Plugins - Gutenberg - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (76 entries)

[ctx: block title]
en: Math
da_DK: Matematik

en: Comments pagination
da_DK: Paginering af kommentarer

en: Icon
da_DK: Ikon

[ctx: block title]
en: Pattern
da_DK: Blokgruppe

[ctx: block title]
en: Comment Template
da_DK: Kommentarskabelon

[ctx: block keyword]
en: equation
da_DK: ligning

en: Global settings.
da_DK: Globale indstillinger.

[ctx: block style label]
en: Plain
da_DK: Almindelig

[ctx: label for next post link]
en: Next
da_DK: Næste

[ctx: block title]
en: Code
da_DK: Kode

[ctx: block title]
en: File
da_DK: Fil

en: Search
da_DK: Søg

note: translators: %s: the number of words in the post.
en: %s word | %s words
da_DK[0]: %s ord
da_DK[1]: %s ord

[ctx: block title]
en: Embed
da_DK: Indlejre

[ctx: block title]
en: Classic
da_DK: Klassisk

en: Medium
da_DK: Mellem

en: No archives to show.
da_DK: Ingen arkiver at vise

en: Beautiful landscape
da_DK: Smukt landskab

en: Help build Gutenberg
da_DK: Hjælp med at bygge Gutenberg

en: Thanks for testing Gutenberg!
da_DK: Tak for, at du vil teste Gutenberg!

en: The WordPress community
da_DK: Wordpress-fællesskabet

en: Media Rich
da_DK: Medierigt

en: The information corresponding to the source of the quote is a separate text field, similar to captions under images, so the structure of the quote is protected even if you select, modify, or remove the source. It&#8217;s always easy to add it back.
da_DK: Den information, der svarer til citatets kilde, er et separat tekstfelt - ligesom billedteksten under billeder. Hermed er citatets struktur beskyttet, selvom du markerer, ændrer eller fjerne kilden. Det er altid nemt at tilføje den igen.

en: Code is Poetry
da_DK: Kode er poesi

note: translators: %s: Gutenberg GitHub repository URL
en: If you want to learn more about how to build additional blocks, or if you are interested in helping with the project, head over to the <a href="%s">GitHub repository</a>.
da_DK: Hvis du vil lære mere om at bygge yderligere blokke, eller er interesseret i at hjælpe med projektet, så kig forbi på <a href="%s">GitHub</a>.

en: Any block can opt into these alignments. The embed block has them also, and is responsive out of the box:
da_DK: Enhver blok kan tilvælge disse justeringer. Indlejringsblokken har dem også, og er automatisk responsiv:

en: The above is a gallery with just two images. It&#8217;s an easier way to create visually appealing layouts, without having to deal with floats. You can also easily convert the gallery back to individual images again, by using the block switcher.
da_DK: Ovenstående er et gallery med kun to billeder. Det er en nemmere måde at oprette visuelt tiltalende layouts uden at skulle rode med tekstombrydning. Du kan også nemt konvertere galleriet tilbage til to adskilte billeder igen ved at bruge blokskifteren.

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
da_DK: Ja, fuldbredde-billeder kan være ret store. Men nogle gange er billedet det værd.

en: Accessibility is important &mdash; don&#8217;t forget image alt attribute
da_DK: Tilgængelighed er vigtigt &mdash; glem ikke billedets alt-tekst

en: If you combine the new <strong>wide</strong> and <strong>full-wide</strong> alignments with galleries, you can create a very media rich layout, very quickly:
da_DK: Hvis du kombinerer de nye <strong>bred</strong> and <strong>fuldbredde</strong> justeringer med gallerier, kan du hurtigt skabe et medierigt layout:

en: You can change the amount of columns in your galleries by dragging a slider in the block inspector in the sidebar.
da_DK: Du kan ændre antallet af kolonner i dine gallerier ved at trække i en slider i blokinspektøren i sidepanelet.

