Plugins - Gutenberg - Stable (latest release) - en to cs_CZ translation catalogue (1000 entries)

en: Could not read image dimensions. The file may be corrupted or an unsupported format.
cs_CZ: Nelze načíst rozměry obrázku. Soubor je možná poškozený nebo má nepodporovaný formát.

note: translators: 1: image size name, 2: max height, 3: actual height
en: Uploaded image height (%3$d) exceeds maximum for "%1$s" size (%2$d).
cs_CZ: Výška nahraného obrázku (%3$d) překračuje maximální hodnotu pro velikost „%1$s“ (%2$d).

note: translators: 1: image size name, 2: max width, 3: actual width
en: Uploaded image width (%3$d) exceeds maximum for "%1$s" size (%2$d).
cs_CZ: Šířka nahraného obrázku (%3$d) překračuje maximální hodnotu pro velikost „%1$s“ (%2$d).

en: Unknown image size.
cs_CZ: Neznámá velikost obrázku.

note: translators: 1: actual width, 2: actual height, 3: expected width, 4: expected height
en: Uploaded image dimensions (%1$dx%2$d) do not match original image dimensions (%3$dx%4$d).
cs_CZ: Rozměry nahraného obrázku (%1$dx%2$d) neodpovídají rozměrům původního obrázku (%3$dx%4$d).

en: Uploaded image must have positive dimensions.
cs_CZ: Nahraný obrázek musí mít kladné rozměry.

en: Memory
cs_CZ: Paměť

en: Sorry, you are only allowed to set status to private for guidelines.
cs_CZ: Omlouváme se, ale status „soukromé“ lze nastavit pouze u pokynů.

en: Shows the Toolbar in the fullscreen Post and Site Editor.
cs_CZ: Zobrazí panel nástrojů v režimu celé obrazovky v editoru příspěvků a stránek.

en: Toolbar in editor
cs_CZ: Panel nástrojů v editoru

en: Authoring intent about how the widget wants to render.
cs_CZ: Záměr tvůrce ohledně toho, jak má být widget zobrazen.

en: Sorry, you are not allowed to view guidelines.
cs_CZ: Je nám líto, ale nemáte oprávnění k prohlížení pokynů.

en: Enables a UI for creating and managing custom taxonomies and custom post types under Settings.
cs_CZ: V nabídce Nastavení se zobrazí uživatelské rozhraní pro vytváření a správu vlastních taxonomií a vlastních typů příspěvků.

en: Enables a dedicated route-based media editor screen for editing media items (metadata and content).
cs_CZ: Zobrazí speciální obrazovku editoru médií založenou na trasách, která slouží k úpravám mediálních položek (metadat a obsahu).

en: Media Editor (Route)
cs_CZ: Editor médií (Trasa)

en: Enables UI changes aimed at deprecating the Classic block, including prompts on existing Classic blocks to migrate their content to blocks or to a Custom HTML block.
cs_CZ: Umožňuje provést změny v uživatelském rozhraní, jejichž cílem je postupné vyřazení klasického bloku, včetně výzev u stávajících klasických bloků k přesunutí jejich obsahu do bloků nebo do bloku s vlastním HTML.

en: Classic block deprecation
cs_CZ: Zastarávání klasických bloků

en: Dashboard identifier as produced by the build pipeline.
cs_CZ: Identifikátor řídicího panelu vygenerovaný sestavovacím procesem.

en: Widget type names must contain a namespace prefix. Example: my-plugin/my-custom-widget-type
cs_CZ: Názvy typů widgetů musí obsahovat předponu jmenného prostoru. Příklad: my-plugin/my-custom-widget-type

en: Widget type names must not contain uppercase characters.
cs_CZ: Názvy typů widgetů nesmí obsahovat velká písmena.

en: Widget type names must be strings.
cs_CZ: Názvy typů widgetů musí být řetězce.

en: Script-module handle for the widget metadata entry point.
cs_CZ: Identifikátor skriptového modulu pro vstupní bod metadat widgetu.

en: Script-module handle for the widget render entry point.
cs_CZ: Identifikátor skriptového modulu pro vstupní bod vykreslování widgetu.

en: Sorry, you are not allowed to view widget modules.
cs_CZ: Je nám líto, ale nemáte oprávnění k prohlížení modulů widgetů.

en: Invalid widget module name.
cs_CZ: Nesprávný název modulu widgetu.

en: Widget module name including namespace.
cs_CZ: Název modulu widgetu včetně jmenného prostoru.

en: Add post type
cs_CZ: Přidat typ příspěvku

en: User post type
cs_CZ: Typ uživatelského příspěvku

en: User post types
cs_CZ: Typy uživatelských příspěvků

en: Content Types
cs_CZ: Typy obsahu

en: Number of terms in this taxonomy.
cs_CZ: Počet pojmů v této taxonomii.

note: translators: %s: post type slug
en: The post type key "%s" is reserved by an existing post type.
cs_CZ: Klíč typu příspěvku „%s“ je vyhrazen pro existující typ příspěvku.

en: Another user-defined post type already uses this key.
cs_CZ: Tento klíč již používá jiný uživatelem definovaný typ příspěvku.

en: Post type keys must be 1–20 characters and may only contain lowercase letters, numbers, hyphens, and underscores.
cs_CZ: Klíče typů příspěvků musí mít délku 1–20 znaků a mohou obsahovat pouze malá písmena, číslice, pomlčky a podtržítka.

en: Number of posts of this post type, matching the count shown in the admin list table's "All" view.
cs_CZ: Počet příspěvků tohoto typu, který odpovídá počtu zobrazenému v tabulce seznamu v administrátorském rozhraní v zobrazení „Vše“.

en: Typed post type configuration.
cs_CZ: Konfigurace typu příspěvku.

[ctx: Dimension size name]
en: 100%
cs_CZ: 100 %

[ctx: Dimension size name]
en: 75%
cs_CZ: 75 %

[ctx: Dimension size name]
en: 50%
cs_CZ: 50 %

[ctx: Dimension size name]
en: 25%
cs_CZ: 25 %

[ctx: block keyword]
en: lyrics
cs_CZ: Text písně

[ctx: block keyword]
en: song
cs_CZ: píseň

[ctx: block keyword]
en: stanza
cs_CZ: místnost

[ctx: block keyword]
en: verse
cs_CZ: čerstvý

[ctx: block description]
en: A single tab button in the tab list.
cs_CZ: Jedno tlačítko záložky v seznamu záložek.

[ctx: block title]
en: Tab Panel
cs_CZ: Panel záložek

[ctx: block title]
en: Tab List
cs_CZ: Seznam tabulek

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Avatar block, the Author Name block, and the Author Biography block instead.
cs_CZ: Tento blok je zastaralý. Místo něj prosím použijte blok Avatar, blok Jméno autora a blok Životopis autora.

[ctx: block title]
en: Author (deprecated)
cs_CZ: Autor (zastaralé)

[ctx: block description]
en: Embed a simple playlist.
cs_CZ: Vložte jednoduchý seznam skladeb.

[ctx: block title]
en: Playlist
cs_CZ: Seznam skladeb

[ctx: block description]
en: Playlist track.
cs_CZ: Skladba v seznamu skladeb.

[ctx: block title]
en: Playlist track
cs_CZ: Skladba v seznamu skladeb

[ctx: block keyword]
en: icon
cs_CZ: ikona

[ctx: block description]
en: Insert an SVG icon.
cs_CZ: Vložte ikonu ve formátu SVG.

[ctx: block title]
en: Icon
cs_CZ: Ikona

[ctx: icon label]
en: Verse
cs_CZ: Čerstvé

[ctx: icon label]
en: Upload
cs_CZ: Nahrát

[ctx: icon label]
en: Tip
cs_CZ: Typ

[ctx: icon label]
en: Table
cs_CZ: Tabulka

[ctx: icon label]
en: Symbol Filled
cs_CZ: Symboly vyplněny

[ctx: icon label]
en: Styles
cs_CZ: Styly

[ctx: icon label]
en: Store
cs_CZ: Velké

[ctx: icon label]
en: Star Half
cs_CZ: Hvězdná polovina

[ctx: icon label]
en: Star Filled
cs_CZ: Plné hvězd

[ctx: icon label]
en: Star Empty
cs_CZ: Hvězda Prázdná

[ctx: icon label]
en: Shuffle
cs_CZ: Náhodné přehrávání

[ctx: icon label]
en: Shield
cs_CZ: Štít

[ctx: icon label]
en: Share
cs_CZ: Sdílet

[ctx: icon label]
en: Shadow
cs_CZ: Stín

[ctx: icon label]
en: Settings
cs_CZ: Nastavení

[ctx: icon label]
en: Search
cs_CZ: Hledat

[ctx: icon label]
en: Scheduled
cs_CZ: Plánováno

[ctx: icon label]
en: Receipt
cs_CZ: Účtenka

[ctx: icon label]
en: Quote
cs_CZ: Citát

[ctx: icon label]
en: Published
cs_CZ: Zveřejněno

[ctx: icon label]
en: Previous
cs_CZ: Předchozí

[ctx: icon label]
en: Plus
cs_CZ: Více

[ctx: icon label]
en: People
cs_CZ: Lidé

[ctx: icon label]
en: Pencil
cs_CZ: Tužka

[ctx: icon label]
en: Payment
cs_CZ: Platba

[ctx: icon label]
en: Paragraph
cs_CZ: Odstavec

[ctx: icon label]
en: Next
cs_CZ: Další

[ctx: icon label]
en: More Vertical
cs_CZ: Více na výšku

[ctx: icon label]
en: More Horizontal
cs_CZ: Více vodorovně

[ctx: icon label]
en: Mobile
cs_CZ: Mobilní

[ctx: icon label]
en: Menu
cs_CZ: Nabídka

[ctx: icon label]
en: Map Marker
cs_CZ: Značka mapy

[ctx: icon label]
en: Language
cs_CZ: Jazyk

[ctx: icon label]
en: Key
cs_CZ: Klíč

[ctx: icon label]
en: Info
cs_CZ: Informace

[ctx: icon label]
en: Image
cs_CZ: Obrázek

[ctx: icon label]
en: Home
cs_CZ: Domů

[ctx: icon label]
en: Help
cs_CZ: Nápověda

[ctx: icon label]
en: Heading
cs_CZ: Nadpis

[ctx: icon label]
en: Group
cs_CZ: Skupina

[ctx: icon label]
en: Gallery
cs_CZ: Galerie

[ctx: icon label]
en: File
cs_CZ: Soubor

[ctx: icon label]
en: External
cs_CZ: Externí

[ctx: icon label]
en: Error
cs_CZ: Chyba

[ctx: icon label]
en: Envelope
cs_CZ: Obálka

[ctx: icon label]
en: Drawer Right
cs_CZ: Zásuvka vpravo

[ctx: icon label]
en: Drawer Left
cs_CZ: Zásuvka vlevo

[ctx: icon label]
en: Download
cs_CZ: Stáhnout

[ctx: icon label]
en: Desktop
cs_CZ: Plocha

[ctx: icon label]
en: Create
cs_CZ: Vytvořit

[ctx: icon label]
en: Cover
cs_CZ: Obálka

[ctx: icon label]
en: Comment
cs_CZ: Jak

[ctx: icon label]
en: Chevron Up Small
cs_CZ: Chevron nahoru – malý

[ctx: icon label]
en: Chevron Up Down
cs_CZ: Šipka nahoru Šipka dolů

[ctx: icon label]
en: Chevron Up
cs_CZ: Chevron nahoru

[ctx: icon label]
en: Chevron Right Small
cs_CZ: Chevron vpravo, malý

[ctx: icon label]
en: Chevron Right
cs_CZ: Chevron vpravo

[ctx: icon label]
en: Chevron Left Small
cs_CZ: Chevron vlevo, malý

[ctx: icon label]
en: Chevron Left
cs_CZ: Šipka vlevo

[ctx: icon label]
en: Chevron Down Small
cs_CZ: Chevron – mírný pokles

[ctx: icon label]
en: Chevron Down
cs_CZ: Chevron dolů

[ctx: icon label]
en: Check
cs_CZ: Zkontrolovat

[ctx: icon label]
en: Chart Bar
cs_CZ: Sloupcový graf

[ctx: icon label]
en: Caution
cs_CZ: Upozornění

[ctx: icon label]
en: Category
cs_CZ: Kategorie

[ctx: icon label]
en: Cart
cs_CZ: Košík

[ctx: icon label]
en: Tag
cs_CZ: Štítek

[ctx: icon label]
en: Capture Video
cs_CZ: Nahrávání videa

[ctx: icon label]
en: Capture Photo
cs_CZ: Pořídit fotografii

[ctx: icon label]
en: Calendar
cs_CZ: Kalendář

[ctx: icon label]
en: Block Table
cs_CZ: Tabulka bloků

[ctx: icon label]
en: Block Meta
cs_CZ: Blok Meta

[ctx: icon label]
en: Block Default
cs_CZ: Zablokovat výchozí nastavení

[ctx: icon label]
en: Bell
cs_CZ: Krásné

[ctx: icon label]
en: Audio
cs_CZ: Zvuk

[ctx: icon label]
en: At Symbol (@)
cs_CZ: Znak (@)

[ctx: icon label]
en: Arrow Up
cs_CZ: Šipka nahoru

[ctx: icon label]
en: Arrow Up Right
cs_CZ: Šipka nahoru vpravo

[ctx: icon label]
en: Arrow Up Left
cs_CZ: Šipka nahoru a doleva

[ctx: icon label]
en: Arrow Right
cs_CZ: Šipka vpravo

[ctx: icon label]
en: Arrow Left
cs_CZ: Šipka doleva

[ctx: icon label]
en: Arrow Down
cs_CZ: Šipka dolů

[ctx: icon label]
en: Arrow Down Right
cs_CZ: Šipka dolů vpravo

[ctx: icon label]
en: Arrow Down Left
cs_CZ: Šipka dolů vlevo

en: Whether to use progressive/interlaced encoding when saving this image.
cs_CZ: Zda při ukládání tohoto obrázku použít progresivní nebo prokládané kódování.

