: Sincronizza gli aggiornamenti

en: The icon content (SVG markup).
it: Il contenuto dell'icona (markup SVG).

en: The icon label.
it: L'etichetta dell'icona.

en: The icon name.
it: Il nome dell'icona.

note: translators: %s is the name of any user-provided name
en: Icon not found: "%s".
it: Icona non trovata: "%s".

en: Icon name.
it: Nome dell'icona.

en: Failed to store sync update.
it: Impossibile memorizzare l'aggiornamento di sincronizzazione.

en: Invalid sync update type.
it: Tipo di aggiornamento di sincronizzazione non valido.

en: Failed to remove updates during compaction.
it: Impossibile rimuovere gli aggiornamenti durante la compattazione.

en: Request body is too large.
it: Il contenuto della richiesta è troppo grande.

note: translators: %s: The room name encodes the current entity being synced.
en: You do not have permission to sync this entity: %s.
it: Non hai i permessi per sincronizzare questa entità: %s.

en: Client ID is already in use by another user.
it: L'ID del client è già usato da un altro utente.

en: You do not have permission to perform this action
it: Non hai i permessi per eseguire questa azione

en: The connector registry instance must be set during the <code>init</code> action.
it: L'istanza del registro del connettore deve essere impostata durante l'azione <code>init</code>.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" not found.
it: Connettore "%s" non trovato.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" plugin is_active must be callable.
it: Il plugin "%s" del connettore is_active deve essere richiamabile.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" authentication env_var_name must be a non-empty string.
it: L'autenticazione "%s" del connettore env_var_name deve essere una stringa non vuota.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" authentication constant_name must be a non-empty string.
it: La costante_name dell'autenticazione "%s" del connettore deve essere una stringa non vuota.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" authentication setting_name must be a non-empty string.
it: Il parametro "%s" setting_name dell'autenticazione del connettore deve essere una stringa non vuota.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" authentication method must be "api_key" or "none".
it: Il metodo di autenticazione del connettore "%s" deve essere "api_key" or "none".

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" requires an "authentication" array.
it: Il connettore "%s" richiede un array "authentication".

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" requires a non-empty "type" string.
it: Il connettore "%s" richiede una stringa "type" non vuota.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" requires a non-empty "name" string.
it: Il connettore "%s" richiede una stringa "name" non vuota.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" is already registered.
it: Il connettore "%s" è già registrato.

en: Connector ID must contain only lowercase alphanumeric characters, hyphens, and underscores.
it: L'ID del connettore deve contenere solo caratteri alfanumerici minuscoli, trattini e trattini bassi.

en: Icon content does not contain valid SVG markup.
it: Il contenuto dell'icona non contiene markup SVG valido.

en: Icon content must be a string.
it: Il contenuto dell'icona deve essere una stringa.

en: Icons must provide either `content` or `filePath`.
it: Le icone devono fornire `content` o `filePath`.

en: Icon label must be a string.
it: L'etichetta dell'icona deve essere una stringa.

note: translators: %s is the name of any user-provided key
en: Invalid icon property: "%s".
it: Proprietà icona non valida: "%s".

en: Icon is already registered.
it: L'icona è già registrata.

en: Icon name must be a string.
it: Il nome dell'icona deve essere una stringa.

en: Core icon collection manifest must provide valid a "filePath" for each icon.
it: Il manifesto della raccolta di icone del core deve fornire un "filePath" valido per ogni icona.

en: Core icon collection manifest is empty or invalid.
it: Il manifesto della raccolta di icone del core è vuoto o non valido.

en: Core icon collection manifest is missing or unreadable.
it: Il manifesto della raccolta di icone del core è mancante o illeggibile.

en: Pause
it: Pausa

[ctx: track title, artist name, album name]
note: translators: %1$s: track title, %2$s artist name, %3$s: album name.
en: %1$s by %2$s from the album %3$s
it: %1$s di %2$s dall'album %3$s

en: Select to play this track
it: Seleziona per riprodurre questo brano

note: translators: %s: Visually hidden label for the track length (screen reader text).
en: Length:
it: Lunghezza:

en: Unknown title
it: Titolo sconosciuto

[ctx: next image in lightbox]
en: Next
it: Successivo

[ctx: previous image in lightbox]
en: Previous
it: Precedente

note: translators: %1$s: current image index, %2$s: total number of images
en: Enlarge %1$s of %2$s
it: Ingrandisci %1$s di %2$s

note: translators: %1$s: current image index, %2$s: total number of images, %3$s: Image alt text
en: Enlarged image %1$s of %2$s: %3$s
it: Immagine ingrandita %1$s di %2$s: %3$s

note: translators: %1$s: current image index, %2$s: total number of images
en: Enlarged image %1$s of %2$s
it: Immagine ingrandita %1$s di %2$s

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with vertically and horizontally centered navigation
it: Una sovrapposizione di navigazione con navigazione centrata verticalmente e orizzontalmente

en: Overlay with centered navigation
it: Overlay con navigazione centrata

en: Get started today!
it: Inizia oggi!

en: Find out how we can help your business.
it: Scopri come possiamo aiutare la tua attività.

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with vertically and horizontally centered navigation, site info, and a CTA
it: Una sovrapposizione di navigazione con navigazione centrata verticalmente e orizzontalmente, informazioni sul sito e una CTA

en: Overlay with site info and CTA
it: Overlay con info sul sito e CTA

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with orange background site title and tagline
it: Una sovrapposizione di navigazione con il titolo e il motto del sito con sfondo arancione

en: Overlay with orange background
it: Overlay con uno sfondo arancione

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with black background and big white text
it: Una sovrapposizione di navigazione con sfondo nero e testo bianco grande

en: Overlay with black background
it: Overlay con sfondo nero

note: translators: %s is the CSS that was provided.
en: The CSS must not contain "%s".
it: Il CSS non deve contenere "%s".

note: translators: %s is the CSS that was provided.
en: The CSS must not end in "%s".
it: Il CSS non deve terminare con "%s".

[ctx: block keyword]
en: close
it: chiudi

[ctx: block description]
en: A customizable button to close overlays.
it: Un pulsante personalizzabile per chiudere gli overlay.

[ctx: block title]
en: Navigation Overlay Close
it: Chiusura overlay di navigazione

[ctx: block description]
en: Display a breadcrumb trail showing the path to the current page.
it: Visualizza i breadcrumb mostrando il percorso fino alla pagina attuale.

en: Redirects the default site editor (Appearance > Design) to use the extensible site editor page.
it: Reindirizza l'editor del sito predefinito (Aspetto > Design) per utilizzare la pagina dell'editor del sito estensibile.

en: Extensible Site Editor
it: Editor del sito estensibile

[ctx: Block pattern category]
en: Display your website navigation.
it: Visualizza la navigazione del tuo sito web.

[ctx: Block pattern category]
en: Navigation
it: Navigazione

en: Navigation Overlay
it: Overlay di navigazione

note: translators: %s is the search term.
en: Search results for: &#8220;%s&#8221;
it: Risultati della ricerca per: "%s"

note: translators: %s: Post title.
en: Responses to &#8220;%s&#8221;
it: Risposte a &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: Post title.
en: Response to &#8220;%s&#8221;
it: Risposta a &#8220;%s&#8221;

note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s response to &#8220;%2$s&#8221; | %1$s responses to &#8220;%2$s&#8221;
it[0]: %1$s risposta a &#8220;%2$s&#8221;
it[1]: %1$s risposte a &#8220;%2$s&#8221;

note: translators: %s: Post title.
en: One response to &#8220;%s&#8221;
it: Una risposta a &#8220;%s&#8221;

note: translators: Note notification email subject. 1: Site title, 2: Post title.
en: [%1$s] Note: "%2$s"
it: [%1$s] Nota: "%2$s"

en: You can see all notes on this post here:
it: Puoi vedere tutte le note di questo articolo qui:

note: translators: %s: Note text.
en: resolved/reopened
it: risolte/riaperte

note: translators: 1: Note author's name, 2: Note author's IP address, 3: Note author's hostname.
en: Author: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
it: Autore: %1$s (Indirizzo IP: %2$s, %3$s)

note: translators: %s: Post title.
en: New note on your post "%s"
it: Nuova nota sul tuo articolo "%s"

en: Email me whenever anyone posts a note
it: Inviami un'e-mail ogni volta che qualcuno pubblica una nota

note: translators: %s: comment page number
en: Comments Page %s
it: Pagina dei commenti %s

en: Workflow Palette
it: Palette dei flussi di lavoro

[ctx: block title]
en: Tabs
it: Schede

[ctx: block title]
en: Tab
it: Scheda

en: Template Activation
it: Attivazione del template

en: Inline styles for editor assets.
it: Stili in linea per le risorse dell'editor.

en: Inline scripts for editor assets.
it: Script in linea per le risorse dell'editor.

en: Editor styles data.
it: Dati degli stili dell'editor.

en: Editor scripts data.
it: Dati degli script dell'editor.

en: Limit result set to attachments of a particular MIME type or MIME types.
it: Limita il set di risultati agli allegati di un particolare tipo MIME o tipi MIME.

en: Limit result set to attachments of a particular media type or media types.
it: Limita il set di risultati agli allegati di un particolare tipo o tipi di media.

note: translators: %s: page number
en: Page %s
it: Pagina %s

en: Page not found
it: Pagina non trovata

[ctx: block description]
en: Display a custom date.
it: Visualizza una data personalizzata.

