Plugins - Gutenberg - Stable (latest release) - en to id translation catalogue (509 entries)

en: Sorry, you are not allowed to create this comment without a post.
id: Maaf, Anda tak diizinkan membuat komentar ini tanpa sebuah pos.

en: Sorry, you are not allowed to read the post for this comment.
id: Maaf, Anda tak diizinkan membaca pos dengan komentar ini.

en: Sorry, you are not allowed to create a comment on this post.
id: Maaf, Anda tidak diizinkan untuk membuat komentar di pos ini.

note: translators: %s: Request parameter.
en: Sorry, you are not allowed to edit '%s' for comments.
id: Maaf, Anda tidak diizinkan untuk mengedit '%s' untuk komentar.

en: Sorry, comments are closed for this item.
id: Maaf, komentar untuk item ini telah ditutup.

en: Sorry, you must be logged in to comment.
id: Maaf, Anda harus login untuk berkomentar.

[ctx: block keyword]
en: blogs
id: blog

[ctx: block keyword]
en: custom post types
id: custom post type

[ctx: block title]
en: Terms List
id: Daftar Term

[ctx: block description]
en: Display a list of all terms of a given taxonomy.
id: Menampilkan daftar semua term taksonomi yang dipilih.

[ctx: block keyword]
en: categories
id: kategori

en: Unique identifier for the attachment.
id: Tanda pengenal unik untuk lampiran.

en: Invalid post ID, only images and PDFs can be sideloaded.
id: ID pos tidak valid, hanya gambar dan PDF yang dapat di-sideload.

en: Whether to generate image sub sizes.
id: Apakah Anda ingin membuat ukuran sub gambar.

en: Whether to convert image formats.
id: Apakah Anda ingin mengonversi format gambar.

en: Original attachment file name
id: Nama file lampiran asli

en: Attachment file size
id: Ukuran file lampiran

en: Plugin that registered the template.
id: Plugin yang mendaftarkan template.

[ctx: block description]
en: A cloud of popular keywords, each sized by how often it appears.
id: Awan untuk kata kunci populer, ukuran masing-masing berdasarkan seberapa sering kemunculannya.

[ctx: block description]
en: An organized collection of items displayed in a specific order.
id: Koleksi item terorganisasi yang ditampilkan dalam urutan tertentu.

[ctx: block description]
en: An individual item within a list.
id: Item tunggal dalam suatu daftar.

en: Experimental blocks
id: Blok eksperimental

en: All items
id: Semua item

en: Block name must be a string or array.
id: Nama blok harus berupa string atau array.

[ctx: block title]
en: Widget Group
id: Grup Widget

[ctx: block title]
en: Widget Area
id: Area Widget

en: Use as a `pre_render_block` filter is deprecated. Use with `render_block_data` instead.
id: Penggunaan filter `pre_render_block` sudah tidak didukung lagi. Gunakan `render_block_data` sebagai gantinya.

en: `boolean` type for second argument `$settings` is deprecated. Use `array()` instead.
id: Tipe `boolean` untuk argumen kedua `$settings` sudah tidak didukung. Gunakan `array()` sebagai gantinya.

en: Grid interactivity
id: Interaktivitas grid

[ctx: block description]
en: Reuse this design across your site.
id: Gunakan kembali desain ini di seluruh situs Anda.

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block. %s represents a pattern's slug.
en: [block rendering halted for pattern "%s"]
id: [proses render blok terhenti untuk pola "%s"]

en: Unknown author
id: Penulis tidak diketahui

en: Drafts
id: Draf

en: Trash
id: Tempat Sampah

[ctx: block title]
en: Form
id: Formulir

[ctx: block keyword]
en: button
id: tombol

[ctx: block keyword]
en: message
id: pesan

[ctx: block description]
en: A form.
id: Sebuah formulir.

[ctx: block keyword]
en: submit
id: kirim

[ctx: block keyword]
en: notification
id: pemberitahuan

[ctx: block title]
en: Form Submit Button
id: Tombol Kirim Formulir

[ctx: block description]
en: A submission button for forms.
id: Sebuah tombol kirim untuk formulir.

[ctx: block description]
en: Provide a notification message after the form has been submitted.
id: Cantumkan pesan pemberitahuan setelah formulir dikirim.

[ctx: block title]
en: Form Submission Notification
id: Pemberitahuan Pengiriman Formulir

[ctx: block title]
en: Input Field
id: Kolom Isian

[ctx: block description]
en: The basic building block for forms.
id: Blok penyusun dasar untuk formulir.

en: Form and input blocks
id: Blok formulir dan input

note: translators: %s: The request URI.
en: Form submission from %1$s
id: Kiriman formulir dari %1$s

en: Form submission
id: Kiriman formulir

[ctx: block description]
en: Display footnotes added to the page.
id: Menampilkan catatan kaki yang ditambahkan ke halaman.

note: Translators: %d: Integer representing the number of return links on the page.
en: Jump to footnote reference %1$d
id: Lompat ke referensi catatan kaki %1$d

en: Fonts
id: Font

en: All patterns
id: Semua pola

note: translators: %s: taxonomy's label
en: Display a list of assigned terms from the taxonomy: %s
id: Tampilkan daftar istilah yang ditetapkan dari taksonomi: %s

en: Page Loaded.
id: Halaman Dimuat.

en: Loading page, please wait.
id: Memuat halaman, mohon tunggu.

[ctx: block title]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: block title]
en: Content
id: Konten

[ctx: block keyword]
en: toggle
id: beralih

en: Submit Search
id: Kirim Pencarian

[ctx: block keyword]
en: reusable
id: pakai ulang

en: Footnotes
id: Catatan kaki

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Open command palette
id: Buka palet perintah

en: My patterns
id: Pola saya

en: `experimental-link-color` is no longer supported. Use `link-color` instead.
id: `experimental-link-color` tidak lagi didukung. Sebagai gantinya, gunakan `link-color`.

[ctx: block keyword]
en: references
id: referensi

[ctx: block title]
en: Footnotes
id: Catatan kaki

note: translators: %s: duotone colors
en: "%s" in theme.json settings.color.duotone is not a hex or rgb string.
id: "%s" pada settings.color.duotone di theme.json bukan merupakan string hex atau rgb.