en: The output MIME type this image should be converted to, based on the image_editor_output_format filter. Null if no conversion is needed.
cs_CZ: Typ MIME výstupního souboru, na který má být tento obrázek převeden, na základě filtru `image_editor_output_format`. Hodnota `null`, pokud není třeba provádět žádnou konverzi.

en: EXIF orientation value from the original image. Values 1-8 follow the EXIF specification. A value other than 1 indicates the image needs rotation.
cs_CZ: Hodnota orientace EXIF z původního obrázku. Hodnoty 1–8 odpovídají specifikaci EXIF. Hodnota jiná než 1 znamená, že je třeba obrázek otočit.

en: Size name, or an array of size names when a single file is registered under multiple sizes with matching dimensions.
cs_CZ: Název velikosti nebo pole názvů velikostí v případě, že je jeden soubor zaregistrován pod více velikostmi se shodnými rozměry.

en: Array of sub-size metadata collected from sideload responses.
cs_CZ: Pole metadat o velikosti podjednotek získaných z odpovědí na příkazy sideload.

en: Whether to generate image sub sizes from the sideloaded file.
cs_CZ: Zda se mají z nahraného souboru vygenerovat zmenšené verze obrázků.

note: translators: %s: Parameter name.
en: %s contains an invalid image size.
cs_CZ: %s obsahuje nesprávnou velikost obrázku.

note: translators: %s: Parameter name.
en: %s must be a string or an array of strings.
cs_CZ: %s musí být řetězec nebo pole řetězců.

en: Image size. Can be a single size name or an array of size names to register the same file under multiple sizes.
cs_CZ: Velikost obrázku. Může se jednat o název jedné velikosti nebo o pole názvů velikostí, které umožňují zaregistrovat stejný soubor v několika různých velikostech.

en: Artifact
cs_CZ: Artefakt

en: Additional Guidelines
cs_CZ: Další pokyny

en: Site Context
cs_CZ: Kontext stránky

en: Image Guidelines
cs_CZ: Pokyny pro obrázky

en: Copy Guidelines
cs_CZ: Pokyny pro kopírování

en: View Guideline Type
cs_CZ: Zobrazit typ pokynu

en: Update Guideline Type
cs_CZ: Aktualizovat typ pokynu

en: Search Guideline Types
cs_CZ: Vyhledávání typů pokynů

en: No guideline types found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné typy pokynů.

en: No guideline types
cs_CZ: Žádné typy pokynů

en: New Guideline Type Name
cs_CZ: Název nového typu pokynu

en: Guideline Types list navigation
cs_CZ: Navigace v seznamu typů pokynů

en: Guideline Types list
cs_CZ: Seznam typů pokynů

en: A link to a guideline type.
cs_CZ: Odkaz na typ pokynu.

en: Guideline Type Link
cs_CZ: Typ pokynu Odkaz

en: Edit Guideline Type
cs_CZ: Upravit typ pokynu

en: &larr; Go to Guideline Types
cs_CZ: &larr; Přejít na typy pokynů

en: Add or remove guideline types
cs_CZ: Přidat nebo odebrat typy vodítek

en: Add Guideline Type
cs_CZ: Přidat typ pokynu

[ctx: taxonomy singular name]
en: Guideline Type
cs_CZ: Typ pokynu

[ctx: taxonomy general name]
en: Guideline Types
cs_CZ: Typy pokynů

en: View Guidelines
cs_CZ: Zobrazit pokyny

en: View Guideline
cs_CZ: Zobrazit pokyny

en: Search Guidelines
cs_CZ: Pokyny pro vyhledávání

en: No guidelines found in Trash.
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné pokyny.

en: No guidelines found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné pokyny.

en: New Guideline
cs_CZ: Nové pokyny

en: Guidelines list navigation
cs_CZ: Navigace v seznamu pokynů

en: Guidelines list
cs_CZ: Seznam pokynů

en: Guideline updated.
cs_CZ: Pokyny byly aktualizovány.

en: Guideline scheduled.
cs_CZ: Plánované vydání pokynů.

en: Guideline reverted to draft.
cs_CZ: Pokyn byl vrácen do fáze návrhu.

en: Guideline published privately.
cs_CZ: Pokyny vydané soukromě.

en: Guideline published.
cs_CZ: Byly zveřejněny pokyny.

en: Filter guidelines list
cs_CZ: Seznam pokynů k filtrování

en: Edit Guideline
cs_CZ: Pokyny k úpravám

en: All Guidelines
cs_CZ: Všechny pokyny

en: Add Guideline
cs_CZ: Přidat pokyn

[ctx: post type singular name]
en: Guideline
cs_CZ: Pokyny

[ctx: post type general name]
en: Guidelines
cs_CZ: Pokyny

en: Could not restore revision.
cs_CZ: Revizi se nepodařilo obnovit.

en: Revision not found.
cs_CZ: Revize nebyla nalezena.

en: Unique identifier for the revision to restore.
cs_CZ: Jedinečný identifikátor revize, kterou chcete obnovit.

en: Sorry, you are not allowed to delete revisions.
cs_CZ: Nemáte dostatečné oprávnění pro smazání této revize.

en: Sorry, you are not allowed to restore revisions.
cs_CZ: Nemáte dostatečné oprávnění pro obnovení této revize.

en: The ID of the author of the guidelines.
cs_CZ: Identifikační číslo autora pokynů.

en: The date the guidelines were last modified, as GMT.
cs_CZ: Datum poslední úpravy pokynů (v GMT).

en: The date the guidelines were created, as GMT.
cs_CZ: Datum vytvoření pokynů v čase GMT.

en: The date the guidelines were created, in the site's timezone.
cs_CZ: Datum vytvoření pokynů v časovém pásmu daného webu.

en: guideline_categories must be a JSON object.
cs_CZ: guideline_categories musí být objekt typu JSON.

en: The guideline categories and their content.
cs_CZ: Kategorie pokynů a jejich obsah.

en: The status of the guidelines (draft or publish).
cs_CZ: Stav pokynů (návrh nebo zveřejněná verze).

en: Unique identifier for the guidelines.
cs_CZ: Jedinečný identifikátor pokynů.

en: Guidelines already exist. Use PATCH to update.
cs_CZ: Pokyny již existují. K aktualizaci použijte příkaz PATCH.

en: Limit response to guidelines with a specific status.
cs_CZ: Omezit odpověď na pokyny s konkrétním stavem.

en: Limit response to guidelines for a specific block type.
cs_CZ: Omezit reakci na pokyny pro konkrétní typ bloku.

en: Limit response to a specific guideline category.
cs_CZ: Omezit odpověď na konkrétní kategorii pokynů.

en: Gutenberg Experiments
cs_CZ: Gutenbergovy experimenty

en: Enables a new dashboard experience with resizable, reorderable widgets that plugins can register and users can personalize.
cs_CZ: Umožňuje nové prostředí ovládacího panelu s widgety, jejichž velikost lze měnit a pořadí měnit, které mohou pluginy registrovat a uživatelé přizpůsobovat.

en: New Dashboard experience
cs_CZ: Nové rozhraní řídicího panelu

en: Content types
cs_CZ: Typy obsahu

en: Enables guidelines feature for managing editorial voice and tone guidelines under Settings.
cs_CZ: V nabídce Nastavení aktivuje funkci pokynů pro správu stylových a jazykových pokynů.

en: Guidelines
cs_CZ: Pokyny

[ctx: experiments group name]
en: Other
cs_CZ: Ostatní

en: Allows multiple templates of the same type to be created, of which one can be active at a time. (Warning: when you deactivate this experiment, it is best to delete all created templates except for the active ones.)
cs_CZ: Umožňuje vytvořit více šablon stejného typu, z nichž může být aktivní vždy pouze jedna. (Upozornění: pokud tento experiment deaktivujete, doporučujeme smazat všechny vytvořené šablony s výjimkou těch aktivních.)

en: Sorry, you are not allowed to delete guidelines.
cs_CZ: Nemáte dostatečné oprávnění pro smazání tohoto pokynu.

en: Sorry, you are not allowed to view the guidelines.
cs_CZ: Nemáte dostatečné oprávnění pro pro zobrazení pokynů.

[ctx: experiments group name]
en: Templates
cs_CZ: Šablony

en: Full-page client-side navigation
cs_CZ: Celostránková navigace na straně klienta

[ctx: experiments group name]
en: Interactivity
cs_CZ: Interaktivita

en: Replaces the bespoke editor inspector panels with a unified DataForm-based implementation for Pages and Posts, matching the QuickEdit experience.
cs_CZ: Nahrazuje přizpůsobené panely inspektoru editoru jednotnou implementací založenou na DataForm pro stránky a příspěvky, která odpovídá prostředí QuickEdit.

en: Editor Inspector: Use DataForm
cs_CZ: Nástroj pro kontrolu editoru: Použít DataForm

[ctx: experiments group name]
en: Data Views
cs_CZ: Zobrazení dat

en: Replaces the existing WordPress media modal with a new modal powered by Data Views, supporting browsing, selecting, and uploading media.
cs_CZ: Nahrazuje stávající modální okno médií ve WordPressu novým modálním oknem založeným na Data Views, které umožňuje procházení, výběr a nahrávání médií.

en: Media Upload Modal
cs_CZ: Modul pro nahrávání médií

[ctx: experiments group name]
en: Media
cs_CZ: Média

[ctx: experiments group name]
en: Blocks
cs_CZ: Bloky

en: Dashboard (Beta)
cs_CZ: Ovládací panel (beta)

en: Add taxonomy
cs_CZ: Přidat taxonomii

en: User taxonomy
cs_CZ: Taxonomie uživatelů

en: User taxonomies
cs_CZ: Uživatelské taxonomie

en: Limit results to taxonomies attached to one or more of the given post types.
cs_CZ: Omezit výsledky na taxonomie přiřazené k jednomu nebo více z uvedených typů příspěvků.

note: translators: %s: taxonomy slug
en: The taxonomy key "%s" is already in use by a built-in or plugin-registered taxonomy.
cs_CZ: Taxonomický klíč „%s“ již používá vestavěná taxonomie nebo taxonomie zaregistrovaná pluginem.

en: Another user-defined taxonomy already uses this key.
cs_CZ: Tento klíč již používá jiná uživatelsky definovaná taxonomie.

en: Taxonomy keys must be 1–32 characters and may only contain lowercase letters, numbers, hyphens, and underscores.
cs_CZ: Taxonomické klíče musí mít délku 1–32 znaků a mohou obsahovat pouze malá písmena, číslice, pomlčky a podtržítka.

en: Typed taxonomy configuration.
cs_CZ: Konfigurace typové taxonomie.

en: Post types attached to this taxonomy.
cs_CZ: Typy příspěvků přiřazené k této taxonomii.

note: translators: %s: Connector name.
en: API key for the %s connector.
cs_CZ: API klíč pro konektor %s.

note: translators: %s: Connector name.
en: %s API Key
cs_CZ: %s API klíč

note: translators: %s: AI provider ID.
en: The provider "%s" is not registered in the AI client registry.
cs_CZ: Poskytovatel „%s“ není zapsán v registru klientů AI.

en: Text and image generation with GPT and Dall-E.
cs_CZ: Generování textu a obrázků pomocí GPT a Dall-E.

en: Text and image generation with Gemini and Imagen.
cs_CZ: Generování textu a obrázků pomocí Gemini a Imagen.

en: Text generation with Claude.
cs_CZ: Generování textu pomocí Clauda.

en: Protect your site from spam.
cs_CZ: Chraňte své stránky před spamem.

en: Akismet Anti-Spam
cs_CZ: Akismet – ochrana proti spamu

en: Default form configuration.
cs_CZ: Výchozí nastavení formuláře.

en: List of default views.
cs_CZ: Seznam výchozích zobrazení.

en: Default layout configurations.
cs_CZ: Výchozí konfigurace rozvržení.

en: Default view configuration.
cs_CZ: Výchozí nastavení zobrazení.

en: Entity name.
cs_CZ: Název subjektu.

en: Entity kind.
cs_CZ: Typ entity.

en: The Navigation Overlay template defines an overlay area that typically contains navigation links and can be toggled open and closed.
cs_CZ: Šablona navigační vrstvy definuje překryvnou oblast, která obvykle obsahuje navigační odkazy a kterou lze rozbalit a sbalit.

en: Provider logo path must be located within the plugins or must-use plugins directory.
cs_CZ: Cesta k logu poskytovatele musí být umístěna v adresáři „plugins“ nebo „must-use plugins“.