[ctx: block description]
en: Displays a foldable layout that groups content in collapsible sections.
it: Visualizza un layout che raggruppa i contenuti in sezioni compresse espandibili.

[ctx: block description]
en: Contains the hidden or revealed content beneath the heading.
it: Contiene il contenuto nascosto o rivelato al di sotto del titolo.

[ctx: block description]
en: Wraps the heading and panel in one unit.
it: Racchiude il titolo e il pannello in una unità.

[ctx: block description]
en: Displays a heading that toggles the accordion panel.
it: Visualizza un titolo che mostra/nasconde il pannello accordion.

[ctx: block keyword]
en: term title
it: titolo del termine

[ctx: block description]
en: Displays the name of a taxonomy term.
it: Visualizza il nome di un termine di tassonomia.

[ctx: block title]
en: Term Name
it: Nome del termine

[ctx: block description]
en: Displays the post count of a taxonomy term.
it: Visualizza il conteggio degli articoli di un termine della tassonomia.

[ctx: block title]
en: Term Count
it: Conteggio termini

[ctx: block keyword]
en: mathematics
it: matematica

[ctx: block description]
en: Display mathematical notation using LaTeX.
it: Visualizza notazione matematica utilizzando LaTeX.

[ctx: block title]
en: Math
it: Matematica

[ctx: block title]
en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Notes
it: Note

note: translators: %s: Note text. translators: %s: note excerpt
en: Note: %s
it: Nota: %s

en: Type of the comment.
it: Tipo di commento.

en: Creating comment failed.
it: Impossibile creare il commento.

en: Comment field exceeds maximum length allowed.
it: Il campo del commento supera la lunghezza massima consentita.

en: Creating a comment requires valid author name and email values.
it: Creare un commento richiede valori corretti per il nome e l'email dell'autore.

en: Invalid comment content.
it: Contenuto del commento non valido.

en: Cannot create a comment with that type.
it: Impossibile creare un commento con questo tipo.

en: Sorry, you are not allowed to read this comment.
it: Non hai i permessi per leggere questo commento.

note: translators: %s: List of forbidden parameters.
en: Query parameter not permitted: %s
it: Parametro della query non permesso: %s

en: Sorry, you are not allowed to read comments without a post.
it: Non hai i permessi per leggere i commenti senza un articolo.

en: Sorry, this post type does not support notes.
it: Questo post type non supporta le note.

en: Note resolution status
it: Stato di risoluzione delle note

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

[ctx: block description]
en: Show minutes required to finish reading the post. Can also show a word count.
it: Mostra i minuti necessari per finire la lettura dell'articolo. Può anche mostrare un conteggio delle parole.

note: translators: %s: the number of characters in the post.
en: %s character | %s characters
it[0]: %s carattere
it[1]: %s caratteri

[ctx: Range of minutes to read]
note: translators: 1: minimum minutes, 2: maximum minutes to read the post.
en: %1$s–%2$s minutes
it: %1$s–%2$s minuti

[ctx: block keyword]
en: tags
it: tag

[ctx: block keyword]
en: taxonomy
it: tassonomia

[ctx: block keyword]
en: terms
it: termini

[ctx: block title]
en: Terms Query
it: Query termini

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a taxonomy term, like the name, description, and more.
it: Contiene gli elementi dei blocchi usati per presentare un termine di tassonomia, come il nome, la descrizione, e altro.

[ctx: block title]
en: Term Template
it: Template del termine

[ctx: block bindings source]
en: Term Data
it: Dati del termine

[ctx: block title]
en: Accordion Panel
it: Pannello accordion

[ctx: block title]
en: Accordion Heading
it: Header dell'accordion

[ctx: block title]
en: Accordion Item
it: Elemento dell'accordion

[ctx: social link block variation name]
en: Share Icon
it: Icona condividi

[ctx: social link block variation name]
en: Mail
it: Email

[ctx: social link block variation name]
en: RSS Feed
it: Feed RSS

[ctx: block description]
en: Describe in a few words what this site is about. This is important for search results, sharing on social media, and gives overall clarity to visitors.
it: Descrivi in poche parole di cosa tratta questo sito. Questo è importante per i risultati di ricerca, la condivisione sui social media, e rende tutto più chiaro per chi lo visita.

en: Comments pagination
it: Paginazione dei commenti

en: Enlarge
it: Ingrandisci

[ctx: Shadow name]
en: Crisp
it: Definita

[ctx: Shadow name]
en: Outlined
it: Contorno

[ctx: Shadow name]
en: Sharp
it: Nitida

[ctx: Shadow name]
en: Deep
it: Profonda

[ctx: Shadow name]
en: Natural
it: Naturale

note: translators: %d: number of results.
en: %d result found | %d results found
it[0]: %d risultato trovato
it[1]: %d risultati trovati

[ctx: Aspect ratio name]
en: Tall - 9:16
it: Alto - 9:16

[ctx: Aspect ratio name]
en: Wide - 16:9
it: Largo - 16:9

[ctx: Aspect ratio name]
en: Classic Portrait - 2:3
it: Ritratto classico - 2:3

[ctx: Aspect ratio name]
en: Classic - 3:2
it: Classico - 3:2

[ctx: Aspect ratio name]
en: Portrait - 3:4
it: Ritratto - 3:4

[ctx: Aspect ratio name]
en: Square - 1:1
it: Quadrato - 1:1

[ctx: block description]
en: Display the total number of results in a query.
it: Visualizza il numero totale di risultati in una query.

[ctx: block title]
en: Query Total
it: Totale delle query

en: Enables the Global Styles color randomizer in the Site Editor; a utility that lets you mix the current color palette pseudo-randomly.
it: Abilita il randomizzatore di colori Global Styles nell'Editor del sito: un'utilità che ti consente di mescolare la tavolozza dei colori corrente in modo pseudo-casuale.

en: Enables new blocks to allow building forms. You are likely to experience UX issues that are being addressed.
it: Abilita nuovi blocchi che consentono la costruzione di moduli. È probabile sperimentare dei problemi di UX su cui si sta ancora lavorando.

en: Enables experimental blocks on a rolling basis as they are developed. (Warning: these blocks may have significant changes during development that cause validation errors and display issues.)
it: Abilita i blocchi sperimentali man mano che vengono sviluppati. (Attenzione: questi blocchi potrebbero subire modifiche significative durante lo sviluppo che possono causare errori di convalida e problemi di visualizzazione.)

note: translators: 1: Start index of posts, 2: End index of posts, 3: Total number of posts
en: Displaying %1$s – %2$s of %3$s
it: Visualizzati da %1$s a %2$s di %3$s

note: translators: 1: Start index of posts, 2: Total number of posts
en: Displaying %1$s of %2$s
it: Visualizzati %1$s di %2$s

en: Sorry, comments are closed for this item.
it: I commenti sono chiusi per questo articolo.

en: Sorry, you are not allowed to read the post for this comment.
it: Non hai i permessi per leggere l'articolo associato a questo commento.

en: Sorry, you are not allowed to create a comment on this post.
it: Non hai i permessi per creare un commento per questo articolo.

en: Sorry, you are not allowed to create this comment without a post.
it: Non hai i permessi per creare questo commento senza un articolo.

note: translators: %s: Request parameter.
en: Sorry, you are not allowed to edit '%s' for comments.
it: Non hai i permessi per modificare '%s' nei commenti.

en: Sorry, you must be logged in to comment.
it: Devi essere connesso per commentare.

[ctx: block keyword]
en: custom post types
it: custom post type

[ctx: block keyword]
en: blogs
it: blog

[ctx: block keyword]
en: categories
it: categorie

[ctx: block description]
en: Display a list of all terms of a given taxonomy.
it: Visualizza un elenco di termini di una determinata tassonomia.

[ctx: block title]
en: Terms List
it: Elenco dei termini

en: Attachment file size
it: Dimensione del file allegato

en: Original attachment file name
it: Nome originale del file allegato

en: Invalid post ID, only images and PDFs can be sideloaded.
it: ID dell'articolo non valido, è possibile effettuare il sideload solo di immagini e file PDF.

en: Whether to convert image formats.
it: Se convertire o meno i formati delle immagini.

en: Whether to generate image sub sizes.
it: Se generare o meno le sottodimensioni delle immagini.

en: Unique identifier for the attachment.
it: Identificatore univoco per l'allegato.

en: Plugin that registered the template.
it: Il plugin che ha registrato il template.