[ctx: block title]
en: Title
id: Judul

[ctx: block title]
en: Excerpt
id: Ringkasan

en: Pending
id: Menunggu

en: Expand search field
id: Bentangkan bidang pencarian

note: translators: %s: duotone filter ID
en: The duotone id "%s" is not registered in theme.json settings
id: ID duotone "%s" tidak terdaftar di pengaturan theme.json

[ctx: block description]
en: Add an image or video with a text overlay.
id: Tambah gambar atau video dengan overlay teks.

[ctx: block description]
en: Hide and show additional content.
id: Sembunyikan dan tampilkan konten tambahan.

[ctx: block description]
en: Display an image to represent this site. Update this block and the changes apply everywhere.
id: Tampilkan gambar yang merepresentasikan situs ini. Perbarui blok ini dan perubahannya akan diterapkan di mana pun.

[ctx: block title]
en: Details
id: Detail

[ctx: block keyword]
en: disclosure
id: pemberitahuan

[ctx: block keyword]
en: list
id: daftar

note: translators: %s: the number of minutes to read the post.
en: %s minute | %s minutes
id[0]: %s menit
id[1]: %s menit

note: translators: %d is the post ID.
en: Untitled post %d
id: Pos tanpa judul %d

note: Description of the plugin
en: Printing since 1440. This is the development plugin for the block editor, site editor, and other future WordPress core functionality.
id: Mecetak sejak 1440. Ini adalah plugin pengembangan untuk editor blok, editor situs, dan fungsionalitas inti WordPress masa depan lainnya.

note: translators: 1: theme.json, 2: Value name, 3: Value path, 4: Another value name.
en: Your %1$s file uses a dynamic value (%2$s) for the path at %3$s. However, the value at %3$s is also a dynamic value (pointing to %4$s) and pointing to another dynamic value is not supported. Please update %3$s to point directly to %4$s.
id: File %1$s Anda menggunakan nilai dinamis (%2$s) untuk jalur di %3$s. Namun, nilai pada %3$s juga merupakan nilai dinamis (merujuk ke %4$s) dan merujuk ke nilai dinamis lainnya tidak didukung. Mohon perbarui %3$s untuk menunjuk langsung ke %4$s.

en: Block inspector tab display overrides.
id: Tampilan tab inspektur blok menimpa.

[ctx: block description]
en: Displays a page inside a list of all pages.
id: Menampilkan satu halaman dari dalam daftar semua halaman.

[ctx: block keyword]
en: page
id: halaman

[ctx: block title]
en: Page List Item
id: Isi Daftar Halaman

note: translators: %s is post ID to describe the link for screen readers.
en: untitled post %s
id: pos tanpa judul %s

en: Indicates whether the current theme supports block-based templates.
id: Menunjukkan apakah tema saat ini mendukung template berbasis blok.

en: Raw size value must be a string, integer or a float.
id: Nilai ukuran dasar (raw) harus berupa string, bulangan bulat, atau bilangan desimal.

en: There&#8217;s no content to show here yet.
id: Belum ada konten yang bisa ditampilkan.

[ctx: block title]
en: Comments Next Page
id: Halaman Komentar Berikutnya

[ctx: block title]
en: Comments Previous Page
id: Halaman Komentar Sebelumnya

en: $store must be an instance of WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg
id: $store harus merupakan instance dari WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg

en: Disables custom spacing sizes.
id: Nonaktifkan ukuran spasi kustom.

en: Disables output of layout styles.
id: Menonaktifkan output gaya tata letak.

note: translators: %s: search query
en: Search results for: "%s"
id: Hasil pencarian untuk: %s

en: Whether the V2 of the list block that uses inner blocks should be enabled.
id: Apakah V2 blok daftar yang menggunakan blok inner harus diaktifkan.

en: Active theme spacing scale.
id: Skala spasi tema aktif.

en: Active theme spacing sizes.
id: Ukuran spasi tema aktif.

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Large.
en: %sX-Large
id: %sEkstra Besar

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Small.
en: %sX-Small
id: %sEkstra Kecil

en: Some of the theme.json settings.spacing.spacingScale values are invalid
id: Beberapa nilai dari theme.json settings.spacing.spacingScale tidak valid

note: translators: %s: Number of comments.
en: %s response | %s responses
id[0]: %s tanggapan
id[1]: %s tanggapan

[ctx: block title]
en: Comments
id: Komentar

en: Your comment is awaiting moderation.
id: Komentar Anda sedang menunggu moderasi.

en: Response
id: Tanggapan

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
id: Komentar Anda sedang menunggu moderasi. Ini adalah sebuah pratinjau; komentar Anda akan tampil setelah disetujui.

[ctx: block title]
en: Comments Title
id: Judul Komentar

en: One response
id: Satu tanggapan

[ctx: block description]
en: Displays a title with the number of comments.
id: Menampilkan judul dengan jumlah komentar.

en: Responses
id: Tanggapan

[ctx: block title]
en: Comment Author Avatar (deprecated)
id: Avatar Penulis Komentar (usang)

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Avatar block instead.
id: Blok ini tidak lagi digunakan. Silakan gunakan blok Avatar sebagai gantinya.

[ctx: block description]
en: Displays the name of the author of the comment.
id: Menampilkan nama penulis komentar.

[ctx: block description]
en: Displays the date on which the comment was posted.
id: Menampilkan tanggal saat komentar dibuat.

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post comments using different visual configurations.
id: Sebuah blok tingkat lanjut yang memungkinkan menampilkan komentar pos menggunakan beragam pengaturan visual.

[ctx: block description]
en: Gather blocks in a layout container.
id: Kumpulkan blok dalam panel tata letak.

en: Adding an RSS feed to this site’s homepage is not supported, as it could lead to a loop that slows down your site. Try using another block, like the <strong>Latest Posts</strong> block, to list posts from the site.
id: Menambahkan feed RSS ke beranda situs ini tidak didukung, karena dapat menyebabkan loop konten pos yang memperlambat situs Anda. Coba gunakan blok lain, seperti blok <strong>Pos Terbaru</strong>, untuk mencantumkan pos dari situs.

en: Whether the V2 of the quote block that uses inner blocks should be enabled.
id: Apakah V2 blok kutipan yang menggunakan blok inner harus diaktifkan.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render content when no query results are found.
id: Berisi elemen blok yang akan digunakan untuk memuat konten saat tidak ada hasil pencarian yang ditemukan.