[ctx: keyboard shortcut to open the command palette]
en: Ctrl+K
cs_CZ: Ctrl + K

note: translators: %s: Post title.
en: Join editing &#8220;%s&#8221;
cs_CZ: Připojit se k úpravám „%s“

[ctx: post list]
note: translators: Action link text for a singular post in the post list. Can be any type of post.
en: Join
cs_CZ: Připojit se

note: translators: %s: Post title.
en: Edit &#8220;%s&#8221;
cs_CZ: Upravit „%s“

en: Currently being edited
cs_CZ: Právě se upravuje

en: Note:
cs_CZ: Poznámka:

note: translators: %s: Prefix "Note:".
en: %s Real-time collaboration has been disabled.
cs_CZ: %s Spolupráce v reálném čase byla deaktivována.

en: Enable early access to real-time collaboration. Real-time collaboration may affect your website's performance.
cs_CZ: Umožněte včasný přístup ke spolupráci v reálném čase. Spolupráce v reálném čase může mít vliv na výkon vašich webových stránek.

en: Collaboration
cs_CZ: Spolupráce

en: Enable Real-Time Collaboration
cs_CZ: Umožnit spolupráci v reálném čase

en: Sync Update
cs_CZ: Aktualizace synchronizace

en: Sync Updates
cs_CZ: Synchronizovat aktualizace

en: The icon content (SVG markup).
cs_CZ: Obsah ikony (značkovací jazyk SVG).

en: The icon label.
cs_CZ: Název ikony.

en: The icon name.
cs_CZ: Název ikony.

note: translators: %s is the name of any user-provided name
en: Icon not found: "%s".
cs_CZ: Ikona nebyla nalezena: „%s“.

en: Icon name.
cs_CZ: Název ikony.

en: Failed to store sync update.
cs_CZ: Nepodařilo se uložit aktualizaci synchronizace.

en: Invalid sync update type.
cs_CZ: Neplatný typ aktualizace synchronizace.

en: Failed to remove updates during compaction.
cs_CZ: Při komprimaci se nepodařilo odstranit aktualizace.

en: Request body is too large.
cs_CZ: Tělo požadavku je příliš velké.

note: translators: %s: The room name encodes the current entity being synced.
en: You do not have permission to sync this entity: %s.
cs_CZ: Nemáte oprávnění k synchronizaci této entity: %s.

en: Client ID is already in use by another user.
cs_CZ: ID klienta již používá jiný uživatel.

en: You do not have permission to perform this action
cs_CZ: Nemáte oprávnění k provedení této akce

en: The connector registry instance must be set during the <code>init</code> action.
cs_CZ: Instance registru konektorů musí být nastavena během akce <code>init</code>.

en: Sorry, you are not allowed to read view config.
cs_CZ: Nemáte dostatečné oprávnění pro zobrazení nastavení.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" not found.
cs_CZ: Konektor „%s“ nebyl nalezen.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" plugin is_active must be callable.
cs_CZ: Plugin „%s“ pro konektor is_active musí být volatelný.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" authentication env_var_name must be a non-empty string.
cs_CZ: U ověřovací proměnné prostředí konektoru „%s“ nesmí být prázdný řetězec.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" authentication constant_name must be a non-empty string.
cs_CZ: Ověřovací konstanta konektoru „%s“ musí být neprázdný řetězec.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" authentication setting_name must be a non-empty string.
cs_CZ: Název nastavení ověřování konektoru „%s“ musí být neprázdný řetězec.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" authentication method must be "api_key" or "none".
cs_CZ: Metoda ověřování konektoru „%s“ musí být „api_key“ nebo „none“.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" requires an "authentication" array.
cs_CZ: Konektor „%s“ vyžaduje pole „authentication“.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" requires a non-empty "type" string.
cs_CZ: Konektor „%s“ vyžaduje neprázdný řetězec „type“.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" requires a non-empty "name" string.
cs_CZ: Konektor „%s“ vyžaduje neprázdný řetězec „name“.

note: translators: %s: Connector ID.
en: Connector "%s" is already registered.
cs_CZ: Konektor „%s“ je již zaregistrován.

en: Connector ID must contain only lowercase alphanumeric characters, hyphens, and underscores.
cs_CZ: ID konektoru smí obsahovat pouze malá písmena, číslice, pomlčky a podtržítka.

en: Icon content does not contain valid SVG markup.
cs_CZ: Obsah ikony neobsahuje platný kód SVG.

en: Icon content must be a string.
cs_CZ: Obsah ikony musí být řetězec.

en: Icons must provide either `content` or `filePath`.
cs_CZ: Ikony musí obsahovat buď `content`, nebo `filePath`.

en: Icon label must be a string.
cs_CZ: Název ikony musí být řetězec.

note: translators: %s is the name of any user-provided key
en: Invalid icon property: "%s".
cs_CZ: Neplatná vlastnost ikony: „%s“.

en: Icon is already registered.
cs_CZ: Ikona je již zaregistrována.

en: Icon name must be a string.
cs_CZ: Název ikony musí být řetězec.

en: Core icon collection manifest must provide valid a "filePath" for each icon.
cs_CZ: Manifest hlavní sbírky ikon musí pro každou ikonu obsahovat platný údaj „filePath“.

en: Core icon collection manifest is empty or invalid.
cs_CZ: Manifest sbírky ikon jádra je prázdný nebo neplatný.

en: Core icon collection manifest is missing or unreadable.
cs_CZ: Chybí nebo je nečitelný manifest sbírky ikon jádra.

en: Pause
cs_CZ: Přestávka

en: Play
cs_CZ: Hrát

[ctx: track title, artist name, album name]
note: translators: %1$s: track title, %2$s artist name, %3$s: album name.
en: %1$s by %2$s from the album %3$s
cs_CZ: %1$s od %2$s z alba %3$s

en: Select to play this track
cs_CZ: Kliknutím přehrajete tuto skladbu

note: translators: %s: Visually hidden label for the track length (screen reader text).
en: Length:
cs_CZ: Délka:

en: Unknown title
cs_CZ: Neznámý název

[ctx: next image in lightbox]
en: Next
cs_CZ: Další

[ctx: previous image in lightbox]
en: Previous
cs_CZ: Předchozí

note: translators: %1$s: current image index, %2$s: total number of images
en: Enlarge %1$s of %2$s
cs_CZ: Zvětšit %1$s z %2$s

note: translators: %1$s: current image index, %2$s: total number of images, %3$s: Image alt text
en: Enlarged image %1$s of %2$s: %3$s
cs_CZ: Zvětšený obrázek %1$s z %2$s: %3$s

note: translators: %1$s: current image index, %2$s: total number of images
en: Enlarged image %1$s of %2$s
cs_CZ: Zvětšený obrázek %1$s z %2$s

[ctx: block description]
en: Display the tab buttons for a tabbed interface.
cs_CZ: Zobrazit tlačítka záložek pro rozhraní se záložkami.

[ctx: block description]
en: Container for tab panel content in a tabbed interface.
cs_CZ: Kontejner pro obsah panelu záložek v rozhraní se záložkami.

[ctx: block title]
en: Tab Panels
cs_CZ: Panely karet

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with vertically and horizontally centered navigation
cs_CZ: Navigační překryv s vertikálně a horizontálně vycentrovanou navigací

en: Overlay with centered navigation
cs_CZ: Překrytí s vycentrovanou navigací

en: Get started today!
cs_CZ: Začněte ještě dnes!

en: Find out how we can help your business.
cs_CZ: Zjistěte, jak můžeme pomoci vaší firmě.

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with vertically and horizontally centered navigation, site info, and a CTA
cs_CZ: Navigační překryv s vertikálně a horizontálně vycentrovanou navigací, informacemi o webu a výzvou k akci (CTA)

en: Overlay with site info and CTA
cs_CZ: Překrytí s informacemi o webu a výzvou k akci

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with orange background site title and tagline
cs_CZ: Navigační překryv s oranžovým pozadím, názvem webu a sloganem

en: Overlay with orange background
cs_CZ: Překrytí s oranžovým pozadím

[ctx: Block pattern description]
en: A navigation overlay with black background and big white text
cs_CZ: Navigační překryv s černým pozadím a velkým bílým textem

en: Overlay with black background
cs_CZ: Překrytí s černým pozadím

note: translators: %s is the CSS that was provided.
en: The CSS must not contain "%s".
cs_CZ: CSS nesmí obsahovat „%s“.

note: translators: %s is the CSS that was provided.
en: The CSS must not end in "%s".
cs_CZ: CSS nesmí končit znaky „%s“.

[ctx: block keyword]
en: overlay
cs_CZ: překrytí

[ctx: block keyword]
en: close
cs_CZ: zavřít

[ctx: block description]
en: A customizable button to close overlays.
cs_CZ: Přizpůsobitelné tlačítko pro zavření překryvů.

[ctx: block title]
en: Navigation Overlay Close
cs_CZ: Navigační překryv Zavřít

[ctx: block description]
en: Display a breadcrumb trail showing the path to the current page.
cs_CZ: Zobrazit navigační lištu s cestou k aktuální stránce.

en: Redirects the default site editor (Appearance > Design) to use the extensible site editor page.
cs_CZ: Přesměruje výchozí editor stránek (Vzhled > Design) tak, aby používal rozšiřitelnou stránku editoru stránek.

en: Extensible Site Editor
cs_CZ: Rozšiřitelný editor stránek

en: Enables editable block inspector fields that are generated using a dataform.
cs_CZ: Umožňuje upravovat pole inspektora bloků, která jsou generována pomocí datového formuláře.

en: Block fields: Show dataform driven inspector fields on blocks that support them
cs_CZ: Bloková pole: Zobrazit pole inspektora řízená datovým formulářem na blocích, které je podporují.

[ctx: Block pattern description]
en: A simple pattern with a navigation block and a navigation overlay close button.
cs_CZ: Jednoduchý vzor s navigačním blokem a tlačítkem pro zavření navigačního překryvu.

[ctx: Block pattern category]
en: Display your website navigation.
cs_CZ: Zobrazte navigaci na vašem webu.

[ctx: Block pattern category]
en: Navigation
cs_CZ: Navigace

en: Navigation Overlay
cs_CZ: Navigační překryv

note: translators: %s is the post type name.
en: Post Type: &#8220;%s&#8221;
cs_CZ: Typ příspěvku: „%s“

note: translators: %s is the search term.
en: Search results for: &#8220;%s&#8221;
cs_CZ: Výsledky hledání pro: „%s“

note: translators: %s: Post title.
en: Responses to &#8220;%s&#8221;
cs_CZ: Odpovědi na „%s“

note: translators: %s: Post title.
en: Response to &#8220;%s&#8221;
cs_CZ: Odpověď na „%s“

note: translators: %s: Post title.
en: One response to &#8220;%s&#8221;
cs_CZ: Jedna odpověď na „%s“

note: translators: Note notification email subject. 1: Site title, 2: Post title.
en: [%1$s] Note: "%2$s"
cs_CZ: [%1$s] Poznámka: „%2$s“

en: You can see all notes on this post here:
cs_CZ: Všechny poznámky k tomuto příspěvku najdete zde:

note: translators: %s: Note text.
en: resolved/reopened
cs_CZ: vyřešeno/znovu otevřeno

note: translators: %s: Note author email.
en: Email: %s
cs_CZ: E-mail: %s

note: translators: 1: Note author's name, 2: Note author's IP address, 3: Note author's hostname.
en: Author: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
cs_CZ: Autor: %1$s (IP adresa: %2$s, %3$s)

note: translators: %s: Post title.
en: New note on your post "%s"
cs_CZ: Nová poznámka k vašemu příspěvku „%s“

en: Email me whenever anyone posts a note
cs_CZ: Pošlete mi e-mail, kdykoli někdo zveřejní poznámku.

note: translators: %s: comment page number
en: Comments Page %s
cs_CZ: Komentáře Stránka %s

en: Enables the Workflow Palette for running workflows composed of abilities, from a unified interface.
cs_CZ: Aktivuje paletu Workflow pro spouštění pracovních postupů složených z funkcí z jednotného rozhraní.

en: Workflow Palette
cs_CZ: Paleta pracovního postupu

en: Script modules to load into the import map.
cs_CZ: Skriptové moduly, které se mají načíst do importní mapy.

[ctx: block description]
en: Display content in a tabbed interface to help users navigate detailed content with ease.
cs_CZ: Zobrazujte obsah v rozhraní s kartami, aby uživatelé mohli snadno procházet podrobný obsah.

[ctx: block title]
en: Tabs
cs_CZ: Záložky

[ctx: block description]
en: Content for a tab in a tabbed interface.
cs_CZ: Obsah pro kartu v rozhraní s kartami.

en: Template Activation
cs_CZ: Aktivace šablony

en: Inline styles for editor assets.
cs_CZ: Inline styly pro prostředky editoru.

en: Inline scripts for editor assets.
cs_CZ: Inline skripty pro prostředky editoru.

en: Editor styles data.
cs_CZ: Údaje o stylech editoru.

en: Editor scripts data.
cs_CZ: Skripty editoru dat.

en: Limit result set to attachments of a particular MIME type or MIME types.
cs_CZ: Omezit výsledek na přílohy konkrétního typu MIME nebo typů MIME.

en: Limit result set to attachments of a particular media type or media types.
cs_CZ: Omezit výsledek na přílohy určitého typu média nebo typů médií.

note: translators: %s: page number
en: Page %s
cs_CZ: Stránka %s

en: Page not found
cs_CZ: Stránka nebyla nalezena

[ctx: block description]
en: Display a custom date.
cs_CZ: Zobrazit vlastní datum.

[ctx: block description]
en: Displays a foldable layout that groups content in collapsible sections.
cs_CZ: Zobrazí skládací rozvržení, které seskupuje obsah do sbalitelných sekcí.

[ctx: block description]
en: Contains the hidden or revealed content beneath the heading.
cs_CZ: Obsahuje skrytý nebo zobrazený obsah pod nadpisem.

[ctx: block description]
en: Wraps the heading and panel in one unit.
cs_CZ: Zabalí záhlaví a panel do jedné jednotky.

[ctx: block description]
en: Displays a heading that toggles the accordion panel.
cs_CZ: Zobrazí nadpis, který přepíná panel akordeonu.

[ctx: block keyword]
en: term title
cs_CZ: název termínu

[ctx: block description]
en: Displays the name of a taxonomy term.
cs_CZ: Zobrazí název taxonomického termínu.

[ctx: block title]
en: Term Name
cs_CZ: Název termínu

[ctx: block description]
en: Displays the post count of a taxonomy term.
cs_CZ: Zobrazuje počet příspěvků daného taxonomického termínu.

[ctx: block title]
en: Term Count
cs_CZ: Počet termínů

[ctx: block keyword]
en: mathematics
cs_CZ: matematika

[ctx: block keyword]
en: formula
cs_CZ: vzorec

[ctx: block description]
en: Display mathematical notation using LaTeX.
cs_CZ: Zobrazit matematický zápis pomocí LaTeXu.