[ctx: block description]
en: A cloud of popular keywords, each sized by how often it appears.
it: Una nuvola di parole chiave popolari, ognuna grande in proporzione a quanto spesso appare.

[ctx: block description]
en: An organized collection of items displayed in a specific order.
it: Una raccolta organizzata di elementi visualizzati in un ordine specifico.

[ctx: block description]
en: An individual item within a list.
it: Un elemento singolo all'interno di un elenco.

en: Experimental blocks
it: Blocchi sperimentali

en: All items
it: Tutti gli elementi

en: Block name must be a string or array.
it: Il nome del blocco deve essere una stringa o un array.

[ctx: block title]
en: Widget Group
it: Gruppo di widget

[ctx: block title]
en: Widget Area
it: Area widget

en: Enables full-page client-side navigation, powered by the Interactivity API.
it: Abilita la navigazione lato client a pagina intera usando l'Interactivity API.

en: Use as a `pre_render_block` filter is deprecated. Use with `render_block_data` instead.
it: L'uso come filtro "pre_render_block" è deprecato. Utilizza invece con "render_block_data".

note: translators: 1: A URL to a post, 2: Hidden accessibility text: Post title
en: … <a class="wp-block-latest-posts__read-more" href="%1$s" rel="noopener">Read more<span class="screen-reader-text">: %2$s</span></a>
it: … <a class="wp-block-latest-posts__read-more" href="%1$s" rel="noopener noreferrer">Leggi tutto<span class="screen-reader-text">: %2$s</span></a>

en: Enables enhancements to the Grid block that let you move and resize items in the editor canvas.
it: Abilita i miglioramenti al blocco Griglia che consentono di spostare e ridimensionare gli elementi nell'area dell'editor.

en: Grid interactivity
it: Interattività della griglia

en: `boolean` type for second argument `$settings` is deprecated. Use `array()` instead.
it: Il tipo "boolean" per il secondo argomento "$settings" è deprecato. Usa "array()".

[ctx: block description]
en: Reuse this design across your site.
it: Riusa questo design su tutto il tuo sito.

[ctx: block bindings source]
en: Post Data
it: Dati dell'articolo

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block. %s represents a pattern's slug.
en: [block rendering halted for pattern "%s"]
it: [rendering del blocco arrestato per il pattern "%s"]

en: Unknown author
it: Autore sconosciuto

[ctx: block description]
en: A form.
it: Un modulo.

[ctx: block title]
en: Form
it: Modulo

[ctx: block keyword]
en: button
it: pulsante

[ctx: block keyword]
en: submit
it: invia

[ctx: block description]
en: A submission button for forms.
it: Un pulsante di invio per moduli.

[ctx: block title]
en: Form Submit Button
it: Pulsante di invio del modulo

[ctx: block keyword]
en: message
it: messaggio

[ctx: block keyword]
en: notification
it: notifica

[ctx: block description]
en: Provide a notification message after the form has been submitted.
it: Mostra un messaggio di notifica dopo l'invio del modulo.

[ctx: block title]
en: Form Submission Notification
it: Notifica dell'invio del modulo

[ctx: block description]
en: The basic building block for forms.
it: Il blocco di base per la creazione di moduli.

[ctx: block title]
en: Input Field
it: Campo input

en: Trash
it: Cestinato

en: Drafts
it: Bozze

en: Form and input blocks
it: Blocchi Modulo e Input

en: Enlarged image
it: Immagine ingrandita

en: Form submission
it: Invio del modulo

note: translators: %s: The request URI.
en: Form submission from %1$s
it: Invio del modulo da %1$s

[ctx: block description]
en: Display footnotes added to the page.
it: Visualizza le note a piè di pagina aggiunte alla pagina.

note: Translators: %d: Integer representing the number of return links on the page.
en: Jump to footnote reference %1$d
it: Salta al riferimento nella nota a piè di pagina %1$d

en: Fonts
it: Font

en: All patterns
it: Tutti i pattern

note: translators: %s: taxonomy's label
en: Display a list of assigned terms from the taxonomy: %s
it: Visualizza un elenco di termini assegnati dalla tassonomia: %s

en: Page Loaded.
it: Pagina caricata.

en: Loading page, please wait.
it: Caricamento pagina, attendi.

[ctx: block title]
en: Date
it: Data

[ctx: block title]
en: Content
it: Contenuto

[ctx: block keyword]
en: toggle
it: attiva/disattiva

en: Connectors
it: Connettori

en: Submit Search
it: Invia ricerca

[ctx: block keyword]
en: reusable
it: riutilizzabile

en: Footnotes
it: Note a piè di pagina

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Open command palette
it: Apri la palette dei comandi

en: My patterns
it: I miei pattern

en: `experimental-link-color` is no longer supported. Use `link-color` instead.
it: `experimental-link-color` non è più supportato. Usa `link-color` al suo posto.

[ctx: block title]
en: Pattern Placeholder
it: Segnaposto del pattern

[ctx: block keyword]
en: references
it: riferimenti

[ctx: block title]
en: Footnotes
it: Note a piè di pagina

en: The date the guidelines were last modified, in the site's timezone.
it: La data in cui le linee guide sono state modificate per l'ultima volta, nel fuso orario del sito.

note: translators: %s: duotone colors
en: "%s" in theme.json settings.color.duotone is not a hex or rgb string.
it: "%s" in theme.json settings.color.duotone non è una stringa hex o rgb.

[ctx: block title]
en: Title
it: Titolo del contenuto

[ctx: block title]
en: Excerpt
it: Riassunto

en: Pending
it: In attesa

en: Expand search field
it: Espandi campo di ricerca

note: translators: %s: duotone filter ID
en: The duotone id "%s" is not registered in theme.json settings
it: L’id bicromia "%s" non è registrato nelle impostazioni di theme.json

note: translators: %s: Image alt text.
en: Enlarged image: %s
it: Immagine ingrandita: %s

en: Enlarged images
it: Immagini ingrandite

[ctx: block description]
en: Hide and show additional content.
it: Nascondi o mostra contenuto aggiuntivo.

[ctx: block description]
en: Add an image or video with a text overlay.
it: Aggiungi un'immagine o video con un overlay di testo.

[ctx: block description]
en: Display an image to represent this site. Update this block and the changes apply everywhere.
it: Visualizza un'immagine per rappresentare questo sito. Aggiorna questo blocco e le modifiche saranno applicate ovunque.

en: Invalid post parent ID.
it: ID dell'articolo genitore non valido.

en: The date the template was published, in the site's timezone.
it: La data di pubblicazione del template, nel fuso orario del sito

en: The ID for the parent of the revision.
it: L'ID per il genitore della revisione.

[ctx: block keyword]
en: list
it: lista

[ctx: block keyword]
en: disclosure
it: rivela

[ctx: block title]
en: Details
it: Dettagli

note: translators: %s: the number of minutes to read the post.
en: %s minute | %s minutes
it[0]: %s minuto
it[1]: %s minuti

[ctx: block title]
en: Time to Read
it: Tempo di lettura

note: translators: %d is the post ID.
en: Untitled post %d
it: Articolo senza titolo %d

note: Description of the plugin
en: Printing since 1440. This is the development plugin for the block editor, site editor, and other future WordPress core functionality.
it: Stampa dal 1440. Questo è il plugin di sviluppo per l'editor a blocchi, l'editor del sito e altre future funzionalità del core di WordPress.

note: translators: 1: theme.json, 2: Value name, 3: Value path, 4: Another value name.
en: Your %1$s file uses a dynamic value (%2$s) for the path at %3$s. However, the value at %3$s is also a dynamic value (pointing to %4$s) and pointing to another dynamic value is not supported. Please update %3$s to point directly to %4$s.
it: Il file %1$s utilizza un valore dinamico (%2$s) per il percorso che punta a %3$s. Tuttavia, anche %3$s è un valore dinamico (punta a %4$s) e il puntamento a un altro valore dinamico non è supportato. Aggiorna %3$s per puntare direttamente a %4$s.

en: Block inspector tab display overrides.
it: Sostituzioni della visualizzazione della scheda dell'Ispettore blocchi.

[ctx: block keyword]
en: page
it: pagina

[ctx: block description]
en: Displays a page inside a list of all pages.
it: Visualizza una pagina all'interno di un elenco di tutte le pagine.

[ctx: block title]
en: Page List Item
it: Elemento elenco pagina

en: Color randomizer
it: Generatore di colori casuali

en: Indicates whether the current theme supports block-based templates.
it: Indica se il tema corrente supporta template basati su blocchi.

note: translators: %s is post ID to describe the link for screen readers.
en: untitled post %s
it: articolo %s senza titolo

en: Raw size value must be a string, integer or a float.
it: Il valore della dimensione grezza deve essere una stringa, un intero o un numero con decimali.

en: There&#8217;s no content to show here yet.
it: Non c'è ancora contenuto da mostrare.