[ctx: block description]
en: Add a user’s avatar.
id: Tambah avatar pengguna.

note: translators: %s: Singular label of the entity.
en: %s link
id: Tautan %s

note: translators: %s: Comment author name.
en: (%s website link, opens in a new tab)
id: (Tautan situs web %s, buka di tab baru)

note: translators: %s is the Author name.
en: (%s author archive, opens in a new tab)
id: (arsip penulis %s, buka di tab baru)

[ctx: block title]
en: Read More
id: Baca Lebih Lanjut

[ctx: block title]
en: Author Biography
id: Biografi Penulis

[ctx: block description]
en: The author biography.
id: Biografi penulis.

[ctx: block description]
en: Displays the link of a post, page, or any other content-type.
id: Menampilkan tautan dari pos, halaman, atau tipe konten lainnya.

en: Older Comments
id: Komentar Sebelumnya

en: Sorry, you are not allowed to view this global style.
id: Maaf, Anda tidak diizinkan untuk melihat style global ini.

en: Sorry, you are not allowed to edit this global style.
id: Maaf, Anda tidak diizinkan untuk mengedit style global ini.

en: Newer Comments
id: Komentar Terbaru

en: Icon
id: Ikon

[ctx: block title]
en: Author Name
id: Nama Penulis

[ctx: block description]
en: The author name.
id: Nama penulis.

[ctx: block description]
en: Displays the previous comment's page link.
id: Menampilkan tautan halaman komentar sebelumnya.

[ctx: block description]
en: Displays the next comment's page link.
id: Menampilkan tautan halaman komentar berikutnya.

en: Site icon.
id: Ikon situs

[ctx: block title]
en: Pagination
id: Paginasi

[ctx: block title]
en: Page Numbers
id: Nomor Halaman

note: translators: Accessibility text. %s: Parent page title.
en: %s submenu
id: Submenu %s

[ctx: block title]
en: Next Page
id: Halaman Selanjutnya

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
id: Ekstra Besar

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for comments pagination.
id: Menampilkan daftar nomor halaman untuk paginasi laman.

[ctx: block title]
en: Previous Page
id: Laman Sebelumnya

[ctx: block title]
en: Comments Pagination
id: Paginasi Komentar

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of comments, when applicable.
id: Menampilkan navigasi halaman ke sejumlah pos berikutnya/sebelumnya, jika memungkinkan.

en: Zip Export not supported.
id: Ekspor Zip tidak didukung.

en: Unable to open export file (archive) for writing.
id: Tidak dapat membuka berkas ekspor (arsip) untuk menulis.

[ctx: block title]
en: Pattern
id: Pola

[ctx: block description]
en: Show a block pattern.
id: Tampilkan pola blok.

[ctx: block title]
en: Comment Author Name
id: Nama Penulis Komentar

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a comment.
id: Menampilkan isi komentar.

[ctx: block description]
en: Displays a link to edit the comment in the WordPress Dashboard. This link is only visible to users with the edit comment capability.
id: Menampilkan tautan untuk mengedit komentar di Dasbor WordPress. Tautan ini hanya dapat dilihat oleh pengguna yang diizinkan untuk mengedit komentar.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to display a comment, like the title, date, author, avatar and more.
id: Mengandung elemen blok yang digunakan untuk menampilkan komentar, seperti judul, tanggal, penulis, avatar, dan lainnya.

[ctx: block title]
en: Comment Reply Link
id: Tautan Balas Komentar

[ctx: block title]
en: Comment Template
id: Template Komentar

[ctx: block title]
en: Comment Edit Link
id: Tautan Edit Komentar

[ctx: block description]
en: Displays a link to reply to a comment.
id: Menampilkan tautan untuk membalas komentar.

[ctx: block title]
en: Comment (deprecated)
id: Komentar (tidak digunakan lagi)

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Comments block instead.
id: Blok ini tidak lagi digunakan. Silakan gunakan blok Komentar sebagai gantinya.

en: Theme not found.
id: Tema tidak ditemukan

en: The theme identifier
id: Pengidentifikasi tema

en: Sorry, you are not allowed to access the global styles on this site.
id: Maaf, Anda tidak diizinkan untuk mengakses pengaturan global pada situs ini.

en: Global styles.
id: Gaya global.

en: Global settings.
id: Pengaturan global.

en: HTML title for the post, transformed for display.
id: Judul HTML untuk pos, diubah ke mode tampilan.

en: Title for the global styles variation, as it exists in the database.
id: Judul variasi style global, sesuai yang ada di database.

en: ID of global styles config.
id: ID konfigurasi style global.

en: Title of the global styles variation.
id: Judul variasi gaya global.

en: No global styles config exist with that id.
id: Tidak ada konfigurasi style global dengan ID tersebut.

note: translators: %s: Author name.
en: %s Avatar
id: Avatar %s

[ctx: block style label]
en: Plain
id: Polos

[ctx: block description]
en: Displays the name of this site. Update the block, and the changes apply everywhere it’s used. This will also appear in the browser title bar and in search results.
id: Tampilkan nama situs ini. Perbarui blok, dan perubahannya diterapkan di mana saja blok ini digunakan. Pengaturan ini juga akan tampil di bar judul browser dan hasil pencarian.

[ctx: label before the title of the next post]
en: Next:
id: Selanjutnya:

[ctx: label before the title of the previous post]
en: Previous:
id: Sebelumnya:

[ctx: block description]
en: Add a submenu to your navigation.
id: Tambahkan submenu ke navigasi Anda.

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
id: Tampilkan konten dalam multi-kolom, dengan blok yang dapat ditambahkan pada setiap kolom.

[ctx: block description]
en: Create structured content in rows and columns to display information.
id: Buat konten terstruktur di baris dan kolom untuk menampilkan informasi.

[ctx: Font size name]
en: Small
id: Kecil

[ctx: Color name]
en: Black
id: Hitam

[ctx: Color name]
en: White
id: Putih

[ctx: Duotone name]
en: Grayscale
id: Abu-abu

[ctx: Duotone name]
en: Dark grayscale
id: Abu-abu gelap

[ctx: Gradient name]
en: Midnight
id: Tengah malam

[ctx: Font size name]
en: Large
id: Besar

[ctx: Color name]
en: Pale pink
id: Merah muda pucat

[ctx: Color name]
en: Vivid red
id: Merah terang

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid orange
id: Oranye cerah berkilau

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid amber
id: Kuning sawo cerah berkilau

[ctx: Color name]
en: Vivid purple
id: Ungu terang

[ctx: Duotone name]
en: Blue and red
id: Biru dan merah

[ctx: Duotone name]
en: Midnight
id: Tengah malam

[ctx: Duotone name]
en: Magenta and yellow
id: Magenta dan kuning

[ctx: Duotone name]
en: Purple and green
id: Ungu dan hijau

[ctx: Duotone name]
en: Blue and orange
id: Biru dan oranye

[ctx: Color name]
en: Vivid green cyan
id: Cyan hijau terang

[ctx: Gradient name]
en: Vivid cyan blue to vivid purple
id: Biru cyan terang ke ungu terang