[ctx: block title]
en: Math
cs_CZ: Matematika

[ctx: block title]
en: Breadcrumbs
cs_CZ: Drobky

en: Notes
cs_CZ: Poznámky

note: translators: %s: Note text. translators: %s: note excerpt
en: Note: %s
cs_CZ: Poznámka: %s

en: Type of the comment.
cs_CZ: Typ komentáře.

en: Creating comment failed.
cs_CZ: Vytvoření komentáře se nezdařilo.

en: Comment field exceeds maximum length allowed.
cs_CZ: Pole pro komentář překračuje maximální povolenou délku.

en: Creating a comment requires valid author name and email values.
cs_CZ: K vytvoření komentáře je nutné zadat platné jméno autora a e-mailovou adresu.

en: Invalid comment content.
cs_CZ: Neplatný obsah komentáře.

en: Cannot create a comment with that type.
cs_CZ: Nelze vytvořit komentář tohoto typu.

en: Sorry, you are not allowed to read this comment.
cs_CZ: Omlouváme se, ale nemáte oprávnění číst tento komentář.

note: translators: %s: List of forbidden parameters.
en: Query parameter not permitted: %s
cs_CZ: Parametr dotazu není povolen: %s

en: Sorry, you are not allowed to read comments without a post.
cs_CZ: Je nám líto, ale bez příspěvku nemáte oprávnění číst komentáře.

en: Sorry, this post type does not support notes.
cs_CZ: Omlouváme se, tento typ příspěvku nepodporuje poznámky.

en: Note resolution status
cs_CZ: Poznámka: stav řešení

en: Breadcrumbs
cs_CZ: Drobky

[ctx: block description]
en: Show minutes required to finish reading the post. Can also show a word count.
cs_CZ: Zobrazit počet minut potřebných k dočtení příspěvku. Lze také zobrazit počet slov.

[ctx: Range of minutes to read]
note: translators: 1: minimum minutes, 2: maximum minutes to read the post.
en: %1$s–%2$s minutes
cs_CZ: %1$s–%2$s minut

note: translators: %s: the number of characters in the post.
en: %s character | %s characters
cs_CZ[0]: %s znak
cs_CZ[1]: %s znaky
cs_CZ[2]: %s znaků

[ctx: block keyword]
en: taxonomy
cs_CZ: Taxonomie

[ctx: block keyword]
en: terms
cs_CZ: podmínky

[ctx: block title]
en: Terms Query
cs_CZ: Vyhledávání termínů

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a taxonomy term, like the name, description, and more.
cs_CZ: Obsahuje blokové prvky používané k vykreslení termínu taxonomie, jako je název, popis a další.

[ctx: block title]
en: Term Template
cs_CZ: Šablona termínu

[ctx: block keyword]
en: tags
cs_CZ: štítky

[ctx: block bindings source]
en: Term Data
cs_CZ: Termínová data

[ctx: block title]
en: Accordion
cs_CZ: Akordeon

[ctx: block title]
en: Accordion Panel
cs_CZ: Akordeonový panel

[ctx: block title]
en: Accordion Heading
cs_CZ: Nadpis akordeonu

[ctx: block title]
en: Accordion Item
cs_CZ: Akordeonová položka

[ctx: social link block variation name]
en: Share Icon
cs_CZ: Ikona sdílení

[ctx: social link block variation name]
en: Pocket
cs_CZ: Kniha v brožované vazbě

[ctx: social link block variation name]
en: Medium
cs_CZ: Střední

[ctx: social link block variation name]
en: Meetup
cs_CZ: Setkání

[ctx: social link block variation name]
en: Mail
cs_CZ: E-mail

[ctx: social link block variation name]
en: Gravatar
cs_CZ: Globální adresář

[ctx: social link block variation name]
en: RSS Feed
cs_CZ: RSS kanál

[ctx: social link block variation name]
en: Etsy
cs_CZ: Zde

[ctx: social link block variation name]
en: Dribbble
cs_CZ: Driblování

[ctx: social link block variation name]
en: Link
cs_CZ: Odkaz

[ctx: social link block variation name]
en: 500px
cs_CZ: Pět set pixelů

[ctx: block description]
en: Describe in a few words what this site is about. This is important for search results, sharing on social media, and gives overall clarity to visitors.
cs_CZ: Popište v několika slovech, o čem tento web je. Je to důležité pro výsledky vyhledávání, sdílení na sociálních sítích a poskytuje to návštěvníkům přehled o obsahu.

en: Comments pagination
cs_CZ: Stránkování komentářů

en: Enlarge
cs_CZ: Zvětšit

[ctx: Shadow name]
en: Crisp
cs_CZ: Křupavý

[ctx: Shadow name]
en: Outlined
cs_CZ: V náčrtu

[ctx: Shadow name]
en: Deep
cs_CZ: Hluboký

[ctx: Shadow name]
en: Natural
cs_CZ: Přírodní

[ctx: Aspect ratio name]
en: Wide - 16:9
cs_CZ: Širokoúhlý – 16:9

[ctx: Aspect ratio name]
en: Classic Portrait - 2:3
cs_CZ: Klasický portrét – 2:3

[ctx: Aspect ratio name]
en: Classic - 3:2
cs_CZ: Klasika – 3:2

[ctx: Aspect ratio name]
en: Portrait - 3:4
cs_CZ: Portrét – 3:4

[ctx: Aspect ratio name]
en: Standard - 4:3
cs_CZ: Standardní – 4:3

[ctx: Aspect ratio name]
en: Square - 1:1
cs_CZ: Čtverec – 1:1

[ctx: Aspect ratio name]
en: Tall - 9:16
cs_CZ: Na výšku – 9:16

[ctx: block description]
en: Display the total number of results in a query.
cs_CZ: Zobrazit celkový počet výsledků dotazu.

[ctx: block title]
en: Query Total
cs_CZ: Celkový počet dotazů

en: Enables the Global Styles color randomizer in the Site Editor; a utility that lets you mix the current color palette pseudo-randomly.
cs_CZ: Aktivuje náhodný výběr barev v sekci Globální styly v editoru webu; jedná se o nástroj, který umožňuje pseudonáhodně kombinovat aktuální paletu barev.

en: Enables new blocks to allow building forms. You are likely to experience UX issues that are being addressed.
cs_CZ: Umožňuje použití nových bloků pro vytváření formulářů. Pravděpodobně narazíte na problémy s uživatelským prostředím, na jejichž řešení se již pracuje.

en: Enables experimental blocks on a rolling basis as they are developed. (Warning: these blocks may have significant changes during development that cause validation errors and display issues.)
cs_CZ: Umožňuje průběžné zapínání experimentálních bloků v závislosti na jejich vývoji. (Upozornění: tyto bloky mohou během vývoje procházet významnými změnami, které mohou způsobit chyby při ověřování a problémy se zobrazením.)

note: translators: 1: Start index of posts, 2: End index of posts, 3: Total number of posts
en: Displaying %1$s – %2$s of %3$s
cs_CZ: Zobrazuje se %1$s – %2$s z %3$s

note: translators: 1: Start index of posts, 2: Total number of posts
en: Displaying %1$s of %2$s
cs_CZ: Zobrazuje se %1$s z %2$s

en: Sorry, comments are closed for this item.
cs_CZ: Komentáře k tomuto příspěvku nejsou bohužel povoleny.

en: Sorry, you are not allowed to read the post for this comment.
cs_CZ: Nemáte dostatečné oprávnění pro čtení příspěvku, ke kterému patří tento komentář.

en: Sorry, you are not allowed to create a comment on this post.
cs_CZ: Nemáte dostatečné oprávnění pro vytvoření komentáře k tomuto příspěvku.

en: Sorry, you are not allowed to create this comment without a post.
cs_CZ: Nemáte dostatečné oprávnění pro vytvoření komentáře bez příspěvku.

note: translators: %s: Request parameter.
en: Sorry, you are not allowed to edit '%s' for comments.
cs_CZ: Nemáte dostatečné oprávnění pro úpravy „%s“ u komentářů.

en: Sorry, you must be logged in to comment.
cs_CZ: Pro přidání komentáře se musíte nejdříve přihlásit.

[ctx: block keyword]
en: blogs
cs_CZ: blogy

[ctx: block keyword]
en: custom post types
cs_CZ: vlastní typy příspěvků

[ctx: block keyword]
en: categories
cs_CZ: rubriky

[ctx: block description]
en: Display a list of all terms of a given taxonomy.
cs_CZ: Zobrazit seznam všech pojmů dané taxonomie.

[ctx: block title]
en: Terms List
cs_CZ: Seznam pojmů

en: Unique identifier for the attachment.
cs_CZ: Jedinečný identifikátor přílohy.

en: Attachment file size
cs_CZ: Velikost přiloženého souboru

en: Original attachment file name
cs_CZ: Původní název přílohy

en: Invalid post ID, only images and PDFs can be sideloaded.
cs_CZ: Neplatné ID příspěvku, lze nahrávat pouze obrázky a soubory PDF.

en: Whether to convert image formats.
cs_CZ: Zda převést formáty obrázků.

en: Whether to generate image sub sizes.
cs_CZ: Zda se mají generovat zmenšené verze obrázků.

en: Plugin that registered the template.
cs_CZ: Plugin, který zaregistroval šablonu.

[ctx: block description]
en: A cloud of popular keywords, each sized by how often it appears.
cs_CZ: Oblak populárních klíčových slov, přičemž velikost každého z nich odpovídá jeho četnosti výskytu.

[ctx: block description]
en: An organized collection of items displayed in a specific order.
cs_CZ: Uspořádaný soubor položek zobrazených v určitém pořadí.

[ctx: block description]
en: An individual item within a list.
cs_CZ: Jednotlivá položka v seznamu.

en: Experimental blocks
cs_CZ: Experimentální bloky

en: All items
cs_CZ: Všechny položky

en: Block name must be a string or array.
cs_CZ: Název bloku musí být řetězec nebo pole.

[ctx: block title]
en: Widget Group
cs_CZ: Skupina widgetů

[ctx: block title]
en: Widget Area
cs_CZ: Oblast widgetů

en: Enables full-page client-side navigation, powered by the Interactivity API.
cs_CZ: Umožňuje celostránkovou navigaci na straně klienta, založenou na rozhraní Interactivity API.

en: Use as a `pre_render_block` filter is deprecated. Use with `render_block_data` instead.
cs_CZ: Použití jako filtr `pre_render_block` je zastaralé. Místo toho použijte `render_block_data`.

note: translators: 1: A URL to a post, 2: Hidden accessibility text: Post title
en: … <a class="wp-block-latest-posts__read-more" href="%1$s" rel="noopener">Read more<span class="screen-reader-text">: %2$s</span></a>
cs_CZ: … <a class="wp-block-latest-posts__read-more" href="%1$s" rel="noopener">Číst dále<span class="screen-reader-text">: %2$s</span></a>

en: Enables enhancements to the Grid block that let you move and resize items in the editor canvas.
cs_CZ: Umožňuje vylepšení bloku Grid, díky nimž můžete přesouvat a měnit velikost prvků na plátně editoru.

en: Grid interactivity
cs_CZ: Interaktivita sítě

en: `boolean` type for second argument `$settings` is deprecated. Use `array()` instead.
cs_CZ: Typ `boolean` pro druhý argument `$settings` je zastaralý. Místo toho použijte `array()`.

[ctx: block description]
en: Reuse this design across your site.
cs_CZ: Tento design můžete použít na celém webu.

[ctx: block bindings source]
en: Post Data
cs_CZ: Údaje o zásilce

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block. %s represents a pattern's slug.
en: [block rendering halted for pattern "%s"]
cs_CZ: [zastaveno vykreslování bloku pro vzor „%s“]

en: Unknown author
cs_CZ: Neznámý autor

[ctx: block description]
en: A form.
cs_CZ: Formulář.

[ctx: block title]
en: Form
cs_CZ: Formulář

[ctx: block keyword]
en: button
cs_CZ: tlačítko

[ctx: block keyword]
en: submit
cs_CZ: odeslat

[ctx: block description]
en: A submission button for forms.
cs_CZ: Tlačítko pro odeslání formuláře.

[ctx: block title]
en: Form Submit Button
cs_CZ: Tlačítko pro odeslání formuláře

[ctx: block keyword]
en: message
cs_CZ: zpráva

[ctx: block keyword]
en: notification
cs_CZ: oznámení

[ctx: block keyword]
en: feedback
cs_CZ: zpětná vazba

[ctx: block description]
en: Provide a notification message after the form has been submitted.
cs_CZ: Po odeslání formuláře zobrazte informační zprávu.

[ctx: block title]
en: Form Submission Notification
cs_CZ: Oznámení o odeslání formuláře

[ctx: block keyword]
en: input
cs_CZ: vstup

[ctx: block description]
en: The basic building block for forms.
cs_CZ: Základní stavební prvek formulářů.

[ctx: block title]
en: Input Field
cs_CZ: Vstupní pole

en: Trash
cs_CZ: Silný

en: Drafts
cs_CZ: Návrhy

en: Form and input blocks
cs_CZ: Formulářové a vstupní bloky

en: Enlarged image
cs_CZ: Zvětšený obrázek

en: Form submission
cs_CZ: Odeslání formuláře

note: translators: %s: The request URI.
en: Form submission from %1$s
cs_CZ: Odeslání formuláře z %1$s

[ctx: block description]
en: Display footnotes added to the page.
cs_CZ: Zobrazit poznámky pod čarou přidané na stránku.

note: Translators: %d: Integer representing the number of return links on the page.
en: Jump to footnote reference %1$d
cs_CZ: Přejít na odkaz na poznámku pod čarou %1$d

en: Fonts
cs_CZ: Zdroje

en: All patterns
cs_CZ: Všechny vzory

note: translators: %s: taxonomy's label
en: Display a list of assigned terms from the taxonomy: %s
cs_CZ: Zobrazit seznam přiřazených pojmů z taxonomie: %s

en: Page Loaded.
cs_CZ: Stránka se načítá.

en: Loading page, please wait.
cs_CZ: Stránka se načítá, prosím vyčkejte.