[ctx: block title]
en: Comments Previous Page
it: Pagina precedente dei commenti

[ctx: block title]
en: Comments Next Page
it: Pagina successiva dei commenti

en: $store must be an instance of WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg
it: $store deve essere un'istanza di WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg

en: Disables custom spacing sizes.
it: Disabilita dimensione della spaziatura personalizzata.

en: Disables output of layout styles.
it: Disabilita l'output degli stili del layout.

en: The template prefix for the created template. This is used to extract the main template type, e.g. in `taxonomy-books` extracts the `taxonomy`
it: Il prefisso del template creato. Si usa per estrarre il tipo di template principale, ad esempio da `tassonomia-libri` si estrae la `tassonomia`

en: Indicates if a template is custom or part of the template hierarchy
it: Indica se un template è personalizzato o è parte della gerarchia di template

en: The slug of the template to get the fallback for
it: Lo slug del template per cui ottenere l'alternativa predefinita

note: translators: %s: search query
en: Search results for: "%s"
it: Risultati della ricerca per: "%s"

en: Whether the V2 of the list block that uses inner blocks should be enabled.
it: Se è necessario abilitare la V2 del blocco elenco che usa i blocchi interni.

en: Active theme spacing scale.
it: Scala di spaziatura del tema attivo.

en: Active theme spacing sizes.
it: Dimensioni di spaziatura del tema attivo.

en: Some of the theme.json settings.spacing.spacingScale values are invalid
it: Alcuni dei valori di theme.json settings.spacing.spacingScale non sono validi

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s response | %s responses
it[0]: %s risposta
it[1]: %s risposte

[ctx: block title]
en: Comments
it: Commenti

en: Response
it: Risposta

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione. Questa è un'anteprima; il tuo commento sarà visibile dopo esser stato approvato.

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

[ctx: block description]
en: Displays a title with the number of comments.
it: Visualizza un titolo con il numero dei commenti.

[ctx: block title]
en: Comments Title
it: Titolo commenti

en: Responses
it: Risposte

en: One response
it: Una risposta

[ctx: block description]
en: Gather blocks in a layout container.
it: Raccogli i blocchi in un layout contenitore.

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post comments using different visual configurations.
it: Un blocco avanzato che consente di visualizzare i commenti agli articoli usando diverse configurazioni visive.

[ctx: block description]
en: Displays the date on which the comment was posted.
it: Visualizza la data in cui il commento è stato pubblicato.

[ctx: block description]
en: Displays the name of the author of the comment.
it: Visualizza il nome dell'autore del commento.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Avatar block instead.
it: Questo blocco è deprecato. Al suo posto utilizza il blocco Avatar.

[ctx: block title]
en: Comment Author Avatar (deprecated)
it: Avatar dell'autore del commento (deprecato)

en: Whether the V2 of the quote block that uses inner blocks should be enabled.
it: Se è necessario attivare la V2 del blocco Citazione che usa i blocchi interni.

en: Sorry, you are not allowed to view the registered icons.
it: Non hai i permessi per visualizzare le icone registrate.

en: Adding an RSS feed to this site’s homepage is not supported, as it could lead to a loop that slows down your site. Try using another block, like the <strong>Latest Posts</strong> block, to list posts from the site.
it: L'aggiunta di un feed RSS alla homepage di questo sito non è supportata, dato che potrebbe creare un loop che lo rallenta. Prova ad utilizzare un altro blocco, ad esempio <strong>Ultimi articoli</strong>, per visualizzare gli articoli del tuo sito.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render content when no query results are found.
it: Contiene gli elementi dei blocchi usati per mostrare del contenuto quando non vengono trovati risultati per la query.

[ctx: block title]
en: No Results
it: Nessun risultato

[ctx: block title]
en: List Item
it: Voce elenco

[ctx: block description]
en: Add a user’s avatar.
it: Aggiungi l'avatar di un utente.

note: translators: %s: Singular label of the entity.
en: %s link
it: link %s

note: translators: %s: Comment author name.
en: (%s website link, opens in a new tab)
it: (Link al sito web %s, apre una nuova scheda)

note: translators: %s is the Author name.
en: (%s author archive, opens in a new tab)
it: (Archivio dell'autore %s, apre una nuova scheda)

[ctx: block description]
en: Displays the link of a post, page, or any other content-type.
it: Mostra il link di un articolo, una pagina o qualsiasi altro tipo di contenuto.

[ctx: block title]
en: Read More
it: Leggi tutto

[ctx: block description]
en: The author biography.
it: La biografia dell'autore.

[ctx: block title]
en: Author Biography
it: Biografia dell'autore

en: Sorry, you are not allowed to view this global style.
it: Non sei autorizzato a visualizzare questo stile globale.

en: Sorry, you are not allowed to edit this global style.
it: Non sei autorizzato a modificare questo stile globale.

en: Older Comments
it: Commenti meno recenti

en: Newer Comments
it: Commenti più recenti

[ctx: block description]
en: The author name.
it: Il nome dell'autore.

[ctx: block title]
en: Author Name
it: Nome dell'autore

[ctx: block description]
en: Displays the previous comment's page link.
it: Visualizza il link alla precedente pagina dei commenti.

[ctx: block description]
en: Displays the next comment's page link.
it: Visualizza il link alla successiva pagina dei commenti.

en: Icon
it: Icona

en: Site icon.
it: Icona del sito.

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
it: Molto grande

[ctx: block title]
en: Pagination
it: Paginazione

[ctx: block title]
en: Previous Page
it: Pagina precedente

[ctx: block title]
en: Page Numbers
it: Numeri di pagina

[ctx: block title]
en: Next Page
it: Pagina successiva

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for comments pagination.
it: Visualizza un elenco di numeri di pagina per la paginazione dei commenti.

note: translators: Accessibility text. %s: Parent page title.
en: %s submenu
it: Sottomenu di %s

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of comments, when applicable.
it: Visualizza una navigazione paginata verso il prossimo/precedente set di commenti, quando applicabile.

[ctx: block title]
en: Comments Pagination
it: Paginazione dei commenti

en: Whether a template is a custom template.
it: Se un template è un template personalizzato.

en: Unable to open export file (archive) for writing.
it: Impossibile aprire il file di esportazione (archivio) per la scrittura.

en: Zip Export not supported.
it: L'esportazione ZIP non è supportata.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Comments block instead.
it: Questo blocco è deprecato. Al suo posto utilizza il blocco Commenti.

[ctx: block title]
en: Comment (deprecated)
it: Commento (deprecato)

[ctx: block description]
en: Show a block pattern.
it: Mostra un pattern di blocco.

[ctx: block keyword]
en: equation
it: equazione

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying taxonomy terms based on different query parameters and visual configurations.
it: Un blocco avanzato che consente di visualizzare i termini della tassonomia in base a diversi parametri di query e configurazioni visive.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to display a comment, like the title, date, author, avatar and more.
it: Contiene gli elementi dei blocchi usati per visualizzare un commento, come titolo, data, autore, avatar e altro.

[ctx: block title]
en: Comment Template
it: Template del commento

[ctx: block description]
en: Displays a link to reply to a comment.
it: Visualizza un link per rispondere ad un commento.

[ctx: block title]
en: Comment Reply Link
it: Link alla risposta ai commenti

[ctx: block description]
en: Displays a link to edit the comment in the WordPress Dashboard. This link is only visible to users with the edit comment capability.
it: Visualizza un link per modificare il commento nella bacheca di WordPress. Questo link è visibile solamente agli utenti con la capacità di modifica dei commenti.

[ctx: block title]
en: Comment Edit Link
it: Link per modificare il commento

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a comment.
it: Visualizza i contenuti di un commento.

[ctx: block title]
en: Comment Author Name
it: Nome dell'autore del commento

en: Theme not found.
it: Tema non trovato.

en: HTML title for the post, transformed for display.
it: Titolo HTML per l'articolo, trasformato per la visualizzazione.

en: Title for the global styles variation, as it exists in the database.
it: Titolo per la variante degli stili globali, se presente nel database.

en: Title of the global styles variation.
it: Titolo della variante degli stili globali.

en: Global settings.
it: Impostazioni globali.

en: Global styles.
it: Stili globali.

en: ID of global styles config.
it: ID per la configurazione degli stili globali.

en: No global styles config exist with that id.
it: Non esiste nessuna configurazione degli stili globali con quel ID.

en: Sorry, you are not allowed to access the global styles on this site.
it: Non hai i permessi per accedere agli stili globali su questo sito.

en: The theme identifier
it: L'identificatore del tema

note: translators: %s: Author name.
en: %s Avatar
it: Avatar %s

[ctx: block style label]
en: Plain
it: Semplice

[ctx: block description]
en: Displays the name of this site. Update the block, and the changes apply everywhere it’s used. This will also appear in the browser title bar and in search results.
it: Visualizza il nome di questo sito. Aggiorna il blocco, ed i cambiamenti saranno applicati ovunque sia in uso. Questo sarà visualizzato anche nella barra del titolo del browser e nei risultati di ricerca.