[ctx: Gradient name]
en: Light green cyan to vivid green cyan
id: Cyan hijau muda ke cyan hijau terang

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid amber to luminous vivid orange
id: Amber terang berkilau ke oranye terang berkilau

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid orange to vivid red
id: Oranye terang berkilau ke merah terang

[ctx: Gradient name]
en: Very light gray to cyan bluish gray
id: Abu-abu sangat terang ke abu-abu cyan kebiruan

[ctx: Gradient name]
en: Cool to warm spectrum
id: Spektrum dingin ke hangat

[ctx: Gradient name]
en: Electric grass
id: Rumput elektrik

[ctx: Duotone name]
en: Purple and yellow
id: Ungu ke kuning

[ctx: block keyword]
en: link
id: tautan

[ctx: block title]
en: Post Template
id: Template Pos

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a post, like the title, date, featured image, content or excerpt, and more.
id: Berisi elemen blok yang digunakan untuk merender pos, seperti judul, tanggal, gambar unggulan, konten atau kutipan, dan banyak lagi.

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post types based on different query parameters and visual configurations.
id: Blok tingkat lanjut memungkinkan menampilkan tipe artikel berdasarkan parameter kueri dan konfigurasi visual yang berbeda.

en: The calendar block is hidden because there are no published posts.
id: Blok kalendar disembunyikan karena tidak ada artikel yang dipublikasikan.

[ctx: block keyword]
en: movie
id: film

[ctx: block description]
en: Embed a video from your media library or upload a new one.
id: Sematkan video dari pustaka media Anda atau unggah yang baru.

[ctx: block keyword]
en: poetry
id: puisi

[ctx: block keyword]
en: poem
id: sajak

[ctx: block description]
en: Insert poetry. Use special spacing formats. Or quote song lyrics.
id: Masukkan puisi. Gunakan format spasi khusus. Atau kutip lirik lagu.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Columns block instead.
id: Blok ini tidak lagi digunakan. Silakan gunakan blok Kolom sebagai gantinya.

[ctx: block style label]
en: Stripes
id: Garis-garis

[ctx: block keyword]
en: summary
id: rangkuman

[ctx: block description]
en: Summarize your post with a list of headings. Add HTML anchors to Heading blocks to link them here.
id: Rangkum pos Anda dengan daftar heading. Tambahkan anchor HTML ke blok Heading untuk menautkannya ke sini.

[ctx: block keyword]
en: document outline
id: ringkasan dokumen

[ctx: block description]
en: Add white space between blocks and customize its height.
id: Tambahkan jarak antar blok dan sesuaikan tingginya.

[ctx: block title]
en: Table of Contents
id: Daftar Isi

[ctx: block style label]
en: Logos Only
id: Hanya Logo

[ctx: block style label]
en: Pill Shape
id: Bentuk Pil

[ctx: block description]
en: Display icons linking to your social profiles or sites.
id: Menampilkan ikon yang tertaut ke profil media sosial atau situs Anda.

[ctx: block description]
en: Display an icon linking to a social profile or site.
id: Menampilkan ikon yang terhubung ke profil media sosial atau situs.

[ctx: block keyword]
en: description
id: deskripsi

[ctx: block description]
en: Insert additional custom elements with a WordPress shortcode.
id: Tambahkan elemen khusus dengan shortcode WordPress.

[ctx: block keyword]
en: divider
id: pembagi

[ctx: block style label]
en: Dots
id: Titik-titik

[ctx: block style label]
en: Wide Line
id: Garis Lebar

[ctx: block keyword]
en: horizontal-line
id: garis horizontal

[ctx: block description]
en: Create a break between ideas or sections with a horizontal separator.
id: Buat pemisah antara ide atau bagian dengan pembatas horisontal.

[ctx: block keyword]
en: find
id: temukan

[ctx: block description]
en: Display entries from any RSS or Atom feed.
id: Tampilkan entri dari feed RSS atau Atom.

[ctx: block description]
en: Help visitors find your content.
id: Bantu pengunjung menemukan konten Anda.

[ctx: block keyword]
en: cite
id: kutip

[ctx: block title]
en: Query Title
id: Judul Query

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of posts, when applicable.
id: Menampilkan navigasi paginasi ke sejumlah pos berikutnya/sebelumnya, jika memungkinkan.

[ctx: block description]
en: Display the query title.
id: Menampilkan judul kueri.

[ctx: block description]
en: Displays the previous posts page link.
id: Menampilkan tautan halaman pos sebelumnya.

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for pagination.
id: Menampilkan daftar nomor halaman untuk paginasi.

[ctx: block description]
en: Displays the next posts page link.
id: Menampilkan tautan halaman pos berikutnya.

[ctx: block description]
en: Give special visual emphasis to a quote from your text.
id: Beri aksentuasi visual khusus pada kutipan dari teks Anda.

[ctx: block description]
en: Add text that respects your spacing and tabs, and also allows styling.
id: Tambahkan teks yang sesuai dengan gaya spasi dan tabulasi Anda, juga tambahkan pengaturan.

[ctx: block description]
en: Displays the title of a post, page, or any other content-type.
id: Menampilkan judul pos, halaman, atau tipe konten lainnya.

[ctx: block description]
en: Post terms.
id: Term Pos.

[ctx: block title]
en: Post Navigation Link
id: Tautan Navigasi Pos

[ctx: block description]
en: Display a post's featured image.
id: Tampilkan gambar andalan artikel.

[ctx: block description]
en: Displays the next or previous post link that is adjacent to the current post.
id: Menampilkan tautan artikel berikutnya atau sebelumnya dari artikel yang dilihat.

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a post or page.
id: Menampilkan konten pos atau halaman.

[ctx: block description]
en: Display the excerpt.
id: Tampilkan ringkasan.

[ctx: block description]
en: Displays the link to the current post comments.
id: Menampilkan tautan ke komentar pos saat ini.

[ctx: block keyword]
en: text
id: teks

[ctx: block description]
en: Display a post's comments form.
id: Menampilkan formulir komentar artikel.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments count.
id: Tampilkan jumlah komentar pos.