[ctx: block title]
en: Date
cs_CZ: Údaje

[ctx: block title]
en: Content
cs_CZ: Obsah

[ctx: block keyword]
en: toggle
cs_CZ: přepnout

en: Connectors
cs_CZ: Konektory

en: Submit Search
cs_CZ: Odeslat vyhledávání

[ctx: block keyword]
en: reusable
cs_CZ: opětovně použitelný

en: Footnotes
cs_CZ: Poznámky pod čarou

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Open command palette
cs_CZ: Otevřít paletu příkazů

en: My patterns
cs_CZ: Moje vzory

en: `experimental-link-color` is no longer supported. Use `link-color` instead.
cs_CZ: `experimental-link-color` již není podporováno. Místo toho použijte `link-color`.

[ctx: block title]
en: Pattern Placeholder
cs_CZ: Zástupný symbol vzoru

[ctx: block keyword]
en: references
cs_CZ: odkazy

[ctx: block title]
en: Footnotes
cs_CZ: Poznámky pod čarou

en: The date the guidelines were last modified, in the site's timezone.
cs_CZ: Datum poslední úpravy pokynů v časovém pásmu daného webu.

note: translators: %s: duotone colors
en: "%s" in theme.json settings.color.duotone is not a hex or rgb string.
cs_CZ: „%s“ v souboru theme.json v poli settings.color.duotone není hexadecimální ani RGB řetězec.

[ctx: block title]
en: Title
cs_CZ: Název

[ctx: block title]
en: Excerpt
cs_CZ: Ukázka

en: Pending
cs_CZ: V řešení

en: Expand search field
cs_CZ: Rozbalit vyhledávací pole

note: translators: %s: duotone filter ID
en: The duotone id "%s" is not registered in theme.json settings
cs_CZ: Dvojbarevný identifikátor „%s“ není zaregistrován v nastavení souboru theme.json

note: translators: %s: Image alt text.
en: Enlarged image: %s
cs_CZ: Zvětšený obrázek: %s

en: Enlarged images
cs_CZ: Zvětšené obrázky

[ctx: block description]
en: Hide and show additional content.
cs_CZ: Skrýt a zobrazit další obsah.

[ctx: block description]
en: Add an image or video with a text overlay.
cs_CZ: Přidejte obrázek nebo video s textovým popiskem.

[ctx: block description]
en: Display an image to represent this site. Update this block and the changes apply everywhere.
cs_CZ: Zobrazte obrázek, který bude reprezentovat tento web. Aktualizujte tento blok a změny se projeví všude.

en: Invalid post parent ID.
cs_CZ: Neplatné ID nadřazeného příspěvku.

en: The date the template was published, in the site's timezone.
cs_CZ: Datum zveřejnění šablony v časovém pásmu webu.

en: The ID for the parent of the revision.
cs_CZ: ID nadřazené revize.

[ctx: block keyword]
en: list
cs_CZ: seznam

[ctx: block keyword]
en: disclosure
cs_CZ: zveřejnění

[ctx: block title]
en: Details
cs_CZ: Podrobnosti

[ctx: block title]
en: Time to Read
cs_CZ: Čas na čtení

note: translators: %d is the post ID.
en: Untitled post %d
cs_CZ: Příspěvek bez názvu %d

note: Description of the plugin
en: Printing since 1440. This is the development plugin for the block editor, site editor, and other future WordPress core functionality.
cs_CZ: Tisk od roku 1440. Jedná se o vývojový plugin pro blokový editor, editor stránek a další budoucí funkce jádra WordPressu.

note: translators: 1: theme.json, 2: Value name, 3: Value path, 4: Another value name.
en: Your %1$s file uses a dynamic value (%2$s) for the path at %3$s. However, the value at %3$s is also a dynamic value (pointing to %4$s) and pointing to another dynamic value is not supported. Please update %3$s to point directly to %4$s.
cs_CZ: Váš soubor %1$s používá pro cestu v %3$s dynamickou hodnotu (%2$s). Hodnota v %3$s je však rovněž dynamická (odkazuje na %4$s) a odkazování na jinou dynamickou hodnotu není podporováno. Upravte prosím %3$s tak, aby odkazovalo přímo na %4$s.

en: Block inspector tab display overrides.
cs_CZ: Přepsání zobrazení na kartě „Inspektor bloků“.

[ctx: block keyword]
en: page
cs_CZ: stránka

[ctx: block description]
en: Displays a page inside a list of all pages.
cs_CZ: Zobrazí stránku v seznamu všech stránek.

[ctx: block title]
en: Page List Item
cs_CZ: Položka seznamu stránek

en: Color randomizer
cs_CZ: Náhodný výběr barev

en: Indicates whether the current theme supports block-based templates.
cs_CZ: Uvádí, zda aktuální šablona podporuje šablony založené na blocích.

note: translators: %s is post ID to describe the link for screen readers.
en: untitled post %s
cs_CZ: Příspěvek bez názvu %s

en: Raw size value must be a string, integer or a float.
cs_CZ: Hodnota velikosti v surovém formátu musí být řetězec, celé číslo nebo číslo s plovoucí desetinnou čárkou.

en: There&#8217;s no content to show here yet.
cs_CZ: Zatím zde není žádný obsah k zobrazení.

[ctx: block title]
en: Comments Previous Page
cs_CZ: Komentáře Předchozí stránka

[ctx: block title]
en: Comments Next Page
cs_CZ: Komentáře Další stránka

en: $store must be an instance of WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg
cs_CZ: $store musí být instancí třídy WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store_Gutenberg

en: Disables custom spacing sizes.
cs_CZ: Zakáže vlastní velikosti mezer.

en: Disables output of layout styles.
cs_CZ: Zakáže zobrazení stylů rozvržení.

en: The template prefix for the created template. This is used to extract the main template type, e.g. in `taxonomy-books` extracts the `taxonomy`
cs_CZ: Předpona šablony pro vytvořenou šablonu. Slouží k určení hlavního typu šablony, např. v `taxonomy-books` se z ní odvozuje `taxonomy`

en: Indicates if a template is custom or part of the template hierarchy
cs_CZ: Uvádí, zda se jedná o vlastní šablonu, nebo o součást hierarchie šablon

en: The slug of the template to get the fallback for
cs_CZ: Část šablony, která určuje náhradní řešení pro

note: translators: %s: search query
en: Search results for: "%s"
cs_CZ: Výsledky hledání pro: „%s“

en: Whether the V2 of the list block that uses inner blocks should be enabled.
cs_CZ: Zda by měla být povolena verze V2 bloku seznamu, která využívá vnitřní bloky.

en: Active theme spacing scale.
cs_CZ: Aktivní měřítko rozestupů v šabloně.

en: Active theme spacing sizes.
cs_CZ: Aktivní velikosti mezer mezi motivy.

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Large.
en: %sX-Large
cs_CZ: %sXL

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Small.
en: %sX-Small
cs_CZ: %sXS

en: Some of the theme.json settings.spacing.spacingScale values are invalid
cs_CZ: Některé hodnoty v souboru theme.json v sekci settings.spacing.spacingScale jsou neplatné

[ctx: block title]
en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Response
cs_CZ: Odpověď

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
cs_CZ: Váš komentář čeká na schválení. Toto je náhled; váš komentář bude viditelný až po schválení.

en: Your comment is awaiting moderation.
cs_CZ: Váš komentář čeká na schválení.

[ctx: block description]
en: Displays a title with the number of comments.
cs_CZ: Zobrazí nadpis s počtem komentářů.

[ctx: block title]
en: Comments Title
cs_CZ: Název komentáře

en: Responses
cs_CZ: Odpovědi

en: One response
cs_CZ: Jedna odpověď

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Avatar block instead.
cs_CZ: Tento blok je zastaralý. Použijte místo něj blok Avatar.

[ctx: block description]
en: Gather blocks in a layout container.
cs_CZ: Shromážděte bloky v kontejneru rozvržení.

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post comments using different visual configurations.
cs_CZ: Pokročilý modul, který umožňuje zobrazovat komentáře k příspěvkům v různých vizuálních uspořádáních.

[ctx: block description]
en: Displays the date on which the comment was posted.
cs_CZ: Zobrazuje datum, kdy byl komentář zveřejněn.

[ctx: block description]
en: Displays the name of the author of the comment.
cs_CZ: Zobrazí jméno autora komentáře.

[ctx: block title]
en: Comment Author Avatar (deprecated)
cs_CZ: Avatar autora komentáře (zastaralé)

en: Whether the V2 of the quote block that uses inner blocks should be enabled.
cs_CZ: Zda by měla být povolena verze V2 bloku citace, která využívá vnitřní bloky.

en: Sorry, you are not allowed to view the registered icons.
cs_CZ: Je nám líto, ale nemáte oprávnění k prohlížení registrovaných ikon.

en: Adding an RSS feed to this site’s homepage is not supported, as it could lead to a loop that slows down your site. Try using another block, like the <strong>Latest Posts</strong> block, to list posts from the site.
cs_CZ: Přidání RSS kanálu na úvodní stránku tohoto webu není podporováno, protože by to mohlo způsobit smyčku, která by zpomalila chod vašeho webu. Zkuste k zobrazení příspěvků z webu použít jiný blok, například blok <strong>Nejnovější příspěvky</strong>.

[ctx: block description]
en: Add a user’s avatar.
cs_CZ: Přidat avatara uživatele.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render content when no query results are found.
cs_CZ: Obsahuje blokové prvky, které se používají k zobrazení obsahu v případě, že nejsou nalezeny žádné výsledky vyhledávání.

[ctx: block title]
en: No Results
cs_CZ: Žádné výsledky

[ctx: block title]
en: List Item
cs_CZ: Položka seznamu

note: translators: %s is the Author name.
en: (%s author archive, opens in a new tab)
cs_CZ: (%s archiv autora, otevře se na nové kartě)

note: translators: %s: Comment author name.
en: (%s website link, opens in a new tab)
cs_CZ: (%s odkaz na webovou stránku, otevře se na nové kartě)

note: translators: %s: Singular label of the entity.
en: %s link
cs_CZ: odkaz na %s

[ctx: block description]
en: Displays the link of a post, page, or any other content-type.
cs_CZ: Zobrazí odkaz na příspěvek, stránku nebo jakýkoli jiný typ obsahu.

[ctx: block title]
en: Read More
cs_CZ: Číst dále

[ctx: block description]
en: The author biography.
cs_CZ: Životopis autora.

[ctx: block title]
en: Author Biography
cs_CZ: Životopis autora

en: Sorry, you are not allowed to view this global style.
cs_CZ: Je nám líto, ale tento globální styl nemáte oprávnění zobrazit.

en: Sorry, you are not allowed to edit this global style.
cs_CZ: Je nám líto, ale tento globální styl nemůžete upravovat.

en: Older Comments
cs_CZ: Starší komentáře

en: Newer Comments
cs_CZ: Nejnovější komentáře

[ctx: block description]
en: The author name.
cs_CZ: Jméno autora.

[ctx: block title]
en: Author Name
cs_CZ: Jméno autora

[ctx: block description]
en: Displays the previous comment's page link.
cs_CZ: Zobrazí odkaz na stránku předchozího komentáře.

[ctx: block description]
en: Displays the next comment's page link.
cs_CZ: Zobrazí odkaz na stránku s dalším komentářem.

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: Site icon.
cs_CZ: Ikona webu.

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
cs_CZ: Extra velká

[ctx: block title]
en: Pagination
cs_CZ: Stránkování

[ctx: block title]
en: Previous Page
cs_CZ: Předchozí stránka

[ctx: block title]
en: Page Numbers
cs_CZ: Čísla stránek

[ctx: block title]
en: Next Page
cs_CZ: Další stránka

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for comments pagination.
cs_CZ: Zobrazí seznam čísel stránek pro stránkování komentářů.

note: translators: Accessibility text. %s: Parent page title.
en: %s submenu
cs_CZ: %s podnabídka

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of comments, when applicable.
cs_CZ: Zobrazí stránkovanou navigaci k další/předchozí sadě komentářů, je-li to možné.

[ctx: block title]
en: Comments Pagination
cs_CZ: Stránkování komentářů

en: Whether a template is a custom template.
cs_CZ: Zda se jedná o vlastní šablonu.

en: Unable to open export file (archive) for writing.
cs_CZ: Nelze otevřít exportní soubor (archiv) pro zápis.

en: Zip Export not supported.
cs_CZ: Export do souboru ZIP není podporován.

[ctx: block title]
en: Pattern
cs_CZ: Vzor

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to display a comment, like the title, date, author, avatar and more.
cs_CZ: Obsahuje prvky bloku používané k zobrazení komentáře, jako je název, datum, autor, avatar a další.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Comments block instead.
cs_CZ: Tento blok je zastaralý. Místo něj prosím použijte blok Komentáře.

[ctx: block title]
en: Comment (deprecated)
cs_CZ: Komentář (zastaralé)

[ctx: block description]
en: Show a block pattern.
cs_CZ: Zobrazit vzor bloku.

[ctx: block keyword]
en: equation
cs_CZ: rovnice

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying taxonomy terms based on different query parameters and visual configurations.
cs_CZ: Pokročilý blok, který umožňuje zobrazovat taxonomické termíny na základě různých parametrů dotazu a vizuálních nastavení.

[ctx: block title]
en: Comment Template
cs_CZ: Šablona komentáře

[ctx: block description]
en: Displays a link to reply to a comment.
cs_CZ: Zobrazí odkaz pro odpověď na komentář.

[ctx: block title]
en: Comment Reply Link
cs_CZ: Odkaz na odpověď na komentář

[ctx: block description]
en: Displays a link to edit the comment in the WordPress Dashboard. This link is only visible to users with the edit comment capability.
cs_CZ: Zobrazí odkaz pro úpravu komentáře v ovládacím panelu WordPressu. Tento odkaz je viditelný pouze pro uživatele s oprávněním k úpravě komentářů.

[ctx: block title]
en: Comment Edit Link
cs_CZ: Odkaz na úpravu komentáře

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a comment.
cs_CZ: Zobrazí obsah komentáře.