[ctx: label before the title of the previous post]
en: Previous:
it: Precedente:

[ctx: label before the title of the next post]
en: Next:
it: Successivo:

[ctx: block description]
en: Add a submenu to your navigation.
it: Aggiungi un sottomenu alla tua navigazione.

[ctx: block title]
en: Submenu
it: Sottomenu

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
it: Visualizza contenuto su più colonne, con blocchi aggiunti ad ogni colonna.

en: Required to be true, as revisions do not support trashing.
it: Deve essere true, poiché le revisioni non si possono eliminare.

[ctx: block description]
en: Create structured content in rows and columns to display information.
it: Crea contenuto strutturato in righe e colonne per visualizzare informazioni.

[ctx: Duotone name]
en: Blue and orange
it: Blu e arancione

[ctx: Duotone name]
en: Purple and green
it: Viola e verde

[ctx: Duotone name]
en: Magenta and yellow
it: Magenta e giallo

[ctx: Duotone name]
en: Midnight
it: Blu mezzanotte

[ctx: Duotone name]
en: Blue and red
it: Blu e rosso

[ctx: Duotone name]
en: Purple and yellow
it: Viola e giallo

[ctx: Duotone name]
en: Grayscale
it: Scala di grigio

[ctx: Duotone name]
en: Dark grayscale
it: Scala di grigio scuro

[ctx: Gradient name]
en: Midnight
it: Blu mezzanotte

[ctx: Gradient name]
en: Electric grass
it: Verde elettrico

[ctx: Gradient name]
en: Pale ocean
it: Azzurro oceano tenue

[ctx: Gradient name]
en: Luminous dusk
it: Tramonto luminoso

[ctx: Gradient name]
en: Blush bordeaux
it: Bordeaux pastello

[ctx: Gradient name]
en: Blush light purple
it: Viola tenue pastello

[ctx: Gradient name]
en: Cool to warm spectrum
it: Gamma dai colori freddi ai colori caldi

[ctx: Gradient name]
en: Very light gray to cyan bluish gray
it: Dal grigio molto chiaro al ciano bluastro grigio

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid orange to vivid red
it: Da arancione intenso luminoso a rosso vivo

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid amber to luminous vivid orange
it: Da ambra intenso luminoso ad arancione intenso luminoso

[ctx: Gradient name]
en: Light green cyan to vivid green cyan
it: Da ciano verde chiaro a ciano verde intenso

[ctx: Gradient name]
en: Vivid cyan blue to vivid purple
it: Da blu ciano intenso a viola intenso

[ctx: Color name]
en: Vivid purple
it: Viola intenso

[ctx: Color name]
en: Vivid cyan blue
it: Blu ciano intenso

[ctx: Color name]
en: Pale cyan blue
it: Blu ciano pallido

[ctx: Color name]
en: Vivid green cyan
it: Ciano verde intenso

[ctx: Color name]
en: Light green cyan
it: Ciano verde chiaro

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid amber
it: Ambra intenso luminoso

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid orange
it: Arancione vivido luminoso

[ctx: Color name]
en: Vivid red
it: Rosso vivo

[ctx: Color name]
en: Pale pink
it: Rosa pallido

[ctx: Color name]
en: White
it: Bianco

[ctx: Color name]
en: Cyan bluish gray
it: Ciano bluastro grigio

[ctx: Color name]
en: Black
it: Nero

[ctx: Font size name]
en: Large
it: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
it: Medio

[ctx: Font size name]
en: Small
it: Piccolo

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post types based on different query parameters and visual configurations.
it: Un blocco avanzato che consente tipi di visualizzazione degli articoli in base a diversi parametri di query e configurazioni visuali.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a post, like the title, date, featured image, content or excerpt, and more.
it: Contiene gli elementi dei blocchi utilizzati per visualizzare un articolo, come titolo, immagine in evidenza, contenuto o riassunto, ed altro ancora.

[ctx: block title]
en: Post Template
it: Template articolo

en: The calendar block is hidden because there are no published posts.
it: Il blocco calendario è nascosto perché non ci sono articoli pubblicati.

[ctx: block keyword]
en: movie
it: film

[ctx: block description]
en: Embed a video from your media library or upload a new one.
it: Incorpora un video dalla tua libreria dei media o caricane uno nuovo.

[ctx: block keyword]
en: poem
it: poema

[ctx: block keyword]
en: poetry
it: poesia

[ctx: block description]
en: Insert poetry. Use special spacing formats. Or quote song lyrics.
it: Inserisci una poesia. Utilizza formati di spaziatura speciali. O cita i testi di una canzone.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Columns block instead.
it: Questo blocco è deprecato. Al suo posto utilizza il blocco Colonne.

[ctx: block style label]
en: Stripes
it: Strisce

[ctx: block keyword]
en: summary
it: riepilogo

[ctx: block keyword]
en: document outline
it: struttura del documento

[ctx: block description]
en: Summarize your post with a list of headings. Add HTML anchors to Heading blocks to link them here.
it: Riassumi il tuo articolo con un elenco di titoli. Aggiungi ancoraggi HTML ai blocchi Titolo per collegarli qui.

[ctx: block title]
en: Table of Contents
it: Indice dei contenuti

[ctx: block description]
en: Add white space between blocks and customize its height.
it: Aggiungi uno spazio bianco tra i blocchi e personalizza la sua altezza.

[ctx: block style label]
en: Pill Shape
it: Forma di pillola

[ctx: block style label]
en: Logos Only
it: Solo loghi

[ctx: block description]
en: Display icons linking to your social profiles or sites.
it: Visualizza icone collegate ai tuoi profili social o siti web.

[ctx: block description]
en: Display an icon linking to a social profile or site.
it: Visualizza un'icona collegata a un profilo social o sito.

[ctx: block keyword]
en: description
it: descrizione

[ctx: block description]
en: Insert additional custom elements with a WordPress shortcode.
it: Inserisci elementi personalizzati aggiuntivi con uno shortcode di WordPress.

[ctx: block style label]
en: Dots
it: Punti

[ctx: block style label]
en: Wide Line
it: Linea ampia

[ctx: block keyword]
en: divider
it: divisore

[ctx: block keyword]
en: horizontal-line
it: linea orizzontale

[ctx: block description]
en: Create a break between ideas or sections with a horizontal separator.
it: Crea una interruzione tra idee o sezioni con un separatore orizzontale.

[ctx: block keyword]
en: find
it: trova

[ctx: block description]
en: Help visitors find your content.
it: Aiuta i visitatori a trovare i tuoi contenuti.

[ctx: block description]
en: Display entries from any RSS or Atom feed.
it: Visualizza i contenuti di un qualunque feed RSS o Atom.

[ctx: block keyword]
en: cite
it: citazione

[ctx: block keyword]
en: blockquote
it: citazione

[ctx: block description]
en: Display the query title.
it: Visualizza il titolo della query.

[ctx: block title]
en: Query Title
it: Titolo della query

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of posts, when applicable.
it: Visualizza una navigazione paginata verso il prossimo/precedente set di articoli, quando applicabile.

[ctx: block description]
en: Displays the previous posts page link.
it: Visualizza il link alla pagina degli articoli precedenti.

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for pagination.
it: Visualizza un elenco di numeri di pagina per la paginazione.

[ctx: block description]
en: Displays the next posts page link.
it: Visualizza il link alla pagina degli articoli sucessivi.

[ctx: block description]
en: Give special visual emphasis to a quote from your text.
it: Dai un'enfasi visiva speciale ad una citazione dal tuo testo.

[ctx: block description]
en: Add text that respects your spacing and tabs, and also allows styling.
it: Aggiungi testo che rispetta spazi e tabulazioni e ti permette anche di formattare.

[ctx: block description]
en: Displays the title of a post, page, or any other content-type.
it: Visualizza il titolo di un articolo, pagina o altro tipo di contenuto.

[ctx: block description]
en: Post terms.
it: Termini dell'articolo.

[ctx: block description]
en: Displays the next or previous post link that is adjacent to the current post.
it: Visualizza il link al prossimo o precedente articolo, adiacenti all'articolo attuale.

[ctx: block title]
en: Post Navigation Link
it: Link di navigazione dell'articolo

[ctx: block description]
en: Display a post's featured image.
it: Visualizza l'immagine in evidenza di un articolo.

[ctx: block description]
en: Display the excerpt.
it: Visualizza il riassunto.

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a post or page.
it: Visualizza i contenuti di un articolo o di una pagina.

[ctx: block description]
en: Displays the link to the current post comments.
it: Visualizza il link ai commenti dell'articolo attuale.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments form.
it: Visualizza un modulo dei commenti dell'articolo.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments count.
it: Visualizza il numero dei commenti all'articolo.