[ctx: block keyword]
en: pagination
id: paginasi

[ctx: block description]
en: Start with the basic building block of all narrative.
id: Mulai dengan komponen dasar dari semua cerita.

[ctx: block description]
en: Separate your content into a multi-page experience.
id: Pisahkan konten Anda menjadi beberapa halaman.

[ctx: block description]
en: Display a list of all pages.
id: Tampilkan daftar semua laman.

[ctx: block keyword]
en: next page
id: halaman selanjutnya

[ctx: block keyword]
en: navigation
id: navigasi

[ctx: block description]
en: A collection of blocks that allow visitors to get around your site.
id: Sekumpulan blok yang memungkinkan pengunjung menjelajahi situs Anda.

[ctx: block description]
en: Add a page, link, or another item to your navigation.
id: Tambahkan halaman, tautan, atau item lain ke navigasi Anda.

[ctx: block keyword]
en: read more
id: baca selengkapnya

[ctx: block description]
en: Content before this block will be shown in the excerpt on your archives page.
id: Konten sebelum blok ini akan ditampilkan dalam ringkasan pada halaman arsip Anda.

[ctx: block description]
en: Your site doesn’t include support for this block.
id: Situs Anda tidak mendukung blok ini.

[ctx: block keyword]
en: video
id: Video

[ctx: block keyword]
en: form
id: formulir

[ctx: block keyword]
en: image
id: gambar

[ctx: block description]
en: Set media and words side-by-side for a richer layout.
id: Letakkan media dan teks bersisian agar tata letaknya tampak dinamis.

[ctx: block keyword]
en: bullet list
id: daftar berbutir

[ctx: block keyword]
en: ordered list
id: Daftar berurutan

[ctx: block title]
en: Legacy Widget
id: Widget Lama

[ctx: block keyword]
en: numbered list
id: daftar bernomor

[ctx: block description]
en: Show login & logout links.
id: Tampilkan tautan login & logout.

[ctx: block description]
en: Display a legacy widget.
id: Tampilkan widget lama.

[ctx: block keyword]
en: recent posts
id: artikel terbaru

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent posts.
id: Tampilkan daftar artikel terbaru Anda.

[ctx: block keyword]
en: photo
id: foto

[ctx: block keyword]
en: picture
id: gambar

[ctx: block keyword]
en: recent comments
id: komentar terbaru

[ctx: block style label]
en: Rounded
id: Bulat

[ctx: block style label]
en: Default
id: Standar

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent comments.
id: Tampilkan daftar komentar terbaru Anda.

[ctx: block description]
en: Insert an image to make a visual statement.
id: Tambahkan gambar untuk membuat pernyataan visual.

[ctx: block keyword]
en: img
id: gambar

[ctx: block keyword]
en: embed
id: sematan

[ctx: block description]
en: Create a link that always points to the homepage of the site. Usually not necessary if there is already a site title link present in the header.
id: Buat tautan yang akan selalu mengarah ke beranda situs. Biasanya tidak diperlukan jika sudah ada tautan judul situs di header.

[ctx: block description]
en: Add custom HTML code and preview it as you edit.
id: Tambahkan kode HTML khusus dan pratinjau saat Anda mengedit.

[ctx: block keyword]
en: subtitle
id: sub judul

[ctx: block keyword]
en: title
id: judul

[ctx: block title]
en: Home Link
id: Tautan Beranda

[ctx: block keyword]
en: section
id: bagian

[ctx: block keyword]
en: row
id: baris

[ctx: block keyword]
en: download
id: unduh

[ctx: block keyword]
en: images
id: gambar

[ctx: block keyword]
en: photos
id: foto

[ctx: block description]
en: Use the classic WordPress editor.
id: Gunakan editor WordPress klasik.

[ctx: block description]
en: Display multiple images in a rich gallery.
id: Tampilkan beberapa gambar di galeri yang memiliki banyak isi.

[ctx: block keyword]
en: container
id: kontainer

[ctx: block keyword]
en: document
id: dokumen

[ctx: block description]
en: Add a link to a downloadable file.
id: Tambahkan tautan ke file yang dapat diunduh.

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
id: Kolom tunggal di dalam blok kolom.

[ctx: block description]
en: Display code snippets that respect your spacing and tabs.
id: Tampilkan potongan kode yang sesuai dengan spasi dan tabulasi Anda.

[ctx: block keyword]
en: archive
id: arsip

[ctx: block keyword]
en: posts
id: artikel

[ctx: block description]
en: A calendar of your site’s posts.
id: Kalender dari artikel di situs Anda.

[ctx: block style label]
en: Outline
id: Ikhtisar

[ctx: block style label]
en: Fill
id: Isi

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a group of button-style links.
id: Arahkan pengunjung untuk mengambil tindakan dengan grup tautan button-style.

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a button-style link.
id: Arahkan pengunjung untuk mengambil tindakan dengan tautan button-style.

[ctx: block keyword]
en: music
id: musik

[ctx: block keyword]
en: sound
id: suara

[ctx: block keyword]
en: recording
id: rekaman

[ctx: block description]
en: Display a date archive of your posts.
id: Tampilkan arsip tanggal dari pos Anda.

[ctx: block description]
en: Embed a simple audio player.
id: Sematkan pemutar audio sederhana.

en: Close menu
id: Tutup menu

en: Open menu
id: Buka menu

en: (Home link, opens in a new tab)
id: (Tautan beranda, buka di tab baru)

en: Settings consolidated from core, theme, and user origins.
id: Pengaturan yang diambil dari komponen inti, tema, dan asal mula pengguna.

en: Styles consolidated from core, theme, and user origins.
id: Gaya yang diambil dari komponen inti, tema, dan asal pengguna.

en: Determines whether the image editing feature is enabled.
id: Menentukan apakah fitur pengeditan gambar diaktifkan.

en: Active theme font sizes.
id: Ukuran font tema aktif.

en: Active theme gradients.
id: Gradien tema aktif.

en: Available image sizes.
id: Ukuran gambar yang tersedia.

en: Active theme color palette.
id: Palet warna tema aktif.

en: Maximum upload size in bytes allowed for the site.
id: Batas maksimum ukuran unggah dalam byte untuk situs.

en: Returns all the categories for block types that will be shown in the block editor.
id: Mengembalikan semua kategori untuk jenis blok yang akan ditampilkan di editor blok.

en: Determines whether the current locale is right-to-left (RTL).
id: Menunjukkan apakah pengaturan locale saat ini adalah kanan-ke-kiri (RTL).