[ctx: block title]
en: Comment Author Name
cs_CZ: Komentář Jméno autora

en: Theme not found.
cs_CZ: Téma nebylo nalezeno.

en: HTML title for the post, transformed for display.
cs_CZ: HTML nadpis příspěvku, upravený pro zobrazení.

en: Title for the global styles variation, as it exists in the database.
cs_CZ: Název varianty globálních stylů, tak jak je uložen v databázi.

en: Title of the global styles variation.
cs_CZ: Název varianty globálních stylů.

en: Global settings.
cs_CZ: Obecná nastavení.

en: Global styles.
cs_CZ: Globální styly.

en: ID of global styles config.
cs_CZ: ID konfigurace globálních stylů.

en: No global styles config exist with that id.
cs_CZ: Neexistuje žádná konfigurace globálních stylů s tímto ID.

en: Sorry, you are not allowed to access the global styles on this site.
cs_CZ: Je nám líto, ale na této stránce nemáte oprávnění k přístupu ke globálním stylům.

en: The theme identifier
cs_CZ: Identifikátor tématu

[ctx: block style label]
en: Plain
cs_CZ: Obyčejný

[ctx: block description]
en: Displays the name of this site. Update the block, and the changes apply everywhere it’s used. This will also appear in the browser title bar and in search results.
cs_CZ: Zobrazí název tohoto webu. Po aktualizaci bloku se změny projeví všude, kde je blok použit. Název se také zobrazí v záhlaví prohlížeče a ve výsledcích vyhledávání.

[ctx: label before the title of the previous post]
en: Previous:
cs_CZ: Předchozí:

[ctx: label before the title of the next post]
en: Next:
cs_CZ: Dále:

[ctx: block description]
en: Add a submenu to your navigation.
cs_CZ: Přidejte do navigace podmenu.

[ctx: block title]
en: Submenu
cs_CZ: Podmenu

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
cs_CZ: Zobrazit obsah ve více sloupcích, přičemž do každého sloupce budou přidány bloky.

en: Required to be true, as revisions do not support trashing.
cs_CZ: Musí být splněno, protože revize neumožňují mazání.

[ctx: block description]
en: Create structured content in rows and columns to display information.
cs_CZ: Vytvořte strukturovaný obsah v řádcích a sloupcích pro zobrazení informací.

[ctx: Duotone name]
en: Blue and orange
cs_CZ: Modrá a oranžová

[ctx: Duotone name]
en: Purple and green
cs_CZ: Fialová a zelená

[ctx: Duotone name]
en: Magenta and yellow
cs_CZ: Magenta a žlutá

[ctx: Duotone name]
en: Midnight
cs_CZ: Půlnoc

[ctx: Duotone name]
en: Blue and red
cs_CZ: Modrá a červená

[ctx: Duotone name]
en: Purple and yellow
cs_CZ: Fialová a žlutá

[ctx: Duotone name]
en: Grayscale
cs_CZ: Šedá stupnice

[ctx: Duotone name]
en: Dark grayscale
cs_CZ: Tmavá škála šedé

[ctx: Gradient name]
en: Midnight
cs_CZ: Půlnoc

[ctx: Gradient name]
en: Electric grass
cs_CZ: Elektrická tráva

[ctx: Gradient name]
en: Pale ocean
cs_CZ: Bledý oceán

[ctx: Gradient name]
en: Luminous dusk
cs_CZ: Zářivý soumrak

[ctx: Gradient name]
en: Blush bordeaux
cs_CZ: Bordóová tvářenka

[ctx: Gradient name]
en: Blush light purple
cs_CZ: Světle fialová tvářenka

[ctx: Gradient name]
en: Cool to warm spectrum
cs_CZ: Škála od chladných po teplé tóny

[ctx: Gradient name]
en: Very light gray to cyan bluish gray
cs_CZ: Od velmi světle šedé až po azurově modrošedou

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid orange to vivid red
cs_CZ: Zářivá sytě oranžová až sytě červená

[ctx: Gradient name]
en: Luminous vivid amber to luminous vivid orange
cs_CZ: Zářivá sytá jantarová až zářivá sytá oranžová

[ctx: Gradient name]
en: Light green cyan to vivid green cyan
cs_CZ: Od světle zelenomodré až po sytě zelenomodrou

[ctx: Gradient name]
en: Vivid cyan blue to vivid purple
cs_CZ: Od sytě azurově modré po sytě fialovou

[ctx: Color name]
en: Vivid purple
cs_CZ: Sytě fialová

[ctx: Color name]
en: Vivid cyan blue
cs_CZ: Zářivá azurová modř

[ctx: Color name]
en: Pale cyan blue
cs_CZ: Světle azurově modrá

[ctx: Color name]
en: Vivid green cyan
cs_CZ: Zářivě zelená azurová

[ctx: Color name]
en: Light green cyan
cs_CZ: Světle zelená, azurová

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid amber
cs_CZ: Zářivá, sytá jantarová barva

[ctx: Color name]
en: Luminous vivid orange
cs_CZ: Zářivá sytě oranžová

[ctx: Color name]
en: Vivid red
cs_CZ: Zářivě červená

[ctx: Color name]
en: Pale pink
cs_CZ: Světle růžová

[ctx: Color name]
en: White
cs_CZ: Bílá

[ctx: Color name]
en: Cyan bluish gray
cs_CZ: Azurově modrošedá

[ctx: Color name]
en: Black
cs_CZ: Černá

[ctx: Font size name]
en: Large
cs_CZ: Velký

[ctx: Font size name]
en: Medium
cs_CZ: Střední

[ctx: Font size name]
en: Small
cs_CZ: Malý

[ctx: block title]
en: Post Template
cs_CZ: Šablona příspěvku

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post types based on different query parameters and visual configurations.
cs_CZ: Pokročilý blok, který umožňuje zobrazovat typy příspěvků na základě různých parametrů dotazu a vizuálních nastavení.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a post, like the title, date, featured image, content or excerpt, and more.
cs_CZ: Obsahuje blokové prvky používané k zobrazení příspěvku, jako je nadpis, datum, úvodní obrázek, obsah nebo výňatek a další.

[ctx: block keyword]
en: link
cs_CZ: odkaz

en: The calendar block is hidden because there are no published posts.
cs_CZ: Blok kalendáře je skrytý, protože zde nejsou žádné zveřejněné příspěvky.

[ctx: block description]
en: Embed a video from your media library or upload a new one.
cs_CZ: Vložte video z knihovny médií, nebo nahrajte nové.

[ctx: block keyword]
en: movie
cs_CZ: film

[ctx: block keyword]
en: poem
cs_CZ: báseň

[ctx: block keyword]
en: poetry
cs_CZ: poezie

[ctx: block description]
en: Insert poetry. Use special spacing formats. Or quote song lyrics.
cs_CZ: Vložte básně. Použijte speciální formáty řádkování. Nebo citujte texty písní.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Columns block instead.
cs_CZ: Tento blok je zastaralý. Místo něj prosím použijte blok Sloupce.

[ctx: block style label]
en: Stripes
cs_CZ: Pruhy

[ctx: block keyword]
en: document outline
cs_CZ: Osnova dokumentu

[ctx: block keyword]
en: summary
cs_CZ: souhrn

[ctx: block description]
en: Summarize your post with a list of headings. Add HTML anchors to Heading blocks to link them here.
cs_CZ: Shrňte svůj příspěvek pomocí seznamu nadpisů. Do bloků s nadpisy vložte HTML odkazy, aby se sem propojily.

[ctx: block title]
en: Table of Contents
cs_CZ: Tabulka obsahu

[ctx: block description]
en: Add white space between blocks and customize its height.
cs_CZ: Vložte mezeru mezi bloky a upravte jejich výšku.

[ctx: block style label]
en: Pill Shape
cs_CZ: Tvar tablety

[ctx: block style label]
en: Logos Only
cs_CZ: Pouze loga

[ctx: block description]
en: Display icons linking to your social profiles or sites.
cs_CZ: Zobrazte ikony odkazující na vaše profily na sociálních sítích nebo webové stránky.

[ctx: block description]
en: Display an icon linking to a social profile or site.
cs_CZ: Zobrazit ikonu s odkazem na profil na sociální síti nebo webovou stránku.

[ctx: block keyword]
en: description
cs_CZ: popis

[ctx: block description]
en: Insert additional custom elements with a WordPress shortcode.
cs_CZ: Vložte další vlastní prvky pomocí zkráceného kódu WordPressu.

[ctx: block style label]
en: Wide Line
cs_CZ: Široký sortiment

[ctx: block keyword]
en: divider
cs_CZ: dělič

[ctx: block keyword]
en: horizontal-line
cs_CZ: vodorovná čára

[ctx: block description]
en: Create a break between ideas or sections with a horizontal separator.
cs_CZ: Mezi jednotlivými myšlenkami nebo oddíly vložte vodorovnou oddělovací čáru.

[ctx: block keyword]
en: find
cs_CZ: najít

[ctx: block description]
en: Help visitors find your content.
cs_CZ: Pomozte návštěvníkům najít váš obsah.

[ctx: block keyword]
en: feed
cs_CZ: kanál

[ctx: block description]
en: Display entries from any RSS or Atom feed.
cs_CZ: Zobrazit příspěvky z libovolného kanálu RSS nebo Atom.

[ctx: block keyword]
en: cite
cs_CZ: přečíst

[ctx: block description]
en: Display the query title.
cs_CZ: Zobrazit název dotazu.

[ctx: block title]
en: Query Title
cs_CZ: Název dotazu

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of posts, when applicable.
cs_CZ: Zobrazí stránkovanou navigaci k další/předchozí sadě příspěvků, je-li to možné.

[ctx: block description]
en: Displays the previous posts page link.
cs_CZ: Zobrazí odkaz na stránku s předchozími příspěvky.

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for pagination.
cs_CZ: Zobrazí seznam čísel stránek pro stránkování.

[ctx: block description]
en: Displays the next posts page link.
cs_CZ: Zobrazí odkaz na stránku s dalšími příspěvky.

[ctx: block description]
en: Give special visual emphasis to a quote from your text.
cs_CZ: Zvýrazněte vizuálně citát z vašeho textu.

[ctx: block description]
en: Add text that respects your spacing and tabs, and also allows styling.
cs_CZ: Vložte text, který zachová vaše mezery a tabulátory a zároveň umožňuje úpravu vzhledu.

[ctx: block description]
en: Displays the title of a post, page, or any other content-type.
cs_CZ: Zobrazí název příspěvku, stránky nebo jakéhokoli jiného typu obsahu.

[ctx: block description]
en: Post terms.
cs_CZ: Podmínky zveřejnění.

[ctx: block description]
en: Displays the next or previous post link that is adjacent to the current post.
cs_CZ: Zobrazí odkaz na následující nebo předchozí příspěvek, který sousedí s aktuálním příspěvkem.

[ctx: block title]
en: Post Navigation Link
cs_CZ: Odkaz na navigaci v příspěvku

[ctx: block description]
en: Display a post's featured image.
cs_CZ: Zobrazit úvodní obrázek příspěvku.

[ctx: block description]
en: Display the excerpt.
cs_CZ: Zobrazit ukázku.

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a post or page.
cs_CZ: Zobrazí obsah příspěvku nebo stránky.

[ctx: block description]
en: Displays the link to the current post comments.
cs_CZ: Zobrazí odkaz na komentáře k aktuálnímu příspěvku.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments form.
cs_CZ: Zobrazit formulář pro vkládání komentářů k příspěvku.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments count.
cs_CZ: Zobrazit počet komentářů u příspěvku.

[ctx: block description]
en: Start with the basic building block of all narrative.
cs_CZ: Začněte se základním stavebním kamenem každého příběhu.

[ctx: block description]
en: Display a list of all pages.
cs_CZ: Zobrazit seznam všech stránek.

[ctx: block keyword]
en: pagination
cs_CZ: číslování stránek

[ctx: block keyword]
en: next page
cs_CZ: další stránka

[ctx: block description]
en: Separate your content into a multi-page experience.
cs_CZ: Rozdělte svůj obsah do více stránek.

[ctx: block keyword]
en: navigation
cs_CZ: navigace

[ctx: block description]
en: A collection of blocks that allow visitors to get around your site.
cs_CZ: Soubor prvků, které návštěvníkům umožňují pohybovat se po vašem webu.

[ctx: block description]
en: Add a page, link, or another item to your navigation.
cs_CZ: Přidejte do navigace stránku, odkaz nebo jinou položku.

[ctx: block keyword]
en: read more
cs_CZ: číst dále

[ctx: block description]
en: Content before this block will be shown in the excerpt on your archives page.
cs_CZ: Obsah před tímto blokem se zobrazí jako ukázka na stránce s archivem.

[ctx: block description]
en: Your site doesn’t include support for this block.
cs_CZ: Váš web tento blok nepodporuje.

[ctx: block keyword]
en: image
cs_CZ: obrázek

[ctx: block description]
en: Set media and words side-by-side for a richer layout.
cs_CZ: Umístěte média a text vedle sebe a vytvořte tak pestrější rozvržení.

[ctx: block keyword]
en: form
cs_CZ: forma

[ctx: block keyword]
en: logout
cs_CZ: odhlásit se

[ctx: block keyword]
en: login
cs_CZ: přihlášení

[ctx: block description]
en: Show login & logout links.
cs_CZ: Zobrazit odkazy pro přihlášení a odhlášení.

[ctx: block keyword]
en: numbered list
cs_CZ: číslovaný seznam

[ctx: block keyword]
en: ordered list
cs_CZ: seznam s odrážkami

[ctx: block keyword]
en: bullet list
cs_CZ: seznam s odrážkami

[ctx: block description]
en: Display a legacy widget.
cs_CZ: Zobrazit starší widget.

[ctx: block title]
en: Legacy Widget
cs_CZ: Starší widget

[ctx: block keyword]
en: recent posts
cs_CZ: nejnovější příspěvky

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent posts.
cs_CZ: Zobrazit seznam vašich nejnovějších příspěvků.