[ctx: block keyword]
en: text
it: testo

[ctx: block description]
en: Start with the basic building block of all narrative.
it: Inizia con il blocco base di tutta la narrazione.

[ctx: block description]
en: Display a list of all pages.
it: Visualizza un elenco di tutte le pagine.

[ctx: block keyword]
en: pagination
it: paginazione

[ctx: block keyword]
en: next page
it: pagina successiva

[ctx: block description]
en: Separate your content into a multi-page experience.
it: Suddividi il tuo contenuto in una esperienza multi-pagina.

[ctx: block keyword]
en: navigation
it: navigazione

[ctx: block description]
en: A collection of blocks that allow visitors to get around your site.
it: Una raccolta di blocchi che permettono ai visitatori di muoversi nel tuo sito.

[ctx: block description]
en: Add a page, link, or another item to your navigation.
it: Aggiungi una pagina, un link o un altro elemento ala tua navigazione.

[ctx: block keyword]
en: read more
it: leggi tutto

[ctx: block description]
en: Content before this block will be shown in the excerpt on your archives page.
it: Il contenuto prima di questo blocco verrà mostrato nel riassunto della pagina degli archivi.

[ctx: block description]
en: Your site doesn’t include support for this block.
it: Il tuo sito non include il supporto per questo blocco.

[ctx: block keyword]
en: image
it: immagine

[ctx: block description]
en: Set media and words side-by-side for a richer layout.
it: Imposta contenuti media e parole vicine per ottenere un layout più ricco.

[ctx: block keyword]
en: form
it: modulo

[ctx: block keyword]
en: logout
it: disconnetti

[ctx: block keyword]
en: login
it: accedi

[ctx: block description]
en: Show login & logout links.
it: Mostra i link di accesso e di disconnessione.

[ctx: block keyword]
en: numbered list
it: elenco numerato

[ctx: block keyword]
en: ordered list
it: elenco ordinato

[ctx: block keyword]
en: bullet list
it: elenco puntato

[ctx: block description]
en: Display a legacy widget.
it: Visualizza un widget legacy.

[ctx: block title]
en: Legacy Widget
it: Widget legacy

[ctx: block keyword]
en: recent posts
it: articoli recenti

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent posts.
it: Visualizza un elenco dei tuoi articoli più recenti.

[ctx: block keyword]
en: recent comments
it: commenti recenti

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent comments.
it: Visualizza una lista dei tuoi commenti più recenti.

[ctx: block style label]
en: Rounded
it: Arrotondato

[ctx: block style label]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: block keyword]
en: picture
it: immagine

[ctx: block keyword]
en: photo
it: foto

[ctx: block description]
en: Insert an image to make a visual statement.
it: Inserisci una immagine per catturare l'attenzione.

[ctx: block keyword]
en: embed
it: incorporato

[ctx: block description]
en: Add custom HTML code and preview it as you edit.
it: Aggiungi codice HTML personalizzato e visualizzalo in anteprima mentre lo modifichi.

[ctx: block description]
en: Create a link that always points to the homepage of the site. Usually not necessary if there is already a site title link present in the header.
it: Crea un link che punta sempre alla homepage del sito. Di solito non è necessario se nell'header c'è già un link al titolo del sito.

[ctx: block title]
en: Home Link
it: Link alla Home

[ctx: block keyword]
en: subtitle
it: sottotitolo

[ctx: block keyword]
en: title
it: titolo

[ctx: block keyword]
en: section
it: sezione

[ctx: block keyword]
en: row
it: riga

[ctx: block keyword]
en: container
it: contenitore

[ctx: block keyword]
en: photos
it: foto

[ctx: block keyword]
en: images
it: immagini

[ctx: block description]
en: Display multiple images in a rich gallery.
it: Visualizza più immagini in una ricca galleria.

[ctx: block description]
en: Use the classic WordPress editor.
it: Utilizza l'editor classico di WordPress.

[ctx: block keyword]
en: document
it: documento

[ctx: block description]
en: Add a link to a downloadable file.
it: Aggiungi un link a un file che può essere scaricato.

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
it: Una singola colonna all'interno di un blocco di colonne.

[ctx: block description]
en: Display code snippets that respect your spacing and tabs.
it: Mostra frammenti di codice che rispettano spazi e tabulazioni.

[ctx: block keyword]
en: archive
it: archivio

[ctx: block keyword]
en: posts
it: articoli

[ctx: block description]
en: A calendar of your site’s posts.
it: Un calendario degli articoli del tuo sito.

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a group of button-style links.
it: Invita gli utenti ad effettuare un'azione con un gruppo di link a forma di pulsante.

[ctx: block style label]
en: Outline
it: Contorno

[ctx: block style label]
en: Fill
it: Riempimento

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a button-style link.
it: Invita gli utenti ad effettuare un'azione con un link che ha l'aspetto di un pulsante.

[ctx: block keyword]
en: recording
it: registrazione

[ctx: block keyword]
en: sound
it: suono

[ctx: block keyword]
en: music
it: musica

[ctx: block description]
en: Embed a simple audio player.
it: Incorpora un player audio semplice.

[ctx: block description]
en: Display a date archive of your posts.
it: Visualizza un archivio dei tuoi articoli per data.

en: (Home link, opens in a new tab)
it: (link a Home, si apre in una nuova scheda)

en: Close menu
it: Chiudi menu

en: Open menu
it: Apri menu

en: Styles consolidated from core, theme, and user origins.
it: Stili consolidati da core, tema e origini utente.

en: Settings consolidated from core, theme, and user origins.
it: Impostazioni consolidate da core, tema e origini utente.

en: Active theme gradients.
it: Gradienti del tema attivo.

en: Active theme font sizes.
it: Dimensioni font del tema attivo.

en: Active theme color palette.
it: Tavolozza di colori del tema attivo.

en: Maximum upload size in bytes allowed for the site.
it: Dimensione massima consentita per l'upload sul sito in byte.

en: Available image sizes.
it: Dimensioni delle immagini disponibili.

en: Determines whether the image editing feature is enabled.
it: Determina se la funzionalità di modifica delle immagini è abilitata.

en: Available image dimensions.
it: Dimensioni disponibili per un'immagine.

en: Default size for images.
it: Dimensione predefinita per le immagini.

en: Determines whether the current locale is right-to-left (RTL).
it: Determina se la scrittura del locale corrente è da destra a sinistra (RTL).

en: Enables custom units.
it: Abilita unità personalizzate.

en: Enables custom spacing.
it: Abilita spaziatura personalizzata.

en: Enables custom line height.
it: Abilita altezza della riga personalizzata.

en: Disables custom font size.
it: Disabilita dimensione del font personalizzata.

en: Disables custom colors.
it: Disabilita colori personalizzati.

en: Returns all the categories for block types that will be shown in the block editor.
it: Restituisce tutte le categorie per i tipi di blocco che saranno mostrate nell'editor a blocchi.

en: List of allowed mime types and file extensions.
it: Elenco dei tipi mime e delle estensioni dei file permessi.

en: List of allowed block types.
it: Elenco dei tipi di blocco permessi.

en: Enable/Disable Wide/Full Alignments.
it: Abilita/disabilita gli allineamenti A larghezza ampia/A larghezza piena.

en: Widget types to hide from Legacy Widget block.
it: Tipi di widget da nascondere nel blocco Widget legacy.

en: Enable/disable layouts support in container blocks.
it: Abilita/disabilita il supporto ai layout nei blocchi contenitore.

en: Editor styles
it: Stili dell'editor

en: Enables experimental Site Editor blocks
it: Abilita i blocchi sperimentali dell'editor del sito

en: Sorry, you are not allowed to read the block editor settings.
it: Non sei autorizzato a leggere le impostazioni dell'editor a blocchi.

[ctx: block description]
en: Display the description of categories, tags and custom taxonomies when viewing an archive.
it: Mostra la descrizione di categorie, tag e tassonomie personalizzate quando viene mostrato un archivio.

[ctx: block title]
en: Term Description
it: Descrizione del termine

[ctx: block title]
en: Comments Link
it: Link ai commenti

[ctx: block title]
en: Login/out
it: Accedi/Esci

[ctx: block title]
en: Custom Link
it: Link personalizzato

note: translators: %s: filename.
en: Embed of %s.
it: Incorporamento di %s.

en: PDF embed
it: Incorporamento PDF

en: A link to a post format
it: Un link a un formato articolo

en: Post Format Link
it: Link al formato dell'articolo

en: This content is password protected.
it: Questo contenuto è protetto da password.

note: translators: 1: Number of comments, 2: post title
en: %1$s comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
it[0]: %1$s commento<span class="screen-reader-text"> su %2$s</span>
it[1]: %1$s commenti<span class="screen-reader-text"> su %2$s</span>

note: translators: %s post title
en: No comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
it: Nessun commento<span class="screen-reader-text"> su %s</span>

[ctx: block description]
en: Edit the different global regions of your site, like the header, footer, sidebar, or create your own.
it: Modifica le regioni globali del tuo sito, come header, footer, barra laterale, oppure crea le tue.