en: Disables custom font size.
id: Menonaktifkan ukuran font kustom.

en: Default size for images.
id: Ukuran default gambar.

en: Disables custom colors.
id: Menonaktifkan warna kustom.

en: Enables custom spacing.
id: Mengaktifkan jarak spasi kustom.

en: Enables custom line height.
id: Mengaktifkan jarak antarbaris kustom.

en: Enables custom units.
id: Mengaktifkan unit kustom.

en: Available image dimensions.
id: Dimensi gambar yang tersedia.

en: List of allowed mime types and file extensions.
id: Daftar jenis MIME dan ekstensi file yang diizinkan.

en: Widget types to hide from Legacy Widget block.
id: Jenis widget yang akan disembunyikan dari blok Widget Lama.

en: Enable/Disable Wide/Full Alignments.
id: Aktifkan/Nonaktifkan Penjajaran Lebar/Penuh.

en: Enable/disable layouts support in container blocks.
id: Aktifkan/nonaktifkan dukungan tata letak di blok kontainer.

en: List of allowed block types.
id: Daftar jenis blok yang diizinkan.

en: Sorry, you are not allowed to read the block editor settings.
id: Maaf, Anda tidak diizinkan melihat pengaturan editor blok.

en: Enables experimental Site Editor blocks
id: Mengaktifkan blok Editor SItus eksperimental

en: Editor styles
id: Gaya editor

[ctx: block title]
en: Term Description
id: Deskripsi Istilah

[ctx: block description]
en: Display the description of categories, tags and custom taxonomies when viewing an archive.
id: Tampilkan deskripsi kategori, tag, dan taksonomi khusus saat melihat sebuah arsip.

[ctx: block title]
en: Comments Link
id: Tautan Komentar

[ctx: block title]
en: Custom Link
id: Tautan Khusus

en: PDF embed
id: Sematan PDF

note: translators: %s: filename.
en: Embed of %s.
id: Sematan %s.

[ctx: block title]
en: Login/out
id: Login/logout

en: Post Format Link
id: Tautan Format Pos

en: A link to a post format
id: Tautan ke format pos

en: This content is password protected.
id: Konten ini terkunci dengan kata sandi

note: translators: 1: Number of comments, 2: post title
en: %1$s comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
id[0]: %1$s komentar<span class="screen-reader-text"> untuk %2$s</span>
id[1]: %1$s komentar<span class="screen-reader-text"> untuk %2$s</span>

note: translators: %s post title
en: No comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
id: Tidak ada komentar<span class="screen-reader-text"> untuk %s</span>

note: translators: %s: taxonomy's singular name
en: Select %s
id: Pilih %s

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
id: Sebelumnya

[ctx: block title]
en: Page List
id: Daftar Halaman

[ctx: label for next post link]
en: Next
id: Selanjutnya

[ctx: block description]
en: Edit the different global regions of your site, like the header, footer, sidebar, or create your own.
id: Edit bagian khusus situs Anda, seperti header, footer, sidebar, atau buat sendiri.

en: Previous Page
id: Halaman Sebelumnya

note: translators: %s: Template part slug.
en: Template part has been deleted or is unavailable: %s
id: Komponen template telah dihapus atau tidak tersedia: %s

en: Next Page
id: Halaman Selanjutnya

[ctx: block title]
en: Comments Page Numbers
id: Nomor Halaman Komentar

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block.
en: [block rendering halted]
id: [perenderan blok dihentikan]

[ctx: block title]
en: Table
id: Tabel

[ctx: block title]
en: Site Title
id: Judul Situs

[ctx: block title]
en: Site Tagline
id: Tagline Situs

[ctx: block title]
en: Site Logo
id: Logo Situs

[ctx: block title]
en: Separator
id: Pemisah

[ctx: block title]
en: Search
id: Cari

[ctx: block title]
en: Quote
id: Kutipan

[ctx: block title]
en: Preformatted
id: Praformat

[ctx: block title]
en: Paragraph
id: Paragraf

[ctx: block title]
en: Page Break
id: Pemisah Halaman

[ctx: block title]
en: More
id: Selengkapnya

[ctx: block title]
en: Media & Text
id: Media & Teks

[ctx: block title]
en: Navigation
id: Navigasi

[ctx: block title]
en: List
id: Daftar

[ctx: block title]
en: Latest Posts
id: Artikel Terbaru

[ctx: block title]
en: Latest Comments
id: Komentar Terbaru

[ctx: block title]
en: Image
id: Gambar

[ctx: block title]
en: Heading
id: Judul

[ctx: block title]
en: Gallery
id: Galeri

[ctx: block title]
en: Archives
id: Arsip

[ctx: block title]
en: Button
id: Tombol

[ctx: block title]
en: Buttons
id: Tombol

[ctx: block title]
en: Calendar
id: Kalender

[ctx: block title]
en: Code
id: Kode

[ctx: block title]
en: Columns
id: Kolom

[ctx: block title]
en: Column
id: Kolom

[ctx: block title]
en: Cover
id: Sampul

[ctx: block title]
en: File
id: Berkas

[ctx: block title]
en: Custom HTML
id: HTML Khusus

[ctx: block title]
en: Group
id: Grup

[ctx: block title]
en: Comment Content
id: Konten Komentar

[ctx: block title]
en: Comment Date
id: Tanggal Komentar

[ctx: block title]
en: Template Part
id: Komponen Template

[ctx: block title]
en: Social Icons
id: Ikon Sosial

[ctx: block title]
en: Social Icon
id: Ikon Sosial

[ctx: block title]
en: Post Terms
id: Term Pos

[ctx: block title]
en: Spacer
id: Spasi

[ctx: block title]
en: Text Columns (deprecated)
id: Kolom Teks (usang)

[ctx: block title]
en: Unsupported
id: Tidak didukung

[ctx: block title]
en: Comments Form
id: Formulir Komentar

[ctx: block title]
en: Featured Image
id: Gambar Unggulan

[ctx: block title]
en: Tag Cloud
id: Awan Tag

[ctx: block title]
en: Comments Count
id: Jumlah Komentar

en: No templates exist with that id.
id: Tidak ada templat dengan id tersebut.

en: The id of a template
id: ID template

en: Whether to bypass Trash and force deletion.
id: Apakah akan menghindari Tempat Sampah dan memaksakan penghapusan.

en: Site logo.
id: Logo situs.

note: translators: byline. %s: author.
en: by %s
id: oleh %s

en: Pages
id: Halaman

en: Uncategorized
id: Tak Berkategori

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Patterns
id: Pola

note: translators: accessibility text for the content landmark region.
en: Content
id: Konten

note: translators: 'Home' as in a website's home page.
en: Home
id: Beranda

en: Invalid post ID.
id: ID artikel tidak valid.