[ctx: block keyword]
en: recent comments
cs_CZ: nejnovější komentáře

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent comments.
cs_CZ: Zobrazit seznam vašich nejnovějších komentářů.

[ctx: block style label]
en: Rounded
cs_CZ: Zaoblený

[ctx: block style label]
en: Default
cs_CZ: Výchozí

[ctx: block keyword]
en: picture
cs_CZ: obrázek

[ctx: block keyword]
en: photo
cs_CZ: Fotografie

[ctx: block keyword]
en: img
cs_CZ: Obrázek

[ctx: block description]
en: Insert an image to make a visual statement.
cs_CZ: Vložte obrázek, abyste zdůraznili své sdělení.

[ctx: block description]
en: Create a link that always points to the homepage of the site. Usually not necessary if there is already a site title link present in the header.
cs_CZ: Vytvořte odkaz, který vždy odkazuje na domovskou stránku webu. Obvykle to není nutné, pokud je již v záhlaví uveden název webu s odkazem.

[ctx: block keyword]
en: embed
cs_CZ: vložit

[ctx: block description]
en: Add custom HTML code and preview it as you edit.
cs_CZ: Vložte vlastní HTML kód a během úprav si jej prohlédněte v náhledu.

[ctx: block title]
en: Home Link
cs_CZ: Odkaz domů

[ctx: block keyword]
en: subtitle
cs_CZ: titulky

[ctx: block keyword]
en: title
cs_CZ: Název

[ctx: block keyword]
en: section
cs_CZ: sekce

[ctx: block keyword]
en: row
cs_CZ: řádek

[ctx: block keyword]
en: download
cs_CZ: stáhnout

[ctx: block keyword]
en: wrapper
cs_CZ: obal

[ctx: block keyword]
en: container
cs_CZ: kontejner

[ctx: block keyword]
en: photos
cs_CZ: Fotografie

[ctx: block keyword]
en: images
cs_CZ: obrázky

[ctx: block description]
en: Display multiple images in a rich gallery.
cs_CZ: Zobrazte více obrázků v přehledné galerii.

[ctx: block description]
en: Use the classic WordPress editor.
cs_CZ: Použijte klasický editor WordPressu.

[ctx: block keyword]
en: pdf
cs_CZ: formát přenosných dokumentů

[ctx: block keyword]
en: document
cs_CZ: dokument

[ctx: block description]
en: Add a link to a downloadable file.
cs_CZ: Přidejte odkaz na soubor ke stažení.

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
cs_CZ: Jeden sloupec v rámci bloku sloupců.

[ctx: block description]
en: Display code snippets that respect your spacing and tabs.
cs_CZ: Zobrazit úryvky kódu, které zachovají vaše mezery a tabulátory.

[ctx: block keyword]
en: archive
cs_CZ: archiv

[ctx: block keyword]
en: posts
cs_CZ: příspěvky

[ctx: block description]
en: A calendar of your site’s posts.
cs_CZ: Kalendář příspěvků na vašem webu.

[ctx: block style label]
en: Outline
cs_CZ: Osnova

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a group of button-style links.
cs_CZ: Povzbuďte návštěvníky k akci pomocí sady odkazů ve formě tlačítek.

[ctx: block style label]
en: Fill
cs_CZ: Vyplnit

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a button-style link.
cs_CZ: Vyzvěte návštěvníky k akci pomocí odkazu ve formě tlačítka.

[ctx: block keyword]
en: recording
cs_CZ: nahrávání

[ctx: block keyword]
en: sound
cs_CZ: zvuk

[ctx: block keyword]
en: music
cs_CZ: hudba

[ctx: block description]
en: Embed a simple audio player.
cs_CZ: Vložte jednoduchý přehrávač zvuku.

[ctx: block description]
en: Display a date archive of your posts.
cs_CZ: Zobrazte archív příspěvků podle data.

en: Close menu
cs_CZ: Zavřít menu

en: (Home link, opens in a new tab)
cs_CZ: (Odkaz na domovskou stránku, otevře se v nové záložce)

en: Open menu
cs_CZ: Otevřít nabídku

en: Styles consolidated from core, theme, and user origins.
cs_CZ: Styly sloučené z jádra, šablony a uživatelských zdrojů.

en: Settings consolidated from core, theme, and user origins.
cs_CZ: Nastavení sloučená z jádra, šablony a uživatelských zdrojů.

en: Maximum upload size in bytes allowed for the site.
cs_CZ: Maximální velikost nahrávání v bajtech povolená pro daný web.

en: Active theme gradients.
cs_CZ: Aktivní přechody motivu.

en: Active theme font sizes.
cs_CZ: Velikosti písma v aktivní šabloně.

en: Active theme color palette.
cs_CZ: Paleta barev aktuálního motivu.

en: Available image sizes.
cs_CZ: Dostupné velikosti obrázků.

en: Determines whether the image editing feature is enabled.
cs_CZ: Určuje, zda je funkce úprav obrázků zapnutá.

en: Available image dimensions.
cs_CZ: Dostupné rozměry obrázků.

en: Default size for images.
cs_CZ: Výchozí velikost obrázků.

en: Determines whether the current locale is right-to-left (RTL).
cs_CZ: Určuje, zda je aktuální národní prostředí typu „zprava doleva“ (RTL).

en: Enables custom units.
cs_CZ: Povoluje vlastní jednotky.

en: Enables custom spacing.
cs_CZ: Umožňuje nastavení vlastních mezer.

en: Enables custom line height.
cs_CZ: Umožňuje nastavit vlastní výšku řádků.

en: Disables custom font size.
cs_CZ: Zakáže možnost nastavení vlastní velikosti písma.

en: Disables custom colors.
cs_CZ: Zakáže vlastní barvy.

en: Returns all the categories for block types that will be shown in the block editor.
cs_CZ: Vrátí všechny kategorie typů bloků, které se zobrazí v editoru bloků.

en: List of allowed mime types and file extensions.
cs_CZ: Seznam povolených typů MIME a přípon souborů.

en: List of allowed block types.
cs_CZ: Seznam povolených typů bloků.

en: Enable/Disable Wide/Full Alignments.
cs_CZ: Zapnout/vypnout zarovnání na celou šířku/na celou výšku.

en: Widget types to hide from Legacy Widget block.
cs_CZ: Typy widgetů, které se mají skrýt v bloku „Legacy Widget“.

en: Enable/disable layouts support in container blocks.
cs_CZ: Zapnout/vypnout podporu rozvržení v kontejnerech.

en: Editor styles
cs_CZ: Styly editoru

en: Enables experimental Site Editor blocks
cs_CZ: Povoluje experimentální bloky editoru stránek

en: Sorry, you are not allowed to read the block editor settings.
cs_CZ: Je nám líto, ale nemáte oprávnění k načtení nastavení blokového editoru.

[ctx: block description]
en: Display the description of categories, tags and custom taxonomies when viewing an archive.
cs_CZ: Při prohlížení archivu zobrazit popis kategorií, štítků a vlastních taxonomií.

[ctx: block title]
en: Term Description
cs_CZ: Popis pojmu

[ctx: block title]
en: Comments Link
cs_CZ: Odkaz na komentáře

[ctx: block title]
en: Custom Link
cs_CZ: Vlastní odkaz

[ctx: block title]
en: Login/out
cs_CZ: Přihlásit / Odhlásit

note: translators: %s: filename.
en: Embed of %s.
cs_CZ: Vložení souboru %s.

en: PDF embed
cs_CZ: Vložit PDF

en: Post Format Link
cs_CZ: Odkaz na formát příspěvku

en: A link to a post format
cs_CZ: Odkaz na formát příspěvku

en: This content is password protected.
cs_CZ: Tento obsah je chráněný heslem.

note: translators: %s post title
en: No comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
cs_CZ: Žádné komentáře<span class="screen-reader-text"> k %s</span>

[ctx: block description]
en: Edit the different global regions of your site, like the header, footer, sidebar, or create your own.
cs_CZ: Upravte různé globální oblasti svého webu, jako je záhlaví, zápatí, postranní panel, nebo si vytvořte vlastní.

[ctx: block title]
en: Page List
cs_CZ: Seznam stránek

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
cs_CZ: Předchozí

[ctx: label for next post link]
en: Next
cs_CZ: Další

note: translators: %s: taxonomy's singular name
en: Select %s
cs_CZ: Vybrat %s

en: Previous Page
cs_CZ: Předchozí stránka

en: Next Page
cs_CZ: Další stránka

[ctx: block title]
en: Comments Page Numbers
cs_CZ: Čísla stránkování dotazu

note: translators: %s: Template part slug.
en: Template part has been deleted or is unavailable: %s
cs_CZ: Část šablony byla odstraněna nebo není k dispozici: %s

note: translators: Visible only in the front end, this warning takes the place of a faulty block.
en: [block rendering halted]
cs_CZ: [zastaveno vykreslování bloku]

[ctx: block title]
en: Template Part
cs_CZ: Části šablony

[ctx: block title]
en: Site Title
cs_CZ: Nadpis stránky

[ctx: block title]
en: Site Tagline
cs_CZ: Popis webu

[ctx: block title]
en: Site Logo
cs_CZ: Logo stránek

[ctx: block title]
en: Social Icon
cs_CZ: Ikony sociálních sítí

[ctx: block title]
en: Social Icons
cs_CZ: Ikony sociálních sítí

[ctx: block title]
en: Tag Cloud
cs_CZ: Shluk štítků

[ctx: block title]
en: More
cs_CZ: Více

[ctx: block title]
en: Unsupported
cs_CZ: Nepodporováno

[ctx: block title]
en: List
cs_CZ: Seznam

[ctx: block title]
en: Latest Posts
cs_CZ: Nejnovější příspěvky

[ctx: block title]
en: Latest Comments
cs_CZ: Nejnovější komentáře

[ctx: block title]
en: Navigation
cs_CZ: Navigace

[ctx: block title]
en: Media & Text
cs_CZ: Média a text

[ctx: block title]
en: Custom HTML
cs_CZ: Vlastní HTML

[ctx: block title]
en: File
cs_CZ: Soubor

[ctx: block title]
en: Cover
cs_CZ: Úvodní obrázek

[ctx: block title]
en: Column
cs_CZ: Sloupec

[ctx: block title]
en: Columns
cs_CZ: Sloupce

[ctx: block title]
en: Code
cs_CZ: Kód

[ctx: block title]
en: Paragraph
cs_CZ: Odstavec

[ctx: block title]
en: Comments Count
cs_CZ: Počet komentářů

[ctx: block title]
en: Table
cs_CZ: Tabulka

[ctx: block title]
en: Spacer
cs_CZ: Oddělovač

[ctx: block title]
en: Separator
cs_CZ: Oddělovač

[ctx: block title]
en: Preformatted
cs_CZ: Zachovat formátování

[ctx: block title]
en: Calendar
cs_CZ: Kalendář

[ctx: block title]
en: Buttons
cs_CZ: Tlačítka

[ctx: block title]
en: Button
cs_CZ: Tlačítko

[ctx: block title]
en: Archives
cs_CZ: Archivy

[ctx: block title]
en: Gallery
cs_CZ: Galerie

[ctx: block title]
en: Quote
cs_CZ: Citace

[ctx: block title]
en: Heading
cs_CZ: Nadpis

[ctx: block title]
en: Image
cs_CZ: Obrázek

[ctx: block title]
en: Search
cs_CZ: Vyhledávání

[ctx: block title]
en: Page Break
cs_CZ: Konec stránky

[ctx: block title]
en: Comments Form
cs_CZ: Formulář pro komentáře

[ctx: block title]
en: Comment Date
cs_CZ: Datum komentáře

[ctx: block title]
en: Comment Content
cs_CZ: Obsah komentáře

[ctx: block title]
en: Query Loop
cs_CZ: Smyčka dotazu

[ctx: block title]
en: Group
cs_CZ: Skupina

[ctx: block title]
en: Post Terms
cs_CZ: Podmínky zveřejnění

[ctx: block title]
en: Featured Image
cs_CZ: Úvodní obrázek

[ctx: block title]
en: Poetry
cs_CZ: Poezie

[ctx: block title]
en: Text Columns (deprecated)
cs_CZ: Textové sloupce (zastaralé)

[ctx: block title]
en: Pullquote
cs_CZ: citát

en: No templates exist with that id.
cs_CZ: Neexistují žádné šablony s tímto ID.

en: The id of a template
cs_CZ: ID šablony

en: Whether to bypass Trash and force deletion.
cs_CZ: Informace o tom, jestli lze obejít koš vynutit smazání.

en: Site logo.
cs_CZ: Logo webu

note: translators: byline. %s: author.
en: by %s
cs_CZ: Autor: %s

en: Uncategorized
cs_CZ: Nezařazené

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Search results
cs_CZ: Výsledky vyhledávání

en: Patterns
cs_CZ: Vzory

note: translators: accessibility text for the content landmark region.
en: Content
cs_CZ: Obsah

note: translators: 'Home' as in a website's home page.
en: Home
cs_CZ: Úvodní stránka

en: Invalid post ID.
cs_CZ: Neplatné ID příspěvku.

en: Cannot create existing comment.
cs_CZ: Nelze vytvořit již existující komentář.