en: Blocks can be anything you need. For instance, you may want to add a subdued quote as part of the composition of your text, or you may prefer to display a giant stylized one. All of these options are available in the inserter.
da_DK: Blokke kan være lige hvad du har brug for. For eksempel kan det være du vil tilføje et afdæmpet citat som en af del af din teksts komposition, eller det kan være du foretrækker en kæmpe stiliseret en. Alle disse muligheder er tilgængelige i indsætteren.

en: You can build any block you like, static or dynamic, decorative or plain. Here&#8217;s a pullquote block:
da_DK: Du kan bygge lige den blok, du vil, statisk eller dynamisk, dekorativ eller almindelig. Her er en citat-blok:

en: Visual Editing
da_DK: Visuel redigering

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
da_DK: Og <em>lister</em> som denne her selvfølgelig :)

en: Galleries
da_DK: Gallerier

en: Images &amp; Videos
da_DK: Billeder &amp; videoer

en: Text &amp; Headings
da_DK: Tekst &amp; overskrifter

en: The <em>Inserter</em> Tool
da_DK: <em>Indsætningsværktøjet</em>

en: Welcome to the Gutenberg Editor
da_DK: Velkommen til Gutenberg-editoren

en: Learn more
da_DK: Lær mere

en: A Picture is Worth a Thousand Words
da_DK: Et billede siger mere end tusind ord

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
da_DK: Indlejringer, som YouTube, Tweets eller andre WordPress indlæg.

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
da_DK: Layout blokke, som Knapper, Banner billeder, Separatorer, etc.

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Small.
en: Small
da_DK: lille

en: No comments to show.
da_DK: Der er ingen kommentarer at vise.

en: Select Post
da_DK: Vælg indlæg

en: Select Week
da_DK: Vælg uge

en: Select Day
da_DK: Vælg dag

en: Select Month
da_DK: Vælg måned

en: Select Year
da_DK: Vælg år

note: translators: 1: author name (inside <a> or <span> tag, based on if they have a URL), 2: post title related to this comment
en: %1$s on %2$s
da_DK: %1$s på %2$s

en: Archives
da_DK: arkiv

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Large.
en: Large
da_DK: Stor

en: Pagination
da_DK: Paginering

en: Scheduled
da_DK: Planlagt

en: Private
da_DK: Privat

en: Published
da_DK: Udgivet

en: Block
da_DK: Blok

en: Table of Contents
da_DK: Indholdsfortegnelse

note: translators: displayed when a page has an empty title.
en: (no title)
da_DK: (ingen titel)

en: Close
da_DK: Luk

en: Read more
da_DK: Læs mere

en: Experiments
da_DK: Eksperimentel

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Unique identifier for the revision.
da_DK: Den unikke identifikator for blokken.

en: Gutenberg development mode requires files to be built. Run <code>npm install</code> to install dependencies, <code>npm run build</code> to build the files or <code>npm run dev</code> to build the files and watch for changes. Read the <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> file for more information.
da_DK: Gutenberg udviklertilstand kræver, at filer skal opbygges. Kør <code>npm install</code> for at installer afhængeligheder og <code>npm run dev</code> for at opbygge filer eller <code>npm run dev</code> for at opbygge og se ændringerne. Læs <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> filen for flere informationer.

en: Discussion
da_DK: Diskussion

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s ago
da_DK: %s siden

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s from now
da_DK: %s fra nu

note: translators: %s: Minimum required version
en: Gutenberg requires WordPress %s or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
da_DK: Gutenberg kræver WordPress %s eller nyere for at fungere korrekt. Opgrader WordPress før du aktiverer Gutenberg.

en: Icon names must not contain uppercase characters.
da_DK: Ikonnavne må ikke indeholde store bogstaver.

note: translators: %s: Widget type name.
en: Widget type "%s" is not registered.
da_DK: Widgettype "%s" er ikke registreret.

note: translators: %s: Widget type name.
en: Widget type "%s" is already registered.
da_DK: Widgettype "%s" er allerede registreret.

en: Icon names must contain a namespace prefix. Example: my-plugin/my-custom-icon
da_DK: Ikonnavne skal indeholde et navneområde præfiks. Eksempel: my plugin/my-custom-block-type