[ctx: block title]
en: Page List
it: Elenco delle pagine

note: translators: %s: taxonomy's singular name
en: Select %s
it: Seleziona %s

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
it: Precedente

[ctx: label for next post link]
en: Next
it: Successivo

en: Previous Page
it: Pagina precedente

[ctx: block title]
en: Comments Page Numbers
it: Numeri di pagina dei commenti

en: Next Page
it: Pagina successiva

note: translators: %s: Template part slug.
en: Template part has been deleted or is unavailable: %s
it: La parte del template è stata eliminata o non è disponibile: %s

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block.
en: [block rendering halted]
it: [rendering del blocco arrestato]

[ctx: block title]
en: Post Terms
it: Termini dell'articolo

[ctx: block title]
en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

[ctx: block title]
en: Comments Form
it: Modulo dei commenti

[ctx: block title]
en: Comments Count
it: Conteggio dei commenti

[ctx: block title]
en: Comment Date
it: Data commento

[ctx: block title]
en: Comment Content
it: Contenuto del commento

[ctx: block title]
en: Query Loop
it: Query loop

[ctx: block title]
en: Poetry
it: Poesia

[ctx: block title]
en: Template Part
it: Parte del template

[ctx: block title]
en: Site Title
it: Titolo del sito

[ctx: block title]
en: Site Tagline
it: Motto del sito

[ctx: block title]
en: Site Logo
it: Logo del sito

[ctx: block title]
en: Social Icon
it: Icona social

[ctx: block title]
en: Social Icons
it: Icone social

[ctx: block title]
en: Text Columns (deprecated)
it: Testo in colonne (deprecato)

[ctx: block title]
en: Table
it: Tabella

[ctx: block title]
en: Spacer
it: Spazio vuoto

[ctx: block title]
en: Separator
it: Separatore

[ctx: block title]
en: Group
it: Gruppo

[ctx: block title]
en: Search
it: Ricerca

[ctx: block title]
en: Pullquote
it: Citazione evidenziata

[ctx: block title]
en: Preformatted
it: Preformattato

[ctx: block title]
en: Page Break
it: Interruzione di pagina

[ctx: block title]
en: More
it: Altro

[ctx: block title]
en: Unsupported
it: Non supportato

[ctx: block title]
en: List
it: Elenco

[ctx: block title]
en: Latest Posts
it: Ultimi articoli

[ctx: block title]
en: Latest Comments
it: Ultimi commenti

[ctx: block title]
en: Navigation
it: Navigazione

[ctx: block title]
en: Media & Text
it: Media e testo

[ctx: block title]
en: Custom HTML
it: HTML personalizzato

[ctx: block title]
en: Cover
it: Copertina

[ctx: block title]
en: Column
it: Colonna

[ctx: block title]
en: Columns
it: Colonne

[ctx: block title]
en: Code
it: Codice

[ctx: block title]
en: Calendar
it: Calendario

[ctx: block title]
en: Buttons
it: Pulsanti

[ctx: block title]
en: Button
it: Pulsante

[ctx: block title]
en: Archives
it: Archivi

[ctx: block title]
en: Gallery
it: Galleria

[ctx: block title]
en: Quote
it: Citazione

[ctx: block title]
en: Heading
it: Titolo

[ctx: block title]
en: Image
it: Immagine

[ctx: block title]
en: Paragraph
it: Paragrafo

en: No templates exist with that id.
it: Non esistono template con questo ID.

en: The id of a template
it: L'ID di un template

en: Whether to bypass Trash and force deletion.
it: Se evitare il cestino e eliminare definitivamente.

en: Site logo.
it: Logo del sito.

note: translators: byline. %s: author.
en: by %s
it: di %s

en: Pages
it: Pagine

en: Uncategorized
it: Senza categoria

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Patterns
it: Pattern

note: translators: accessibility text for the content landmark region.
en: Content
it: Contenuto

en: Invalid post ID.
it: ID articolo non valido.

en: Cannot create existing comment.
it: Impossibile creare un commento esistente.

[ctx: block keyword]
en: links
it: link

en: No matching template found.
it: Non è stata trovata corrispondenza con nessun template.

en: Site Editor
it: Editor del sito

en: All template parts
it: Tutte le parti del template

en: Template Parts
it: Parti del template

en: Navigation
it: Navigazione

en: All templates
it: Tutti i template

en: Templates
it: Template

en: Experiments Settings
it: Impostazioni degli esperimenti

en: Sorry, you are not allowed to edit guidelines.
it: Non hai i permessi per modificare le linee guida.

en: Sorry, you are not allowed to create guidelines.
it: Non hai i permessi per creare le linee guida.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
it: Si è verificato un errore; probabilmente il feed non è attivo. Riprova più tardi.

en: RSS Error:
it: Errore RSS:

en: Search
it: Cerca

note: translators: %s: the number of words in the post.
en: %s word | %s words
it[0]: %s parola
it[1]: %s parole

[ctx: block title]
en: Embed
it: Incorpora

[ctx: block title]
en: Classic
it: Editor classico

[ctx: block description]
en: Give quoted text visual emphasis. "In quoting others, we cite ourselves." — Julio Cortázar
it: Dai un'enfasi visiva al testo citato. "Citando gli altri, citiamo noi stessi." - Julio Cortázar

[ctx: block description]
en: Introduce new sections and organize content to help visitors (and search engines) understand the structure of your content.
it: Introduci nuove sezioni e organizza i contenuti per aiutare i visitatori (e i motori di ricerca) a comprenderne la struttura.

en: Sorry, you are not allowed to edit comments.
it: Non hai i permessi per modificare i commenti.

en: Styles
it: Stili

en: Edit media
it: Modifica media

en: Medium
it: Medio

en: No archives to show.
it: Nessun archivio da mostrare.

en: Beautiful landscape
it: Panorama stupendo

en: Thanks for testing Gutenberg!
it: Grazie per aver testato Gutenberg!

en: Help build Gutenberg
it: Aiuta a costruire Gutenberg

note: translators: %s: Gutenberg GitHub repository URL
en: If you want to learn more about how to build additional blocks, or if you are interested in helping with the project, head over to the <a href="%s">GitHub repository</a>.
it: Se vuoi imparare di più su come sviluppare blocchi aggiuntivi o sei interessato a dare una mano al progetto, vai al <a href="%s">repository su GitHub</a>.

en: The WordPress community
it: La comunità di WordPress

en: Code is Poetry
it: Il codice è poesia

en: You can build any block you like, static or dynamic, decorative or plain. Here&#8217;s a pullquote block:
it: Puoi creare il blocco che vuoi, statico o dinamico, decorativo o semplice. Ecco il blocco di una citazione in evidenza:

en: Any block can opt into these alignments. The embed block has them also, and is responsive out of the box:
it: Qualsiasi blocco può usufruire di questi allineamenti. Anche i blocchi incorporati hanno i loro e sono già predisposti per essere responsivi:

en: The above is a gallery with just two images. It&#8217;s an easier way to create visually appealing layouts, without having to deal with floats. You can also easily convert the gallery back to individual images again, by using the block switcher.
it: Quella sopra è una galleria con sole due immagini. È un modo facile di creare layout ad impatto visivo, senza dover combattere con i float. Puoi anche riconvertire facilmente la galleria in immagini individuali, utilizzando la funzione di cambio blocco.