[ctx: block keyword]
en: links
cs_CZ: odkazy

en: No matching template found.
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná odpovídající šablona.

en: Site Editor
cs_CZ: Správce webu

en: All template parts
cs_CZ: Všechny části šablony

en: Template Parts
cs_CZ: Části šablony

en: Navigation
cs_CZ: Navigace

en: All templates
cs_CZ: Všechny šablony

en: Templates
cs_CZ: Šablony

en: Experiments Settings
cs_CZ: Nastavení experimentálních funkcí

en: Sorry, you are not allowed to edit guidelines.
cs_CZ: Je nám líto, ale nemáte oprávnění upravovat pokyny.

en: Sorry, you are not allowed to create guidelines.
cs_CZ: Je nám líto, ale nemáte oprávnění k vytváření pokynů.

en: RSS Error:
cs_CZ: Chyba RSS:

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
cs_CZ: Objevila se nečekaná chyba, RSS zdroj je pravděpodobně mimo provoz. Zkuste to prosím později.

en: Search
cs_CZ: Hledat

[ctx: block title]
en: Classic
cs_CZ: Klasický editor

[ctx: block title]
en: Embed
cs_CZ: Vložení

[ctx: block description]
en: Give quoted text visual emphasis. "In quoting others, we cite ourselves." — Julio Cortázar
cs_CZ: Zvýrazněte citovaný text. „Při citování ostatních, citujeme sami sebe.“ — Julio Cortázar

[ctx: block description]
en: Introduce new sections and organize content to help visitors (and search engines) understand the structure of your content.
cs_CZ: Uveďte nové oddíly a uspořádejte návštěvníkům (a vyhledávačům) obsah tak, aby pochopili strukturu textu.

en: Styles
cs_CZ: Styly

en: Sorry, you are not allowed to edit comments.
cs_CZ: Je nám líto, ale komentáře nelze upravovat.

en: Edit media
cs_CZ: Upravit mediální soubor

en: Medium
cs_CZ: Střední

en: No archives to show.
cs_CZ: Žádné archivy k zobrazení.

en: Beautiful landscape
cs_CZ: Nádherné hory

en: Thanks for testing Gutenberg!
cs_CZ: Děkujeme za testování Gutenbergu!

en: Media Rich
cs_CZ: Bohaté na média

en: The information corresponding to the source of the quote is a separate text field, similar to captions under images, so the structure of the quote is protected even if you select, modify, or remove the source. It&#8217;s always easy to add it back.
cs_CZ: Informace příslušné ke zdroji citace jsou v odděleném textovém poli, podobně jako jsou odděleny popisky obrázků. Struktura citace je tak chráněna i když vyberete, upravíte nebo odstraníte zdroj. Je vždy jednoduché jej přidat zpět.

en: The editor will endeavor to create a new page and post building experience that makes writing rich posts effortless, and has “blocks” to make it easy what today might take shortcodes, custom HTML, or “mystery meat” embed discovery.
cs_CZ: Editor se pokusí vytvářet lepší zkušenosti při tvorbě nových stránek a příspěvků, což zjednoduší psaní formátovaného textu. Bude používat „bloky“, aby šlo jednodušeji používat zkrácený zápis, vlastní HTML nebo vkládat „mystery meat“.

en: Help build Gutenberg
cs_CZ: Pomozte vyvíjet plugin Gutenberg

en: The WordPress community
cs_CZ: Komunita WordPressu

en: Accessibility is important &mdash; don&#8217;t forget image alt attribute
cs_CZ: Dostupnost je důležitá &mdash; nezapomeň na atribut alt u obrázků

note: translators: %s: Gutenberg GitHub repository URL
en: If you want to learn more about how to build additional blocks, or if you are interested in helping with the project, head over to the <a href="%s">GitHub repository</a>.
cs_CZ: Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak vytvořit další bloky nebo máte-li zájem o pomoc s tímto projektem, přejděte do <a href="%s">GitHub úložiště</a>.

en: Any block can opt into these alignments. The embed block has them also, and is responsive out of the box:
cs_CZ: Jakýkoliv blok můžete takto zarovnat. Vložený blok je také zarovnaný, a je ihned responzivní:

en: The above is a gallery with just two images. It&#8217;s an easier way to create visually appealing layouts, without having to deal with floats. You can also easily convert the gallery back to individual images again, by using the block switcher.
cs_CZ: Výše je galerie jen se dvěma obrázky. Je to jednoduchý způsob, jak vytvořit vizuálně příjemné rozvržení, aniž byste museli řešit obtékání textu. Galerii můžete také snadno převést zpět na jednotlivé obrázky pomocí přepínače bloků.

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
cs_CZ: Jistě, obrázek na celou šířku může být někdy hodně veliký. Ale občas to za to stojí.

en: If you combine the new <strong>wide</strong> and <strong>full-wide</strong> alignments with galleries, you can create a very media rich layout, very quickly:
cs_CZ: Pokud kombinujete nové uspořádání (<strong>velmi široké</strong> a <strong>na plnou šířku</strong>) s galeriemi, můžete velmi rychle vytvořit formátovaný vzhled:

en: You can change the amount of columns in your galleries by dragging a slider in the block inspector in the sidebar.
cs_CZ: Množství sloupců v galeriích můžete změnit přetažením posuvníku v nastavení bloku, v postranním panelu.

en: Blocks can be anything you need. For instance, you may want to add a subdued quote as part of the composition of your text, or you may prefer to display a giant stylized one. All of these options are available in the inserter.
cs_CZ: Bloky mohou být vše, co potřebujete. Například můžete chtít přidat decentní citaci jako součást kompozice textu. Nebo byste radši zobrazovali obří stylizovanou citaci? Všechny tyto možnosti teď jsou k dispozici.

en: You can build any block you like, static or dynamic, decorative or plain. Here&#8217;s a pullquote block:
cs_CZ: Můžete vytvořit jakýkoli blok, který se vám líbí – statický nebo dynamický, ozdobný nebo jednoduchý. Tady je ukázka bloku s citátem:

en: Visual Editing
cs_CZ: Vizuální úpravy

en: Galleries
cs_CZ: Galerie

en: Welcome to the Gutenberg Editor
cs_CZ: Vítejte v editoru Gutenberg

en: Of Mountains &amp; Printing Presses
cs_CZ: Z hor a knihtisku

en: A Picture is Worth a Thousand Words
cs_CZ: Obrázek je lepší než tisíc slov

en: Headings are separate blocks as well, which helps with the outline and organization of your content.
cs_CZ: Nadpisy jsou také samostatné bloky, které zlepšují přehlednost a uspořádání vašeho obsahu.

en: A huge benefit of blocks is that you can edit them in place and manipulate your content directly. Instead of having fields for editing things like the source of a quote, or the text of a button, you can directly change the content. Try editing the following quote:
cs_CZ: Obrovská výhoda bloků spočívá v tom, že je můžete upravit na místě a manipulovat s obsahem přímo. Namísto toho abyste měli pole na úpravu věcí jako je zdroj citace nebo text tlačítka, můžete přímo změnit obsah. Zkuste upravit následující citaci:

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
cs_CZ: Bloky zobrazení jako jsou tlačítka, hlavní obrázky, oddělovače, atd.

en: Text &amp; Headings
cs_CZ: Text a nadpisy

en: If your theme supports it, you&#8217;ll see the "wide" button on the image toolbar. Give it a try.
cs_CZ: Pokud vaše šablona podporuje nové rozložení, v nástrojové liště obrázku uvidíte tlačítko „Velká šířka“. Vyzkoušejte ho.

en: The <em>Inserter</em> Tool
cs_CZ: Nástroj pro <em>přidávání</em> bloků

en: Try selecting and removing or editing the caption, now you don&#8217;t have to be careful about selecting the image or other text by mistake and ruining the presentation.
cs_CZ: Zkuste vybrat a odstranit, nebo upravit titulek, nyní se nebudete muset bát, že omylem vyberete obrázek, nebo jiný text a zkazíte si tak celou prezentaci.

en: What you are reading now is a <strong>text block</strong> the most basic block of all. The text block has its own controls to be moved freely around the post...
cs_CZ: Nyní čtete <strong>odstavec</strong>, nejzákladnější blok ze všech. Odstavec má vlastní ovládací prvky, které umožňují volné umístění kdekoliv v příspěvku...

en: Imagine everything that WordPress can do is available to you quickly and in the same place on the interface. No need to figure out HTML tags, classes, or remember complicated shortcode syntax. That&#8217;s the spirit behind the inserter—the <code>(+)</code> button you&#8217;ll see around the editor—which allows you to browse all available content blocks and add them into your post. Plugins and themes are able to register their own, opening up all sort of possibilities for rich editing and publishing.
cs_CZ: Představte si, že vše, co WordPress dokáže, je k dispozici jednoduše a stále na stejném místě. Není třeba zjišťovat HTML značky, třídy nebo si pamatovat komplikovanou syntaxi zkráceného zápisu. To je cílem přidávání bloků - tlačítko <code>(+)</code>, které uvidíte v editoru - umožní vám procházet všechny dostupné bloky obsahu a přidat je do příspěvku. Pluginy a šablony mohou zaregistrovat své vlastní, čímž se otevírají veškeré možnosti pro formátovanou úpravu a publikování.

en: Images &amp; Videos
cs_CZ: Obrázky a Videa

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
cs_CZ: A jistě <em>seznamy</em> jako je tenhle :)

en: ... like this one, which is right aligned.
cs_CZ: ... jako tento, který je zarovnaný vpravo.

en: Go give it a try, you may discover things WordPress can already add into your posts that you didn&#8217;t know about. Here&#8217;s a short list of what you can currently find there:
cs_CZ: Vyzkoušejte to, můžete objevit funkce, které WordPress může již dlouho přidávat do vašich příspěvků. Tady je krátký seznam toho, co můžete najít:

en: Handling images and media with the utmost care is a primary focus of the new editor. Hopefully, you&#8217;ll find aspects of adding captions or going full-width with your pictures much easier and robust than before.
cs_CZ: Velmi pečlivé zacházení s obrázky a médii je primárním cílem nového editoru. Doufáme, že některé aspekty přidání titulků nebo plné šířky obrázků budou mnohem lepší a jednodušší než dříve.

en: The goal of this new editor is to make adding rich content to WordPress simple and enjoyable. This whole post is composed of <em>pieces of content</em>—somewhat similar to LEGO bricks—that you can move around and interact with. Move your cursor around and you&#8217;ll notice the different blocks light up with outlines and arrows. Press the arrows to reposition blocks quickly, without fearing about losing things in the process of copying and pasting.
cs_CZ: Cílem tohoto nového editoru je přidat do WordPressu formátovaný obsah jednoduše a příjemně. Celý tento příspěvek se skládá z <em>částí obsahu</em> (jako LEGO z kostiček), které můžete přesouvat a ovlivňovat je. Pohybujte kurzorem a zjistěte, jak se různé bloky zvýrazní pomocí obrysů a šipek. Stiskněte šipky pro rychlé přesunutí bloků, aniž byste se museli bát, že něco ztratíte při kopírování a vkládání.

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
cs_CZ: Vložené prvky, jako YouTube, Tweety, nebo jiné WordPress příspěvky.

en: Learn more
cs_CZ: Zjistit více

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Small.
en: Small
cs_CZ: Malé

en: Select Post
cs_CZ: Vybrat příspěvek

en: Select Week
cs_CZ: Vybrat týden

en: Select Day
cs_CZ: Vybrat den

en: Select Month
cs_CZ: Vybrat měsíc

en: Select Year
cs_CZ: Vybrat rok

en: Archives
cs_CZ: Archivy

en: No comments to show.
cs_CZ: Žádné komentáře.

note: translators: 1: author name (inside <a> or <span> tag, based on if they have a URL), 2: post title related to this comment
en: %1$s on %2$s
cs_CZ: %1$s: %2$s

en: Support
cs_CZ: Rozcestník podpory

note: translators: %s: Digit to indicate multiple of sizing, eg. 2X-Large.
en: Large
cs_CZ: Velká

[ctx: block description]
en: Add a block that displays content pulled from other sites, like Twitter or YouTube.
cs_CZ: Přidejte blok zobrazující obsah získaný z jiných webů, například z Twitteru nebo z YouTube.

en: Pagination
cs_CZ: Stránkování

en: Scheduled
cs_CZ: Naplánováno

en: Published
cs_CZ: Publikováno

en: Table of Contents
cs_CZ: Obsah

note: translators: displayed when a page has an empty title.
en: (no title)
cs_CZ: (bez názvu)

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Block
cs_CZ: Blok

en: Private
cs_CZ: Soukromá

en: Read more
cs_CZ: Pokračovat ve čtení

en: Experiments
cs_CZ: Experimenty

en: Gutenberg development mode requires files to be built. Run <code>npm install</code> to install dependencies, <code>npm run build</code> to build the files or <code>npm run dev</code> to build the files and watch for changes. Read the <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> file for more information.
cs_CZ: Gutenberg režim pro vývojáře vyžaduje sestavení souborů. Spusťte příkaz <code>npm install</code> pro instalaci závislostí, <code>npm run build</code> pro sestavení souborů, nebo <code>npm run dev</code> pro sestavení souborů a pro sledování změn. Více informací naleznete v dokumentu pro <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/master/docs/contributors/getting-started.md">přispívání</a> (anglicky).

en: Unique identifier for the revision.
cs_CZ: Unikátní identifikátor pro tento widget.

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s from now
cs_CZ: za %s

note: translators: %s: human-readable time difference.
en: %s ago
cs_CZ: před %s

en: Documentation
cs_CZ: Manuál (anglicky)

note: Author of the plugin
en: Gutenberg Team
cs_CZ: Tým Gutenberg

en: Discussion
cs_CZ: Nastavení komentářů

note: translators: %s: Minimum required version
en: Gutenberg requires WordPress %s or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
cs_CZ: Pro správnou funkčnost Gutenbergu potřebujete alespoň WordPress %s. Před aktivací Gutenbergu proveďte aktualizaci WordPressu.

en: Icon names must contain a namespace prefix. Example: my-plugin/my-custom-icon
cs_CZ: Názvy ikon musí obsahovat předponu jmenného prostoru. Příklad: my-plugin/my-custom-icon

en: Icon names must not contain uppercase characters.
cs_CZ: Názvy ikon nesmí obsahovat velká písmena.

note: translators: %s: Widget type name.
en: Widget type "%s" is not registered.
cs_CZ: Typ widgetu „%s“ není zaregistrován.

note: translators: %s: Widget type name.
en: Widget type "%s" is already registered.
cs_CZ: Typ widgetu „%s“ je již zaregistrován.