[ctx: block keyword]
en: links
id: tautan

en: No matching template found.
id: Tidak ditemukan templat yang cocok.

en: Template Parts
id: Komponen Template

en: All template parts
id: Semua Komponen Template

en: Navigation
id: Navigasi

en: All templates
id: Semua template

en: Templates
id: Template

en: Experiments Settings
id: Pengaturan Eksperimen

en: RSS Error:
id: Eror RSS:

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
id: Sebuah eror telah terjadi, yang kemungkinan berarti feed tersebut sedang tidak aktif. Coba lagi nanti.

en: Search
id: Cari

note: translators: %s: the number of words in the post.
en: %s word | %s words
id[0]: %s kata
id[1]: %s kata

[ctx: block title]
en: Embed
id: Sematan

[ctx: block title]
en: Classic
id: Klasik

[ctx: block description]
en: Give quoted text visual emphasis. "In quoting others, we cite ourselves." — Julio Cortázar
id: Beri aksentuasi visual pada teks kutipan. "Saat mengutip orang lain, saat itulah kita mensitasikan diri." — Julio Cortázar

[ctx: block description]
en: Introduce new sections and organize content to help visitors (and search engines) understand the structure of your content.
id: Perkenalkan bagian baru dan atur konten untuk membantu pengunjung (dan mesin pencari) memahami struktur konten Anda.

en: Styles
id: Gaya

en: Medium
id: Sedang

en: No archives to show.
id: Tidak ada arsip untuk ditampilkan.

en: Beautiful landscape
id: Bentang alam yang indah

en: Help build Gutenberg
id: Bantu tingkatkan Gutenberg

en: Thanks for testing Gutenberg!
id: Terima kasih telah mencoba Gutenberg!

en: If you combine the new <strong>wide</strong> and <strong>full-wide</strong> alignments with galleries, you can create a very media rich layout, very quickly:
id: Jika mengombinasikan perataan <strong>lebar</strong> dan <strong>lebar penuh</strong> baru dengan galeri, Anda dapat membuat tata letak media yang sangat kaya dengan sangat cepat:

en: Accessibility is important &mdash; don&#8217;t forget image alt attribute
id: Aksesibilitas merupakan hal yang penting &mdash; jangan lupa atribut alt gambar

en: The WordPress community
id: Komunitas WordPress

en: You can change the amount of columns in your galleries by dragging a slider in the block inspector in the sidebar.
id: Anda dapat mengubah jumlah kolom dalam galeri dengan menarik slider pada pemeriksa blok di sidebar.

en: The information corresponding to the source of the quote is a separate text field, similar to captions under images, so the structure of the quote is protected even if you select, modify, or remove the source. It&#8217;s always easy to add it back.
id: Informasi terkait sumber kutipan merupakan ruas teks terpisah, serupa dengan keterangan di bawah gambar, sehingga struktur kutipan tetap terlindungi meskipun Anda memilih, mengubah, atau menghapus sumber. Anda juga dapat dengan mudah menambahkannya.

en: The editor will endeavor to create a new page and post building experience that makes writing rich posts effortless, and has “blocks” to make it easy what today might take shortcodes, custom HTML, or “mystery meat” embed discovery.
id: Editor akan berusaha untuk menciptakan pengalaman membuat halaman dan artikel baru yang kaya menjadi lebih mudah. Dan "blok" memudahkan penelusuran kode singkat, HTML khusus, atau sematan "komponen misterius".

en: The above is a gallery with just two images. It&#8217;s an easier way to create visually appealing layouts, without having to deal with floats. You can also easily convert the gallery back to individual images again, by using the block switcher.
id: Tampilan di atas adalah galeri dengan hanya dua gambar. Cara tersebut lebih mudah untuk membuat tampilan tata letak yang menarik dengan mudah. Anda juga dapat mengembalikan galeri ke satu gambar dengan menggunakan pengalih blok.

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
id: Tentu, gambar dengan lebar penuh akan sangat besar. Namun terkadang efeknya sangat dibutuhkan.

note: translators: %s: Gutenberg GitHub repository URL
en: If you want to learn more about how to build additional blocks, or if you are interested in helping with the project, head over to the <a href="%s">GitHub repository</a>.
id: Jika Anda ingin mempelajari lebih lanjut mengenai cara membuat blok tambahan, atau jika Anda tertarik membantu dalam proyek terkait, buka <a href="%s">repositori GitHub</a>.

en: Blocks can be anything you need. For instance, you may want to add a subdued quote as part of the composition of your text, or you may prefer to display a giant stylized one. All of these options are available in the inserter.
id: Blok dapat mengakomodasi segala kebutuhan Anda. Misalnya, Anda ingin menambahkan kutipan kecil terpisah dalam komposisi teks, atau Anda memilih untuk menampilkannya dengan ukuran sangat besar. Semua pilihan tersebut tersedia dalam penyisip.

en: Any block can opt into these alignments. The embed block has them also, and is responsive out of the box:
id: Semua blok dapat diatur perataannya. Blok sematan juga dapat diatur, dan sangat responsif:

en: Code is Poetry
id: Kode itu Puisi

en: Galleries
id: Galeri

en: Images &amp; Videos
id: Gambar &amp; Video

en: Text &amp; Headings
id: Teks &amp; Judul

en: Welcome to the Gutenberg Editor
id: Selamat Datang di Editor Gutenberg

en: Headings are separate blocks as well, which helps with the outline and organization of your content.
id: Judul merupakan blok terpisah, yang membantu menata dan mengatur konten Anda.

en: A Picture is Worth a Thousand Words
id: Satu Gambar Mampu Mengungkap Seribu Kata

en: The <em>Inserter</em> Tool
id: Alat <em>Penyisip</em>

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
id: Blok Tata Letak, seperti Tombol, Gambar Hero, Pemisah, dll.

en: Visual Editing
id: Penyuntingan Visual

en: What you are reading now is a <strong>text block</strong> the most basic block of all. The text block has its own controls to be moved freely around the post...
id: Saat ini Anda membaca <strong>blok teks</strong>, blok paling dasar. Blok teks memiliki kontrol tersendiri yang dapat dipindahkan dengan bebas di seputar artikel...