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
it: Certo, l'immagine a larghezza piena può essere molto grande. Ma qualche volta l'immagine lo merita.

en: Accessibility is important &mdash; don&#8217;t forget image alt attribute
it: L'accessibilità è importante — non dimenticare l'attributo alt dell'immagine

en: If you combine the new <strong>wide</strong> and <strong>full-wide</strong> alignments with galleries, you can create a very media rich layout, very quickly:
it: Se combini i nuovi allineamenti <strong>a larghezza ampia</strong> e <strong>a larghezza piena</strong> con le gallerie, puoi creare un layout multimediale molto avanzato, molto velocemente:

en: Media Rich
it: Formattazione avanzata dei media

en: You can change the amount of columns in your galleries by dragging a slider in the block inspector in the sidebar.
it: Puoi cambiare la quantità di colonne delle tue gallerie trascinando un selettore nella gestione del blocco della barra laterale.

en: Blocks can be anything you need. For instance, you may want to add a subdued quote as part of the composition of your text, or you may prefer to display a giant stylized one. All of these options are available in the inserter.
it: I blocchi possono essere qualsiasi cosa di cui hai bisogno. Per esempio potresti voler aggiungere una citazione non invasiva come parte della composizione del tuo testo, oppure potresti preferire visualizzarne una gigante. Tutte queste opzioni sono disponibili con lo strumento di inserimento.

en: The information corresponding to the source of the quote is a separate text field, similar to captions under images, so the structure of the quote is protected even if you select, modify, or remove the source. It&#8217;s always easy to add it back.
it: L'informazione corrispondente alla fonte della citazione è un campo di testo separato, simile alle didascalie sotto le immagini, così la struttura della citazione è protetta anche se selezioni, modifichi o rimuovi la fonte. È sempre facile aggiungerla di nuovo.

en: The editor will endeavor to create a new page and post building experience that makes writing rich posts effortless, and has “blocks” to make it easy what today might take shortcodes, custom HTML, or “mystery meat” embed discovery.
it: L'editor proverà a creare una nuova esperienza di costruzione di pagine e articoli che agevolerà la scrittura di articoli con formattazione avanzata, e con i “blocchi” renderà semplice quello che oggi è ottenuto con shortcode, HTML personalizzato ed embed discovery di “provenienza incerta”.

en: A huge benefit of blocks is that you can edit them in place and manipulate your content directly. Instead of having fields for editing things like the source of a quote, or the text of a button, you can directly change the content. Try editing the following quote:
it: Un enorme beneficio dei blocchi è che puoi modificarli dove sono e modificare il tuo contenuto direttamente. Invece di avere campi per modificare cose come la fonte di una citazione o il testo di un pulsante, puoi cambiare direttamente il contenuto. Prova a modificare la citazione seguente:

en: Visual Editing
it: Modifiche visuali

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
it: Ed <em>elenchi</em> come questo naturalmente :)

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
it: Blocchi di layout come pulsanti, immagini a tutto schermo (hero), separatori, ecc ecc.

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
it: Oggetti da incorporare come YouTube, Tweet o altri articoli di WordPress.

en: Galleries
it: Gallerie

en: Images &amp; Videos
it: Immagini e video

en: Text &amp; Headings
it: Testi e titoli

en: Go give it a try, you may discover things WordPress can already add into your posts that you didn&#8217;t know about. Here&#8217;s a short list of what you can currently find there:
it: Provalo, potresti scoprire cosa WordPress può già aggiungere nei tuoi articoli che non ti aspetti. Ecco un elenco di cosa puoi trovare in questo momento:

en: Imagine everything that WordPress can do is available to you quickly and in the same place on the interface. No need to figure out HTML tags, classes, or remember complicated shortcode syntax. That&#8217;s the spirit behind the inserter—the <code>(+)</code> button you&#8217;ll see around the editor—which allows you to browse all available content blocks and add them into your post. Plugins and themes are able to register their own, opening up all sort of possibilities for rich editing and publishing.
it: Immagina che tutto quello che WordPress può fare sia disponibile velocemente e nella stessa posizione dell'interfaccia. Nessuna necessità di capire tag HTML e classi o ricordare le complicate sintassi dei shortcode. È l'anima che sta dietro allo strumento di inserimento —il pulsante <code>(+)</code> che vedi vicino all'editor— che ti permette di scorrere tutti i blocchi di contenuto disponibili e aggiungerli nel tuo articolo. Plugin e temi possono registrare i loro propri blocchi, offrendo così ogni tipo di possibilità per formattazioni avanzate e pubblicazione.

en: The <em>Inserter</em> Tool
it: Lo strumento di <em>inserimento</em>

en: Try selecting and removing or editing the caption, now you don&#8217;t have to be careful about selecting the image or other text by mistake and ruining the presentation.
it: Prova a selezionare e rimuovere o modificare la didascalia, ora non devi più stare attento nel selezionare l'immagine o altro testo per errore e rovinarne la presentazione.

en: If your theme supports it, you&#8217;ll see the "wide" button on the image toolbar. Give it a try.
it: Se il tuo tema lo supporta vedrai un pulsante "larghezza ampia" nella barra degli strumenti dell'immagine. Provalo.

en: Handling images and media with the utmost care is a primary focus of the new editor. Hopefully, you&#8217;ll find aspects of adding captions or going full-width with your pictures much easier and robust than before.
it: Gestire immagini e media con la massima attenzione è un obiettivo primario del nuovo editor. Speriamo che troverai gli aspetti di aggiungere didascalie o di rendere le tue foto a larghezza piena più facili e solidi di prima.

en: A Picture is Worth a Thousand Words
it: Un'immagine vale più di mille parole

en: Headings are separate blocks as well, which helps with the outline and organization of your content.
it: Anche i titoli sono blocchi separati, i quali aiutano a strutturare e organizzare il tuo contenuto.

en: ... like this one, which is right aligned.
it: ... come questo, allineato a destra.

en: What you are reading now is a <strong>text block</strong> the most basic block of all. The text block has its own controls to be moved freely around the post...
it: Quello che stai leggendo adesso è un <strong>blocco di testo</strong> il più semplice di tutti i blocchi. Il blocco di testo ha le sue opzioni per essere liberamente mosso nell'articolo...

en: The goal of this new editor is to make adding rich content to WordPress simple and enjoyable. This whole post is composed of <em>pieces of content</em>—somewhat similar to LEGO bricks—that you can move around and interact with. Move your cursor around and you&#8217;ll notice the different blocks light up with outlines and arrows. Press the arrows to reposition blocks quickly, without fearing about losing things in the process of copying and pasting.
it: L'obiettivo di questo nuovo editor è di rendere l'aggiunta di contenuto con formattazione avanzata in WordPress semplice e piacevole. L'intero articolo è composto da <em>pezzi di contenuto</em> —un po' simili ai mattoncini LEGO— che puoi muovere e con cui puoi interagire. Muovi il puntatore e noterai i vari blocchi evidenziarsi con bordi e frecce. Premi le frecce per riposizionare velocemente i blocchi, evitando la paura di perdere qualcosa durante il copia e incolla.

en: Of Mountains &amp; Printing Presses
it: Di montagne e macchine da stampa

en: Welcome to the Gutenberg Editor
it: Ti diamo il benvenuto nell'editor Gutenberg

en: Learn more
it: Approfondisci

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Small.
en: Small
it: Piccolo

en: Support
it: Supporto

en: No comments to show.
it: Nessun commento da mostrare.

note: translators: 1: author name (inside <a> or <span> tag, based on if they have a URL), 2: post title related to this comment
en: %1$s on %2$s
it: %1$s su %2$s

en: Select Post
it: Seleziona un articolo

en: Select Week
it: Seleziona la settimana

en: Select Day
it: Seleziona il giorno

en: Select Month
it: Seleziona il mese

en: Select Year
it: Seleziona l'anno

en: Archives
it: Archivi

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Large.
en: Large
it: Grande

[ctx: block description]
en: Add a block that displays content pulled from other sites, like Twitter or YouTube.
it: Aggiungi un blocco che visualizza il contenuto estratto da altri siti, come Twitter o YouTube.

en: Pagination
it: Paginazione

en: Scheduled
it: Pianificato

en: Private
it: Privato

en: Published
it: Pubblicato

en: Status
it: Stato

en: Block
it: Blocco

en: Table of Contents
it: Indice dei contenuti

note: translators: displayed when a page has an empty title.
en: (no title)
it: (senza titolo)

en: Close
it: Chiudi

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Experiments
it: Esperimenti

en: Edit
it: Modifica

en: Unique identifier for the revision.
it: Identificatore univoco per la revisione.

en: Gutenberg development mode requires files to be built. Run <code>npm install</code> to install dependencies, <code>npm run build</code> to build the files or <code>npm run dev</code> to build the files and watch for changes. Read the <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> file for more information.
it: La modalità di sviluppo Gutenberg richiede la creazione di file. Esegui <code>npm install</code> per installare le dipendenze, <code>npm run build</code> per creare i file e <code>npm run dev</code> per creare i file e visualizzare i cambiamenti. Leggi il file <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributo</a> per maggiori informazioni.

note: Author of the plugin
en: Gutenberg Team
it: Team Gutenberg

en: Discussion
it: Discussione

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s ago
it: %s fa

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s from now
it: %s da ora

note: translators: %s: Widget type name.
en: Widget type "%s" is not registered.
it: Il tipo di widget "%s" non è registrato.

note: translators: %s: Widget type name.
en: Widget type "%s" is already registered.
it: Il tipo di widget "%s"  è già registrato.

en: Icon names must contain a namespace prefix. Example: my-plugin/my-custom-icon
it: I nomi dei template devono contenere un prefisso dello spazio dei nomi. Esempio: mio-plugin/la-mia-icona-personalizzata

en: Icon names must not contain uppercase characters.
it: I nomi delle icone non devono contenere caratteri maiuscoli.

note: translators: %s: Minimum required version
en: Gutenberg requires WordPress %s or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
it: Gutenberg richiede WordPress %s o successivo per funzionare correttamente. Aggiorna WordPress prima di attivare Gutenberg.

en: Documentation
it: Documentazione