en: Try selecting and removing or editing the caption, now you don&#8217;t have to be careful about selecting the image or other text by mistake and ruining the presentation.
id: Coba pilih lalu hapus atau sunting keterangan, Anda tidak perlu khawatir salah membuat pilihan gambar atau teks lain yang dapat merusak presentasi.

en: The goal of this new editor is to make adding rich content to WordPress simple and enjoyable. This whole post is composed of <em>pieces of content</em>—somewhat similar to LEGO bricks—that you can move around and interact with. Move your cursor around and you&#8217;ll notice the different blocks light up with outlines and arrows. Press the arrows to reposition blocks quickly, without fearing about losing things in the process of copying and pasting.
id: Tujuan editor baru adalah membuat penambahan konten yang kaya ke WordPress menjadi sederhana dan menyenangkan.  Seluruh artikel terdiri atas <em>potongan konten</em>—seperti halnya LEGO—yang dapat dipindahkan dan dimainkan sesuka Anda. Gerakkan kursor dan Anda akan melihat beberapa blok dengan garis luar dan tanda panah yang lebih terang. Tekan tanda panah untuk mengatur posisi blok dengan cepat, tanpa khawatir konten akan terhapus saat melakukan proses salin-tempel.

en: Of Mountains &amp; Printing Presses
id: Tentang Pegunungan dan Mesin Cetak

en: Imagine everything that WordPress can do is available to you quickly and in the same place on the interface. No need to figure out HTML tags, classes, or remember complicated shortcode syntax. That&#8217;s the spirit behind the inserter—the <code>(+)</code> button you&#8217;ll see around the editor—which allows you to browse all available content blocks and add them into your post. Plugins and themes are able to register their own, opening up all sort of possibilities for rich editing and publishing.
id: Bayangkan semua yang dapat dilakukan WordPress tersedia untuk Anda dengan cepat, dari satu tempat di antarmuka. Tidak perlu memikirkan tag dan kelas HTML, maupun mengingat sintaks kode singkat yang rumit. Inilah fungsi penyisip—tombol<code>(+)</code> yang akan sering Anda lihat dalam editor—yang mempermudah Anda menelusuri semua blok konten yang tersedia dan menambahkannya ke dalam artikel. Plugin dan tema dapat terdaftar secara mandiri, menawarkan semua kemungkinan penyuntingan dan penerbitan yang kaya.

en: If your theme supports it, you&#8217;ll see the "wide" button on the image toolbar. Give it a try.
id: Jika tema Anda mendukung, Anda dapat melihat tombol "lebar" pada toolbar gambar. Silakan mencoba.

en: Handling images and media with the utmost care is a primary focus of the new editor. Hopefully, you&#8217;ll find aspects of adding captions or going full-width with your pictures much easier and robust than before.
id: Penanganan gambar dan media dengan sangat hati-hati merupakan fokus utama editor baru. Semoga penambahan keterangan atau melebarkan gambar secara penuh menjqdi jauh lebih mudah dan cepat dari sebelumnya.

en: Go give it a try, you may discover things WordPress can already add into your posts that you didn&#8217;t know about. Here&#8217;s a short list of what you can currently find there:
id: Silakan mencoba, Anda mungkin menemukan banyak hal baru yang dapat dilakukan WordPress untuk memperkaya artikal Anda. Berikut daftar singkat yang dapat Anda temukan saat ini:

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
id: Sematan, seperti YouTube, Twit, atau artikel WordPress lain.

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
id: Dan tentunya seperti<em>Daftar</em> berikut :)

en: ... like this one, which is right aligned.
id: ... seperti berikut ini, rata kanan.

en: A huge benefit of blocks is that you can edit them in place and manipulate your content directly. Instead of having fields for editing things like the source of a quote, or the text of a button, you can directly change the content. Try editing the following quote:
id: Manfaat utama blok adalah Anda dapat langsung menyunting dan mengubah konten. Anda tidak perlu menggunakan kolom untuk menyunting sumber kutipan, atau teks tombol, karena Anda dapat langsung mengubah kontennya. Silakan coba sunting kutipan berikut:

en: Learn more
id: Pelajari lebih lanjut

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Small.
en: Small
id: Kecil

en: Support
id: Bantuan

note: translators: 1: author name (inside <a> or <span> tag, based on if they have a URL), 2: post title related to this comment
en: %1$s on %2$s
id: %1$s mengenai %2$s

en: No comments to show.
id: Tidak ada komentar untuk ditampilkan.

en: Select Week
id: Pilih Minggu

en: Select Day
id: Pilih Hari

en: Select Year
id: Pilih Tahun

en: Select Month
id: Pilih Bulan

en: Archives
id: Arsip

en: https://wordpress.org/support/plugin/gutenberg/
id: https://wordpress.org/support/plugin/gutenberg

en: Select Post
id: Pilih Pos

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Large.
en: Large
id: Besar

[ctx: block description]
en: Add a block that displays content pulled from other sites, like Twitter or YouTube.
id: Tambahkan blok yang menampilkan konten dari situs lain, seperti Twitter atau YouTube.

en: Pagination
id: Paginasi

en: Scheduled
id: Dijadwalkan

en: Block
id: Blok

en: Private
id: Privat

en: Close
id: Tutup

note: translators: displayed when a page has an empty title.
en: (no title)
id: (tanpa judul)

en: Experiments
id: Eksperimen

en: Table of Contents
id: Daftar Isi

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Read more
id: Baca selengkapnya

en: Gutenberg development mode requires files to be built. Run <code>npm install</code> to install dependencies, <code>npm run build</code> to build the files or <code>npm run dev</code> to build the files and watch for changes. Read the <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> file for more information.
id: Mode pengembangan Gutenberg membutuhkan beberapa file untuk dibuat. Jalankan <code>npm install</code> untuk menginstal dependensi, <code>npm run build</code> untuk membuat file atau <code>npm run dev</code> untuk membuat file dan melihat perubahannya. Baca file <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">kontribusi</a> untuk informasi selengkapnya.

note: Author of the plugin
en: Gutenberg Team
id: Tim Gutenberg

en: Discussion
id: Diskusi

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s from now
id: %s dari sekarang

en: Documentation
id: Dokumentasi

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s ago
id: %s lalu

note: translators: %s: Minimum required version
en: Gutenberg requires WordPress %s or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
id: Gutenberg membutuhkan WordPress %s atau yang lebih baru untuk berfungsi dengan baik. Silakan lakukan upgrade WordPress sebelum mengaktifkan Gutenberg.
